Jump to content

Ιδέες για 54 λίτρα


Recommended Posts

Σκαλίζοντας την αποθήκη τις προάλλες έπεσα πάνω σε ένα 54 λίτρο που είχα από αμνημονεύτων χρόνων. Μαζί ένα κρεμαστό φίλτρο. (Αquael Versamax FZN 2, 800l/h , σαν πολύ δεν είναι??)

Σκέφτηκα να το κάνω κάτι αφού απ'όσο θυμάμαι ζήτημα το ενυδρείο να δούλεψε 2 μήνες. Επίσης στο καπάκι είχα κόψει κομμάτι ώστε να χωρέσει το κρεμαστό.

Προτείνετε βρε παιδιά κάποια ιδέα κατά προτίμηση πολύ low tech αν πρόκειται για φυτεμένο ή κάτι άλλο να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα φυτακια ανουμπια πχ καμία μικρή ρίζα και κανα μονομάχο και είσαι μια χαρά ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλει ενα ζευγαρακι απο αυτα τα ομορφα σ εναν φιλο μου, τα ειχα μια μερα μονο, αλλα δεν μπορω να  ησυχασω , τα αγαπησα απο την πρωτη στιγμη....

https://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi-organismoi/aphyosemion-scheeli-l/

Ειναι πανεμορφα! Αλλα θελουν ενυδρειο με καπακι, γιατι πηδανε πολυ συχνα και ψηλα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα παραγγειλει ενα ζευγαρακι απο αυτα τα ομορφα σ εναν φιλο μου, τα ειχα μια μερα μονο, αλλα δεν μπορω να  ησυχασω , τα αγαπησα απο την πρωτη στιγμη....

https://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi-organismoi/aphyosemion-scheeli-l/

Ειναι πανεμορφα! Αλλα θελουν ενυδρειο με καπακι, γιατι πηδανε πολυ συχνα και ψηλα.

Αφηνω ασχολιαστβω το προστυχω του πραγματος....κατα τα αλλα δεν τα ηξερα τα ψαρακια...πραγματικα πανεμορφα φαινονται...πολυ ωραια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω κάτι πρόστυχο στην απάντηση της @natateo.

Όπως και να έχει ομολογώ πως την περίπτωση των kilifish δεν την είχα σκεφτεί. Βέβαια αν δεν κάνω λάθος αυτά τα ψάρια θέλουν αρκετά όξινο νερό η αντέχουν και σε ph κοντά στο 8? Τόσο είναι της βρύσης μου τουλάχιστον και δεν σκοπεύω να το επεξεργαστώ. Σήμερα πάντως καθάρισα το ενυδρείο και το έχω αφήσει γεμάτο για τυχόν διαρροές. Αν όλα πάνε καλά αύριο θα γεμίσει με χαλικάκι, αρκετές ρίζες, μπόλικη ανούμπια, αρκετές κρυπτοκορίνες,  και γενικά πολύ εύκολα πράγματα. 

Θα ανεβάσω και φωτογραφίες ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλα πλακα εκανα. Εννοειται οτι δεν ειχε κατι προστυχο στην προταση της

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μονομαχος είναι ότι πρέπει! 

Αλλά και ένα ζευγάρι apistogramma cacatupides Ίσως; Αν θες να μπλέξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλα πλακα εκανα. Εννοειται οτι δεν ειχε κατι προστυχο στην προταση της

Καλα, αλλη φορα θα γραψω βγαινουν απο το νερο με φόρα προς τα πανω!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Δεν βρίσκω κάτι πρόστυχο στην απάντηση της @natateo.

Όπως και να έχει ομολογώ πως την περίπτωση των kilifish δεν την είχα σκεφτεί. Βέβαια αν δεν κάνω λάθος αυτά τα ψάρια θέλουν αρκετά όξινο νερό η αντέχουν και σε ph κοντά στο 8? Τόσο είναι της βρύσης μου τουλάχιστον και δεν σκοπεύω να το επεξεργαστώ. Σήμερα πάντως καθάρισα το ενυδρείο και το έχω αφήσει γεμάτο για τυχόν διαρροές. Αν όλα πάνε καλά αύριο θα γεμίσει με χαλικάκι, αρκετές ρίζες, μπόλικη ανούμπια, αρκετές κρυπτοκορίνες,  και γενικά πολύ εύκολα πράγματα. 

Θα ανεβάσω και φωτογραφίες ^_^

Νομια εχεις Α/Ο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Καλά χριστούγεννα σε όλους με υγεία πάνω από όλα.

Λοιπόν το ενυδρείο στήθηκε και φυτεύτηκε. Μπήκε καινούργιο κρεμαστό fluval c2, θερμοστάτης 100w, γύρω στα 5-6 κιλά υπόστρωμα tropica aqua soil και φυτεύτηκε με ανούμπιες, microsorum, rotala rotundifolia,  monte carlo και έβαλα και λίγη egeria. Υπάρχει αρκετός χώρος ακόμα για φύτεμα. Να βάλω και κάτι άλλο γρήγορης ανάπτυξης? Το σχέδιο είναι από το 35 άρι που έχω να μεταφέρω το υπόλοιπο γρασίδι καθώς και το co2 μαζί με τα ψάρια και τις γαρίδες και το 35 να γίνει μονομαχοενυδρείο. Στο μεγάλο επίσης είχα από παλιά 2 λάμπες τ5 aquael econoline 24w μία ψυχρό λευκό και μία ροζ στα ίδια watt. Να τις δουλεύω μαζί? Επίσης μετέφερα αρκετό βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο στο καινούργιο. Πότε να ξεκινήσω μετρήσεις? 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε και χρόνια πολλά με υγεία!!

Για πες μας πότε στήθηκε και φυτεύτηκε?

Έχεις προσθέσει καθόλου βακτήρια στο καινούργιο?

Κανονικά ήδη θα πρέπει να έχεις μετρήσεις αμμωνίας και και κάποιων νιτρωδών.

Αν το μεγαλύτερο μέρος του βιολογικού υλικού είναι από στρωμένο ενυδρείο ίσως να μετράς και τα πρώτα νιτρικά τώρα.

Κάνε μία μέτρηση να δεις που είσαι αν έχεις τεστάκια, δεν χάνεις κάτι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Στήθηκε και φυτεύτηκε το σάββατο.

Βακτήρια πήρα καλού κακού και ρίχνω την ημερησία δόση. Ουσιαστικά το ενυδρείο από τον συνολικό χώρο για βιολογικό ύλικο που έχει το φίλτρο το 80-90% είναι από το στρωμένο που έχω. Απλά επειδή δεν γνωρίζω από μπόλιασμα, γι αυτό ρωτάω πότε είναι ασφαλές να ξεκινήσω να μετράω. Σήμερα θα μπεί και limnophila sessilflora σαν μέρος του aquascape απλά έχω από φόβο τις άλγες τώρα που είναι νωρίς και βάζω όσα περισσότερα φυτά μπορώ. Περιμένω να μου έρθει και ένας atomizer που βρήκα φθηνά και ξεκινάει και το διοξείδιο.

Αν γνωρίζεις κάτι και για τις λάμπες θα με βοηθούσε πολύ. Η μία είναι η aquael econoline 24w sunny 6500k και η άλλη ή αντίστοιχη plant με 8000k.  Μέχρι στιγμής δουλεύω μόνο τη sunny. Σκέφτομαι στο μέλλον να πάω για αλλαγή όλο το καπάκι και να βάλω 1-2 novolux led 60.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , έκανες μετρησεις?

Για πες μας οι λάμπες είναι καινούργιες ή τις έχεις και αυτές καιρό όπως το ενυδρειάκι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Στήθηκε και φυτεύτηκε το σάββατο.

Βακτήρια πήρα καλού κακού και ρίχνω την ημερησία δόση. Ουσιαστικά το ενυδρείο από τον συνολικό χώρο για βιολογικό ύλικο που έχει το φίλτρο το 80-90% είναι από το στρωμένο που έχω. Απλά επειδή δεν γνωρίζω από μπόλιασμα, γι αυτό ρωτάω πότε είναι ασφαλές να ξεκινήσω να μετράω. Σήμερα θα μπεί και limnophila sessilflora σαν μέρος του aquascape απλά έχω από φόβο τις άλγες τώρα που είναι νωρίς και βάζω όσα περισσότερα φυτά μπορώ. Περιμένω να μου έρθει και ένας atomizer που βρήκα φθηνά και ξεκινάει και το διοξείδιο.

Αν γνωρίζεις κάτι και για τις λάμπες θα με βοηθούσε πολύ. Η μία είναι η aquael econoline 24w sunny 6500k και η άλλη ή αντίστοιχη plant με 8000k.  Μέχρι στιγμής δουλεύω μόνο τη sunny. Σκέφτομαι στο μέλλον να πάω για αλλαγή όλο το καπάκι και να βάλω 1-2 novolux led 60.

Για 54λ, 2Χ24W ειναι αρκετα και για τα πιο δυσκολα φυτα(αν εχεις και ανακλαστηρες, τοτε ακομα πιο καλα). Αν τα δουλευεις πανω απο 1 χρονο, πρεπει να΄ρχιζεις να σκεφτεσαι για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα να δούμε που βρισκόμαστε.

Οι λάμπες είναι αγορασμένες αρκετά χρόνια πριν αλλά συνολικά δουλεμένες δεν είναι ούτε 2 μήνες. Όπως βλέπετε στη φωτογραφία έτσι έχουν μπει στο καπάκι.  

https://www.petplanet.co.uk/product.asp?dept_id=1315&pf_id=65280 

Δυνατότητα αντικατάστασης δεν υπάρχει μιας και έχουν καταργηθεί οι συγκεκριμένες και είμαι στο δίλημμα ή να δουλέψω στο μάξιμουμ αυτές ή να πάω σε diy led. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη ψαροσύνθεση σκέφτηκα ένα setup αλλά θέλω τη γνώμη σας για ένα ψαράκι και συγκεκριμένα αυτό: https://www.seriouslyfish.com/species/centromochlus-perugiae/

Οπότε λέω να βάλω μία δεκάδα από galaxy rasbora, 4-5 σαλιγκάρια nerite και ένα ζευγάρι από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία του ενυδρείου. Μην φρικάρετε με τις πέτρες έχουν μπει προσωρινά (αφού βράστηκαν) για να κρατήσουν τα ξύλα. Μέγαλος μπελάς τα driftwood... 

Χτες ξεκίνησε και το διοξείδιο. Το monte carlo φυτεύτηκε το σάββατο και έχει πάρει για τα καλά τα πάνω του. Έχουν μπεί επίσης  ανούμπιες,  microsorum pteropus, rotala rotundifolia, hygrophila siamensis 53b και μία μικροσυστάδα από ludwigia palustris την οποία περιμένω να δω πως θα πάει αλλιώς θα αντικατασταθεί. 

Μετρήσεις: Αμμωνία 2mg

Νιτρώδη 1mg

Νιτρικά 25mg

Πιστεύω θέλει μία-δύο βδομάδες ακόμα. Τώρα που έχει ξεκινήσει ο κύκλος να ρίχνω βακτήρια?

 

49031520_459079941288440_502301866990764032_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

up! Καλή χρονία σε όλους!! Έχετε να σχολιάσετε κάτι βρε παιδιά?

Από κάποιες προσθαφαιρέσεις πλέον το ενυδρείο τρέχει με τα εξής φυτά:

anubia nana

microsorum pteropus

micranthemum monte carlo

stayrogyne repens

bacopa compact

ceratophyllum demersum foxtail

hygrophila siamensis 53b

ludwigia palustris

 

Θερμοκρασία στους 26. Διοξείδιο δίκιλη με 1φ/δλ. Φώτα 8 ώρες μία λάμπα sunny,μία plant.

Πείτε μου λίγο και πως σας φαίνεται και μία πιθανή ψαροσύνθεση. 10 x galaxy rasbora, γαρίδες, 4 σαλιγκάρια nerite, 1 ή 2 https://www.seriouslyfish.com/species/centromochlus-perugiae/

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονια!

Το Μόντε Κάρλο θέλει λίγο προσοχή να μη σου ξεφύγει σε ύψος. Ότι βλέπεις να ανεβαίνει προς τα πάνω κλαδεψε το. Κατά τα άλλα είναι πολύ εύκολο φυτακι.

Για ψαροσυνθεση θα πρότεινα μια ομάδα από Γερτρουδια. Πολύ όμορφα ψαράκια και ατρομητα:D. Βάζω χέρια να κλαδεψω και αντί να κρύβονται στις γωνίες, έρχονται πάνω στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μ΄αρεσει. Και με γαλακτικα θα ειναι ομορφο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα πάρω καινούργιες μετρήσεις και θα ανεβάσω φωτογραφία. Ωραία τα getrudae αν και νομίζω είναι λίγο σπάνια. Απλά έχω μία ομάδα galaxy ήδη στο 35 λιτρο μαζί με γαρίδες και προγραμματίζω να τα μεταφέρω όλα σε αυτό και στο άλλο να βάλω μονομάχο.

@natateo γαλακτικα?!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...