Jump to content

Φωτισμός fish only


Regal

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το φωτισμό .Το ενυδρείο τρέχει περίπου 4 χρόνια.Το μήκος του είναι 1.50m.Η αλήθεια είναι πως πο την αρχή έδωσα πολύ σημασία στο φιλτράρισμα,την υπερχείληση,το skimmer,την κυκλοφορία και γενικότερα όλο το στήσιμο του εξοπλισμού , αμελώντας ένα απο τα πιο βασικά κομμάτια(ακόμα και σε fish only..) τον φωτισμό..Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το ενυδρείο να τρέχει με 2...Τ8:wacko:. Φυσικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα,απλά θεωρώ πως χάνω αρκετά με αυτό το φωτισμό στα χρώματα των ψαριών.Θεωρώ πως θα ήταν ανούσιο να πάω σε ένα ''reefato'' φωτιστικό και να ξοδέψω αρκετά χρήματα..έχετε υπόψη κάποια λύση σε led πχ?Μία λύση είναι οι απλές λεντοταινίες..Κάτι άλλο σχετικά οικονομικό που θα δίνει ένα ωραίο αποτέλεσμα?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπορείς να πας σε αλλαγή των Τ8 και να βάλεις καινούργιες οπωσδήποτε, μπορείς να να κάνεις αναβάθμιση σε Τ5 αλλιώς ένα εύκολο Κιτ και σχετικά οικονομικό νομίζω βγάζει και η fluval (marine 2 νομίζω το λένε) και η Sera έχει...

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικά τι ενυδρείο είναι; η καλύτερη λύση για μένα είναι η αναβάθμιση με τ5. αν πιάνουν τα χέρια σου άλλαξε μπάλαστ και και τα ακροφύσια και βάλε ακόμα 2 λάμπες επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στα led της fluval. Εγώ είχα βρει μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή την πρώτη έκδοση του φωτιστικού. Έχει πολλά από αυτά τα πολύ μικρά λεντακια (νομίζω smd τα λένε). Έχει 1.20 μήκος και μόλις 46W κατανάλωση. Βγάζει και ένα πιο μακρύ με 59W κατανάλωση. Για fish only νομίζω είναι ότι πρέπει ειδικά αν το βρεις σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ για led σκεφτόμουν..Φίλε Mr Puff  κοίταξα της fluval και βγάζει και την καινούρια έκδοση  FLUVAL bluetooth 3 led.Στο δικό σου βλέπεις αυτόν τον κυματισμό  που κάνει το φως στο βυθό?Εχεις επιλογές να ''παίξεις'' με τα χρώματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Regal έγραψε:

Παιδιά και εγώ για led σκεφτόμουν..Φίλε Mr Puff  κοίταξα της fluval και βγάζει και την καινούρια έκδοση  FLUVAL bluetooth 3 led.Στο δικό σου βλέπεις αυτόν τον κυματισμό  που κάνει το φως στο βυθό?Εχεις επιλογές να ''παίξεις'' με τα χρώματα?

Το καινούργιο φαντάζομαι θα είναι πολύ καλύτερο από το δικό μου. Επιλογές για να παίξω με το χρώμα δυστυχώς δεν έχω καμία. Ο κυματισμός που κάνει το φως στον βυθό όμως υπάρχει και είναι πολύ όμορφος.

Επίσης υπό προϋποθέσεις πιστεύω ότι κάνει και για εύκολα κοράλλια.

Έγινε επεξεργασία - Mr.Puff
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πήγαινα σε led. 

Θα κοίταζα και κάτι led tubes που κολλάνε πάνω σε ακροφισια Τ8 αν θυμάμαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

φίλε Διονύση εννοείς λάμπες led οι οποίες ''κουμπώνουν'' στα ακριφύσια των t8? Έχεις καμια ιδέα που μπορώ να βρώ?Αλλιώς νομλιζω θα καταλήξω εδώ..http://www.fluvalaquatics.com/us/product/14517/

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Regal έγραψε:

φίλε Διονύση εννοείς λάμπες led οι οποίες ''κουμπώνουν'' στα ακριφύσια των t8? Έχεις καμια ιδέα που μπορώ να βρώ?Αλλιώς νομλιζω θα καταλήξω εδώ..http://www.fluvalaquatics.com/us/product/14517/

Κάποτε μου είχε δώσει κάτι προσπεκτους ένας εισαγωγέας. 

Νομίζω ήταν της Arcadia άλλα δεν είμαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...