Jump to content

Η Οδύσσεια ενός ξαναστημένου!


Salvo

Recommended Posts

Λίγα λόγια για να εξιστορήσω  τι συνέβη:

Κατ αρχάς, αφού έστησα ένα diy  35λτ, γλυκάθηκα και με ευκαιρία μια ανακατάταξη του καναπέ στο σαλόνι, είπα γιατί να μην ξαναστήσω και το μεγάλο;

Οπότε έφερα το ριο 125λτ απ το πατρικό μου με τη βοήθεια του κουμπάρου μου και ξεκίνησα το διάβασμα…

Αρχικά διαπίστωσα ότι ήθελε πολυυυυυύ καθάρισμα γιατί βρισκόταν  στην ταράτσα 6 χρόνια εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες. Εξετάζοντας τα τζάμια του βλέπω στο πλαϊνό μικρό ένα μικρό χτύπημα.  Συνεχίζοντας το διάβασμα κατάλαβα πως για να  είμαι σίγουρος για τις σιλικόνες   του juwel έπρεπε να αφαιρεθούν και να ξανακολληθούν οπότε έτσι και έγινε. Και παραγγέλνω και το μικρό τζαμάκι.

Κοιτάζω το μαμά εσωτερικό φίλτρο: σπασμένοι οι κάδοι για τα υλικά. Φτιάχνω νέους από πλαστικό πλέγμα diy. Ο κυκλοφορητής; Εξαφανισμένος, θυμήθηκα μετά ότι είχε καεί . Αναζήτηση νέου και τελικά αγορά  hydor 1200lt/h.

Εργαστήριο στην ταράτσα: Αφού αφαιρέθηκαν και ξύθηκαν όλες οι επιφάνειες σχολαστικά, ήρθε και η πρώτη ατυχία: Το πρωί βρήκα τα δυο μεγάλα τζάμια σπασμένα στις γωνίες, το πώς έγινε αποτελεί ακόμα μυστήριο. Παραγγελιά  λοιπόν άλλα δυο τζάμια στον τζαμά…  Κόλλημα, αναμονή 8 ημέρες, γέμισμα, αναμονή 2 μέρες, άδειασμα και μεταφορά στο σπίτι.

Και κάπου εδώ κατεβάζω την φαεινή ιδέα να κολλήσω το φίλτρο πίσω αριστερά αντί για  πίσω δεξιά που βρίσκεται κανονικά, για αισθητικούς λόγους. Έλα όμως που η αντλία συνδέεται με ένα μικρό πλαστικό της  juwel που όταν συνδεθεί αναγκάζει την αντλία να «κοιτάζει» αριστερά! (δηλ προς το τζάμι!) Άρα, ξήλωμα του φίλτρου με μακρύ μαχαίρι(η χορδή δεν κάνει δουλειά…) και ξανακόλλημα δεξιά και αναμονή άλλες δυο μέρες.

 Γέμισμα με άμμο, ξύλα  και φυτά (από αγγελία απ το φόρουμ, ευχαριστώ το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ) και λειτουργία. Το φωτιστικό του μου κάνει κάποια νερά αλλά με εντατικό καθάρισμα στις επαφές του ανάβει. Αγοράζω και μια grolux και για δυο μέρες το χαζεύω και περιμένω απαντήσεις για μπόλι.

Ατυχία νο2: Μου καίει την grolux, αγοράζω καινούργια και δεν ανάβει! Κι αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια! Διαβάζω , διαβάζω και καταλαβαίνω ότι μάλλον τα παιξε το φωτιστικό. Φθηνότερη λύση: «εγχείρηση» του μαμα φωτιστικού. Χάρη σε άλλα ποστ στο φόρουμ αλλά και αλλού αντικαταστάθηκε το ballast  με νέο της osram (θα ανεβάσω την εγχείρηση στην κατάλληλη κατηγορία) και χάρη στο μέλος  thedrowningman , τον οποίο ευχαριστώ πολύ για το μπόλι ξεκίνησε  και η έμψυχη λειτουργία του.

Επιτέλους μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια: 4 μελανοταινίες boesemani

(Η παρουσίαση έπεται…)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χάχα έφαγες πολύ ταλαιπωρία.Περιμενουμε φωτο:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Salvo έγραψε:

Λίγα λόγια για να εξιστορήσω  τι συνέβη:

Κατ αρχάς, αφού έστησα ένα diy  35λτ, γλυκάθηκα και με ευκαιρία μια ανακατάταξη του καναπέ στο σαλόνι, είπα γιατί να μην ξαναστήσω και το μεγάλο;

Οπότε έφερα το ριο 125λτ απ το πατρικό μου με τη βοήθεια του κουμπάρου μου και ξεκίνησα το διάβασμα…

Αρχικά διαπίστωσα ότι ήθελε πολυυυυυύ καθάρισμα γιατί βρισκόταν  στην ταράτσα 6 χρόνια εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες. Εξετάζοντας τα τζάμια του βλέπω στο πλαϊνό μικρό ένα μικρό χτύπημα.  Συνεχίζοντας το διάβασμα κατάλαβα πως για να  είμαι σίγουρος για τις σιλικόνες   του juwel έπρεπε να αφαιρεθούν και να ξανακολληθούν οπότε έτσι και έγινε. Και παραγγέλνω και το μικρό τζαμάκι.

Κοιτάζω το μαμά εσωτερικό φίλτρο: σπασμένοι οι κάδοι για τα υλικά. Φτιάχνω νέους από πλαστικό πλέγμα diy. Ο κυκλοφορητής; Εξαφανισμένος, θυμήθηκα μετά ότι είχε καεί . Αναζήτηση νέου και τελικά αγορά  hydor 1200lt/h.

Εργαστήριο στην ταράτσα: Αφού αφαιρέθηκαν και ξύθηκαν όλες οι επιφάνειες σχολαστικά, ήρθε και η πρώτη ατυχία: Το πρωί βρήκα τα δυο μεγάλα τζάμια σπασμένα στις γωνίες, το πώς έγινε αποτελεί ακόμα μυστήριο. Παραγγελιά  λοιπόν άλλα δυο τζάμια στον τζαμά…  Κόλλημα, αναμονή 8 ημέρες, γέμισμα, αναμονή 2 μέρες, άδειασμα και μεταφορά στο σπίτι.

Και κάπου εδώ κατεβάζω την φαεινή ιδέα να κολλήσω το φίλτρο πίσω αριστερά αντί για  πίσω δεξιά που βρίσκεται κανονικά, για αισθητικούς λόγους. Έλα όμως που η αντλία συνδέεται με ένα μικρό πλαστικό της  juwel που όταν συνδεθεί αναγκάζει την αντλία να «κοιτάζει» αριστερά! (δηλ προς το τζάμι!) Άρα, ξήλωμα του φίλτρου με μακρύ μαχαίρι(η χορδή δεν κάνει δουλειά…) και ξανακόλλημα δεξιά και αναμονή άλλες δυο μέρες.

 Γέμισμα με άμμο, ξύλα  και φυτά (από αγγελία απ το φόρουμ, ευχαριστώ το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ) και λειτουργία. Το φωτιστικό του μου κάνει κάποια νερά αλλά με εντατικό καθάρισμα στις επαφές του ανάβει. Αγοράζω και μια grolux και για δυο μέρες το χαζεύω και περιμένω απαντήσεις για μπόλι.

Ατυχία νο2: Μου καίει την grolux, αγοράζω καινούργια και δεν ανάβει! Κι αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια! Διαβάζω , διαβάζω και καταλαβαίνω ότι μάλλον τα παιξε το φωτιστικό. Φθηνότερη λύση: «εγχείρηση» του μαμα φωτιστικού. Χάρη σε άλλα ποστ στο φόρουμ αλλά και αλλού αντικαταστάθηκε το ballast  με νέο της osram (θα ανεβάσω την εγχείρηση στην κατάλληλη κατηγορία) και χάρη στο μέλος  thedrowningman , τον οποίο ευχαριστώ πολύ για το μπόλι ξεκίνησε  και η έμψυχη λειτουργία του.

Επιτέλους μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια: 4 μελανοταινίες boesemani

(Η παρουσίαση έπεται…)

Πολλά μπράβο που άντεξες ολη αυτην την ταλαιπωρία!!! φαίνεται και η αγάπη για το χόμπι, δεν τα παράτησες και το πάλεψες. 
Πάντος νομίζω θα ηταν καλύτερα να κόλλαγες απο την αρχή καινούργιο γιατι θα γλύτωνες την πολυ ταλαιπωρία. Αναμένω την παρουσίαση του. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Απλά respect! 

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος κάθε Οδύσσειας, υπάρχει και μια Ιθάκη.

Περιμένουμε την παρουσίαση.

Οι boesemani απίστευτα ψάρια, αρκεί να έχεις υπομονή για να βγάλουν τα χρώματά τους. Στο λέω εκ πείρας.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

( Τι ειναι τούτο,worklog?????!!!!)

 

Λοιπόν, ξεκινάω:

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80*36*50
Συνολικά Λίτρα:125
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά:microsorum pteropus, microsorum pteropus trident
Ψάρια: 4 melanotaenia boesemani, 3m+1f
Άλλα είδη: σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και μη

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:αφίσα
Πέτρες: μαύρες αδρανείς
Ξύλα: 1 redmoor
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:oχι
Βυθός:μπεζ χαλαζιακό χαλίκι μικρής κοκκομετρίας

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1*18w  6500Κ + 1*18w  4000Κ
Διάρκεια φωτισμού:6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: juwel bioflow 600 με αντλία Hydor 1200lt/h
Θέρμανση/ Ψύξη: sera 150w/ -
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: wave maker 5w
Διατροφή: flakes


Παράμετροι
pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):2?
Νιτρικά (ΝΟ3):4
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):26



Συντήρηση
Αλλαγές νερού:-
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

IMG_20181130_175842.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι ομορφο ετοιμαζεται. Μπραβο για την υπομονη σου. Και η παροιμια λεει αν δεν βρεξεις κωλο ψαρια δεν πιανεις. Νομιζω ανταμοιφθηκες και θα ανταμοιφθεις για τον κοπο σου. Το μικροσορουμ εκει δεξια δεν μου πολυκαθεται καλα αλλα θα το δεις στην πορεια.

Μια ενσταση μονο, αφου ταλαιπωρηθηκες τοσο, δεν του παταγες κι ενα βαψιμο στην πλατη να ησυχασεις!

 

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που άντεξες και συνέχισες!

Το αποτέλεσμα σύντομα θα σε ανταμείψει!

Τις μποεσμάνι θα τις λατρέψεις! (είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, να χαιρεσαι το ενυδρειο σου.

Για το φωτισμο - εχεις Τ8(Τ5;LED;) λαμπες; Διάρκεια φωτισμού προοδευτικα να αυξηθει σ 8 ωρες.

Και το δευτερο - ελλειψη καλιου εχουν τα microsorum σου. Παρε λιπασμα καλιου (ή   και ενα με μικροστοιχεια τυπου Seachem Flourish ή  Easy life Profito)

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδια. Τ8 είναι χωρίς ανακλαστήρες,φοβάμαι την άλγη. ΟΚ natateoθα αυξλησω σιγά-σιγά την διάρκεια φωτισμού και θα πάρω και κάλιο.

 Ένα θεματάκι έχει προκύψει: πήρα 4 Boesemani με τη λογική του 2+2 αλλά τελικά μάλλον είναι 3m+1f. Το θέμα είναι ότι το θηλυκό τσαμπουκαλέυεται όλα τα άλλα και τα έχει αναγκάσει να στριμώχνονται στις γωνίες. καμιά ιδέα;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2018 at 4:32 ΜΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

Κι αλλα ψαρια. 

Σωστά. Κι εγω αυτό σκέφτηκα.

Προς Sturmδεν έχω ξαναδοκιμάσει βάψιμο πλάτης, φαντάζομαι θα θέλει κάποια ειδική μπογια. Αν το βαρεθώ το φόντο αργότερα ίσως το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου ειδικη. Πλαστικη υδατοδιαλυτη. Περνας 2 με 3 χερια και καθαρισες. Αν την βαρεθεις φευγει πανευκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Καθολου ειδικη. Πλαστικη υδατοδιαλυτη. Περνας 2 με 3 χερια και καθαρισες. Αν την βαρεθεις φευγει πανευκολα.

ή χαρτονι χρωματιστο (περ. 1-2 € ) ενα φυλλο (1μ Χ50 εκ) στα βιβλιοπωλεια , κολλας με αυτοκολ.ταινια

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117:Καλή ιδέα! Το χαρτόνι μου αρέσει καλύτερα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η ενσταση στο χαρτονι ειναι πως ισως να βραχει και να "τρεξει" , να ξεκολλησει η ταινια και να κολλας και να ξανακολλας και πως απο τα πλαγια, αν δεν κανει καλη εφαρμογη θα φαινεται ο καθρεπτης του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή λύση είναι να βάλεις αυτοκόλλητο βινυλίου, χωρίς όμως να το κολλήσεις πάνω στο τζάμι.

Το πιάνεις γύρω γύρω με σελοτέϊπ ή blue tack και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...