Jump to content

Ζητείται Συγκάτοικος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να προσθέσω στο 20λίτρο ενυδρείο που διαθέτω και φιλοξενεί έναν μονομάχο και κάποιο ασπόνδυλο...για γαρίδες από ότι κατάλαβα δεν μπορω να πλησιάσω και πολυ οπότε πάμε στα σαλιγκάρια...η βασική μου απορία είναι οτι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά ανάμεσα στα διάφορα είδη...τι ξεχωρίζει το ενα είδος απο το άλλο

 

Ερώτηση bonus :ο μονομαχος αλλάζει χρωματισμό το τελευταίο διάστημα και έχω διαβάσει ότι συμβαίνει αυτό για να προσαρμοστεί στο περιβάλλον γύρω του...η απορία μου είναι αν είναι μια διαρκής διαδικασία (επειδη το setup ειναι ιδιο, μονο θέσεις αλλαζω μερικές φορες για να του ξυπναω το ενδιαφερον) δηλαδή  αν θα ξαναλαξει χρωμα στο μελλον ή αν για παράδειγμα παίζει ρόλο η ηλικία του...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Για το χ4ώμα λογικά είναι η ηλικία. Έχεις φβτό το πρίν και το τώρα? 

 

Για σαλιγκάρια έχεις δεί κάποια που να σου αρέσουν? Εγώ θα σου πρότεινα tylomelania

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Husky_Jim said:

Για το χ4ώμα λογικά είναι η ηλικία. Έχεις φβτό το πρίν και το τώρα? 

 

Για σαλιγκάρια έχεις δεί κάποια που να σου αρέσουν? Εγώ θα σου πρότεινα tylomelania

Δεν το εχω ψαξει πολυ...τα κλαδσικα εχω δει ταzebra , τα apple, τα nerite (αν θυμαμαι σωστα το ονομα) .... αλλά όλα ιδια μου φανηκαν απο θεμα περιβαλλοντος και απαιτησεων για αυτο ρωτησα εδω... φωτο απο τον μικρο θα ανεβασω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ηταν άσπρος με μπλε, μετα προεκυψε λιγο πράσινο και πλέον χάνεται σιγα σιγά το λευκό και μπλεδιζει ολόκληρος με καποιες μαυρες πινελιες

20181115_162909.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθεται σε μια μερια... υπάρχει περίπτωση να έπαιξε ρόλο το φινροτ για το χρώμα ? Είτε λόγω θεραπείας είτε λόγω στρες;

20181211_004201.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι λ{γο ηλικίας και φυσικά εκτροφής... Για σαλιγκάρια όπως σου είπα βάλε tylomelania! 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Husky_Jim said:

Ναί είναι λ{γο ηλικίας και φυσικά εκτροφής... Για σαλιγκάρια όπως σου είπα βάλε tylomelania! 

Ευχαριστώ πολύ  για τκ χρονο σου !!θα ψαξω επειδη δεν τα ξερω να τα δω κιολας...ευχαιρστώ και πάλι!! 

Link to comment
Share on other sites

Τα rabbit snails ε? Πολύ όμορφα σαλιγκαράκια.

Δημήτρη δεν το ξερα οτι μπορούν να γίνουν συγκάτοικοι μονομάχων..

:thumbsu:

Ο μονομάχος σου μου αρέσει πολύ!!

Να σου ζήσει..  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μέρα.

 

Πανέμορφα τα tylomelania, πρώτη φορά τα βλέπω. Αν δεν τα βρεις εγώ θα σου πρότεινα nerite που και αυτά τα πάνε καλά με μονομάχο και ναι μεν θα δεις αυγά αλλά δεν θα γεμίσεις σαλιγκάρια όπως στην περίπτωση των apple.

Γαρίδες θα σου τις χτυπήσει σίγουρα ίσως ακόμα και αν βάλεις μεγάλες αμάνο. Σε ενυδρείο των 40+ λίτρων ίσως θα μπορούσε να μπεί mountain shrimp αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τους μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Skoti said:

Τα rabbit snails ε? Πολύ όμορφα σαλιγκαράκια.

Δημήτρη δεν το ξερα οτι μπορούν να γίνουν συγκάτοικοι μονομάχων..

:thumbsu:

Ο μονομάχος σου μου αρέσει πολύ!!

Να σου ζήσει..  ;) 

Ευχαριστώ πολύ

 

11 hours ago, PanosTetra said:

Καλη σου μέρα.

 

Πανέμορφα τα tylomelania, πρώτη φορά τα βλέπω. Αν δεν τα βρεις εγώ θα σου πρότεινα nerite που και αυτά τα πάνε καλά με μονομάχο και ναι μεν θα δεις αυγά αλλά δεν θα γεμίσεις σαλιγκάρια όπως στην περίπτωση των apple.

Γαρίδες θα σου τις χτυπήσει σίγουρα ίσως ακόμα και αν βάλεις μεγάλες αμάνο. Σε ενυδρείο των 40+ λίτρων ίσως θα μπορούσε να μπεί mountain shrimp αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τους μονομάχους.

Οσο έψαξα ελλάδα δεν βρήκα τα σαλιγκάρια αυτά οπότε τα nerite μάλλον θα ναι η δεύτερη επιλογή μου

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην νομιζεις. Δεν ειναι τοσο σπανια. Απλα μπορει τωρα να μην τα πετυχες. Αν θες να κανεις υπομονη και ακομη και με προπαραγγελια θα βρειε οτι θελεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...