Jump to content

Φύλο Γκουραμι


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θέλω τη βοήθεια σας να Μ πείτε το φύλο τωβ Γκουραμι;;

IMG_20181211_132820.jpg

IMG_20181211_132817.jpg

Link to comment
Share on other sites

τη ηλικία και τη μέγεθος έχει το ψάρι αν είναι μικρό ακόμη μπορεί και να είναι νωρίς να το καταλάβεις, αν είναι ενήλικο τότε είναι σίγουρα θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρό για να διακρίνεις ακόμα το φύλλο όπως το βλέπω σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια.

Το συγκεκριμένο ψάρι το έχω και ξεχώρισα το φύλλο μετά από 7 μήνες..

Αν πάλι είναι ενήλικο, αν και δε το κόβω βάση μεγέθους σε σχέση με τους ξιφοφόρους ,τότε όπως λέει ο Χρήστος είναι θυληκό.

Ακόμα και να είχε δείξει ήδη το φύλλο του και να είναι θυληκό τα χρώματά του θα ήταν πιο έντονα, οπότε ακόμα άγνωστο φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι δύο διαφορετικά ψάρια και τα έχω ένα χρόνο περίπου...έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά των φύλων αλλά και πάλι δεν έχω καταλάβει... φαίνονται μικρα γιατί μάλλον δεν είναι καλή η φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ακόμα δεν έχουν βγάλει τα χρώματα των ενήλικων θηλυκών αλλά αν όντως είναι ενήλικα , είναι θηλυκά και τα δύο.Πόσα εκατοστά περίπου είναι χωρίς την ουρά?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ανεβάσω αύριο λογικά δυο φωτογραφίες από τα δικά μου που είναι αρσενικό και θυληκό που όταν τα πήρα ήταν ακριβώς έτσι και θα καταλάβεις τι εννοώ..  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πέντε εκατοστά περίπου και το ένα νομίζω ο λαιμός τού ωειναι λίγο πιο κόκκινος...αλλά γιατί δεν έχουν βγάλει ακόμα τα χρώματα των ενηλίκων;

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που είναι υγιή τα ψάρια θα σου βγάλουν και τα χρώματά τους όταν έρθει η ώρα.. ;) 

Μόλις πάρουν 1-2 εκατοστά ακόμη θα σου δείξουν και τα χρώματά τους..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου :pΠοσα λίτρα είναι και τι ψαράκια έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω Γκουραμι Περλ και μπλε.. ξυφοφορους,neon και danio..είναι 120 λίτρα περίπου

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Μπακάλης
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα δικα μου που τα χω 1μιση χρονο και οταν τα πηρα ηταν οπως τα δικα σου..Οπως βλεπεις οι διαφορες μεταξύ αρσενικού-θυληκού ειναι ξεκαθαρες.. Υπομονη και θα τα παρουν τα χρωματακια τους μολις ερθει η ωρα.

20181212_224138.jpg

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι οι αλλαγές στα χρώματά τους έγιναν σχετικά γρήγορα, δηλαδή από κει που ήταν σχεδόν άχρωμα λόγω μεγέθους και ηλικίας μέσα σε ένα μηνα σχεδόν έβγαλαν αυτά τα χρώματα..Αν τα πετύχω σε καμιά καλύτερη φωτό θα τα ξανανεβάσω γιατί όντως είναι εντυπωσιακά ψαράκια και πολύ ήσυχα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...