Jump to content

Αλγηηηη βαρεθηκαα


Burhi

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια γιατί δεν την παλεύω άλλο όπως θα δείτε και στην φωτό έχω τριχοειδης ;άλγη έχει εξαπλωθεί παντού στα φυτα στο χαλίκι στο τζαμι από λάμπες έχω 1 grolux 54w 1 philips 54w 4500k 1 philips 28w 6500k το ενυδρείο είναι 185 καθαρά λίτρα από λίπανση βάζω την εβδομάδα μια φορά seachem flourish 3ml,potassium 4ml,excel 5ml kai iron βάζω κάθε 15 μέρες 5ml.Δεν ξέρω τι να κάνω πια τα φυτα λάμπουν αλλά αυτοί η άλγη με ξενερωνη βγάζω όσο μπορώ με οδοντόβουρτσα αλλά δεν τελειώνει...

image.thumb.jpg.b4a2331d3352614e6353b3e230fd57f8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια γιατί δεν την παλεύω άλλο όπως θα δείτε και στην φωτό έχω τριχοειδης ;άλγη έχει εξαπλωθεί παντού στα φυτα στο χαλίκι στο τζαμι από λάμπες έχω 1 grolux 54w 1 philips 54w 4500k 1 philips 28w 6500k το ενυδρείο είναι 185 καθαρά λίτρα από λίπανση βάζω την εβδομάδα μια φορά seachem flourish 3ml,potassium 4ml,excel 5ml kai iron βάζω κάθε 15 μέρες 5ml.Δεν ξέρω τι να κάνω πια τα φυτα λάμπουν αλλά αυτοί η άλγη με ξενερωνη βγάζω όσο μπορώ με οδοντόβουρτσα αλλά δεν τελειώνει...
image.thumb.jpg.b4a2331d3352614e6353b3e230fd57f8.jpg
 
χρονιά πολλά

πόσες ώρες έχεις τα φώτα ανοικτά?
μετρήσεις?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά αδερφέ τα Φωτα 8 ώρες είναι ανοικτά μετρήσεις δεν έχω παρά μόνο το ph είναι 7 αλλά γενικά όλα είναι μπόμπα τα ψάρια τα φυτά έχουν αναπτύξει λάμπουν στη πρασινάδα από κανένα φυτό μέχρι τώρα δεν έχω παρατήρηση πρόβλημα αλλά η άλγη με ξενερώνει απίστευτα... 

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι από το φως να ξέρεις ... καθάρισμα και συχνές αλλαγές νερού δεν μπορείς να κανείς κάτι άλλο ... αλλά αρχικά Κανε μετρήσεις να δούμε που βρίσκεσαι ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω αδερφέ αλλαγές και καθάρισμα από το φως τώρα τι μπορώ να κάνω να ακυρώσω καμία λάμπα; 

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα κ απο μενα!

Θα σου προτεινα να κρατουσες 2-3 μερες τα φωτα κλειστα για να δεις αμα εξαπλωνεται.Αν σταματησει φταιει το φως αλλιως τα φυτα ίσως ειχαν απο πριν σε νεαρη μορφη αλγη και εξαπλωθηκε στο νερο σου γιατι το βρηκε καταλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά αδερφέ τα Φωτα 8 ώρες είναι ανοικτά μετρήσεις δεν έχω παρά μόνο το ph είναι 7 αλλά γενικά όλα είναι μπόμπα τα ψάρια τα φυτά έχουν αναπτύξει λάμπουν στη πρασινάδα από κανένα φυτό μέχρι τώρα δεν έχω παρατήρηση πρόβλημα αλλά η άλγη με ξενερώνει απίστευτα... 
Όπως είπε ο@garganik σβήσε τα φώτα 3 μερες. η άλγη θα εξαφανιστεί η θα μειωθεί κατά πολύ. αν γίνει αυτό φταίει ο φωτισμός. η περίσσεια φωτός δημιουργεί τριχοειδή άλγη.
μετά έχεις τις εξής επιλογές
Η μειώνεις την φωτοπεριοδο σε 6-7 ώρες
Η αλλάζεις λάμπες σε κάτι πιο χαμηλής έντασης .
για να βοηθήσω λίγο περισσότερο θα σου πω πως στο δικό μου ενυδρείο γίνονταν ΧΑΜΟΣ από τριχοειδή άλγη στην αρχή. δεν άλλαξα λάμπες
απλά έσβησα τα φώτα για 3 μερες και ρύθμισα την φωτοπεριοδο στις 7 ώρες. η τριχοειδής εξαφανίστηκε.
Τώρα εμφανίζεται μόνο πάνω στο τζαμί ψιλά ψιλά και σε κάνα σωληνάκι άλλα όλα τα φυτά βυθός πέτρες κλπ είναι καθαρά .
αν σου μείνει μόνο σε τζαμί και κανα σωληνάκι μην τρελαίνεσαι. όλα τα ενυδρεία έχουν άλγη.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά από αύριο θα έχω κλειστά τα φώτα για 3 μέρες και βλέπουμε... Να προσθέσω και Excel με σβηστά φώτα αυτές τις 3 μέρες θα κάνει δουλειά τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπουκάλα co2 δεν έχω. 
δε θέλω να σε βάζω σε έξοδα που λέει ο λόγος. άλλα μια μπουκάλα co2 θα σε βοηθήσει πολύ με τις αλγες. βέβαια τα έξοδα της μπουκάλας είναι απαραίτητα μόνο εάν έχεις φυτά που χρειάζονται co2 άσχετος αν βοηθάει έτσι και αλλιώς.εαν αποφασίσεις να βάλεις φυτά που θέλουν co2 σκέψου το. όλο το σύστημα co2 θέλει γύρο στο 200αρι. δεν είναι λίγα. βγάλε 5 -6φωτο το ενυδρείο σου και δείξε όσο ποιο πολλά μπορείς εγώ αυτο κάνω
ανεβάζω και βίντεο και δείχνω όσο περισσότερο γίνεται τα λάθη μου και τα προβλήματα. μόνο έτσι θα βοηθήσεις και εμάς να σε συμβουλεύουμε.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω co2 αλλά εδώ στη ξανθη ρώτησα για μπουκάλα αν γεμίζουμε μου είπαν θα την στείλουν άλλου για γέμισμα και θα είναι έτοιμη για 15-20 μέρες και αποφάσισα να μην βάλω αν και τα φυτα είναι όλα εύκολα μόνο eleocharis parvula έχω σένα μέτριο-δύσκολο 

Ορίστε  και η φωτόimage.thumb.jpg.0737c8d40edf7c522d9270bc515738b7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω co2 αλλά εδώ στη ξανθη ρώτησα για μπουκάλα αν γεμίζουμε μου είπαν θα την στείλουν άλλου για γέμισμα και θα είναι έτοιμη για 15-20 μέρες και αποφάσισα να μην βάλω αν και τα φυτα είναι όλα εύκολα μόνο eleocharis parvula έχω σένα μέτριο-δύσκολο 
Ορίστε  και η φωτόimage.thumb.jpg.0737c8d40edf7c522d9270bc515738b7.jpg
ωραίο φαίνεται. η eleocharis θα είναι τέλεια όταν γίνει χαλί σε όλο το βυθο. τι ύψος έχει το ενυδρείο? η στάθμη νερού δλδ από πάτο μέχρι επιφάνεια. να ξέρεις η eleocharis χρειάζεται co2. θα σου στείλω φωτο από την δικιά μου. είσαι σίγουρος πως δεν έχει κάνεις στην Ξάνθη? εδώ στην κερκυρα τα ίδια μου λέγανε και δεν εβρισκα πουθενα και τελικά βρήκα έναν που θέλει 5 ευρώ για να μου γεμίζει μπουκάλα που μου κρατάει 2 μήνες... τσάμπα πράμα και κόπος 0. βγάλε σε παρακαλώ πιο κοντινές τα φυτά και το βυθό. όσο ποιο καθαρές γινεται

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ ξέρω για την παρβουλα απλά είπα να δοκιμάσω και να μην στρώσει και έτσι να κάτσει μου αρέσει απλά έχει γίνει χάλια τώρα από την άλγη. Θα ανεβάσω φωτός σε λίγο

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίο φαίνεται. η eleocharis θα είναι τέλεια όταν γίνει χαλί σε όλο το βυθο. τι ύψος έχει το ενυδρείο? η στάθμη νερού δλδ από πάτο μέχρι επιφάνεια. να ξέρεις η eleocharis χρειάζεται co2. θα σου στείλω φωτο από την δικιά μου. είσαι σίγουρος πως δεν έχει κάνεις στην Ξάνθη? εδώ στην κερκυρα τα ίδια μου λέγανε και δεν εβρισκα πουθενα και τελικά βρήκα έναν που θέλει 5 ευρώ για να μου γεμίζει μπουκάλα που μου κρατάει 2 μήνες... τσάμπα πράμα και κόπος 0. βγάλε σε παρακαλώ πιο κοντινές τα φυτά και το βυθό. όσο ποιο καθαρές γινεται

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


έβγαλα ένα βιντεάκι με την eleocharis . έχει μέλλον ακομα για να το φέρω εκεί που θέλω γενικότερα άλλα δες πως τραβάω αυτά που θέλω να δείξω από κοντά κλπ

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.jpg.8e8bc7d1c15ac3d69ee59dac9f93ef2d.jpg
Τώρα βλέπω πολύ καλύτερα. φίλε κανε μια έρευνα ακομα μήπως βρεις co2 θα σε βοηθήσει πολύ.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Όταν μεγαλώσουν κ άλλο τα φυτά θα γίνει ζούγκλα. Για την αντιμετώπιση σε κάλυψαν τα παιδιά αν και πρέπει να κρατήσεις δύο πράγματα στο μυαλό σου. Πρώτον ότι τα φυτά είναι οι κύριοι ανταγωνιστές της άλγης και άρα το διοξείδιο θα βοηθήσει περισσότερο τα φυτά σε αυτόν το τομέα και γενικά στην ανάπτυξή τους και δεύτερον πως δεν υπάρχει ενυδρείο χωρίς άλγη. Όλοι έχουμε και προσπαθούμε να την κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα. 

@kostas3 το μόνο παραπανίσιο έξοδο που ίσως χρειαστέι ο φίλος μας για διοξείδιο θα είναι 5κιλη αντί για 2κιλη μιας και μιλάμε για πολλά λίτρα. Ηλεκτρομαγνητική δεν βλέπω τον λόγο να υπάρχει και μειωτήρας σε νορμάλ επίπεδα δεν ξεπερνάει τα 70 ευρώ ίσως και χαμηλότερα. Τουλάχιστον εγώ κομπλέ σύστημα με 2κιλη, μειωτήρα κινέζικο που είχα κάποια θεματάκια ως προς την ρύθμιση στην αρχή και χωρίς ηλεκτρομαγνητική μου βγήκε στα 100 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα βάλω μπουκάλα εδώ μου είπανε σε 15_20 μέρες θα την γεμίσουν εγώ εκείνες τις μέρες που δεν θα έχω διοξείδιο θα έχω πρόβλημα τις 15-20 μέρες δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρωτήσεις και σε κατάστημα με πυροσβεστικά είδη. Ολόκληρη ξάνθη κάπου θα έχει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

Τώρα βλέπω πολύ καλύτερα. φίλε κανε μια έρευνα ακομα μήπως βρεις co2 θα σε βοηθήσει πολύ.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας k
 

Θα ψάξω πάλι αλλά τόσο φτηνά με 100 ευρό που μπορώ να βρω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...