Jump to content

Σκέψεις για στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου


Recommended Posts

Σήμερα μ ήρθε να ξεκινήσω ένα θαλασσινό ενυδρείο. Αφού κοίταξα στο φόρουμ κατέληξα σε ένα low budget nano reef.Θελω ένα 70l με clownfish και κοραλακια και καμιά ανεμονη για τα clownακια.Τωρα εσείς ως έμπειροι θαλασσινοί προτείνετε μου κάποια κοραλακια και ανεμόνες.Ακομη από φωτισμό? Να πάρω της Juwel Marine μια ή δεν αξίζει? 

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό 2x24w t5 τις ati νομίζω θα είσαι καλυμμένος για τα πιο πολλά Κοραλία από Κοραλία είναι καθαρά δική σου επιλογή τις θες να βάλεις...τα πιο εύκολα είναι τα μαλακά π.χ ζωανθους, ricordea, μανιτάρια, σινουλαρια, μετά εύκολα lps είναι caulastrea, ephylia, κτλπ είναι θέμα γούστου το τι θες να βάλεις.....από ανεμωνη θα σου πουν τα παιδιά γιατί εγώ σε τόσο λίγα λίτρα την φοβάμαι...

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου.. οι επιλογές σε κοράλια αρκετές αλλά για αρχή θέλεις να μας πεις διαστάσεις ενυδρείου και εξοπλισμό που έχεις σκεφτεί...??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

καλημέρα φίλε μου.. οι επιλογές σε κοράλια αρκετές αλλά για αρχή θέλεις να μας πεις διαστάσεις ενυδρείου και εξοπλισμό που έχεις σκεφτεί...??? 

Βγαίνει 86 μεικτό αλλά με εξοπλισμό κλπ γύρω στα 75 με 80l. DoPhin ASTRO 2202 Εξωτερικό Φίλτρο, Dophin θερμοστάτης AH-1006 100W, από skimmers δεν έχω ιδεα:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Από φωτισμό 2x24w t5 τις ati νομίζω θα είσαι καλυμμένος για τα πιο πολλά Κοραλία από Κοραλία είναι καθαρά δική σου επιλογή τις θες να βάλεις...τα πιο εύκολα είναι τα μαλακά π.χ ζωανθους, ricordea, μανιτάρια, σινουλαρια, μετά εύκολα lps είναι caulastrea, ephylia, κτλπ είναι θέμα γούστου το τι θες να βάλεις.....από ανεμωνη θα σου πουν τα παιδιά γιατί εγώ σε τόσο λίγα λίτρα την φοβάμαι...

Την ανεμονη για τα κλόουν την ήθελα να έχουν <<παρεα>>. 

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι βρήκα https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2947-ati-αλάτι-coral-ocean-plus-7kg.html. Πως πάει η δόση άμα ξέρεται στο συγκεκριμένο? Επίσης αραγωνιτη πόσα κιλά? 

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικό φίλτρο για ποιο λόγο το θέλεις??? εννοώ εσύ το αποφάσισες ή στο πρότειναν??? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι δεν μ αρεσει να ειναι σαν μια βλακια μεσα στο ενυδρειο δεν ξερω :P.Αλλίως κανονικό ε?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι skimmer ή κυκλοφορητή??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Χρειάζομαι skimmer ή κυκλοφορητή??

 

Απαραίτητα....για σκιμερ κοίτα tunze 9001

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω <3 και για κυκλοφορητη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Απαραίτητα....για σκιμερ κοίτα tunze 9001

Επειδή το είδα λίγο ακριβό βρηκα κ αυτο με κυκλοφορητη μαζι

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2690-resun-sk-300-skimmer-με-κυκλοφορητή-6933163307515.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι τεστ χρειάζομαι(αλατοτητα,νιτρικα κλπ)??

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία,  νιτρώδη, νιτρικά για αρχή.

Μετά kh, ασβέστιο,  και μαγνήσιο. 

 

Πρώτα απ όλα ένα ρεφρακτομετρο!

Μια καλή εταιρία είναι η salifert που θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόπιστα στο θαλασσινό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Επειδή το είδα λίγο ακριβό βρηκα κ αυτο με κυκλοφορητη μαζι

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2690-resun-sk-300-skimmer-με-κυκλοφορητή-6933163307515.html

Γεια σου φίλε και από μένα και καλή αρχη.

Επειδή σαν να έχεις μπερδευτεί, είναι δύο διαφορετικά πράγματα(σκιμμερ,κυκλοφοριτες). Πρέπει να έχεις και ένα σκιμμερ και έναν κυκλοφοριτη πού θα κάνει την ροή του νερού στο ενυδρείο σου. 

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Γεια σου φίλε και από μένα και καλή αρχη.

Επειδή σαν να έχεις μπερδευτεί, είναι δύο διαφορετικά πράγματα(σκιμμερ,κυκλοφοριτες). Πρέπει να έχεις και ένα σκιμμερ και έναν κυκλοφοριτη πού θα κάνει την ροή του νερού στο ενυδρείο σου. 

Ε λίγο πολυ μπερδεύτηκα :P.Αρχικα χρειαζομαι θερμοστατη,φιλτρο,skimmer(απαραιτήτο αλλα σε πολλα βιντεο ειδα πως δεν χρειαζεται),κυκλοφορητής.Χρειαζομαι κατι αλλο?Απο αλατι τι δοσεις αυτο Ati αλάτι Coral Ocean plus 7kg?Σορρυ αλλα δεν ξερω τπτ απο θαλασσινο :hehe

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο εμενα και καλη αρχη! 

 

Αλατι χρειάζεσαι γυρω στα 40γρ ανα λιτρο για αλατοτητα 1026. Σκιμμερ ειναι απαραιτητο ιδικα αν ειναι το πρώτο σου θαλασσινο, μην κοιτας που καποιοι σε μερικα βιντεο δεν εχουν. Αυτοί και εμπειρια θα έχουν και θα είναι σε καλη οικονομικη κατασταση (γιατι αν δεν πάει κατι καλα πανε ολα τα χρηματα που εχεις ξοδέψει αλλα και ο κοπος σου) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SweepingFish έγραψε:

Kαλησπερα και απο εμενα και καλη αρχη! 

 

Αλατι χρειάζεσαι γυρω στα 40γρ ανα λιτρο για αλατοτητα 1026. Σκιμμερ ειναι απαραιτητο ιδικα αν ειναι το πρώτο σου θαλασσινο, μην κοιτας που καποιοι σε μερικα βιντεο δεν εχουν. Αυτοί και εμπειρια θα έχουν και θα είναι σε καλη οικονομικη κατασταση (γιατι αν δεν πάει κατι καλα πανε ολα τα χρηματα που εχεις ξοδέψει αλλα και ο κοπος σου) 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Ευχαριστώ :)

Επίσης μέσα στα πρώτα πράγματα που θες είναι ρεφρακρομετρο για να μετράς την αλατότητα του νερού σου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Επίσης μέσα στα πρώτα πράγματα που θες είναι ρεφρακρομετρο για να μετράς την αλατότητα του νερού σου. 

Ναι,μου είπε παραπάνω ο Διονύσης :)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το συγκεκριμένο αλάτι αλλά από αναφορές έχω διαβάσει πως έχει θέμα με τις τιμές που δίνει... 

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2018 at 1:19 ΜΜ, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Επειδή το είδα λίγο ακριβό βρηκα κ αυτο με κυκλοφορητη μαζι

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2690-resun-sk-300-skimmer-με-κυκλοφορητή-6933163307515.html

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή και από μένα! 

Η δική μου άποψη είναι να μην διστάσεις να αγοράσεις ένα καλο skimmer ακόμα και αν χρειαστεί να κόψεις από κάπου αλλού... η αγορά ενος καλου σκιμμερ και ειδανικού για τον ογκο του ενυδρειου σου θα σε δικαιώσει στο μέλλον... κοίτα και στις αγγελίες μεταχειρισμένων στο forum.

Το σκιμμερ που θα επιλέξεις φρόντισε να είναι μιας αξιόπιστης εταιρίας και πολύδοκιμασμένο.

Για το Tunze 9001 που σου πρότεινε ένα παλικάρι έχω να σου πω μόνο καλά καθώς μέχρι πριν λίγο καιρό το χρησιμοποιούσα σε ενυδρείο 130 λίτρα και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος τουλάχιστον για fish only επιλογή σε αυτά τα λίτρα καθώς κάνει αυτό που ακριβώς λέει. 

Η Tunze άλλωστε είναι ένας από τους πιο αξιόπιστους και πολυδοκιμασμένους κατασκευαστές στην κατηγορία αυτή.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το συγκεκριμένο αλάτι αλλά από αναφορές έχω διαβάσει πως έχει θέμα με τις τιμές που δίνει... 

Ποιο αλάτι τοτε προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά 10 χρόνια χρησιμοποιώ της tropic marin το pro reef χωρίς προβλήματα και είμαι και πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε κάποιες φορές που πρέπει να μπουστάρω λίγο το kh..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Ποιο αλάτι τοτε προτείνετε?

δεν θα προτείνω κάποιο συγκεκριμένο αλλά θα πω ότι υπάχουν εταιρίες αρκετές που της χρησιμοποιεί κόσμος χωρίς κανένα πρόβλημα...εγώ απλά είπα κάτι που έχω ακούσει και γι αυτό έγραψα ότι δεν το έχω δει με τα μάτια μου γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σαν αλάτι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...