Jump to content

Φωτισμος Φυτεμενου


rastafarian

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Λογω μειωνενου χρονου,ξηλωνω ολα τα ενυδρεια μου και θα φτιαξω ενα φυτεμενο στο 110 λιτρο που εχω.

Το ενυδρειου θα εχει ευκολα και μετρια φυτα και θα ειναι φουλ φυτεμενο και με γρασιδι.

Θα καταργησω το καπακι που εχει τωρα και θα παω σε κρεμαστο φωτιστικο.

Και εκει ερχετε η ερωτηση του τι φωτιστικου να βαλω.

Ειμαι αναμεσα στο fluval quad που εχει 4χ24w τ5 λαμπες (το εχω βρει με 100 ευρω μεταχειρισμενο,αν υπαρχει ακομα βεβαια) και η αλλη επιλογη ειναι να παω σε led rgb κατι σαν αυτο https://www.ebay.co.uk/itm/RGB-30-80cm-Aquarium-Fish-Tank-Plant-Light-Lamp-LED-110V-220V-7-level-brightness/273292188414?hash=item3fa17bdafe:m:mP9fX6xJz0dlYCv_a74xGTg

Το σιγουρο ειναι οτι με το fluval θα ειμαι υπερκαλυμενος απο φωτισμο.

Το φωτιστικο led με καλυπτει γι αυτο που θελω να κανω?

Αν θελετε σας βαζω και μια μικρη λιστα με τα φυτα που θα μπουν αν σας βοηθαει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

Το LED από όσο είδα δεν αναφέρει lumens αλλά θεωρητικά τα 50W σε καλύπτουν. Και αυτό βέβαια  γύρω στα 100Ε βγαίνει, συν οτι μπλεκεις με το ebay (τελωνείο, καθυστερησεις κτλ)

 

Link to comment
Share on other sites

Fluval καλο φαινεται, αλλα δεν γραφει αν εχει δυνατοτητα να αναβεις μονο 2 λαμπες και η τιμη....

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το odyssea 4x24w t5 από ebay καινούριο, 85 ευρώ με μεταφορικά.

Τελωνείο άλλα 35 ευρώ.

Έχει 2 εξωτερικά μπάλαστ, άρα αν θες μπορείς να ανάψεις μόνο τις 2.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 81χ36χ45.

Αυτο για το τελωνειο δεν το ειχα σκεφτει η αληθεια ειναι. Το κοστος του τελωνειου ποσο ειναι περιπου,ξερουμε?

Αν με καλυπτει το led ισως παω σ αυτο αν ειναι στα ιδια λεφτα με το fluval (αν υπαρχει βεβαια ακομα)

Link to comment
Share on other sites

για εύκολα φυτά νομίζω πως δυο λάμπες σε καλύπτουν τη της θες της 4. Αν είναι με δυο λάμπες βρίσκεις αρκετά κομμάτια Τ5 σε λογικές τιμές απο Ελλάδα και βάζεις μέσα δυο οσραμ των 3 ευρώ και είσαι οκ. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ και καλά μη ενεργειακές λάμπες πανφτηνες και τα φυτά είναι τούμπανο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

για εύκολα φυτά νομίζω πως δυο λάμπες σε καλύπτουν τη της θες της 4. Αν είναι με δυο λάμπες βρίσκεις αρκετά κομμάτια Τ5 σε λογικές τιμές απο Ελλάδα και βάζεις μέσα δυο οσραμ των 3 ευρώ και είσαι οκ. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ και καλά μη ενεργειακές λάμπες πανφτηνες και τα φυτά είναι τούμπανο.

 

Καλημερα Χρηστο!

Θα βαλω και φυτα μετρια,οχι μονο ευκολα,συν οτι θα εχω και γρασιδι,γι αυτο σκεφτομουν παραπανω απο 2 λαμπες.

Γλυκοκοιταζω και τα λεντ αλλα δεν ξερω αν με καλυπτουν και δεν ξερω τι παιζει και με το τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Για το τελωνείο δεν υπάρχει κατι στανταρ. Μπορει να χρεωθεις απο 30% της αρχικης τιμης, μέχρι 100%!!! Το θέμα είναι αν μπορείς να περιμένεις σχεδόν κάνα δίμηνο. Αν οχι, καλύτερα ξέχνα το eBay και κοίτα άλλες πλατφόρμες όπως gearbest ή Amazon.co.uk που όμως είναι πιο ακριβά. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ για αγορά αξίας 60 ευρώ πλήρωσα τελωνείο 31 ευρώ αυτό είναι απαράδεχτο και κλεψιά κυριολεκτικά και το λέω δημόσια.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις το ΦΠΑ 24% της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ αξίας (με τα μεταφορικά) συν έξοδα τελωνείου, οι ΚΛΕΦΤΕΣ.

45 ευρώ μου κόστισε το φωτιστικό και περίπου 40 ευρώ μεταφορικά.

Ε, με χρέωσαν για 85 ευρώ. Μου εκτελώνησαν και τα μεταφορικά δηλαδή!!!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σε Τ5 έχει και άλλο θα σου πω μετά 

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμάτε αγορές από Ευρωπαϊκή ένωση.

Θα είναι ακριβά τα μεταφορικά αλλά:

1) Σε μια εβδομάδα το έχεις

2) Αυτά που θα πληρώσεις αυτά θα είναι. Δεν θα σε περιμένει kinder έκπληξη στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Σε Τ5 έχει και άλλο θα σου πω μετά 

Για στειλε να δω!

Link to comment
Share on other sites

είμαι έξω πρέπει να πάω στον υπολογιστή μου δεν σε ξεχνάω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Να προτιμάτε αγορές από Ευρωπαϊκή ένωση.

Θα είναι ακριβά τα μεταφορικά αλλά:

1) Σε μια εβδομάδα το έχεις

2) Αυτά που θα πληρώσεις αυτά θα είναι. Δεν θα σε περιμένει kinder έκπληξη στο τελωνείο.

Αυτο που εχω εντονο ισχυει?εισαι σιγουρος ή το εχεις δει απο προσωπικες αγορες?εντος ε.ε. δεν υπαρχουν προσαυξησεις στο τελωνειο? Ρωταω για να ξερω

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Καλο φαινεται αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβο απο το fluval  που εχω βρει.

Συν οτι δεν με βολευει γιατι δεν εχει ποδαρακια να στηριζεται στο τζαμι και επειδη θα βγαινουν ριζες εκτος νερου θα βρισκουν στο φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο ebay βρηκα και αυτο https://www.ebay.co.uk/itm/Fluval-T5-Quad-Light-Unit-Aquarium-Fish-Tank-Lighting-Blue-LED-Night-Light-Unit/202444569778?hash=item2f22a2fcb2:m:mM09qrpz2vaFkya03F11IXQ&var=502476726681

Ειναι το φωτιστικο που λεω και πολυ καλυτερη τιμη και ερχεται απο Αγγλια.

Σ αυτο δεν θα εχω τελωνειο,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οχι τελωνειο απο ΕΕ.  δεν το εχω δει να συμβαινει πουθενα μεχρι τώρα.  το φλουβαλ μια χαρα δειχνει. γενικά με το κόστος παιξε. Τ5 θα ειναι... και να χαλασει κατι θα ειναι το μπαλλαστ που το αλλάζεις με 10 ευρώ μονος σου αργότερα. αν βρεις και κινεζικο με κανα 20ευρο παρτο. δεν θα εχει τελωνειο με τετοιο ποσό. επισης για τα λιτρα σου δεν θες πανω απο 3 Τ5.... με τη τεταρτη θα εχεις αλγες πιστέυω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

οχι τελωνειο απο ΕΕ.  δεν το εχω δει να συμβαινει πουθενα μεχρι τώρα.  το φλουβαλ μια χαρα δειχνει. γενικά με το κόστος παιξε. Τ5 θα ειναι... και να χαλασει κατι θα ειναι το μπαλλαστ που το αλλάζεις με 10 ευρώ μονος σου αργότερα. αν βρεις και κινεζικο με κανα 20ευρο παρτο. δεν θα εχει τελωνειο με τετοιο ποσό. επισης για τα λιτρα σου δεν θες πανω απο 3 Τ5.... με τη τεταρτη θα εχεις αλγες πιστέυω.

Επειδη θα ειναι φουλ φυτεμενο με ευκολα και μετρια φυτα και με co2,ελεγα να επαιρνα με 4 λαμπες μια και καλη.

Με 3 δεν παιζει,η με 2 η με 4 υπαρχει.

Επεισης σκεφτομαι να το κρεμασω ψηλωτερα το φωτιστικο με αλυσιδα,οπωτε δεν θα ειναι τοσο δυνατο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αυτο που εχω εντονο ισχυει?εισαι σιγουρος ή το εχεις δει απο προσωπικες αγορες?εντος ε.ε. δεν υπαρχουν προσαυξησεις στο τελωνειο? Ρωταω για να ξερω

Ναι εξακριβωμένο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον θα παρω το fluval  απο το ebay απο Αγγλια.

Μαζι με τα μεταφορικα βγαινει περιπου 50 ευρω,πιστευ ειναι πολυ καλη τιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόψιν σου ότι το φωτιστικό είναι 60cm

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκέφτεσαι καν με τέτοια τιμη:).

Τόσο περίπου στοίχισε το δικό μου που ήταν ιδιοκατασκευη. 

Και από Αγγλία θα έρθει γρήγορα και χωρίς τελωνείο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...