Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

Πολυ ομορφα τα ψαρακια σου...να σου ζησουν!

 

Μου αρεσει επισης το στησιμο του βραχου σου...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος με τα συγκεκριμένα κομμάτια που βρήκα στήθηκε όσο καλύτερα μπορούσα ώστε σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο να δημιουργηθεί αρκετός χώρος, όσο ήταν φυσικά εφικτό κάτι τέτοιο.
Αρχικά είχα στο μυαλό μου κάτι παρόμοιο συν ένα κλαδί στη κορυφή περίπου, αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη για να βρεις βράχο ζωντανό και με τα κομμάτια όπως τα θέλεις, είναι πιο εύκολο να κερδίσεις τζακ ποτ.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ των τεστ Ασβεστίου και Μαγνησίου της Aquaforest
Οι παλιοί θα θυμούνται ότι στο παρελθόν είχα ασχοληθεί και είχα δοκιμάσει ότι τεστ κυκλοφορούσε στην ελληνική αγορά που αφορούσε το θαλασσινό ενυδρείο.
Μιας και μπήκα πάλι στον χορό, και αφού κυκλοφόρησε μια νέα σειρά τεστ από την Aquaforest, δεν έμενε παρά να δοκιμάσω και αυτά.
Συνολικά κυκλοφόρησε πέντε τεστ, ΝΟ3, ΡΟ4, ΚΗ, Ca και Mg.
Δεν λέω πολύ ωραία συσκευασία με κατανοητές οδηγίες χρήσης, ειδικά ο πίνακας με τα εικονίδια.. (κάτι μου θυμίζει αυτό χε χε)
Γενικά έχουν μια πιο επαγγελματική παρουσίαση σε σχέση με αυτά της Salifert,αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει την σειρά pro της Red Sea.
Ας πούμε πρώτα για το Ca.
Μέσα στη συσκευασία εκτός από τα απαραίτητα αντιδραστήρια υπάρχει και ένα μπουκαλάκι με δείγμα θαλασσινού νερού με σταθερές παραμέτρους.
Το συγκεκριμένο δίνει Ca 425mg/L, Mg 1310mg/l και αλατότητα 33ppt, όλα με ανοχές +/-1%
Το δείγμα αυτό υπάρχει τόσο στο Ca, αλλά και στο Mg και στο ΚΗ. Ο λόγος είναι για να κάνεις τεστ των τεστ !!!
Για να αρχίσουμε λοιπόν, γιατί η Aquaforest δεν τα πάει καλά με τις "εγγυήσεις" και τις απόλυτες τιμές που δίνει στα προϊόντα της.. (δες αλάτι Reef Salt)
Η αλατότητα ήταν όντως 33ppt (Η μέτρηση έγινε με συμβατικό ρεφρακτόμετρο που έδειχνε 34,5 αλλά ξέρετε τα συμβατικά ρεφρκτόμετρα είναι κατασκευασμένα για αλμυρό νερό και όχι για θαλασσινό οπότε λόγω της διάθλασης που υπάρχει στο θαλασσινό νερό από το μαγνήσιο και το ασβέστιο και άλλα στοιχεία, κερδίζει 1,5 μονάδα. Υπάρχει ένα λεπτομερέστατο άρθρο στη θεματολογία του φόρουμ για αυτό το θέμα).
Πάμε παρακάτω...
Το ασβέστιο στο δείγμα λέει ότι είναι 425
mg/L αλλά μου έδωσε 460, ναι μεν αποδεκτή τιμή αλλά όχι αυτή που αναφέρει.
Το μαγνήσιο στο δείγμα λέει 1310
mg/L και μου έδωσε 1400, αποδεκτό και αυτό αλλά όχι η απόλυτη τιμή που αναφέρει το δείγμα.


Μου έκανε όμως εντύπωση μια επισήμανση/πίνακας που υπάρχει στις οδηγίες του μαγνησίου και δεν το έχω δει σε καμιά από τις άλλες εταιρίες.
Ως γνωστό οι παράμετροι/τιμές των στοιχείων στο νερό είναι αλληλένδετοι μεταξύ τους και “παρασύρει” η μία την άλλη.
Αν δηλαδή το ασβέστιο δεν είναι μέσα στις βέλτιστες τιμές, τότε το μαγνήσιο δεν θα δώσει σωστά αποτελέσματα.
Στις οδηγίες λοιπόν υπάρχει ένας πίνακας που σας προτείνει να διαφοροποιήσετε την δοσολογία των αντιδραστηρίων ανάλογα με τα ποσοστά ασβεστίου που έχετε.
Μπράβο την
Aquaforest για αυτή την επισήμανση, που παρόλο που γνωρίζαμε ότι οι τιμές είναι αλληλένδετοι, δεν το λαμβάναμε υπόψιν όταν κάναμε τεστ.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

210925-aquaforest-calcium-test-kit.jpg

Aquaforest-Magnesium-Test-Kit.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό αυτό και χρήσιμο όντως , βέβαια αυτό δεν αλλάζει την κατά προσέγγιση τιμή που παίρνουμε (και δεν το λέω φυσικά μόνο για την aquaforest).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια Βαγγελη μπραβο που ξαναμπηκες στο χομπι ελειψες, μηπως μπορεις να μου πεις εδω η σε μηνυμα που βρηκες τα κοπιποδα?

Εμενα μου εδεξε το αλατι μαγνησιο 490 :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Βαγγέλη εύχομαι η επιστροφή σου να είναι για πολύ καιρό!!! Στο παρελθόν έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο στα διάφορα post σου και ηταν οδηγός για μένα σε πολλά πράγματα.!!! Να σε πάντα καλά !!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος papas έγραψε:

Γεια σας και καλη χρονια Βαγγελη μπραβο που ξαναμπηκες στο χομπι ελειψες, μηπως μπορεις να μου πεις εδω η σε μηνυμα που βρηκες τα κοπιποδα?

Εμενα μου εδεξε το αλατι μαγνησιο 490 :)

Μαγνήσιο 490 ???
(έχεις π.μ.)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αφού έγιναν τα τεστ των τεστ στα δυο παραπάνω, ήρθε η ώρα να τα δοκιμάσω και στο αλάτι reef salt για άλλη μια φορά.
H συγκεκριμένη παρτίδα (578268) δίνει τις παρακάτω τιμές (πίνακας) με αλατότητα στα 33ppt.
Έτσι διέλυσα το αλάτι ώστε να πετύχω αυτή την αλατότητα.
Το
pH μου ήταν 8,1
Σύμφωνα λοιπόν με την παρτίδα θα έπρεπε να έχω ασβέστιο 430 αλλά η μέτρηση έδειξε 455.
Αλκαλικότητα παρτίδας 7,6 ενώ εγώ μέτρησα 9,8.
Εδώ να επισημάνω ότι μέσα στο τεστ υπήρχε δείγμα με αλκαλικότητα 7,3 και όταν το μέτρησα ήταν τόσο ακριβώς.
Και πάμε στο μαγνήσιο.... χο χο χο!!!!
Έπρεπε να έχω 1332 και ω ναι είχα 1500

 

Κατά τ άλλα η εταιρία σου δίνει την δυνατότητα σύμφωνα με τον αριθμό παρτίδας του αλατιού να μπεις στο ιστότοπο της και να κάνεις έλεγχο στις τιμές του (δες πίνακα)

Το θέμα μαγνησίου στο συγκεκριμένο αλάτι κοντεύει να γίνει ανέκδοτο

ε από εδώ και πέρα τι άλλο να πω...

salt.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Σημαντικό αυτό και χρήσιμο όντως , βέβαια αυτό δεν αλλάζει την κατά προσέγγιση τιμή που παίρνουμε (και δεν το λέω φυσικά μόνο για την aquaforest).

Σίγουρα, οι τιμές στα υγρά τεστ όσο και αξιόπιστα να λένε ότι είναι, σίγουρα δεν είναι οι απόλυτες και πραγματικές αλλά για να μπορέσουμε να έχουμε σωστές τιμές χρειάζεται εργαστηριακός εξοπλισμός και φασματογράφοι.... οπότε ας αρκεστούμε σε αυτές τις λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ksam έγραψε:

Γειά σου ρε Βαγγέλη εύχομαι η επιστροφή σου να είναι για πολύ καιρό!!! Στο παρελθόν έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο στα διάφορα post σου και ηταν οδηγός για μένα σε πολλά πράγματα.!!! Να σε πάντα καλά !!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σ ευχαριστώ και χαίρομαι που έπιασαν τόπο, άλλωστε αυτή είναι και η ουσία του χομπυ, να μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρίες. 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένας κάτοικος μπήκε σήμερα, ένας σπειρογράφος Bispira Guinensis

DSC_0024.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεκίνησα είχα από την αρχή στο μυαλό μου το τι οργανισμούς θα φιλοξενούσε, χωρίς αυτό να είναι απόλυτα δεσμευτικό λόγω ότι δεν υπάρχουν πάντα οι επιλογές.
Δεσμευτικό είναι εν μέρη, το σημείο τοποθέτησης των οργανισμών, και γιατί το λέω αυτό?  Απευθύνομαι κυρίως στους νέους χομπίστες.
Όταν στήνουμε ένα ενυδρείο έχουμε όλοι μας στο μυαλό να το γεμίσουμε συνήθως με συγκεκριμένους οργανισμούς, και δεν αναφέρομαι στα ψάρια.
Όσο ακόμη είναι άδειο ίσως τύχει να μας χαρίσουν ή ακόμη και να αγοράσουμε κάποιο κοράλλι που δεν αποκλείεται να έχει κάτι το ιδιαίτερο, να είναι soft που αναπτύσσεται σχετικά γρήγορα και κακά τα ψέματα δεν είναι όλα τόσο εντυπωσιακά σε εμφάνιση.
Έχοντας ένα άδειο ενυδρείο όμως το πρώτο πράγμα που κάνουμε συνήθως είναι να το βάλουμε σε μια θέση ώστε να "δεσπόζει" στο ενυδρείο.... φάτσα-κάρτα !!!
Σε βάθος χρόνου και σιγά σιγά αποκτάμε και άλλους οργανισμούς, πιθανών καλύτερους και πιο όμορφους απ αυτόν, αλλά οι θέσεις είναι πιασμένες με τους πρώτους μας οργανισμούς να έχουν ριζώσει κιόλας.
Θέλει προσοχή, να λαμβάνουμε υπόψιν τόσο την ανάπτυξή του, όσο και την εμφάνισή του, και να τους τοποθετούμε εκεί που τους αρμόζει, άσχετα αν δεν είναι σε πρώτο πλάνο. 
Η τοποθέτηση τους δεν έχει να κάνει μόνο με την αισθητική μας, αλλά και με τις ανάγκες του κάθε οργανισμού. Κάποιοι θέλουν φωτισμό και κυκλοφορία, κάποιοι άλλοι όχι.

Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στα προφιλ των οργανισμών που υπάρχουν στην ανάλογη ενότητα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

Ακόμη ένας κάτοικος μπήκε σήμερα, ένας σπειρογράφος Bispira Guinensis

DSC_0024.JPG

Καλορίζικο το μικρο σκουλικακι tube warm, κοίτα περίπτωση, είναι από αυτά που θέλουμε και έχουμε άλλα που κάνουμε το παν για να φύγουν. Η φύση και η ομορφιά της. 

Link to comment
Share on other sites

ααα εγω το ήθελα και δεν έχω σκοπό να το διώξω. Άσε που έκανα τα παν για να το βρω. Όχι ότι είναι σπάνιο, αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη όλα τα θαλασσινά είναι σπάνια.
Άλλωστε για το δικό μου ενυδρείο δεν εχω και πολλές επιλογές... είναι περιορισμένης ευθύνης χα χα χα

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Aiolos έγραψε:

ααα εγω το ήθελα και δεν έχω σκοπό να το διώξω. 
Άλλωστε για το δικό μου ενυδρείο δεν εχω και πολλές επιλογές... είναι περιορισμένης ευθύνης χα χα χα

ε σιγά σιγά όταν φτάσεις στο 2 θα βάλεις περισσότερους οργανισμούς..όπως είπες αυτό είναι το 1.5 οπότε μας έχεις τάξει αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

χε χε ναι, με την πρώτη ευκαιρια. 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπόν, σιγά σιγά αποκτά ζωή, ένας μικρόκοσμος σε μια πιθαμή. (έκανε και στίχο)
Κατ΄ αρχήν να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη Τζηζ για την προσφορά του στα κοράλλια. (Βαγγέλης είναι αυτός που αγόρασε το παλιό μου ενυδρείο).
Προστέθηκαν:
Caulastrea curvata
Pachyclavularia violacea (Green Star Polyps)
Seriatopora hystrix
Protopalythoa Mutuki
Ricordea Yuma
Euphyllia Paradivisa
Discosoma sp. (Blue mushroom)
και ορισμένα zoanthus

 

Ακόμη δεν έχουν ανοίξει όλα πλήρως, αλλά δεν άντεχα να περιμένω και είπα να μοιραστώ την χαρά μου με κάποιες φωτογραφίες...

 

1.JPG

2.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3.JPG

4.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5.JPG

6.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7.JPG

8.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικες οι νέες προσθήκες....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες και το σκληρό σου τελικά..

Link to comment
Share on other sites

ε να ένα.... μια Hystrix που είναι εύκολη σχετικά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

ε να ένα.... μια Hystrix που είναι εύκολη σχετικά.

 

σχετικό θα έλεγα..μία ροζ χύστριξ χάνει το χρώμα της για πλάκα με μία αστάθεια και μετά άντε ξαναφέρτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...