Jump to content

Αρχάριος 200lt


Recommended Posts

Τις ξεβιδωσα και δεν γράφουν τπτ γμτ. Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια. Μπορώ να κρατήσω το φωτιστικό και να τις αλλάξω τις λάμπες μόνο και να βάλω εγώ ότι θέλω;; ανάλογα με το τι τύπο ενυδρείου θέλω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Γιώργος Μιχάλης έγραψε:

Τις ξεβιδωσα και δεν γράφουν τπτ γμτ. Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια. Μπορώ να κρατήσω το φωτιστικό και να τις αλλάξω τις λάμπες μόνο και να βάλω εγώ ότι θέλω;; ανάλογα με το τι τύπο ενυδρείου θέλω; 

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου αλλά νομίζω Τ8 είναι παλιάς γενιάς λάμπες και πρέπει να κοστίζουν σε σχέση με τις Τ5. Δεν ξέρω αν σε βάθος χρόνου θα άξιζε καλύτερα να κοιτάξεις για κανα μεταχειρισμένο φωτιστικό με Τ5 λάμπες

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου αλλά νομίζω Τ8 είναι παλιάς γενιάς λάμπες και πρέπει να κοστίζουν σε σχέση με τις Τ5. Δεν ξέρω αν σε βάθος χρόνου θα άξιζε καλύτερα να κοιτάξεις για κανα μεταχειρισμένο φωτιστικό με Τ5 λάμπες

Οπως τα λεει ο φιλος. Ειναι Τ8 και σιγουρα δεν κανουν για θαλασσινο εκτος και αν σκοπευεις να κρατησεις μονο ψαρακια για αρχη και να αναβαθμισεις μετα τον φωτισμο σου. Τωρα, για γλυκο, ας πουν τη γνωμη τους οι πιο εμπειροι, αλλα και εκει νομιζω οτι 30w σε 200 λιτρα ειναι λιγα ακομα και για ευκολα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Οπως τα λεει ο φιλος. Ειναι Τ8 και σιγουρα δεν κανουν για θαλασσινο εκτος και αν σκοπευεις να κρατησεις μονο ψαρακια για αρχη και να αναβαθμισεις μετα τον φωτισμο σου. Τωρα, για γλυκο, ας πουν τη γνωμη τους οι πιο εμπειροι, αλλα και εκει νομιζω οτι 30w σε 200 λιτρα ειναι λιγα ακομα και για ευκολα φυτα...

Ναι , πολυ λιγα watt. Και στο γλυκο, μονο fish only και καποιο μοςς ή ανουμπιας (με πολλα ????) Εχει και αρκετο υψος το ενυδρειο 60 εκ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Γιώργος Μιχάλης έγραψε:

Τις ξεβιδωσα και δεν γράφουν τπτ γμτ. Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια. Μπορώ να κρατήσω το φωτιστικό και να τις αλλάξω τις λάμπες μόνο και να βάλω εγώ ότι θέλω;; ανάλογα με το τι τύπο ενυδρείου θέλω; 

Το θεμα ειναι ,οτι αν το μπαλλαστ ειναι για Τ8 μονο, τοτε δεν μπορεις να βαλεις αλλου ειδους λαμπες- μονο Τ8, αν γραφει , οτι παιρνει μονο 2Χ15W, τοτε μονο δυο λαμπες απο 15 W! Πανω στο ballast γραφει (για να το δεις, μαλλον θα πρεπει να ανοιξεις το φωτιστικο).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...