Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

"χτίστηκε" ακόμη ένα κομμάτι βράχου και νομίζω ότι αυτό είναι και το τελικό αποτέλεσμα σύμφωνα με τα κομμάτια που βρήκα.
Ξέρετε εδώ στη Θεσσαλονίκη και ειδικά αυτές τις εποχές (εδώ και χρόνια δηλαδή) οι επιλογές είναι μηδαμινές ειδικά στο θαλασσινό, πόσο μάλλον στον βράχο.
Πάλι καλά που βρήκα και αυτά. 

viber image.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια το ενυδρείο στήθηκε με έτοιμο ζωντανό βράχο που προϋπήρχε σε ενυδρείο, αλλά και το νερό από ενυδρείο ήταν και αυτό.
Αυτό σημαίνει ότι σχεδόν άμεσα θα μπορούσαν να τοποθετηθούν και ζωντανοί οργανισμοί.... το θέμα είναι που τους βρίσκεις, η αγορά στη Θεσσαλονίκη είναι φτωχή !!!

Link to comment
Share on other sites

Φτωχή;;;; Τι φτωχή ρε ανύπαρκτη είναι.

Link to comment
Share on other sites

εεε είπα να μη το κάνω τόσο τραγικό χα χα χα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

εεε είπα να μη το κάνω τόσο τραγικό χα χα χα...

Αυτή είναι η κατάσταση εδώ , τραγική... Το μόνο που έχει εδώ είναι 600μαρκες από τροφές για σκύλους. 

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι έχετε θεματάκι με τα καταστήματα και τον χειμώνα ταξίδια ζωντανών οργανισμών δεν είναι και ότι καλύτερο...όπως και να έχει θα την βρεις την άκρη αργά ή γρήγορα... 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τοποθετήθηκαν οι πρώτοι οργανισμοί, πρόκειται για 4 σαλιγκάρια nassarius, ίσως αρκετά για τα λίτρα μου, αλλά μιας και βρέθηκαν μη πάνε χαμένα.DSC_0022.thumb.JPG.6e15d9258edac8beccbeb975b63c6ef8.JPGNassarius.thumb.jpg.7ff8c8bd5c7aa903a6c310436c8ccbba.jpg 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Σήμερα τοποθετήθηκαν οι πρώτοι οργανισμοί, πρόκειται για 4 σαλιγκάρια nassarius, ίσως αρκετά για τα λίτρα μου, αλλά μιας και βρέθηκαν μη πάνε χαμένα.DSC_0022.thumb.JPG.6e15d9258edac8beccbeb975b63c6ef8.JPGNassarius.thumb.jpg.7ff8c8bd5c7aa903a6c310436c8ccbba.jpg 

Σε νιώθω αφού τα βρήκες χαχαχαχα μεγειες λοιπόν 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα χαλασμένο εξωτερικό φίλτρο δεν είναι ποτέ άχρηστο, πάντα θα βρεθεί ένας τρόπος να συνεχίσει να κάνει δουλειά, έστω και διαφορετική από αυτήν που αρχικά είχε κατασκευαστεί όπως αυτής της αυτόματης αναπλήρωσης βασισμένη στους νόμους της φυσικής.
Μια πολύ εύκολη και ανέξοδη κατασκευή που πραγματικά μας λύνει τα χέρια ειδικά σε κατόχους μικρών ενυδρείων.
Είχε κατασκευαστεί και παλιότερα και δούλεψε άψογα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Απλά θα πρέπει να ακολουθήσετε με προσοχή τις οδηγίες κατασκευής που υπάρχουν εδώ.

Να τονίσω ακόμη μια φορά ότι είναι πολύ σημαντικό το δοχείο να είναι άκαμπτο και αεροστεγές, ειδάλλως η αναπλήρωση δεν θα δουλέψει όπως πρέπει διότι λόγο της ατμοσφαιρικής πίεσης θα συμπιέζονται τα τοιχώματα και δεν θα σταματάει το νερό εκεί που πρέπει.

 

Το συγκεκριμένο δοχείο φίλτρου χωράει 4 λίτρα νερού.
Από την βάνα Νο1 γεμίζει με νερό όσμωσης διότι η ασφάλεια του είναι σπασμένη και δεν κλείνει καλά, οπότε αναγκάστηκα να έχω κολλημένο το καπάκι.
Η σύριγγα Νο2 είναι αυτή που ρυθμίζει την στάθμη του νερού.

Από το σωληνάκι Νο3 γίνεται η αναπλήρωση του ενυδρείου.

Οι βάνες Α και Β κλείνουν όταν γίνονται διάφορες εργασίες στο ενυδρείο και μεταβάλλεται η στάθμη του, αλλά όμως δεν θέλουμε να δουλέψει η αναπλήρωση.
Δεν είναι απαραίτητες και οι δύο, η μία αρκεί.

 

Καλή επιτυχία αν αποφασίσετε να ασχοληθείτε και εσείς με την κατασκευή του.

DSC_0021.JPG

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...τα καλά του ζωντανού βράχου, (όχι ότι δεν υπάρχουν και κακά)....

P1070004.JPG

Link to comment
Share on other sites

άντε ας κάνουμε και μια πρωινή βόλτα...

P1070002.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι ξανά μανά στα γνωστά...
Αλάτια, τεστ, ζουμιά, τροφές, ζυγαριές, ογκομετρικά και μεζούρες.
Τι να κάνεις, άμα μπεις στο χορό... χορεύεις.
Επέλεξα την Aquaforest (και πάλι), αν και από ένα project που είχα κάνει στο παρελθόν δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από κάποια προϊόντα της, το οποία στην παρούσα φάση δεν είναι απαραίτητα να τα χρησιμοποιήσω.
Τα συγκεκριμένα που επέλεξα δεν τα έχω δοκιμάσει (εκτός από το αλάτι της), και είναι μια ευκαιρία να τα περάσω ένα... τεστάκι!!!
Όσον αφορά τα τεστ της μου άρεσαν. Είναι πιο "οργανωμένα" σε σχέση με της Salifert και εξίσου αξιόπιστα σε σύγκριση, τουλάχιστον αυτά τα συγκεκριμένα που δοκίμασα.
Το συγκεκριμένο αλάτι είναι μια πονεμένη ιστορία, αλλά είπα να το δοκιμάσω μηπως και διόρθωσε αμαρτίες του παρελθόντος, και αναφέρομαι στο υψηλό μαγνήσιο, που κάποτε έδινε τιμές 1500 άσχετα αν η συνοδευτική εγγύηση έλεγε τις σωστές τιμές... υποτίθεται.
Δεν μέτρησα το μαγνήσιο λόγω απουσίας του τεστ, αλλά σύντομα θα το κάνω και σε ασβέστιο και σε μαγνήσιο να δω τι παίζει και τι άλλαξε, που εύχομαι να άλλαξε.

 

Στο παρελθόν είχα ξεκινήσει ένα project με όλη τη σειρά της Aquaforest, τουλάχιστον με αυτά που κυκλοφορούσαν τότε και αυτά που χρειαζόμουν.
Όλο το project είναι καταγεγραμμένο στο προσωπικό μου blog και αν είναι επιτρεπτό από το φόρουμ μπορώ να ανεβάσω το λινκ, αν όχι όποιος θέλει να το μελετήσει ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του το στείλω.

P1070001.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάπαλα, τίποτα δεν άλλαξε στο αλάτι,... το μαγνήσιο στα ύψη 1500+ και το ασβέστιο ήταν κάπως αυξημένο αλλά αποδεκτό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως λίγο που δοκίμασα στο παρελθόν αυτήν την εταιρία δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Μπορεί κάποια υλικά της να μην ήταν άσχημα άλλα Γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... όσον αφορά τα υψηλά ποσοστά μαγνησίου.
Σύμφωνα με την συγκεκριμένη παρτίδα η εταιρία δίνει τις παρακάτω μετρήσεις για το αλάτι, αναγράφονται όλες οι τιμές της παρτίδας στη παρακάτω φωτο.
Θα σταθώ στο μαγνήσιο που το δίνει 1332, αλλά σε Salinity 33.
Εγώ το διέλυσα ώστε να πετύχω 35, δυο μονάδες παραπάνω δηλαδή, αλλά κάθε 1 μονάδα στην αλατότητα μεταβάλει κατά 40mg το μαγνήσιο.
Οπότε για να πούμε ότι η μέτρηση ήταν σωστή σύμφωνα με την μέτρηση που δίνει η εταιρία σε κάθε παρτίδα, θα πρέπει το νερό να έχει την ίδια αλατότητα με αυτήν της δοκιμής που έκανε η ίδια.
Στη δικιά μου περίπτωση το αλάτι θα έπρεπε να δείξει 1412, παρόλα αυτά η μέτρηση έδειξε 1500 με τεστ της Salifert.
Να τονίσω ότι οι μετρήσεις που κάνει η εταιρία δεν είναι με υγρά τεστ, αλλά με φασματογράφους και σίγουρα έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια. 
Παρόλα αυτά δεν παύει το αλάτι να έχει υψηλά ποσοστά μαγνησίου.
 

salt.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 7:16 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δεν ξέρω πάντως λίγο που δοκίμασα στο παρελθόν αυτήν την εταιρία δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Μπορεί κάποια υλικά της να μην ήταν άσχημα άλλα Γενικά...

ναι όντως, κάποια είναι πολύ καλά και κάποια δεν κάνουν την δουλειά όπως υπόσχεται η εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Άντε σιγά σιγά να μπαίνει και από κανένα...

Gobiodon okinawae.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προστέθηκαν κοπίποδα μετά από πολύωρη προσαρμογή τόσο για τη θερμοκρασία όσο και για τις παραμέτρους του νερού σε αλατότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές!!

Αγαπημένο ζωντανό!!

Μπράβο σου για τη διαδικασία προσαρμογής των κοπιπόδων..

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο τις αντίξοες καιρικές συνθήκες με θερμοκρασίες υπό το μηδέν και πολλά χιόνια, τα ζωντανά έφτασαν μια χαρά !!!

DSC_0020.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Μεγειές!!

Αγαπημένο ζωντανό!!

Μπράβο σου για τη διαδικασία προσαρμογής των κοπιπόδων..

Το πάθημα γίνεται μάθημα.
Πριν πολλά χρόνια όταν αγόρασα για πρώτη φορά κοπίποδα τα έριξα στο ενυδρείο μια και έξω με αποτέλεσμα να πεθάνουν όλα ακαριαία, που ενώ εγώ τα ήθελα να παραμείνουν ζωντανά, έγιναν αμέσως τροφή για ψάρια και κοράλλια.
Από αυτό και μετά κάθε φορά η προσαρμογή τους κρατάει τουλάχιστον 1-2 ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έριξα τροφή, αμέσως τα νασσάριους ξεθάφτηκαν και άρχισαν να καταναλώνουν τα υπολείμματα !!! 

DSC_0021.JPG

DSC_0025.JPG

DSC_0026.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

Παρόλο τις αντίξοες καιρικές συνθήκες με θερμοκρασίες υπό το μηδέν και πολλά χιόνια, τα ζωντανά έφτασαν μια χαρά !!!

DSC_0020.JPG

 

Μεγειες για πες συμπεριφορά τους τώρα που είναι μόνα τους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν παρατηρήθηκε η παραμικρή διαμάχη παρόλο που έτυχε να κάθονται το ένα δίπλα στο άλλο, αν και συνήθως το καθένα έχει τη δικιά του θέση.
Το ενυδρείο μπορεί να είναι μια πιθαμή (κυριολεκτικά) αλλά ο βράχος είναι έτσι διαμορφωμένος με κρυψώνες και μπαλκόνια που δεν έχουν πάντα οπτική επαφή το ένα με το άλλο, άλλωστε είναι "τεμπέλικα" ψάρια και δεν πολυκυκλοφορούν.
Είναι σύνηθες άλλωστε ψάρια του ίδιου είδους ή ακόμη και της ίδιας οικογένειας να έχουν διαμάχες όσον αφορά την εδαφική κυριαρχία, αλλά μέχρι στιγμής δεν έγινε κάτι τέτοιο και εφόσον δεν έγινε ακόμη νομίζω ότι τα βρήκαν.... τουλάχιστον θέλω να ελπίζω

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Και μαζί και μόνοι... ή αλλιώς, από μακριά και αγαπημένοι !!!

Ώρες είναι σ αυτή τη θέση

DSC_0018.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...