Jump to content

African Neolambrologus Daffodil 400L


Irakles

Recommended Posts

Ενδιαφερον!Πετρες αλλα και ριζα,γιατι οχι.Κ τα δικα σου απο ruinemans ειναι;Ωραια κ σπανια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ενδιαφερον!Πετρες αλλα και ριζα,γιατι οχι.Κ τα δικα σου απο ruinemans ειναι;Ωραια κ σπανια.

Ναι τα φέραμε τώρα με την παραγγελία δεν είναι ρίζα είναι κορμός...

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

 

Τανγκανίκα

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (150x50x60): 400L
Συνολικά Λίτρα: 520L
Sump (λίτρα): 120L

Οργανισμοί
Φυτά: Ανουμπιες (θα προστεθούν και κάποια βιοτοπικά φυτά
Ψάρια: Neolambrologus Daffodil

Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:  Μαύρο χαρτόνι (προσεχώς)
Πέτρες: Πέτρες βουνού γκρι
Ξύλα: κορμός 
Άλλα διακοσμητικά : --
Υπόστρωμα: --
Βυθός: Χαλαζιακη άμμος 2-3 mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): φωτιστικό led fluval
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: sub με 40 λίτρα βιολογία και αντλία 8000 λίτρα/ωρα
Θέρμανση/ Ψύξη: 
Λίπανση: --
Παροχή CO2: --
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: --
Διατροφή: τροφές διάφορες 


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 °C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:  νερό από προφιλτρα

PicsArt_11-30-01.14.55.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδεψες! Το πανω ενυδρειο ειναι ιδιο με το κατω;

Το πανω ειναι αρκετα ενδιαφερον. Αναπαριστα τα ρηχα να υποθεσω εκει που ζουν αυτα τα ψαρακια. Σπαει το κατεστημενο της πετρας! Θεωρω ομως οτι θελει περισσοτερη πετρα και πως παιρνει φτιαξιμο ο διακοσμος!

Το ph γιατι τοσο χαμηλο; οι υπολοιπες μετρησεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα μην βαλεις μαυρο χαρτονι γιατι σε εμενα μου εχει σπασει τα νευρα. Εχει τσαλακωθει σε καποια σημεια και φαινεται. Στα πλαγια εχει σκιστει και φαινεται. εχουν περασει σταγονες αναμεσα εχουν στεγνωσει και εχουν δημιουργησει γραμμες αλατος και φαινονται. γενικοτερα, αν και δεν το επιχειρησα ακομη, θα πηγαινα σε βαμενη πλατη και μαλλον προς το μπλε πολυ σκουρο ή ανοιχτο. Το μαυρο εμενα δεν μου καθεται ωραια στο ματι. Μου ειχε μεινει απο το φυτεμενο και δεν το εβγαλα. Και το μετανιωσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα απο Αφρική, αλλά μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου και τα ψάρια είναι πανέμορφα!!!

Να τα χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Θα σου προτεινα μην βαλεις μαυρο χαρτονι γιατι σε εμενα μου εχει σπασει τα νευρα. Εχει τσαλακωθει σε καποια σημεια και φαινεται. Στα πλαγια εχει σκιστει και φαινεται. εχουν περασει σταγονες αναμεσα εχουν στεγνωσει και εχουν δημιουργησει γραμμες αλατος και φαινονται. γενικοτερα, αν και δεν το επιχειρησα ακομη, θα πηγαινα σε βαμενη πλατη και μαλλον προς το μπλε πολυ σκουρο ή ανοιχτο. Το μαυρο εμενα δεν μου καθεται ωραια στο ματι. Μου ειχε μεινει απο το φυτεμενο και δεν το εβγαλα. Και το μετανιωσα

Βαψιμο η πλατη και καθαρισες. Το συνιστω ανεπιφυλακτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βαψιμο η πλατη και καθαρισες. Το συνιστω ανεπιφυλακτα!

Μιας και το προτεινεις και εσυ με τι ρολο βαφεις το γυαλι?με αυτο που εχει πολυ χνουδι?σαν αυτο που βαφουμε καλοριφερ ή αυτο που βαφουμε τοιχους?η καποιο αλλο?μπηκα σφηνα το ξερω:kfu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Κατσε γιατι με μπερδεψες! Το πανω ενυδρειο ειναι ιδιο με το κατω;

Το πανω ειναι αρκετα ενδιαφερον. Αναπαριστα τα ρηχα να υποθεσω εκει που ζουν αυτα τα ψαρακια. Σπαει το κατεστημενο της πετρας! Θεωρω ομως οτι θελει περισσοτερη πετρα και πως παιρνει φτιαξιμο ο διακοσμος!

Το ph γιατι τοσο χαμηλο; οι υπολοιπες μετρησεις;

 

Μην σε μπερδεύει η κάτω φωτό είναι μόνο για το σαμπ στην ουσία να δουν τη διάταξη τα παιδιά... Δεν βάφω πλάτη για κανενα λόγο αδύνατο να κουνήσω το ενυδρείο το χαρτόνι το έχω εφαρμόσει πολλές φορές με επιτυχία για αναδεικνύει τα χρώματα των ψαριών.... Δεν θέλω να κάνω ένα κλασσικό νταμάρι για αυτό έβαλα τον κορμο μέσα θέλω να σπάσω το κατεστημένο γιατί είδα κάποιες περιοχές της Αφρικής όπου παιζουν κορμοί δέντρων και πέτρες και κάποια φυτά πέρα από Ανουμπιες (που δεν είναι βιοτοπικά φυτά φυσικά) θα μπουν που ανήκουν στον βιότοπο τα είχα και στο παρελθόν και είναι φοβερά,θα πρασινίσει λίγο πολύ λίγο δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μιας και το προτεινεις και εσυ με τι ρολο βαφεις το γυαλι?με αυτο που εχει πολυ χνουδι?σαν αυτο που βαφουμε καλοριφερ ή αυτο που βαφουμε τοιχους?η καποιο αλλο?μπηκα σφηνα το ξερω:kfu:

 

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι με τι ειχα βαψει αλλα με οτι και να βαψεις 2- 3 χερια τα θελει. Οποτε μην αγχωνεσαι. Λιγο προσοχη μονο στο σταξιμο γιατι το πρωτο χερι δεν πιανει καλα και γλυστραει.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Μην σε μπερδεύει η κάτω φωτό είναι μόνο για το σαμπ στην ουσία να δουν τη διάταξη τα παιδιά... Δεν βάφω πλάτη για κανενα λόγο αδύνατο να κουνήσω το ενυδρείο το χαρτόνι το έχω εφαρμόσει πολλές φορές με επιτυχία για αναδεικνύει τα χρώματα των ψαριών.... Δεν θέλω να κάνω ένα κλασσικό νταμάρι για αυτό έβαλα τον κορμο μέσα θέλω να σπάσω το κατεστημένο γιατί είδα κάποιες περιοχές της Αφρικής όπου παιζουν κορμοί δέντρων και πέτρες και κάποια φυτά πέρα από Ανουμπιες (που δεν είναι βιοτοπικά φυτά φυσικά) θα μπουν που ανήκουν στον βιότοπο τα είχα και στο παρελθόν και είναι φοβερά,θα πρασινίσει λίγο πολύ λίγο δηλαδή... 

 

Σαφως και στα ρηχα παιζουν κορμοι και ξυλα. Φυτακια παιζουν πολυ οι βαλισνεριες αλλα και διαφορα αλλα. Απλα πρεπει να το κανεις με τις πετρες να φαινεται πως ειναι στην παραλια κοντα η σε καποιο γκρεμι στην ακτη.

Οσο για το βαψιμο μια ιδεα ειναι. Αδειασε το μισο και λιγο παραπανω και κουνα το. Θα σε δικαιωσει το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...