Jump to content

Έλεγχος διαρροής


Recommended Posts

Αν γεμίσει ένα ενυδρείο για έλεγχο διαρροών πριν μπει σε λειτουργία, σε πόσο χρόνο είναι αναμμενόμενο να εμφανίσει σημάδια διαρροής; Είμαι σχεδόν έτοιμος με το Rio 240 που πήρα, αλλά πριν το στήσιμο θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι είναι όλα οκ. Σε 2 μέρες ή και λιγότερο πιστεύετε θα είναι οκ για να φανούν σημάδια κακοτυχίας;; :p

Σε ποια σημεία να εστιάσω;

 

Ερώτημα νο.2: Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Αν γεμίσω, ρίξω κανένα λίτρο ξύδι (240lt νερό) θα είναι οκ για να απολυμανθεί και να βοηθήσει στον καθαρισμό όπως έχω διαβάσει ή θα μου επηρεάσει τις σιλικόνες; Φαίνονται σε κάποια σημεία κάπως "στραβές" γι'αυτό ρωτάω, καλού κακού

Link to comment
Share on other sites

επειδή πρόσφατα έστησα εγώ το γέμισα με νερό βρύσης και το άφησα μία μέρα να τρέξει..επίσης το είχα καθαρίσει με ξύδι σε ζεστό νερό και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

επειδή πρόσφατα έστησα εγώ το γέμισα με νερό βρύσης και το άφησα μία μέρα να τρέξει..επίσης το είχα καθαρίσει με ξύδι σε ζεστό νερό και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα..

 

Είναι καλό να τρέξει με κυκλοφορητή ή άσχετο αν είναι "στάσιμο";

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Είναι καλό να τρέξει με κυκλοφορητή ή άσχετο αν είναι "στάσιμο";

κακό δεν θα κάνεις..εγώ βασικά επειδή είναι με σαμπ είχα βάλει και αντλία επιστροφής και κυκλοφορητές για να σιγουρευτώ ότι λειτουργούν όλα και δεν στάζει από πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Γέμισα τελικά με νερό το ενυδρείο το μεσημέρι και προς το παρόν από τις σιλικόνες φαίνεται να είναι οκ αν και υπάρχουν κανα δύο σημεία που είναι κάπως περίεργα και θα φανεί ως το πρωί. 

 

Στον πάτο του ενυδρείου εκτός από ατελείωτες γρατσουνιές που δε μας ενδιαφέρουν αφού θα τις καλύψει το χαλίκι, υπάρχουν κάποια σημεία σαν "κρύσταλλοι" που είναι σαν σταγόνες νερού. Προσπάθησα να βγάλω όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες μπόρεσα. Πριν γεμίσω δεν φαινόταν κάτι στα σημεία αυτά, τα κύκλωσα και ελπίζω να βοηθάνε. Είναι λες και έχει διπλό τζάμι και εγκλωβίστηκαν ανάμεσα, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Σας φαίνεται κάπως;

 

Έχει και άλλα εκεί κοντά αλλά οι φυσαλίδες δε βοηθάνε ιδιαίτερα να φανούν. Θα προσπαθήσω και με το φως της μέρας μπας και βγει καλύτερα.

6C34A909-20CA-4B42-9553-C7D40EA8AD6F.jpeg

070923FB-D186-438E-A463-8237AEAE5EB0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα άλλη μία αν και δε νομίζω πως διαφέρει και πολύ. Τα σημάδια που λέω είναι σαν σταγόνες. Σαν να έχει νερό μέσα στο νερό. :) Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Το έπιπλο φαίνεται στεγνό κοιτάζοντας μέσα απ'το νερό αλλά θέλω να σιγουρευτώ. Πέρασε ήδη ένα 24ωρο. Να αδειάσω να καθαρίσω και να αρχίσω να στήνω σιγά σιγά;; Τι λέτε;

 

 

FB5DD84C-09B6-429C-99A7-0C7B8E9D2834.jpeg

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τα περιεργα σημαδια που περιγραφεις ειναι σαν εξογκωματα??Αν τα ξυσεις δλδ με ενα ξυραφι βγαινουν??

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Τα περιεργα σημαδια που περιγραφεις ειναι σαν εξογκωματα??Αν τα ξυσεις δλδ με ενα ξυραφι βγαινουν??

 

Όχι, είναι λες και έχει διπλό πάτο και εγκλωβίστηκαν ανάμεσα. Δεν φεύγουν πάντως με ξύσιμο, σαν να είναι μέσα στο γυαλί. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το κάνω και με το σφουγγαράκι, το δοκίμασα και με την ξύστρα αλλά τίποτα.. Εφόσον οι σιλικόνες πέρασαν το τεστ, να αδειάσω για να έχω και πιο εύκολη πρόσβαση στον πάτο ή πρέπει να περιμένω και άλλο να σιγουρευτώ για τις ενώσεις; Ίσως άδειο είναι πιο εύκολο να το δω και να βγάλω και καλύτερη φωτο.. Αν είχε διαρροή σε 24 ώρες δε θα είχα δει νερά οπουδήποτε έχανε; Μπορεί να ψάχνω ψύλλους στα άχυρα απλά θέλω να σιγουρευτώ 100% γιατί φαίνεται απεριποίητο το ενυδρείο και φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Έβγαλα άλλη μία αν και δε νομίζω πως διαφέρει και πολύ. Τα σημάδια που λέω είναι σαν σταγόνες. Σαν να έχει νερό μέσα στο νερό. :) Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Το έπιπλο φαίνεται στεγνό κοιτάζοντας μέσα απ'το νερό αλλά θέλω να σιγουρευτώ. Πέρασε ήδη ένα 24ωρο. Να αδειάσω να καθαρίσω και να αρχίσω να στήνω σιγά σιγά;; Τι λέτε;

 

 

FB5DD84C-09B6-429C-99A7-0C7B8E9D2834.jpeg

Εμενα αυτο μου κανει σαν σημαδι απο χτυπημα. Απλα ειναι εσωτερικο. Δεν ξερω κιολας τι να πω. Μου θυμισε τα σημαδια στο πλεξιγκλας που γινονται με ενα αιχμηρο αντικειμενο

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εμενα αυτο μου κανει σαν σημαδι απο χτυπημα. Απλα ειναι εσωτερικο. Δεν ξερω κιολας τι να πω. Μου θυμισε τα σημαδια στο πλεξιγκλας που γινονται με ενα αιχμηρο αντικειμενο

 

Α γεια σου, έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άδειασα το νερό και ΔΥΣΤΥΧΩΣ το σημείο εκείνο στο έπιπλο είχε υγρασία, άρα κάπου υπάρχει θεματάκι. Μάλλον η αγορά δεν ήταν σοφή, αν και η αγγελία έλεγε με έντονα γράμματα σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ με κυκλοφορητή, θερμοστάτη κλπ., τα οποία φυσικά δε δούλευαν γιατί ήταν βγαλμένα αφού ο προηγούμενος κάτοχος δεν τα χρησιμοποιούσε. Για τον εξοπλισμό χ@@τ€:α κιόλας, αλλά για το ενυδρείο με έτσουξε. Έλιωσα να καθαρίζω μια βδομάδα και δουλειά δεν έγινε. 

Καλή καρδιά. Το νου σας στις αγγελίες συμφορουμίτες

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος είναι καινούριο γυαλί να φανταστώ; Συν 100€ με τη δουλειά;;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ειδικός αποφάνθηκε.. η διαρροή είναι από τον πάτο, εκεί που βρίσκεται το πλαστικό-ξύλινο πλαίσιο της βάσης. Η επιδιόρθωση ολοκληρώθηκε ανέμακτα και το Project επιτέλους ξεκινάει!! 

Ευχαριστώ όλους όσοι ασχολήθηκαν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άμα έγινε σωστή δουλειά τσεκαρισμένη καλή αρχή τότε και απροβλημάτιστη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...