Jump to content

Αρχάριος 200lt


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους φίλους, 

Μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 200lt και έχω πελαγώσει διαβάζω συνέχεια και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. 

Ποια είναι τα βασικά εξαρτήματα που πρέπει να αγοράσω; Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θέλω να το κάνω με γλυκό η αλμυρό νέο. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG_20181206_101419.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μέρα και καλώς ήρθες.

 

Σαν βασικό εξοπλισμό ενυδρείου χρειαζόμαστε φίλτρο, θερμοστάτη και φωτισμό. Φωτισμό βλέπω ότι έχεις και θα ήταν καλό αν μπορούσες να σημειώσεις τα watt των λαμπών ή/και το φάσμα που πιστεύω πως το γράφει επάνω (δηλ τα κελβιν). Εγώ θα σου πρότεινα εξωτερικό φίλτρο για τα λίτρα αυτά μιας και έχεις και βάση με ντουλαπάκι(το εσωτερικό θα σου μειώσει ωφέλιμα λίτρα και το κρεμαστό χρειάζεται πατέντα στο καπάκι) θερμοστάτη νομίζω πως με 200w θα είσαι οκ.

 

Τώρα για την διακόσμηση εγώ θα πρότεινα γλυκού νερού. Η θάλασσα είναι μια επιλογή. Ας με συγχωρέσουν όμως οι θαλασσινοί αλλά πιστεύω ότι θα μπλέξεις :hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή σαυτόν τον όμορφο κόσμο του νερού..

Για να μην γράφουμε σεντόνια με εξοπλισμούς θα σου κάνω δυο απλές αρχικές ερωτήσεις..

Εσύ τί θέλεις?(θαλασσινό ή γλυκό νερό?(Τι σου αρέσει δηλαδή περισσότερο στο μάτι)

και δέυτερη και πιο σημαντική τι ποσό είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις για να στήσεις το ενυδρείο σου!!

Αυτά που σου είπε το φιλαράκι από πάνω είναι ο βασικός εξοπλισμός για ένα ενυδρείο γλυκού νερού  χαμηλών/μεσσαίων απαιτήσεων.

 

Καλως όρισες στην όμορφη παρέα μας και καλά ψαροκαψίματα.. :hehe

 

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2018 at 11:17 ΠΜ, το μέλος Γιώργος Μιχάλης έγραψε:

Καλημέρα σε όλους τους φίλους, 

Μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 200lt και έχω πελαγώσει διαβάζω συνέχεια και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. 

Ποια είναι τα βασικά εξαρτήματα που πρέπει να αγοράσω; Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θέλω να το κάνω με γλυκό η αλμυρό νέο. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

IMG_20181206_101419.jpg

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Σμρ μπόρεσα και έβγαλα φωτογραφίες και κάτι άλλα εξαρτήματα που μου έδωσαν αλλά δεν ξέρω αν κάνουν γι αυτό το ενυδρείο. Σας στέλνω φωτογραφίες. 

IMG_20181215_100731.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φίλε στην παρέα μας .

Έχεις μια πολλή όμορφη γυάλα που μπορείς να την κάνεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.

Πρώτα απ όλα Διάβασε μπες στο you tube και δες τι σου αρέσει ( γλυκό ή θαλασσινό)? 

Μετά δες τα χρήματα άλλα και το χρόνο που θες να διαθέσεις. 

 

Όσο για αυτά τις φωτογραφία είναι ένα φίλτρο και ένα θερμαντικο σώμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλός όρισες φίλε στην παρέα μας .

Έχεις μια πολλή όμορφη γυάλα που μπορείς να την κάνεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.

Πρώτα απ όλα Διάβασε μπες στο you tube και δες τι σου αρέσει ( γλυκό ή θαλασσινό)? 

Μετά δες τα χρήματα άλλα και το χρόνο που θες να διαθέσεις. 

 

Όσο για αυτά τις φωτογραφία είναι ένα φίλτρο και ένα θερμαντικο σώμα. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τα καλά σου λόγια όσο αναφορά το φίλτρο και το θερμαντήρα δεν γνωρίζω αν αυτά τα δύο τα συγκεκριμένα κάνουνε για 200 λίτρα ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε μου... όπως είπαν οτα παιδιά διάβασε να δεις με το μπάτζετ σου τι μπορείς να κάνεις αλλά κυρίως σε ποιον κόσμο θα πας... εμείς εδώ είμαστε για οποιαδήποτε απορία... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για διευκόλυνση σου στο διαδίκτυο ψάξε για cube aquarium. 

 

Αλλά και για να βάζω φυτιλιες:devil:.... κοίτα και το reef cube !!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιώργος Μιχάλης said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τα καλά σου λόγια όσο αναφορά το φίλτρο και το θερμαντήρα δεν γνωρίζω αν αυτά τα δύο τα συγκεκριμένα κάνουνε για 200 λίτρα ενυδρείο

To 2211(το φιλτρο) δεν κάνει για 200λ είναι πολύ μικρό, εγώ το έχω σε 50 λίτρα. Και ο θερμοστάτης μικρός είναι για τα λίτρα σου πάρε καλύτερα έναν 300W

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Alpha_1 έγραψε:

To 2211(το φιλτρο) δεν κάνει για 200λ είναι πολύ μικρό, εγώ το έχω σε 50 λίτρα. Και ο θερμοστάτης μικρός είναι για τα λίτρα σου πάρε καλύτερα έναν 300W

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου με κατατοπισες πλήρως. Άρα πάω για καινούρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Για διευκόλυνση σου στο διαδίκτυο ψάξε για cube aquarium. 

 

Αλλά και για να βάζω φυτιλιες:devil:.... κοίτα και το reef cube !!!!

Είδα λίγο το reef cube στο youtube που μου είπες τι κόλλημα είναι αυτό Τι φοβερό πράγμα Μου άρεσε πάρα πολύ θα πάω για θαλασσινό ενυδρείο και εγώ αυτά που θα χρειαστώ είναι ένα φίλτρο 200 λίτρων ένας θερμαντήρας και skimmer; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος φίλος αν Υπάρχει κάποιο site η κάποιο μαγαζί που να κάνει καλές τιμές για φίλτρα και για θερμαντήρες Τέλος πάντων για εξαρτήματα ενυδρείων Οπου συμφέρει να παραγγείλουμε από κει; ακόμα και μεταχειρισμένα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε θέμα στο τομέα ΓΕΝΙΚΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΌ ΕΝΥΔΡΕΙΟ  να τα πούμε από εκεί!

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2018 at 10:23 ΠΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Άνοιξε θέμα στο τομέα ΓΕΝΙΚΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΌ ΕΝΥΔΡΕΙΟ  να τα πούμε από εκεί!

Αυτές οι λάμπες που έχω κάνουν; και αν ναι για τι ενυδρείο κάνουν θαλασσινό η γλυκό;; ζωντανά φυτά η ψεύτικα; ευχαριστώ 

IMG_20181218_125842.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιώργος Μιχάλης έγραψε:

Αυτές οι λάμπες που έχω κάνουν; και αν ναι για τι ενυδρείο κάνουν θαλασσινό η γλυκό;; ζωντανά φυτά η ψεύτικα; ευχαριστώ 

 

Στη φωτογραφία που έχεις ανεβάσει, δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά από τις λάμπες.

Άρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα σου.:)

Καλό θα ήταν να αποφύγεις τα πλαστικά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στη φωτογραφία που έχεις ανεβάσει, δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά από τις λάμπες.

Άρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα σου.:)

Καλό θα ήταν να αποφύγεις τα πλαστικά φυτά.

απ οτι φαινεται αν δεν κανω λαθος γραφει 2x15watt t8 και μου φαινεται ειναι ετοιμες να καουν επειδη εχουν μαυρισει

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες φθορισμού μετά από 10-12 μήνες χρήσης είναι για αλλαγή.

Αποφάσισε πρώτα τι είδους ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις (γλυκό ή αλμυρό) και αναλόγως προγραμματίζεις τις αγορές σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες που έχω είναι αυτές συγνώμη για πριν δεν ήξερα ότι δεν φαινοντουσαν. Γιατί ενυδρείο κάνουν; αλμυρό γλυκό; η κάνουν για πλαστικά η αληθινά φυτά. Σας ευχαριστώ. 

IMG_20181218_200350.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Γιώργος Μιχάλης έγραψε:

Οι λάμπες που έχω είναι αυτές συγνώμη για πριν δεν ήξερα ότι δεν φαινοντουσαν. Γιατί ενυδρείο κάνουν; αλμυρό γλυκό; η κάνουν για πλαστικά η αληθινά φυτά. Σας ευχαριστώ. 

 

Συγνώμη αλλά προφανώς δεν ήμουν αρκετά κατατοπιστικός.

Η κάθε λάμπα επάνω της γράφει κάποια χαρακτηριστικά.

Κάτι σαν κι αυτό.

5.thumb.jpg.81fa3e6ff0581949476bce8d2ab0a3da.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Γιώργος Μιχάλης έγραψε:

Οι λάμπες που έχω είναι αυτές συγνώμη για πριν δεν ήξερα ότι δεν φαινοντουσαν. Γιατί ενυδρείο κάνουν; αλμυρό γλυκό; η κάνουν για πλαστικά η αληθινά φυτά. Σας ευχαριστώ. 

IMG_20181218_200350.jpg

Κοιτα πανω στ λαμπα στο γυαλι (tube) sτην ακρη με μικρα γραμματακια πρεπει να γραφει εταιρεια και Κελβιν (μπορει και lumen) . Αυτα θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κοιτα πανω στ λαμπα στο γυαλι (tube) sτην ακρη με μικρα γραμματακια πρεπει να γραφει εταιρεια και Κελβιν (μπορει και lumen) . Αυτα θελουμε.

με πρόλαβε o @SOTIRIS :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...