Jump to content

Φωτισμός Juwel Rio 240


Recommended Posts

Καμία πρόταση για λάμπες Τ5-54W 1050mm για το εργοστασιακό φωτιστικό του Rio 240; Θα έχω Χρυσόψαρα και από φυτά Ανούμπιες, Egeria Densa, Κρυπτοκορίνες και Βαλισνέριες. Απλά φυτά δηλαδή κατά βάση, χωρίς υπόστρωμα (μόνο χαλίκι).. 

Οι διαστάσεις αυτές βρίσκονται μόνο σε ενυδρειακά μαγαζιά ή μπορώ π.χ.και σε ηλεκτρολογικά; Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα και πολλά.

Πόσα Lumens να προτιμήσω για τα λίτρα και τα φυτά που ανέφερα; Ανακλαστήρες έχουν νόημα ή όχι; Από χρωματισμό χρειάζομαι κάτι συγκεκριμένο ή ό,τι μου αρέσει;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα
Το RIO 240 φοραει λαμπες 1047mm, μαλλον για αυτο δεν βρηκες κατι..Προτιμησε λαμπες 4500-6500Κ προκειμενου να εχεις σωστη αναπτυξη φυτων και την αποφυγη εμφανισης αλγης
Σιγουρα σε ηλεκτρολογιο θα βρεις, ειτε σε συνοικιακο ειτε στα πιο γνωστα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω λάμπες στη Θεσσαλονίκη εκτός από καταστήματα ενυδρειακών; Ούτε στον Καυκά δε βρήκα αυτό το μήκος. Βγαίνουν 1m ή 1.2m και εγώ θέλω 1.05m! :(

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει ίδιο ενυδρείο και να αγόρασε ποτέ λάμπες "απ'έξω;" Βλέπω στο τέλος να παραγγέλνω από ενυδρειακά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω λάμπες στη Θεσσαλονίκη εκτός από καταστήματα ενυδρειακών; Ούτε στον Καυκά δε βρήκα αυτό το μήκος. Βγαίνουν 1m ή 1.2m και εγώ θέλω 1.05m! :(

Το 0,05μ για που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;;; Η λάμπα της Juwel και γενικά όσων εταιρειών βγάζουν τέτοιες λάμπες είναι 1047mm, η Sera βγάζει 1050mm π.χ.. Επίσης υπάρχουν στους καταλόγους της Sylvania και της Osram αλλά σε κανένα κατάστημα δεν τις εμπορεύονται προφανώς λόγω μειωμένης ζήτησης γι'αυτό λέω αν κάποιος σίγουρα έχει αγοράσει από κάπου εκτός ενυδρειακών

Link to comment
Share on other sites

Με καποια πατεντα δεν καλυπτωνται αυτα τα εκατοστα?κατι σαν γεφυρα...ειναι μολις 2,5εκατοστα ανα πλευρα. Τα ακροφυσια σου ειναι κολλημενα καπου?δεν ξεκολλανε και να κολλησουν λιγο πιο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Η sylvania εχει την grolux και την aquastar σε αυτές τις διαστάσεις.Και ο καυκας τις εμπορεύεται απλά πρέπει να τους πεις την διάσταση και το μοντέλο.Εγω για να καταλάβεις τις παρήγγειλα  απο καυκα της Νίκαιας και τους ήρθανε μετά από 10 μέρες απο Θεσσαλονίκη παρακαλω σπασμένες.Και μου το είχε ο υπεύθυνος του καταστήματος οτι το κάνουν συνέχεια οι μεταφορικες.Αρα εσυ απο εκει θα τις έχεις και ετοιμοπαραδοτες γιατι Αθήνα πρεπει να έχουν μεγάλη παραγγελία από ιδιώτες για να κάνουν με την σειρά τους αυτοί,στον καυκά εννοώ , παραγγελία στην εταιρία.

Έγινε επεξεργασία - dimislyris
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλο ένα μαγαζί στην Αθήνα που τις εμπορεύεται και λέγεται μειδανης .Τις εχει σίγουρα στο κεντρικό στο Μοσχάτο.Και στα 2 μαγαζιά αν τα πάρετε με τιμολόγιο κάνουν καλύτερη τιμή ακομα και στο 1 τεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Μ'αρέσει που πήγα με δείγμα στον Καυκά (Χαριλάου) και επέμενε πως το 1m είναι οκ, ενώ το δείγμα ήταν 1,05m! Θα ξαναπάω αύριο μια βόλτα να δω τι παίζει. Σε ευχαριστώ dimislyris

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ωραία!! Μ'αρέσει που πήγα με δείγμα στον Καυκά (Χαριλάου) και επέμενε πως το 1m είναι οκ, ενώ το δείγμα ήταν 1,05m! Θα ξαναπάω αύριο μια βόλτα να δω τι παίζει. Σε ευχαριστώ dimislyris

Παρε μαζι σου μια λαμπα και δειξ΄του, να μην μπορει να πει τιποτα! Αν ειναι 1047mm , τοτε 1047 να παρεις (οχι 1200 κ.α)

Το 1,05 ειναι 1050mm, μηπως απλα δεν μετρησε με ακριβεια (αυτος ο κυριος απο το μαγαζι) και ειναι 1047 η λαμπα;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...