Jump to content

Καινούργιος 20 λιτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι καινούργιος στο χόμπι και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ενυδρείο που είναι στο στρώσιμο αυτή τη στιγμή. 20-25 λίτρα λοιπόν και η τελευταία  μέτρηση με υγρά τεστ έδειξε αμμωνία 5 και νιτρώδη στα 2. Νιτρικά δεν έχω μετρήσει ακόμα.

 

Ο φωτισμός μου είναι μια λάμπα στα 15w 740 lumen 6500κ. Τα φυτά που έχω θα την παλεψουν? Τέλος πιστεύετε πως μονομάχος μαζί με 1-2 σαλιγκάρια θα είναι οκ? 

 

 

BDC74426-C979-4B2B-8FED-6CD3B3954922.jpeg

FAB4ACA4-1140-4DD6-A9B0-2929A74E0373.jpeg

Έγινε επεξεργασία - gsm990
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στον υπέροχο κόσμο των ενυδρείων. Το φίλτρο σου δεν έχει στρώσει και καλό είναι να μη βάλεις ακόμη ψαράκι ούτε σαλιγκάρια γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα την παλέψουν εάν οι μετρήσεις αυτές είναι σωστές.

Με τι τεστ μετράς (εννοώ ποιας εταιρείας); Αφού έχεις αμμωνία και νιτρώδη το στρώσιμο προχωράει και σιγά σιγά θα δεις νιτρικά εφόσον και η αμμωνία και τα νιτρώδη μηδενίσουν. 

Προς το παρόν λίγη ακόμη υπομονή και μέτρα ανά 2-3 μέρες για να δεις πως πάει. Η λάμπα σου είναι σίγουρα τόσα lumens; Αρκετά για τα λίτρα σου θα έλεγα, ωστόσο το ενυδρείο σου πανέμορφο και εύχομαι να το χαρείς σύντομα και για πολύ καιρό!!

 

Περιμένουμε και νέες φωτο.όταν με το καλό κατοικηθεί! :)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν θα μπει κάτι προτού στρωθεί το φίλτρο. Τα τεστ είναι της sera. Τις  πληροφορίες της λάμπας της έγραφε το κουτί όποτε δεν νομίζω να είναι λάθος.

Έγινε επεξεργασία - gsm990
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε θα είναι λάθος. Απλά για τα λίτρα αυτά μου φαίνονται αρκετά. Τι φωτοπερίοδο ακολουθείς; Πρόσεξε τις άλγες!! Όμορφο ενυδρειάκι, μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου και καλη αρχη!! :D

Με ποιο τροπο στρωνεις το ενυδρειο σου??

Ποιες οι διαστασεις του ενυδρειου γιατι δεν φαινεται για τοσο μιρκο εκτος και αν ξεγελουν οι φωτο??!

Τα σαλιγκαρια οχι μονο θα την παλεψουν αλλα θα βοηθησουν να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ και καλός σας βρήκα . Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 35x22x23. Το ενυδρείο το στρώνω ως εξής είχα ρίξει λίγη τροφή και αφού μέτρησα αμμωνία το αφήνω να κάνει κύκλο . Θεωρείς ότι μπορω να βάλω σαλιγκάρια με τόση αμμωνία ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος gsm990 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολυ και καλός σας βρήκα . Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 35x22x23. Το ενυδρείο το στρώνω ως εξής είχα ρίξει λίγη τροφή και αφού μέτρησα αμμωνία το αφήνω να κάνει κύκλο . Θεωρείς ότι μπορω να βάλω σαλιγκάρια με τόση αμμωνία ;

Καλώς ήρθες και από μένα. 

Αφού έχει ξεκινήσει ό κύκλος, δεν θα πρόσθετα σαλιγκάρια. Αν υπάρχουν λαθρεπιβάτες, ήδη μέσα θα την παλέψουν. Είναι πολύ ανθεκτικά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τις διαστάσεις αυτές τα καθαρά λίτρα σου πρέπει να είναι 15-16, σίγουρα όχι 20, οπότε ίσως δεν είναι καλή ιδέα να το παραφορτώσεις. Ένας μονομάχος και ένα σαλιγκαράκι νομίζω είναι οκ. Και όπως είπε και ο @SOTIRIS καλύτερα μη βάζεις σαλιγκάρια ακόμη μέχρι να στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

Το ενυδρείο το στρώνουμε μαζί με τον @gsm990. Για να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα βάλαμε λίγη βιολογία από το δικό μου φίλτρο και ρίξαμε λίγη τροφή. Εφ'όσον μετρήσαμε νιτρώδη το αφήνουμε να προχωρήσει στα νιτρικά και ρίχνουμε βακτήρια καθημερινά.

Στην αρχή βάλαμε την ανούμπια και την κρυπτοκορίνα και σήμερα βάλαμε και την egeria. Θέλω να πιστεύω πως θα την παλέψει με το φως που έχουμε και να μας γεμίσει την επιφάνεια ώστε να υπάρχει κάτι για τον μονομάχο. 

Κάτι άλλο. Θερμοκρασία ανεβάσαμε στους 30 και αλλαγή νερού δεν κάνουμε μέχρι να στρωθεί το φίλτρο όμως ενώ υπάρχει καλή έως πολύ καλή ανατάραξη έχουμε πολύ εξάτμιση.

Το νερό που συμπληρώνουμε καλό θα είναι να γίνεται με αντιχλώριο και να προετοιμάζεται ή απευθείας από την βρύση? Μιλάμε για λίγο νερό βέβαια αλλά δεν παύει να είναι βρύσης. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. 

Το ενυδρείο το στρώνουμε μαζί με τον @gsm990. Για να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα βάλαμε λίγη βιολογία από το δικό μου φίλτρο και ρίξαμε λίγη τροφή. Εφ'όσον μετρήσαμε νιτρώδη το αφήνουμε να προχωρήσει στα νιτρικά και ρίχνουμε βακτήρια καθημερινά.

Στην αρχή βάλαμε την ανούμπια και την κρυπτοκορίνα και σήμερα βάλαμε και την egeria. Θέλω να πιστεύω πως θα την παλέψει με το φως που έχουμε και να μας γεμίσει την επιφάνεια ώστε να υπάρχει κάτι για τον μονομάχο. 

Κάτι άλλο. Θερμοκρασία ανεβάσαμε στους 30 και αλλαγή νερού δεν κάνουμε μέχρι να στρωθεί το φίλτρο όμως ενώ υπάρχει καλή έως πολύ καλή ανατάραξη έχουμε πολύ εξάτμιση.

Το νερό που συμπληρώνουμε καλό θα είναι να γίνεται με αντιχλώριο και να προετοιμάζεται ή απευθείας από την βρύση? Μιλάμε για λίγο νερό βέβαια αλλά δεν παύει να είναι βρύσης. 

 

Με 30 βαθμούς είναι απολύτως φυσιολογική η εξάτμιση του νερού και δεν έχει σχέση η ανατάραξη. Εννοείται ΠΑΝΤΑ αντιχλώριο γιατί αποδυναμώνετε τα βακτήρια έστω και με λίγο χλώριο. Η υψηλή θερμοκρασία θα επιταχύνει το στρώσιμο αλλά μην το παρακάνετε γιατί τα φυτά θα αρχίσουν να χαλάνε.. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστε τ θερμοκρασια στα 25-26.Τα φυτα δεν θα ανταξουν για πολυ με 30.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία κατεβάσαμε στους 25 επίσης μετρήσαμε 0 αμμωνία και φουλ νιτρώδη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Θερμοκρασία κατεβάσαμε στους 25 επίσης μετρήσαμε 0 αμμωνία και φουλ νιτρώδη. 

προχωραει..... :)

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2018 at 7:09 ΜΜ, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Θερμοκρασία κατεβάσαμε στους 25 επίσης μετρήσαμε 0 αμμωνία και φουλ νιτρώδη. 

 

Σε καμιά βδομάδα σας βλέπω έτοιμους!! Άντε με το καλό και περιμένουμε την παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιες μετρησεις: αμμωνια 0, νιτρωδη στα ιδια επιπεδα νιτρικα στον θεο. Θα βοηθουσε τωρα να βαλουμε κ αλλη βιολογια απ το δικο μου ενυδρειο? 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καλό θα κάνετε. Πώς μεταφέρατε την προηγούμενη φορά και τι ποσότητα; Χωράει το φίλτρο; Αν εννοείς να μεταφέρεις νερό ή "βρώμα" δε θα κάνεις τίποτα, μόνο βιολογικό υλικό θα βοηθήσει και αν είναι στρωμένο το δικό σου σε 2-3 μέρες θα πρέπει να μετράτε νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν μεταφερω νερο. Λιγο σιποραξ ειχαμε βαλει απο το φιλτρο μου που τρεχει 1 χρονο περιπου. Χωρο εχει να βαλουμε ακομα. Νιτρικα μετρησαμε σημερα πανω απο 50. Νιτρωδη ξεκινησαμε να μετραμε την προηγουμενη εβδομαδα. Θα βαλουμε κ αλλο υλικο το σαββατο και πιστευω το ενυδρειο την αλλη βδομαδα να ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι έγραφες για νιτρικά στα ύψη και όχι νιτρώδη, σορρυ.

Εφόσον είναι έτσι το φίλτρο έστρωσε και μπορείτε να βάλετε ψαράκι. Αλλαγή νερού και καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Καινουργιες μετρησεις: αμμωνια 0, νιτρωδη στα ιδια επιπεδα νιτρικα στον θεο. Θα βοηθουσε τωρα να βαλουμε κ αλλη βιολογια απ το δικο μου ενυδρειο? 

 

Μια γερη αλλαγη νερου και ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...