Jump to content

Πρόβλημα με θερμοκρασία


Recommended Posts

Ρε γαμωτο θέλω να ανεβάσω λίγο την θερμοκρασία...αλλά όσο και αν ανεβάσω το θερμοστάτη πάνω από 24.9 δεν έχω δει.εχω ρύθμιση τον κοντρολερ να είναι 25-26 αλλά αυτό πάει min 24 και max 24.9,γιατί;να βάλω τον θερμοστάτη στο τέρμα(32)??πήρα 3 μικρά σκαλαρακια κ θέλω να το πάω 25-26.να μην μπορεί να ζεστάνει τα λίτρα ο θερμοστάτης παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο θερμαντηρας ειναι μικρος για τα λιτρα και για την θερμοκρασια του περιβαλλοντος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξύπνησα κ βλέπω θερμοκρασία 21!!!μάλλον τα κλάσε ο θερμοστάτης.εχω ακούσει της juwel πως είναι μάπα.θα την παλέψουν ως το απόγευμα που θα πάρω άλλο;;;;η θα τα βρω όλα τεζα;;κ τι να παρω;jagger?να πάρω κάνα 300αρι σε watt?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ρε γαμωτο θέλω να ανεβάσω λίγο την θερμοκρασία...αλλά όσο και αν ανεβάσω το θερμοστάτη πάνω από 24.9 δεν έχω δει.εχω ρύθμιση τον κοντρολερ να είναι 25-26 αλλά αυτό πάει min 24 και max 24.9,γιατί;να βάλω τον θερμοστάτη στο τέρμα(32)??πήρα 3 μικρά σκαλαρακια κ θέλω να το πάω 25-26.να μην μπορεί να ζεστάνει τα λίτρα ο θερμοστάτης παραπάνω;

Πέρα από την θερμοκρασία στον controller, μήπως έχεις βάλει την ανοχή του controller στον 1 βαθμό? Και όπως σου είπαν ήδη μήπως είναι μικρός?Και μια τελευταία ερώτηση, μήπως το καλώδιο του controller το έχεις βάλει δίπλα στον θερμαντήρα οπότε και πιάνει θερμοκρασία πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με το υπόλοιπο ενυδρείο οπότε το θερμόμετρο που είναι πιο μακρια δείχνει μικρότερτη θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

για 180 λίτρα ένας 200αρης πιστεύω θα είσαι καλά. Εγώ, από μεγάλους, έχω έναν jbl και έναν eheim...και οι δύο μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Τον έβγαλα έξω και δουλεύει όμως ρε παιδιά...τον έχω φέρει εδώ στη δουλειά μου κ δουλεύει...μήπως ο controler έπαθε κάτι;αλλά τι στα ξαφνικά;βέβαια εγώ τον είχα ρυθμισμένο 25-26 κ ποτέ δεν ανέβηκε πάνω από 24.8!να μην είναι επαρκής;;να τον αλλάξω;τώρα έβαλα τον μικρό απ' τα χρυσόψαρα κ έφυγα θα αντέξουν ως το απόγευμα η θα τα βρω τεζα;αγχώθηκα τωρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Πέρα από την θερμοκρασία στον controller, μήπως έχεις βάλει την ανοχή του controller στον 1 βαθμό? Και όπως σου είπαν ήδη μήπως είναι μικρός?Και μια τελευταία ερώτηση, μήπως το καλώδιο του controller το έχεις βάλει δίπλα στον θερμαντήρα οπότε και πιάνει θερμοκρασία πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με το υπόλοιπο ενυδρείο οπότε το θερμόμετρο που είναι πιο μακρια δείχνει μικρότερτη θερμοκρασία?

Το καλώδιο το ζω απ' την άλλη κ πέρα α πο αυτό τόσο καιρό δουλεύει 24-24.8,τι έγινε ξαφνικά;κ τι εννοείς με την ανοχή;γιατί με.τον conttoller ακόμα ψαχνομαι

Link to comment
Share on other sites

Όταν τον είχες μέσα στο ενυδρείο δούλευε συνεχώς ο θερμοστάτης?

Αν ναι τότε είναι ενα σημάδι οτι δεν επαρκούσε, αν όχι τότε πρέπει να τον ανεβάσεις λίγο ακόμα για να πιάσει τους βαθμούς που θέλεις, γιατί και αυτά μηχανήματα με ηλεκτρονικά μέρη είναι που μπορεί να χει χάσει ένα βαθμό από το αρχικό καλιμπράρισμά του.όλα μέσα στο παιχνίδι είναι..Τώρα γιατί είδες 21 δεν μπορώ να το εξηγήσω από την ώρα που λες οτι δουλεύει τώρα..

Είναι κάποιος στο σπίτι αυτή τη στιγμή να βάλει ένα κινητό σωμα κοντά να ανεβάσει κανα δυο βαθμούς την θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια υπαρχει τωρα στον χωρο που είναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έφυγα ήταν 18 βαθμούς το σαλόνι κ το ενυδρείο που είναι στο σαλόνι στου 21.τωρα λείπουμε όλοι,έχω βάλει μέσα απλά το θερμοστάτη απ' 125αρι,μήπως κ κρατήσει λίγο.κ στους 28 το βάζα κ ποτέ δεν ανέβηκε πάνω από 24.8

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυντόρας δεν έχουν πρόβλημα σίγουρα..

Τώρα για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι αλλά πιστεύω δεν θα χεις κάποιο σοαρό πρόβλημα.

Πόσο καιρό τα χεις στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τους Αρλεκίνους καμιά 15ρια μέρες το πολύ κ τα σκαλαρακια από χθες(γκαντεμικα ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να χει μείνει στους 21,μην πέσει κ άλλο..αλλιώς θα τα βάλω να κάνουν παρέα με τα χρυσοψαρα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου έβαλες τον μικρό θα σου κάψει λίγο παραπάνω ρεύμα αλλά θα την παλέψει. ο controller όπως έχει μια επιλογή που λέει πόσο θέλεις την θερμοκρασία έχει ακόμη μια που λέει σε πόση "απόσταση" από αυτή την θερμοκρασία θες είτε να ξεκινήσει να δουλεύει η ψύξη ή η θέρμανση. Αφού δεν το πείραξες είναι λογικά το εργοστασιακό και σίγουρα δεν είναι τόσο πολύ. Ο θερμοστάτης ήταν όλοκληρος μέσα στο νερό? Μήπως σε κάποια αλλαγή νερού η στάθμη έπεσε πιο χαμηλά από το επιτρεπτό του και κάηκε? 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα. απλά στην επόμενη αλλαγή τσέκαρε την στάθμη νερού όταν βγάλεις το νερό που θέλεις να είναι πιο πάνω από τον θερμοστάτη ώστε να μην κάθεσαι κάθε φορά να τον βγάζεις εκτός λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μπορεί κ να τον πήρα τσάμπα...τον συνδεσα πάνω στον controller κ δεν άναβε το λαμπάκι,τον συνδεσα μόνο του κ άναψε.τι έχει παιχτεί;εννοείς το κάτω μέρος του θερμοστάτη να παραμένει μέσα στο νερο όταν κάνω αλλαγή;την κεφαλή που ριθμιζει θερμοκρασία την έχω αφήσει τελείως έξω απ' το νερο

IMG_20181213_130551.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα οι controller θέλουν λίγη ώρα για να δώσουν την εντολή στο θερμοστάτη. Αν δεις οι θερμοστάτες έχουν μια γραμμη που γράφουν minimum. Εγώ τον έχω όλο μέσα στο νερό και τον ρυθμιστή θερμοκρασίας. Αυτονόητο ότι η θερμοκρασία του θερμοστάτη είναι πιο πάνω από την θερμοκρασία που θέλεις να έχει ο controller. Επίσης για να σιγουρευτείς ότι έχει χαλάσει ο controler και δεν φταίει το καλώδιο ή η ένωση τσέκαρε λίγο την άλλη υποδοχή. Αυτή της ψύξης. Βγάλε το καλώδιο που ανιχνεύει την θερμοκρασία (αυτό που έχεις μεσα στο ενυδρείο) ζέστανε λίγο νερό και βάλε το καλώδιο μέσα. Στο καλώδιο ψύξης αν δεν έχεις ανεμιστηράκια βάλε τον θερμοστάτη που έχεις μέσα στο ενυδρείο και δες αν θα ανάψει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη η γραμμή minimun στον καινούργιο που είδα είναι τέρμα πάνω.δηλαδη δεν πρέπει να κατεβαίνει από εκεί το νερο όσο λειτουργεί το ενυδρείο;κ όταν κάνω αλλαγή νερού;απλά να τον βγάζω απ' την μπριζα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...