Jump to content

Πέτρες ενυδρείου


Recommended Posts

Μπορω να χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου πετρες οπως αυτες που εχουν στην εξωτερικη πλευρα τους τα σπιτια στα χωρια? Ειναι σαν αυτες που χρησιμοποιουνται για μονοπατια στους κηπους. Σαν να ειναι πολλες μαζι πλακε κολλημενες. Καποιες απο αυτες τριβονται στα πλαινα υπο πιεση. Εχουν αποχρωσεις τους γκρι και μπλε κυριως. Ακολουθουν φωτο. Για βοηθηστε ρε παιδια μην κανω καμι πατατα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (όχι σιγουριά) ότι οι πέτρες αυτές είναι σχιστόλιθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Έχω την εντύπωση (όχι σιγουριά) ότι οι πέτρες αυτές είναι σχιστόλιθος.

Που αν ειναι αυτο το ειδος ειναι προβλημα για το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Έχω την εντύπωση (όχι σιγουριά) ότι οι πέτρες αυτές είναι σχιστόλιθος.

Οπως ειδα φωτο ναι αυτο το ειδος ειναι. Αρα υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω η γυαλαδα είναι φυσική ? Ή έχουν περάσει κάποια επεξεργασία???

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Να ρωτήσω η γυαλαδα είναι φυσική ? Ή έχουν περάσει κάποια επεξεργασία???

Η γυαλάδα που βλέπω με κάνει να ανησυχώ λίγο για τη σύσταση τους.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι έχει μέταλλα οπότε δεν ξέρουμε τι θα απελευθερώσει μέσα στο νερό μας και πιθανόν να είναι κακό για το σύστημα μας....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται φυσικη (ισως πιο εντονη λογω φλας). Εγω σιγουρα δεν τις εχω πειρξει. Τωρα ο προμηθευτης δεν ξερω.

 

Διαβαζοντας αυτο

 

Καταλαβα οτι αναφηνουν κοκκιναδα μακρια αν οχι ειναι κομπλε. Καταλαβα καλα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...με αγχωσατε βραδιατικα χαχα. Μπορω καπως να μαθω περισσοτερα στοιχεια για αυτες. Που μπορω να ρωτησω?( υπαρχει καποιο φορουμ με πετρωματα?). Αν τις βααλψ σε αδειο ενυδρειο τι τεστακια πρεπει να εχω για να δω αν ειναι επιβλαβεις?

Link to comment
Share on other sites

παρόμοιες είχα και εγώ και το ρίσκαρα και δεν είχα προβλήματα, είναι πάντως ένα ρίσκο απο την στιγμή που δεν γνωρίζουμε την σύσταση του πετρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο οριο στο βαρος των πετρων που αντεχει ο πατος του ενυδρειου? Ετσι οπως τις βλεπω οι δικες μου αν τις βαλω ολες πρεπει ναναι καμια 50αρια κιλα. Αν και στα θαλασσινα βλεπω πολες πετρες δεν ξερω το βαρος τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις θέμα.. 

Αν θες να κάνουμε μια βόλτα μέχρι Κίσσαβο να μαζέψουμε έχω κάποια ωραία σημεία σταμπαρισμένα με πολύ πράγμα και τζάμπα :D 

Πότε στήνεις;; 

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να προσθεσω πετρες στο μεγαλο για τα καινουριους συγκατοικους. Ξερεις για ασφαλεια. Αλλιως αν δεν μου ταιριαξουν με τις παλιες θα δω αν θα τις κρατησω ή θα βαλω τις καινουριες μονο. Θελω υψος. Σκεφτομαι να του πω να μου κρατησει τα ψψαρακια μεχρι την δευτερα που δεν δουλευω να κατσω να το κανω με την ησυχια μου. Ξερεις οτι παντα υπαρχει καφεδακι διαθεσιμο...ειδικα για καποιον με φωτογραφικη τζαμι!!!!!!:bigemo_harabe_net-150::bigemo_harabe_net-150:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφική με το νέο έτος, να πάρω το φορτιστή που έχασα .. :( 

 

Δελεαστική πρόταση, ελπίζω να μπορώ :D 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...