Jump to content

Αγορά Αεραντλίας


ataktoulis

Recommended Posts

Θα ήθελα να αγοράσω μία αεραντλία για το Rio 240. Δε θα κάμω ιδιαίτερη χρήση, μου μπήκε τώρα απλά και λέω να πάρω μία. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μία αεραντλία και με τι άλλο πρέπει να συνδυαστεί; Χρειάζομαι σωληνάκι, αερόπετρες ή κάτι άλλο; Πώς λειτουργεί; Μπαίνει κάπου εξωτερικά και το λαστιχάκι μέσα στο νερό ή δεν κατάλαβα καλά; Πρέπει να τοποθετηθεί κάπου σταθερά ή μένει στον αέρα π.χ.πίσω από ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Θα ήθελα να αγοράσω μία αεραντλία για το Rio 240. Δε θα κάμω ιδιαίτερη χρήση, μου μπήκε τώρα απλά και λέω να πάρω μία. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μία αεραντλία και με τι άλλο πρέπει να συνδυαστεί; Χρειάζομαι σωληνάκι, αερόπετρες ή κάτι άλλο; Πώς λειτουργεί; Μπαίνει κάπου εξωτερικά και το λαστιχάκι μέσα στο νερό ή δεν κατάλαβα καλά; Πρέπει να τοποθετηθεί κάπου σταθερά ή μένει στον αέρα π.χ.πίσω από ενυδρείο;

Μάρεσει το Eheim . https://www.youtube.com/watch?v=yt3mGj45zA0

Το λαστιχακι με αεροπετρα(ή diffusor)μπανει μεσα στο ενυδρειο, το compressor εννοειτε εξω.Το Eheim εχει και ενα "αυτακι" με τρυπα-μπορεις να το κρεμασεις διπλα στο ενυδρειο. Δεν κανει πολυ θορυβο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis αυτά έψαχνα και εγώ αυτες τις μερες ... ποια είναι η χρησιμότητα μιας αεραντλιας εν συντομία μπορει να μου πει κάποιος; γιατί δεν μπορω να αποφασίσω αν τη χρειάζομαι η οχι

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την αεραντλια σχεδόν αχρείαστη για την πλειονότητα των ενυδρειων. Ουσιαστικά συμβάλουν στην οξυγονωση του νερού (Όχι με τις φυσαλίδες που παράγουν, όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά με την αναταραξη που προκαλούν στην επιφάνεια του νερου) 

Αν υπάρχει καλή ροή από το φίλτρο δεν χρειάζεται να υπάρχει, ενώ σε φυτεμένα πχ με CO2 κάνει και "ζημια" αφού το διώχνει πιο εύκολα προς την ατμόσφαιρα. 

Μονή χρήση που μπορώ να σκεφτώ είναι για ώρα ανάγκης, σε περίπτωση που πχ χαλασει το φίλτρο μας να δουλέψει η αεραντλια για να υπάρχει οξυγονωση στο νερό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θεωρώ την αεραντλια σχεδόν αχρείαστη για την πλειονότητα των ενυδρειων. Ουσιαστικά συμβάλουν στην οξυγονωση του νερού (Όχι με τις φυσαλίδες που παράγουν, όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά με την αναταραξη που προκαλούν στην επιφάνεια του νερου) 

Αν υπάρχει καλή ροή από το φίλτρο δεν χρειάζεται να υπάρχει, ενώ σε φυτεμένα πχ με CO2 κάνει και "ζημια" αφού το διώχνει πιο εύκολα προς την ατμόσφαιρα. 

Μονή χρήση που μπορώ να σκεφτώ είναι για ώρα ανάγκης, σε περίπτωση που πχ χαλασει το φίλτρο μας να δουλέψει η αεραντλια για να υπάρχει οξυγονωση στο νερό.

 

Καθαρά για αισθητικούς λόγους τη θέλω εγώ, λίγο για τους μπουρμπουλήθρες! :p

Link to comment
Share on other sites

@Andreas TD

 

Εδω εισαι 

 

 

Να προσθεσω σε αυτα που ειπε η Ναταλια πως στην αεραντλια καλο ειναι να μπαινει και μια αντεπιστροφη ειδικα αν προκειται αυτη να βρισκεται χαμηλοτερα απο την σταθμη του νερου του ενυδρειου μας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Καθαρά για αισθητικούς λόγους τη θέλω εγώ, λίγο για τους μπουρμπουλήθρες! :p

Πασο τοτε:)

Αν μπορείς βαλτην πάνω από το ενυδρειο. Αν οχι οπωσδήποτε αντεπιστροφο στο σωληνάκι, γιατί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα σου επιστρέψει νερα πισω.

 

@rastaman μαζί γράφαμε :D

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastaman said:

@Andreas TD

 

Εδω εισαι 

 

 

Να προσθεσω σε αυτα που ειπε η Ναταλια πως στην αεραντλια καλο ειναι να μπαινει και μια αντεπιστροφη ειδικα αν προκειται αυτη να βρισκεται χαμηλοτερα απο την σταθμη του νερου του ενυδρειου μας...

Ευχαριστω πολύ @rastaman

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θεωρώ την αεραντλια σχεδόν αχρείαστη για την πλειονότητα των ενυδρειων. Ουσιαστικά συμβάλουν στην οξυγονωση του νερού (Όχι με τις φυσαλίδες που παράγουν, όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά με την αναταραξη που προκαλούν στην επιφάνεια του νερου) 

Αν υπάρχει καλή ροή από το φίλτρο δεν χρειάζεται να υπάρχει, ενώ σε φυτεμένα πχ με CO2 κάνει και "ζημια" αφού το διώχνει πιο εύκολα προς την ατμόσφαιρα. 

Μονή χρήση που μπορώ να σκεφτώ είναι για ώρα ανάγκης, σε περίπτωση που πχ χαλασει το φίλτρο μας να δουλέψει η αεραντλια για να υπάρχει οξυγονωση στο νερό.

μπορω να προσθεσω μονο , οτι ειναι χρησιμη για εκκολαψη αρτεμιας, μπορεις να το συνδεσεις με αεροφιλτρο(σφουγγαρι με σωληνα) για γαριδαδικο ή στις αναπαραγωγες ψαριων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...