Jump to content

60 λίτρα Tanganyika


gogosk

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

Καλές γιορτές να έχουμε όλοι μας με υγεία και αγάπη.

Μέρες που έρχονται έκανα κι εγώ δώρο στον εαυτό μου (και στη φαμίλια) ένα 60λιτρο που καθόταν στην αποθήκη.

Μετά από απουσία 5 περίπου χρόνων (κάτοχος θαλασσινού 120 λιτρων) δεν άντεξα άλλο και εβρεξα τα χέρια μου.

Δυστυχώς, χώρος για το 120αρι δεν υπάρχει, οπότε πήγα στα 60.

Πέτρες από το βουνό, χαλαζιακη άμμος και 2 julidochromis.

Οι διαστάσεις της γυαλας 60*30*30, φωτισμός novolux 60 led στα 8 watt, φίλτρο εσωτερικό bioflow one της juwel (δεν έχω καθόλου χώρο για εξωτερικό και έμεινα με ένα eheim 2217 και ένα fluval 305 να τα τρώει η αποθήκη) και τέλος 50w θέρμανση.

Από μετρήσεις:

Ph 8.2

Kh 11.8

No2 και Nh3 μηδενικά

Νο3 10 με 15

Temp. 26.9 με 27.3 (ηλεκτρονικό θερμόμετρο ακριβείας, επαγγελματικό και καλιμπραρισμενο)

Όλα τα τεστ με υγρά salifert

Ακολουθούν φωτό, έτσι για αρχή. Θα ακολουθήσουν και βίντεο αλλά και υποβρύχιες λήψεις.

Να σημειώσω εδώ πως τα ψαράκια (2 στον αριθμό) μπήκαν την Παρασκευή 14/12/2018.

Ένα θεματακι που θέλω να διορθώσω είναι αυτό της θερμοκρασίας. Τώρα που είναι χειμώνας την παλεύω, αργότερα όμως που θα πιάσουν οι ζέστες θα έχω σίγουρα πρόβλημα.

Σκέφτομαι να αλλάξω την λάμπα και να βάλω την ίδια αλλά στα 3 watt προκειμένου να μην εκπέμπει τόση πολλή ζέστη. Υπάρχει και η λύση με τα ανεμηστηρακια. Ίδωμεν...

Αυτά από εμένα για την ώρα. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

IMG_20181218_234006_HDR-2080x1170.jpg

IMG_20181218_234050_HDR-2080x1170.jpg

IMG_20181211_202320-1170x2080.jpg

Έγινε επεξεργασία - gogosk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλες γιορτες να εχουμε. Να χαιρεσαι την οικογενεια σου και το νεο μελος στο σπιτι σας!!!!Ως κατοχος θαλασσινου σιγουρα γνωριζεις τα περι στρωσιμου κτλ. Απλα μια παρατηρησουλα. Προσεχε το λιγο στις ενωσεις μιας και το ειχες στην ακρη για καιρο. Ξερεις για τις σιλικονες να μην εχουν παραξεραθει. Οπως και οι πετρες στα δεξια που σχηματιζουν σπηλια θα την ηθελα λιγο με πιο φυσικο τροπο και οχι καπως στημενο οπως το βλεπω στα ματια μου. Κατα τα αλλα κουκλακι να το χαιρεσαι και μολις φυγει το δεντρο βρεθηκε χωρος για το 120αρι!!!:bigemo_harabe_net-115::bigemo_harabe_net-148::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την θερμοκρασια εχω ακουσει, προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, τα led. Δεν εκπεμπουν θερμοτητα πολυ και απο την στιγμη που δεν θες πολυ φωτισμο ισως δεν ανεβαινει τοσο η θερμοκρασια. Αλλιως φυσικα τα ανεμιστηρακια ή και κανα παγωμενο μπουκαλακι για τα λιτρα σου κατα την διαρκεια του φωτισμου πιστευω θα την παλεψεις

Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές φίλε μου πολύ ωραίο το στολίδι σου  ελπίζω να έβαλες πρώτα τς πέτρες και μετά την άμμο μην έχουμε κανα θέμα γιατί οι κιχλιδες σκάβουν πολύ πέφτουν οι πέτρες και μετά θα έχεις θέμα με το τζαμί .. όσο για την θερμοκρασία ανεμιστηράκια ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλες γιορτες να εχουμε. Να χαιρεσαι την οικογενεια σου και το νεο μελος στο σπιτι σας!!!!Ως κατοχος θαλασσινου σιγουρα γνωριζεις τα περι στρωσιμου κτλ. Απλα μια παρατηρησουλα. Προσεχε το λιγο στις ενωσεις μιας και το ειχες στην ακρη για καιρο. Ξερεις για τις σιλικονες να μην εχουν παραξεραθει. Οπως και οι πετρες στα δεξια που σχηματιζουν σπηλια θα την ηθελα λιγο με πιο φυσικο τροπο και οχι καπως στημενο οπως το βλεπω στα ματια μου. Κατα τα αλλα κουκλακι να το χαιρεσαι και μολις φυγει το δεντρο βρεθηκε χωρος για το 120αρι!!!:bigemo_harabe_net-115::bigemo_harabe_net-148::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

Ευχαριστώ για τις ευχές. 

Α) Οι σιλικόνες είναι οκ. Σε καλή κατάσταση. Δεν έχω θέμα. Ήταν αποθηκευμένο σε σκοτεινό μέρος, πακεταρισμενο, τυλιγμένο με νάυλον κ.λπ.

Β) Η σπηλιά θα διορθωθεί, ούτε και σε μένα πολυαρεσει. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα διορθώσω κάποια πράγματα και.

Γ) Χώρος για το 120αρι δεν παίζει με τίποτα. Μετά βίας για το 60αρι. Αν υπήρχε χώρος θα αλμυριζε το σπίτι. Έχω εξοπλισμό για θαλασσινό που κάθεται...

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για την θερμοκρασια εχω ακουσει, προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, τα led. Δεν εκπεμπουν θερμοτητα πολυ και απο την στιγμη που δεν θες πολυ φωτισμο ισως δεν ανεβαινει τοσο η θερμοκρασια. Αλλιως φυσικα τα ανεμιστηρακια ή και κανα παγωμενο μπουκαλακι για τα λιτρα σου κατα την διαρκεια του φωτισμου πιστευω θα την παλεψεις

Για ανεμηστηρακια με βλέπω. Μπελας τα παγωμένα μπουκάλια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Καλές γιορτές φίλε μου πολύ ωραίο το στολίδι σου  ελπίζω να έβαλες πρώτα τς πέτρες και μετά την άμμο μην έχουμε κανα θέμα γιατί οι κιχλιδες σκάβουν πολύ πέφτουν οι πέτρες και μετά θα έχεις θέμα με το τζαμί .. όσο για την θερμοκρασία ανεμιστηράκια ...

Ευχαριστώ για τις ευχές, ανταποδίδω.

Να πω την αλήθεια πρωτα μπήκε η άμμος και μετά οι πέτρες. Της έχω στερεώσει όμως αρκετά καλά. Το γνωρίζω ότι σκάβουν και δούλεψα αναλόγως και το στήσιμο της πέτρας

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε τέλειο είναι..όταν μπορέσεις πάρε και ένα εξωτερικό φιλτρακι και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως δεν έχω χώρο για εξωτερικό φίλτρο. Το ενυδρείο είναι τοποθετημένο πάνω στην σύνθεση της tv και οπτικά-αισθητικά δεν μπορώ να βάλω εξωτερικό. 

Αν πάω στη λύση του κρεμαστού θα πρέπει ή να βγάλω το καπάκι και να βρω άλλο φωτιστικό ή να κάνω πατέντα (κοψε-ραψε) στο υπάρχον...

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη, ολοι απο μικρα ξεκιναμε, εγω ειμαι σε μεσαιο τωρα, δεν ειχα χωρο και εγω αλλα αν ψαξεις βρισκεις χωρο!

Υπαρχουν και εξωτερικα κανιστρα που μπαινουν σε ντουλαπι (αν εχει η βαση)

Το παγωμενο μπουκαλι εκτος μπελας δεν ειναι οτι καλυτερο αποτομες αλλαγες θερμοκρασιες για τα ψαρια, οταν το πρωτοβαλεις το νερο γυρω του παγωνει

τα ανεμιστηρια μια χαρα ειναι ,μονο προβλημα η εξατμιση

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις ηδη ενα εσωτερικο φιλτρο σκεψου μηπως κανεις και ενα εσωτερικο sumb. Τι 53 λιτρα τι 50 λιτρα..δεν νομιζω οτι θα σου αλλαξει τοσο τις επιλογες σε ψαρια ενω εν αντιθεση θα σου προσδωσει 2,5 λιτρα (αν αφαιρεσεις τον ογκο του πλεξιγκλας)  φουλ βιολογικο φιλτρρανσης. Μια γωνιουλα απεναντι απο το φιλτρο και θα σου δωσει και κλυση για την ροη νερου

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο γλυκό λοιπόν!!

Ωραίο στήσιμο μόνο το δεξί μέρος έτσι και έτσι όπως προαναφέρθηκε 

Τα julidochromis υπέροχα ζωντανά, είχα την τύχη να φιλοξενώ κάποτε μερικά

Δες το λίγο μέρος μέρες αν μπορείς μα της πιέσεις λίγο περισσότερο για να μην έχεις θέμα με το σκάψιμο

Τι είδος πηρες;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Τι είδος πηρες;;

 

Ornatus ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gogosk έγραψε:

IMG_20181219_213519.jpg

Μιας και εισαι κοντα και βλεπω οτι πιανει το χερι σου και στο ντεκορ και στις φωτο, ποτε λες να μας ερθεις λαρισα για καφεδακι....με την φωτογραφικη εννοειται :bigemo_harabe_net-66:...περα απο την πλακα αν σε βγαλει ποτε ο δρομος μην διστασεις....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μιας και εισαι κοντα και βλεπω οτι πιανει το χερι σου και στο ντεκορ και στις φωτο, ποτε λες να μας ερθεις λαρισα για καφεδακι....με την φωτογραφικη εννοειται :bigemo_harabe_net-66:...περα απο την πλακα αν σε βγαλει ποτε ο δρομος μην διστασεις....

Από Γενάρη βλέπω να έρχομαι συχνά πυκνά. Επαγγελματικοί λόγοι. Εννοείται πως δεν θα διστασω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη λοιπον!Τα ψαρακια απ τις συμπεριφορες,αν κ ειναι νωρις ακομη,πως τα βλεπεις,ζευγαρακι;Τα πηρες απο καποιον που τα χε ζευγαρι ή κατα τυχη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλως ηρθες στην αφρικη λοιπον!Τα ψαρακια απ τις συμπεριφορες,αν κ ειναι νωρις ακομη,πως τα βλεπεις,ζευγαρακι;Τα πηρες απο καποιον που τα χε ζευγαρι ή κατα τυχη;

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ζευγάρι. Τα βλέπω μαζί, όχι πάντα, αλλά δεν υπάρχει και ψύχρα ανάμεσα τους.

Τα ψαράκια αγοράστηκαν και ευελπιστώ να γίνουν ζευγάρι για να μην έχουν και αψιμαχίες μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμη, μιας και το ενυδρείο είναι σε βρεφικό στάδιο, αλλά θα μπορούσα να προσθέσω αλλά ψαράκια;

Θα ήθελα σε κανένα μήνα περίπου να κάνω μια προσθήκη ακόμη ώστε να βλέπω και λίγη κίνηση στα "ψηλότερα" στρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να παρεις αλλα 3 τζουλι ορνατους και οταν σχημτιστει ζευγαρακι να βγαλεις τα υπολοιπα κ να κρατησεις μονο το ζευγαρι.Σε λιγο θα σε γεμισουν με μικρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο @johnbaggios , θα περίμενα λίγο με την προσθήκη άλλων ψαριών εκτός από ornatus. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...