Jump to content

Reef 200L


SweepingFish

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι μελος στο φορουμ απο τον Ιουνη με την πρωτη προσπαθεια να κανω ενα ενυδρειο γλυκου νερου (επιτυχημένη προσπαθεια, φυτεμενο ειναι. Θα κανω παρουσίαση οταν βρω χρονο). 

 

Απο τον Σεπτεμβρη λοιπον ξεκίνησα ενα project ωστε να κανω ενα θαλασσινο ενυδρειο. Μάζεψα λοιπον ολον τον εξοπλισμο και τώρα περιμενω να στρωσει ωστε να βαλω τα πρωτα 2 clown μεσα. 

 

Καπως ετσι ειναι το scape:

IMG_20181213_224131.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου και καλώς όρισες στον αλμυρό κόσμο... θα ήθελες να μας πεις λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου??? διαστάσεις εξοπλισμό κτλ κτλ? πόσο καιρό τρέχει??? 

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαστάσεις 100*40 *50. Τρεχει 1 μηνα κοντα. Πριν λιγες μερες εβαλα 7 κιλα ΖΒ και ειχε μεσα αλλα 7 κιλα νεκρο, εβαλακαι στο σαμπ καποια κομματια. 

 

Σκιμμερ εχω της deltec 300, κυκλοφορητες της Sun sun 201A, θερμοστατη 200W της eheim. Το σαμπ ειναι 30 λιτρα. 

 

Θα παρω αυτες τις μερες ενα φωτιστικο λεντ 165 βατ καθώς και αυτοματη αναπληρωση και έλεγκτη θερμοκρασίας

 

Dimtsok ευχαριστω! 

Έγινε επεξεργασία - SweepingFish
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω....προσοχή με την ένταση του λεντ, ιδίως οταν θα βαλεις τα πρώτα σου κοραλλάκια μέσα!

Link to comment
Share on other sites

το skimmer δεν ξέρω αν θα σε καλύψει... όλα βέβαια είναι σε συνάρτηση με ιχθυοφόρτιση και τι κοράλια έχεις σκοπό να βαλεις... όσο για το λεντ θα συμφωνήσω με τον @dimtsok... το scape είναι κολλημένο ή τα έχεις ακουμπήσει??? 

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ ξερω οτι δεν θα με καλυψει πληρως απλα λογω οικονομικων δεν μπορουσα μεγαλύτερο θα κανω αναβάθμιση λογικα. Το scape οχι ειναι σφινωτα οι πετρες μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

έχεις σκοπό να τα κολλήσεις ή να παίξεις περισσότερο στο στήσιμο??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες :welcome:!!!

Μην βιαστεις με το στήσιμο!

 

Σκέψου,  φαντάσου και μετά κατέληξε!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το πειραξω αλλο, ουτε να το κολλησω. Το εχω αλλαξει 5 φορες απο την πρωτη φορα που τα εβαλα μεσα. Έτσι μου αρεσει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος SweepingFish έγραψε:

Δεν νομιζω να το πειραξω αλλο, ουτε να το κολλησω. Το εχω αλλαξει 5 φορες απο την πρωτη φορα που τα εβαλα μεσα. Έτσι μου αρεσει. 

ε άμα σου αρέσει αυτό είναι που μετράει... οπότε υπομονή και αναμονή εν όψει στρωσίματος....με το καλό να μπουν οταν είναι έτοιμο τα πρώτα ζωντανά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

το skimmer δεν ξέρω αν θα σε καλύψει... όλα βέβαια είναι σε συνάρτηση με ιχθυοφόρτιση και τι κοράλια έχεις σκοπό να βαλεις... όσο για το λεντ θα συμφωνήσω με τον @dimtsok... το scape είναι κολλημένο ή τα έχεις ακουμπήσει??? 

+10000 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μετρησα αμμωνια 0 νο2 0 και νο3 25. Λεω να κανω αλλη μια μετρηση αυριο και αν ειναι 0 παλι να παρω τα 2 clownακια. 

Μαζι με τον βραχο εχω και καποια μ****α κοραλλια μανιταρια σινουλαρια και καποια αλλα δεν θυμάμαι πως λεγονται. 

Έγινε επεξεργασία - SweepingFish
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στην όμορφη πλευρά του χόμπυ...χεχεχεχε :devil:

Ήρεμα και προσεκτικά βήματα για να χεις τα αποτελέσματα που θέλεις.

Αν τρέχει ήδη ένα μήνα και έχεις αυτές τις μετρήσεις όντως είσαι έτοιμος για τα πρώτα σκληροπυρινικά ζωντανά σου..  ;) 

Καλή αρχή και καλό χάζεμα!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα παρω τα 2 πρωτα νεμο, απο χομπιστα. Θα ανεβασω φωτο όταν μπουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα στο ενυδρείο. Καθονται στην γωνία τωρα, βγαινουν σιγα σιγα. Οριστε και η φωτο. 

IMG_20181217_230524.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω, όμορφα Occelaris.

Είναι και ζευγαράκι ήδη από ότι φαίνεται! 

 

Καλη αρχή και από μένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλα! Μια χαρα! Πανε τραινο και τα δυο ψαρακια... Την επόμενη εβδομάδα θα παρω και ενα φωτιστικο. 

IMG_20181227_113927.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε ωραία, αφού τα βλέπεις να ξεψάρωσαν σημαίνει οτι δεν έχουν ενοχλήσεις!!

Με το καλό και το φωτιστικό. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...