Jump to content

Διακοσμηση ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπέρα.. Τι κάνετε? Ελπίζω ολοι καλα.. Ειμαι καινούργια στο top και θα ηθελα να κάνω την εξης ερωτηση:

Επειδή αγορασα ενα ενυδρείο (20 l) δεν ξερω ποια ειναι η κατάληλη διακοσμηση του.. Δηλ φυσική η '' ψευτικη''? Τα διακοσμητικα με polyresin και πολύαστέρα βγαζουν καποιου ειδος χημικα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Ευη738 έγραψε:

Καλησπέρα.. Τι κάνετε? Ελπίζω ολοι καλα.. Ειμαι καινούργια στο top και θα ηθελα να κάνω την εξης ερωτηση:

Επειδή αγορασα ενα ενυδρείο (20 l) δεν ξερω ποια ειναι η κατάληλη διακοσμηση του.. Δηλ φυσική η '' ψευτικη''? Τα διακοσμητικα με polyresin και πολύαστέρα βγαζουν καποιου ειδος χημικα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιας και ξεκινας τώρα προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις μόνο φυσικά υλικά. Απόφυγε κάθε είδους πλαστικά διακοσμητικά, βαμμένα χαλίκια κλπ.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Ευη738 έγραψε:

@ataktoulisεχω αγοράσει 3 χρυσοψαρα και 3χηρες... ΕΛΠΊΖΩ να αντέξουν οσο αναφορα τα λιτρα :angel:

 

Δυστυχώς τα 20lt είναι ακατάλληλα ακόμη και για ένα Χρυσόψαρο. Καλύτερα να αλλάξεις σύνθεση (μόνο Μονομάχο σε αυτά τα λίτρα) ή να αγοράσεις αν υπάρχει δυνατότητα νέο ενυδρείο, τουλάχιστον 150-200 λίτρα αν σου αρέσουν τα Χρυσόψαρα. Είναι κρίμα τα καημένα.. Δυστυχώς δε θα αντέξουν και θα υποφέρουν κιόλας ωα τότε

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ευη738 έγραψε:

@ataktoulisεχω αγοράσει 3 χρυσοψαρα και 3χηρες... ΕΛΠΊΖΩ να αντέξουν οσο αναφορα τα λιτρα :angel:

Δυστυχως ουτε για ενα χρυσοψαρο δεν κανει (ή μονο για ενα, μονο οταν ειναι ακομα μικρο)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα ένας μονομάχος με ωραία χρώματα θα ήταν ότι πρέπει...6 ψάρια είναι παρά πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Μα χωρανε ανετα..να παρω ενα 150lt μονο για 3 ψαρια?θα ναι καπως άδειο 

Έγινε επεξεργασία - Ευη738
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λογικά είναι μικρά χωράνε. Όμως δε μας ενδιαφέρει απλά να χωράνε αλλά να αναπτύσσονται και σωστά. Αυτό προϋποθέτει μεγάλο χώρο για κολύμπι, καλή ποιότητα νερού που σε αυτά τα λίτρα είναι αδύνατον με οποιονδήποτε τρόπο να υπάρξει και συχνά εκτός από δηλητηρίαση από αμμωνία παρατηρείται και το φαινόμενο του νανισμού, δηλαδή τα όργανά τους εσωτερικά αναπτύσσονται, ενώ το σώμα τους μένει μικρό με αποτέλεσμα να μη ζουν.

Επίσης, σε ένα ενυδρείο μπορείς να βάλεις και 30 ψαράκια, θα χωράνε, αλλά θα είναι άνετα; Είναι σαν να μπαίνουν σε ένα αυτοκίνητο 5θέσιο 20 άτομα. Μπορεί να βρεθεί τρόπος να χωρέσουν αλλά δε θα είναι κανένας άνετα σίγουρα!

 

Αν θέλεις όμτως Χρυσόψαρα σκέψου κατ'ελάχιστο 30 λίτρα και αυτό όσο είναι μικρά. Φυσικά μιλάμε για Fancy ποικιλίες. 

Το φίλτρο σου έστρωσε ή έβαλες αμέσως ψαράκια;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι @ataktoulis.. Αν και βαζω απιονισμενο νερο το αφησα να λειτουργεί για μια μερα και μετα τα εβαλα... Πράγματικα δεν ξερω τι θα τα κάνω... Λεω να τα γυρίσω πισω και να κρατησω μονο ενα χρυσοψαρο ή θα προσπαθήσω να βρω καμια καλη αγγελία 

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές συμφέρουσες αγγελίες. Καλύτερα δώσε τα ψαράκια πίσω, κράτησε ένα που σου αρέσει, διάβασε αν θέλεις πληροφορίες για τα Χρυσόψαρα, δώσε και τις "χήρες" και μόλις βρεις μεγάλο ενυδρείο στήνεις απ'την αρχή και γουστάρεις. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Με μικρά ενυδρειάκια, άλλοι με γυάλες και τελικά η αγάπη μας για τα ψαράκια μας οδήγησε στη σωστή αγορά. 

Αν έχεις χώρο πάρε μεγάλο μια και καλή για να το απολαμβάνεις και να έχεις χαρούμενα και υγιή ψαράκια. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Ευη738 έγραψε:

Σε ευχαριστώ.. Αυτο θα κανω:bigemo_harabe_net-66:

 

Αν θέλεις διάβασε αυτό: 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Ευη738 έγραψε:

Ναι @ataktoulis.. Αν και βαζω απιονισμενο νερο το αφησα να λειτουργεί για μια μερα και μετα τα εβαλα... Πράγματικα δεν ξερω τι θα τα κάνω... Λεω να τα γυρίσω πισω και να κρατησω μονο ενα χρυσοψαρο ή θα προσπαθήσω να βρω καμια καλη αγγελία 

Σε απιονισμενο νερο εχεις τα ψαρια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ολο το στρωσιμο ηταν μια μερα....................

Λεω να τα γυρίσω πισω και να κρατησω μονο ενα χρυσοψαρο ή θα προσπαθήσω να βρω καμια καλη αγγελία - πολυ καλη σκεψη!

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Μονομαχο και φυσικά φυτακια κάτι εύκολο όπως ανουμπια για τα λιτρα σου θα είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι μου είπαν στο πετ σοπ μονο απιονισμενο...

Το μονο κακο ειναι οτι αν ποιασει αλγη στα διακοσμητικα θα πρέπει να καθαρισω πρωτα το βυθο ή να τα βγαλω και να τα τριψω ? (τελικα κρατησα ενα χρυσοψαρο στο 20lt ενυδρείο μου) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Ευη738 έγραψε:

Ναι ετσι μου είπαν στο πετ σοπ μονο απιονισμενο...

Το μονο κακο ειναι οτι αν ποιασει αλγη στα διακοσμητικα θα πρέπει να καθαρισω πρωτα το βυθο ή να τα βγαλω και να τα τριψω ? (τελικα κρατησα ενα χρυσοψαρο στο 20lt ενυδρείο μου) 

 

Έκανες πολύ καλά και μπράβο σου που δεν άφησες τον ενθουσιασμό να ταλαιπωρήσει τα καημένα τα ψαράκια.. Καλές Γιορτές!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

δεν βάζουμε ποτέ απιονισμενο σε ενυδρείο. το νερό πρέπει να έχει κάποια σκληρότητα . πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις και να ελέγξεις τι νερό χρειάζονται. το πιο συνηθες ειναι να ελέγχουμε πρώτα τι νερό έχει η βρύση μας ( με τεστακια) και μετά αποφασίζουμε με τι τρόπο το ρυθμίζουμε.

 

για παράδειγμα στο ενυδρείο μου έχω , μεταξύ άλλων , Cardinal Tetra (Paracheirodon Axelrodi)

1)πάω στον οδηγό του φόρουμ. βρίσκω το ψαράκι και βλέπω τι χρειάζεται. ο οδηγός έχει ουσιαστικά τα πάντα και θα σε καλύψει

τον οδηγό θα τον βρεις εδώ

2) επόμενο βήμα .πάω στο ψαράκι του παραδείγματος και ελέγχω

σκληρότητα νερού (GH)    

GH: 1-6°dGH

για την σκληρότητα του νερού μπορεί να ταλαιπωρηθείς πολύ , μπορεί και καθόλου . εγώ για παράδειγμα βρίσκομαι στην Κέρκυρα και το νερό μου είναι GH=100 (ίσως το πιο χάλια νερό στην Ελλάδα) αυτό σημαίνει οτι για να φέρω το νερό του ενυδρείου στο GH10 (για παράδειγμα) χρειάζομαι 90 λίτρα νερού απο αντίστροφη ώσμωση (σαν απιονισμένο) και 10 λίτρα βρύσης μόνο. τώρα το νερό της βρύσης σου μπορεί να είναι πολύ καλύτερο αρα δεν θα έχεις τόσο παίδεμα

και PH και θερμοκρασία για αρχή

Θερμοκρασία: 23-28°C

PH: 5-6,8 έχει και άλλες σημαντικές πληροφορίες που δεν πρέπει να παραλείπονται. όπως εάν είναι ψάρι κοπαδιού , εάν είναι επιθετικό η όχι

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. Εχω και γω σκληρο νερο, δηλ να βάζω περισσότερο απιονισμενο και λιγότερο νερο βρυσης?(σορρυ για την ερωτηση) Τωρα για τεστ ειμαι λιγο αρχαρια και νωρις νμζω 

Έγινε επεξεργασία - Ευη738
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ευη738 said:

Ευχαριστώ.. Εχω και γω σκληρο νερο, δηλ να βάζω περισσότερο απιονισμενο και λιγότερο νερο βρυσης?(σορρυ για την ερωτηση) Τωρα για τεστ ειμαι λιγο αρχαρια και νωρις νμζω 

μη ζητας σηγνωμη για τις ερωτησεις. και εγω τα ιδια ρωτουσα , κανεις δεν ξερει στην αρχη

βασικα πρέπει να αποφασίσεις τι ψαράκια θα βάλεις.

να δεις τι νερό χρειάζονται και απο εκει και περα να δεις πως θα το αναμίξεις (σε τι αναλογία δηλαδή)

 

1βασικα πρεπει να παρεις ενα τεστακι για το νερο να δεις τι GH εχει η βρυση σου

https://www.skroutz.gr/c/2103/Test-Parametron-Neroy-Enydreiou.html

δες εδω.

θες ενα GH τεστ (προσωπικα θεωρω το API GH & KH test το καλυτερο)

αλλα πιστευω οτι και με της sera θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα (γυρο στα 7 ευρω κανει)

τωρα για απιονισμένο νερο δεν ειμαι σιγουρος αν συμφέρει . εγω εχω ενα μικρο σετ για αντιστρωφη ωσμωση και ειμαι μια χαρα (κανει το νερο της βρυσης απιονισμένο και πρεπει να το μαζευεις σε ενα δοχειο εγω εχω μια δεξαμενη 300λιτρα αλλα το ενυδρειο μου ειναι μεγαλο, εσυ με 20λιτρα ενυδρειο με ενα κουβα η μπιτονι θα εισαι μια χαρα) βεβαια δεν εχω ιδεα τι συμφερει με τοσο μικρα ενυδρεια. παρακαλω τους πιο εμπειρους να συμβουλεψουν

αλλα σιγα σιγα.... θα σου φανούν υπερβολικα ισως ολα αυτα , αλλα δεν ειναι και τοσο. 2-3 πραγματακια θα φτιαξεις και ολα θα τρεχουν μονα τους μετα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και το 20 λτ είναι πολύ μικρό, ακόμη και για ένα χρυσόψαρο, αφού αποφάσισες να το κρατήσεις μη χρησιμοποιείς καθόλου απιονισμένο νερό. Το νεράκι της βρύσης με το ανάλογο αντιχλώριο (σε παρόμοια θερμοκρασία με το νερό που αντικαθιστάς)  είναι μια χαρά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ευη738 έγραψε:

Ναι ετσι μου είπαν στο πετ σοπ μονο απιονισμενο...

Το μονο κακο ειναι οτι αν ποιασει αλγη στα διακοσμητικα θα πρέπει να καθαρισω πρωτα το βυθο ή να τα βγαλω και να τα τριψω ? (τελικα κρατησα ενα χρυσοψαρο στο 20lt ενυδρείο μου) 

Οπως ειπε ο @kostas3, δεν βαζουμε σκετο απιονισμενο νερο στο ενυδρειο, ειδικα για τα χρυσοψαρα! Τον πετσοπα θα τον πνιξω, αρκει να μου πεις ποιος ειναι!(πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο σας ειναι ποσιμο; Αν ναι, κανε οπως ειπε ο @SOTIRIS

Καλα Χριστουγεννα και καλες γιορτες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...