Jump to content

Πέτρες Λάβας


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω κάποια φυτά που είναι δεμένα σε πέτρες λάβας. Υπάρχει πρόβλημα να βάλω αυτές τις πέτρες στο ενυδρείο μου; Θα επηρεαστεί η ποιότητα του νερού ή τα παίρνω άφοβα;

Link to comment
Share on other sites

απολύτως κανένα πρόβλημα η πέτρες απο λάβα είναι ουδέτερες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απολύτως κανένα πρόβλημα η πέτρες απο λάβα είναι ουδέτερες.

 

Τέλεια!! Ευχαριστώ Χρήστο

Link to comment
Share on other sites

Θελουν σμιλευμα οι πετρες για να μην τραυματιζονται τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Στο γνωστό πείραμα εμένα μου άφρισε πάντως. Και με τον υπάλληλο που μίλησα από μεγάλη μάντρα της περιοχής μου που έχουν και υλικά ενυδρείου μου είπε πως ανεβάζουν σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2018 at 5:09 ΠΜ, το μέλος stav έγραψε:

Θελουν σμιλευμα οι πετρες για να μην τραυματιζονται τα ψαρια.

Απλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.... 

Στο λέω με γνώση πολλών ετών και διαφόρων ψαριών που μάλιστα είχαν και άγριο ταμπεραμέντο!!!!

πριν 23 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Στο γνωστό πείραμα εμένα μου άφρισε πάντως. Και με τον υπάλληλο που μίλησα από μεγάλη μάντρα της περιοχής μου που έχουν και υλικά ενυδρείου μου είπε πως ανεβάζουν σκληρότητες.

Βασίλη ούτε για πλάκα.... Είναι τόσο ουδετη η λάβα που κάποιοι την έχουν και για βιολογικό υλικό!!!  Αν σου αφρισε πιθανόν να ήταν από χώματα που υπάρχουν στους πόρους.... Μου φαίνεται πιο πιθανό....

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει πέτρες λάβες σε πολλά scape. Δεν μου έχει τύχει (τουλάχιστον μέχρι τώρα) πρόβλημα με σκληρότητες.:)

@bbetta Βασίλη μήπως δεν τις είχες ξεπλύνει καλά?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Απλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.... 

Στο λέω με γνώση πολλών ετών και διαφόρων ψαριών που μάλιστα είχαν και άγριο ταμπεραμέντο!!!!

 

 

Για να μην μετραμε την γνωση και την εμπειρια ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος.Πληροφοριακα

ασχολουμαι με τα ενυδρεια πριν γεννηθεις:calm:

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Η λαβα δεν ανεβαζει σκληρότητες .εχω για βιολογια αρκετη.Στο ενυδρειο μεσα μπορει να γδαρθει ψαρι (μου εχει τυχει).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζεται να προσωποποιήσουμε το θέμα. Μπορούμε να γράψουμε όλοι τις εμπειρίες μας, από τη χρήση του υλικού. Την απόφαση έτσι κι αλλιώς (αφού ψάξει και κρίνειι), θα την λάβει ο ενδιαφερόμενος.:)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

 

Για να μην μετραμε την γνωση και την εμπειρια ας αποφασισει ο ενδιαφερομενος.Πληροφοριακα

ασχολουμαι με τα ενυδρεια πριν γεννηθεις:calm:

Δεν μετράω καμία γνώση και εμπειρία αγαπητέ!!!  Αλλά εκφράζω την πρωσοπικη μου γνώμη και γνώση που έχει αποκτηθεί με τα χρόνια... Κι όχι με τα λόγια.... 

Αλλά ένας άνθρωπος που όπως λες έχει χρόνια θα έπρεπε να μοιραστεί τη γνώση και να μιλάει συγκεκριμένα.... Για εμάς τους νέους.... 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας και όπως είπατε πολύ σωστά τα συμπεράσματα βγήκαν και θα πράξω αναλόγως. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν και αποφάσισες τη θα κάνεις έτσι για την ιστορία θα γράψω και εγώ.

 

Υπάρχουν αρκετά είδη πετρωμάτων που αποτελούνται από λάβα, συνήθως όμως αυτά που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο είναι τρία είδη, η καφέ, η μαύρη, και η στάχτη η οποία είναι λίγο πιο σπάνια.  Η δομή της πέτρας αλλά και το ψήσιμο που γίνεται της συγκεκριμένης πέτρας είναι τέτοια που κατά 99% δεν ανεβάζουν τις σκληρότητες του νερού.  Υπάρχουν κάποια είδη λάβας σπάνια μεν και από συγκεκριμένα ηφαίστεια που περιέχονται μέσα πολλά άλατα τα οποία θα μπορούσαν θεωρητικά να διαλυθούν μέσα στο νερό τέτοιες πέτρες δεν έχω δει ποτέ να πουλιούνται για ενυδρειακη χρήση.

Γενικά έχω χρησιμοποιήσει πάμπολλες φορές πέτρα από λάβα και όχι μόνο κομματάκια που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις εσύ αλλά ογκόλιθους ολόκληρους και ποτέ δεν επηρέασαν τη σκληρότητα του νερού.

 

Η εξωτερική επιφάνεια της πέτρας καμιά φορά μπορεί να έχει πολύ αιχμηρές άκρες αυτό οφείλεται στο απότομο σκάσιμο του εγκλωβισμένου αέρίου που έχει μέσα η λάβα και το απότομο πάγωμα του.  Συνήθως όμως κατά τη μεταφορά αυτές οι αιχμηρές άκρες (καθώς τρίβεται η μία πέτρα πάνω στην άλλη) εξομαλύνονται, σπάνια όμως συνάντησα σε πέτρα λάβας να έχει κοφτερά σημεία σαν ξυράφι, κανά δυο φορές μάτωσα κιόλας. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα γιατί με ένα  γυαλόχαρτο μπορούμε εύκολα  τα αιχμηρά σημεία να τα εξομαλύνουμε.

 

Γενικά η πέτρες απο λάβα δεν συστήνονται για γατόψαρα ακόμα και να της περάσουμε όλες με ένα γυαλόχαρτο γιατί μπορούν να τραυματίσουν τα μουστάκια τους. όλα τα άλλα είδη ψαριών δεν έχουν πρόβλημα.

 


 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν και αποφάσισες τη θα κάνεις έτσι για την ιστορία θα γράψω και εγώ.

 

Υπάρχουν αρκετά είδη πετρωμάτων που αποτελούνται από λάβα, συνήθως όμως αυτά που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο είναι τρία είδη, η καφέ, η μαύρη, και η στάχτη η οποία είναι λίγο πιο σπάνια.  Η δομή της πέτρας αλλά και το ψήσιμο που γίνεται της συγκεκριμένης πέτρας είναι τέτοια που κατά 99% δεν ανεβάζουν τις σκληρότητες του νερού.  Υπάρχουν κάποια είδη λάβας σπάνια μεν και από συγκεκριμένα ηφαίστεια που περιέχονται μέσα πολλά άλατα τα οποία θα μπορούσαν θεωρητικά να διαλυθούν μέσα στο νερό τέτοιες πέτρες δεν έχω δει ποτέ να πουλιούνται για ενυδρειακη χρήση.

Γενικά έχω χρησιμοποιήσει πάμπολλες φορές πέτρα από λάβα και όχι μόνο κομματάκια που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις εσύ αλλά ογκόλιθους ολόκληρους και ποτέ δεν επηρέασαν τη σκληρότητα του νερού.

 

Η εξωτερική επιφάνεια της πέτρας καμιά φορά μπορεί να έχει πολύ αιχμηρές άκρες αυτό οφείλεται στο απότομο σκάσιμο του εγκλωβισμένου αέρίου που έχει μέσα η λάβα και το απότομο πάγωμα του.  Συνήθως όμως κατά τη μεταφορά αυτές οι αιχμηρές άκρες (καθώς τρίβεται η μία πέτρα πάνω στην άλλη) εξομαλύνονται, σπάνια όμως συνάντησα σε πέτρα λάβας να έχει κοφτερά σημεία σαν ξυράφι, κανά δυο φορές μάτωσα κιόλας. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα γιατί με ένα  γυαλόχαρτο μπορούμε εύκολα  τα αιχμηρά σημεία να τα εξομαλύνουμε.

 

Γενικά η πέτρες απο λάβα δεν συστήνονται για γατόψαρα ακόμα και να της περάσουμε όλες με ένα γυαλόχαρτο γιατί μπορούν να τραυματίσουν τα μουστάκια τους. όλα τα άλλα είδη ψαριών δεν έχουν πρόβλημα.

 


 

 

Αναλυτικότατος Χρήστο, σε ευχαριστώ!! Για την ιστορία.. θα αγοράσω τα φυτά που θέλω και είναι δεμένα στις πέτρες! :) :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πέτρες λάβας από οικοδομικά υλικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ? Εσείς από που τις προμηθευεστε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος hms έγραψε:

Πέτρες λάβας από οικοδομικά υλικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ? Εσείς από που τις προμηθευεστε ?

Από οικοδομικά υλικά δεν ξέρω.

Αλλά μπορείς από εδώ:

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4377-φυσική-πέτρα-λάβας-το-1kg.html?skr_prm=WyIwZWY2ZmJjOS1hOTcxLTQwZTQtOTg2NS01MTI0YjQ4ZDY5YmMiLDE1ODc1OTYzNjg3OTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και εδώ...

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/πέτρα-λάβα-2/

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Λαβα με 5,50€ ;;;;;;;;!!!!!!!!!!!! Εχετε τρελαθει;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!! Απο φυτωριο 1-2 € το κιλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Λαβα με 5,50€ ;;;;;;;;!!!!!!!!!!!! Εχετε τρελαθει;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!! Απο φυτωριο 1-2 € το κιλο.

image.png.e1e48b4c968e3b411119750011ac9d32.pngimage.png.c43b1b3420d90f9de4023e83dfe73dd0.png

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος hms έγραψε:

Πέτρες λάβας από οικοδομικά υλικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ? Εσείς από που τις προμηθευεστε ?

Εαν είσαι Αττική, έχω κάμποσες να σου χαρίσω.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...