Jump to content

Ξαφνικό πρόβλημα στα χρυσόψαρα μου


Recommended Posts

Χαιρετώ...σήμερα ενώ όλα πήγαιναν καλά πλεον(θα θυμάστε κάποιοι το θέμα με την επιμονή αμμωνία που τελικά μηδενισε)το ένα απ' τα 4 χρυσόψαρα άρχισε να επιπλέει σχεδόν στο νερό σαν νεκρό κ να προσπαθεί να ανασανει κ δείχνει σαν ψιλό στραβό το σώμα του κ μετά από λίγο ένα δεύτερο,oranda,είναι στο θυβο κολλημένο κ σε λιθαργο κ ψιλοβαριαανασενει.τα αλλά δύο κομον-κομετ,στο κόσμο τους ορεξατα.εκανα μετρήσεις αμέσως..αμμωνία μηδεν,νιτρικά κάπου 10-20.το ένα το έβαλα σε ένα μικρό με μια αεροαντλια κ του δώσαμε λίγο στο στόμα αρακά.δεν ξέρω τι συμβαίνει....sos

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Χαιρετώ...σήμερα ενώ όλα πήγαιναν καλά πλεον(θα θυμάστε κάποιοι το θέμα με την επιμονή αμμωνία που τελικά μηδενισε)το ένα απ' τα 4 χρυσόψαρα άρχισε να επιπλέει σχεδόν στο νερό σαν νεκρό κ να προσπαθεί να ανασανει κ δείχνει σαν ψιλό στραβό το σώμα του κ μετά από λίγο ένα δεύτερο,oranda,είναι στο θυβο κολλημένο κ σε λιθαργο κ ψιλοβαριαανασενει.τα αλλά δύο κομον-κομετ,στο κόσμο τους ορεξατα.εκανα μετρήσεις αμέσως..αμμωνία μηδεν,νιτρικά κάπου 10-20.το ένα το έβαλα σε ένα μικρό με μια αεροαντλια κ του δώσαμε λίγο στο στόμα αρακά.δεν ξέρω τι συμβαίνει....sos

Καλα εκανες, που το΄βαλες σε καραντινα. Μην ταιζεις με ξηρη τροφη. Καραντινα μπηκε με νερο απο ενυδρειο 100% ή εκανες αλλαγη;

Πρεπει να σκεφτεις τι εκανες σημερα, που υπαρχει τετοια εξελιξη. Σκουπα βυθου; Ταιζμα με κατι καινουριο η μεγαλη ποσοτητα τροφης;

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενα σημαδι πανω του.. κανενα εξανθημα κανενα κοκκιναδι?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά είναι οι συνέπειες της επίμονης αμμωνίας; Εμένα αυτό μου έρχεται στο μυαλό. Μακάρι να πάει καλά, κρίμα τα χρυσοψαράκια. Καμία φωτογραφία ίσως βοηθούσε, ανέβασε αν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλα με νερό απ' τη βρύση κ αντιχλωριο στην ίδια θερμοκρασία.φοβηθηκα το νερό του ενυδρείου μην τυχόν κ έχει κάνα μικρόβιο.δεν ξέρω πανικοβλήθηκαν.πειραζει;;;όχι δεν έκανα τίποτα κ συγκεκριμένων αργήσει να κάνω κ αλλαγή,έκανα κάθε βδομάδα κ τώρα είμαι στις 11 μέρες κ θα κάνα αύριο.γυριζω πολύ αργά,τα ταιζω κ αμέσως κοιμάμαι.αλλα οι μετρήσεις μου οκ εδιξαν.σαν να ναι ψιλό κόκκινα τα βράγχια του

Link to comment
Share on other sites

Μου πέρασε απ' το μυαλό κ μένα αυτό με την παλιά αμμωνία είναι αλήθεια.δεν μου δείχνει να την βγάζει ως το πρωί.κ δεν ξέρω κ το oranda τι θα γίνει.αυτο απλά είναι πολύ νοχελικος κ στον πάτο κ όλο ανασαινει

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κοκκινα τα βρανχιια, μου θυμιζει κατι παλια που ειχα λογω αυξημενων νιτρικων και κακης ποιοτητας νερου(μπορει να μην μετραγα αμμωνια αλλα το ξερα οτι το νερο δεν ηταν καλο)κανε καμια μετρηση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μου πέρασε απ' το μυαλό κ μένα αυτό με την παλιά αμμωνία είναι αλήθεια.δεν μου δείχνει να την βγάζει ως το πρωί.κ δεν ξέρω κ το oranda τι θα γίνει.αυτο απλά είναι πολύ νοχελικος κ στον πάτο κ όλο ανασαινει

Τα κοκκινα βραγχια ειναι τις περισσοτερες φορες δηλητηριαση απο αμμωνια ή νιτρωδη ή νιτρικα. Νιτρωδη μετρησες; Αλλαγη νερου κανε αν μπορεις και σημερα 30%.

Κακος που στην καραντινα ολο καινουριο νερο εβαλες, παλι στρες για το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, δεν παίζει κάτι με το νερό σου. Εγώ θεωρώ πάντως ότι η πιο πιθανή αιτία είναι η παλιά ιστορία με την αμμωνία. Μακάρι να τα καταφέρουν τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε κ το πρώτο που σας είπα κ το οραντα.μειναν τα δύο μεγάλα.με πήρε η γυναικα κ μου το πεις κ δεν μπορεί κ να τα βγάλει δεν το χεί με αυτά.αρα το απόγευμα κάνω πολύ μεγάλη αλλαγή καθαρίζω βυθό φίλτρα όλα κ η πάω κ τα άλλα δύο πίσω η περνώ αλλά δύο.(ήμουν στη βάση που ετοίμαζα να κολλήσω ένα μεγάλο ενυδρείο 1.35*47*60 σαν τζαμας αυτοκινήτων που είμαι με το κολλητό μου που είναι τζαμας σπιτιών...για να βάλω εκεί τα σκαλαρια κλτ από το 180αρι και στο 180αρι θα έβαζα τα 4 χρυσόψαρα να ναι πασάδες..αλλά με άφησαν κ μου την έδωσε τώρα κ δεν ξέρω τι να κάνω)

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τα ψαράκια. Μακάρι τα άλλα 2 να τα καταφέρουν. Όπως και να'χει δεν πρέπει να απογοητευτείς. Στην τελική μπορεί να ήταν εξ αρχής άρρωστα (λέμε τώρα) και να μην έφταιξε κάτι αν και μάλλον μιλάμε για δηλητηρίαση από αμμωνία.

 

Τώρα χρειάζεσαι μία γενναία αλλαγή νερού γιατί με 2 ψόφια ψαράκια λογικά θα ανεβάσει και αμμωνία μέχρι να σχολάσεις και μετά βλέπουμε. Τα φίλτρα γιατί να τα καθαρίσεις; Εγώ θα έλεγα να μην καθαρίσεις και τα φίλτρα μαζί με μεγάλη αλλαγή για να μην αποδυναμώσεις πολύ τη βιολογία σου. Θα έχεις και λιγότερα ψαράκια τώρα.. 

 

Γιατί να τα πας πίσω και να πάρεις άλλα; Άσε που αν τα πας θα τα πετάξουν στην αποχέτευση στην καλύτερη και είναι κρίμα. Άφησε τα πράγματα 2-3 μέρες να δεις πως θα πάνε, κάνε και μετρήσεις και μετά παίρνεις άλλα 2 ψαράκια από βδομάδα.

 

Όσο για την αλλαγή στο μεγαλύτερο να την κάνεις εννοείται! Κράτησέ μας ενήμερους αν θες και άλλη απώλεια να μην υπάρξει. Μέτρα και νιτρώδη, όχι μόνο αμμωνία τις επόμενες μέρες

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...θα ενημερώσω για τα νέα σχέδια.θα γίνει συμβούλιο με τη γυναίκα κ θα αποφασίσουμε.οσο για το αν τα πάω πίσω δεν θα τα πετάξουν,τα ξέρω καλά τα παιδιά...ούτε καν...θα το κάνουν.αααααν τα πάω πισω

Link to comment
Share on other sites

Κριμα τα ψαρακια.

Δεν μπορουμε να αποκλείσουμε και την αρρώστια, αλλα πολυ γρηγορη ηταν η εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Αστραπή..στα μάτια μου τουλάχιστον.γυρισααπ τη δουλειά ήταν κομπλέ κ σε στο ώρες μέσα τουμπαραν όλα.τελοσπαντων..τωρα να δω τι θα κάνω κ αν κανω

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε στραβα το ενυδρειο κατεληξε στραβα. Το αλλο πως παει. Μην ξενερωνεις. Αν μπορεις να δεις τα αλλα 2 αν εχουν τιποτα κοκκινολες.αν εχουν ξεκινα θεραπεια. Αν δεν εχουν και θες να τα γυρισεις γυρισε τα. Ξεκινα το απο την αρχη σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο ενυδρείο πάει καλά..πολύ καλά μη το ματιασω.τα σκαλαρια κάνα δυο μέρες ήταν σε μια γωνιά κ ΧΑ αγχωθει..ούτε τρώγαμε...μόνο οι αρλεκινοι κ τα κορυντορας υπήρχαν μέσα,αλλά πλέον όλα κομπλέ...μόλις με δουν μαζεύονται κ τρώνε σαν μοσχάρια όλα!!!!όσο για τα χρυσόψαρα καλά είναι αλλά φοβάμαι γαμωτο κ σκεφτόμουν μήπως τα επέστρεφα...κ σκεφτόμουν κάτι σε Αφρική να δω πως είναι κ μετά όταν φτιάξω το άλλο να τα μεταφέρω στο 180..αλλά τι από Αφρική;ποια λίμνη;ποσα που θα ναι σχετικά άνετα στα 125 μέχρι να πάω στα 180?Μαλάουι έχει χρώματα ωραία βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσεις να αλλάξεις σύνθεση και ενυδρείο μη βιαστείς και κάνεις παραπανίσιο κόπο. Μια και καλή όταν στήσεις το μεγάλο βάζεις στο 180 ό,τι θες και τέλος. Βέβαια εσύ αποφασίζεις, ιδέες λέμε εδώ. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες..επειδή όμως δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτή η αλλαγή με τα ενυδρεία...γιατί μπορεί να γίνει σε ένα μήνα μπορεί κ σε έξι...λέω μια κ το ζω έτοιμο με νερό απλά στήνω κάποιες πέτρες κ βάζω κάνα αφρικανακι κ όταν έρθει η ώρα θα φάω ένα Σαββάτο ολόκληρο να κάνω τις "μετακομίσεις".μάλλον θα τα δώσω κ τα άλλα δύο χρυσοψαρακια...έχασα 3 κ μου χεί κάτσει στραβά,λυπάμαι,αλλά πάμε παρακάτω.εξαλλου ούτε τα σκοτώνω ούτε τα πετάω.2μηνες τώρα έχω φάει μερόνυχτα ρωτώντας και διαβαζωντας για το καλύτερο.τα καταφέρω πλέον με το θέμα νερού..αλλά δεν πρόλαβαν "κάποιοι"...

Link to comment
Share on other sites

Άρα τώρα που ναι τα νερά μου καλά πλεον...κ παρέα με εσάς κ τις συμβουλές σας..ας πάμε να δοκιμάσω προς Αφρική.θα με βοηθήσετε σε είδος;labidochromis μαρεσει...demadoni μαρεσει...τα jewel αν τα λέω καλά μαρεσουν...το θέμα είναι πως είναι πολύ μπέρδεμα η Αφρική γιατί υπάρχουν άπειρα είδη κ τα χω χάσει.μπαινουν ένα χαρέμι από αυτά σε μένα;η δύο το πολύ είδη;(για να χω ποικιλία χρωμάτων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...