Jump to content

Αλγηηηη βαρεθηκαα


Burhi

Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Θα ψάξω πάλι αλλά τόσο φτηνά με 100 ευρό που μπορώ να βρω 

Φίλε καλημέρα και χρόνια πολλά θα πας σε μια κάβα με μπύρες και θα πάρεις μια φιάλη co2 αυτή που βάζουν στη μπύρα στο βαρέλι κάνει 55 ε όταν τελειώσει θα την αλλαζεις με 7_8 ε το έκανα πολλά χρόνια και κράταγε 6 μήνες ο υπόλοιπος  εξοπλισμός είναι ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Μην ρίχνεις excel για λίγο και η πολύ χρήση δεν κάνει 

Κανει χρηση. Δοκιμασμενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κανει χρηση. Δοκιμασμενο.

Βρε κάνει χρήση δεν αντιλέγω απλά θέλει πολύ μετρημένες δοσολογίες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Βρε κάνει χρήση δεν αντιλέγω απλά θέλει πολύ μετρημένες δοσολογίες 

Μαλλον θελεις να πεις, οτι η χρηση σε μεγαλο ενυδρειο δεν ειναι η λυση. Βγαινει και πολυ ακριβα. Για 300λ πρεπει να ριχνεις 7,5- 8 μλ καθε μερα. Μετα την αλλαγη γραφει 5 μλ για 40λ;

Αλλα 35μλ;

Για να μετρας το πόσο πρεπει να βαλεις, δεν ειναι προβλημα (απλη μαθηματικη+ συριγγα) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον θελεις να πεις, οτι η χρηση σε μεγαλο ενυδρειο δεν ειναι η λυση. Βγαινει και πολυ ακριβα. Για 300λ πρεπει να ριχνεις 7,5- 8 μλ καθε μερα. Μετα την αλλαγη γραφει 5 μλ για 40λ;

Αλλα 35μλ;

Για να μετρας το πόσο πρεπει να βαλεις, δεν ειναι προβλημα (απλη μαθηματικη+ συριγγα) :)

Κοιτά εγώ σε ένα 120 που είχα έβαζα την δοσολογια που έλεγε και γέμισα άλγες μετά μείωσα την δοσολογια και δεν έβαζα συνέχεια και το ενυδρείο συνήλθε 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, garganik said:

Κοιτά εγώ σε ένα 120 που είχα έβαζα την δοσολογια που έλεγε και γέμισα άλγες μετά μείωσα την δοσολογια και δεν έβαζα συνέχεια και το ενυδρείο συνήλθε 

Μήπως έφταιγε κάτι άλλο κι όχι το Excel? Συνήθως το χρησιμοποιούμε για καταπολέμηση της αλγης (σε συνδυασμό με άλλες μεθόδους) 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από σήμερα και για τις επόμενες 3 μέρες τα φώτα δεν θα ανάψουν να δούμε μήπως κ φύγει η άλγη αλλά τώρα μπερδεύτηκα Excel να συνεχίσω να βάζω η όχι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Εδώ φαίνεται και στο χαλίκι πως έχει πιάσει εκεί που είναι η παρβουλα

image.jpg

 

Εδώ την έχεις σιφωνάρει γύρω απ' την eleocharis; Είναι γεμάτο τριγύρω της ενώ παραπέρα έχει πιο λίγη.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι green dust, την τρίβεις απ' τα τζάμια και κολλάει παντού μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AgMa έγραψε:

Πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι green dust, την τρίβεις απ' τα τζάμια και κολλάει παντού μετά.

Και εμενα σαν σκονη μου κανει, παρα τριχουλες. Ειδες τριχες στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις φωτο από κινητό, μου έκανε και σαν κυανό. Αλλά σε μεγαλύτερη οθόνη όντως φαίνεται σαν πράσινη.  

Έχω την εντύπωση ότι έχεις πολύ φωτισμό, ρίχνεις αρκετό λίπασμα και σε συνδυασμό με την απουσία co2, σου δημιουργείται άλγη.

Κάνε την συσκότιση και μετά μείωσε στο μισό τα λιπάσματα. 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 185 καθαρά λίτρα από λίπανση βάζω την εβδομάδα μια φορά seachem flourish 3ml,potassium 4ml,excel 5ml kai iron βάζω κάθε 15 μέρες 5ml.

1- Λιπασματα- μηδεν. Τοσα βαζω την εβδομαδα στο 60λ(50λ καθαρα) με μετριο φωτισμο και οχι πικνοφυτεμενο.

2- Excel- εννοειται πρεπει να βαζουμε καθε μερα,

3- Σιδηρο  και Flourish - δυο φορες την εβδομαδα.

Ομως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο την στιγμη, που ιδεα δεν εχουμε πόσα νιτρικα υπαρχουν στο ενυδρειο (και αν υπαρχουν!!!!!!!), τι λεμε τωρα! Κουναμε τον αερα.

Αλγες δεν εμφανιζονται μονο απο υπερβολικη ποσοτητα νιτρικων(φωσφορικων), αλλα και απο ελλειψη!

Το φυτεμενο ειναι πολυ απλο πραγμα - Ν+P+K συν φως συν CO2(αν χρειαζεται και χρειαζεται(οχι παντα), οταν εχουμε καλο φωτισμο >0,6 (0,7w/l )).

Εχεις ανοιξει αλλα δυο παρομοια θεματα

Σ΄αυτο στο ποστ #31 παλι σε ρωτησα για νιτρικα, παλι δεν μετρησες..

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108680-φυτεμένο-αρχάριος/?page=2

Εδω στο τελευταιο ποστ ειπαμε και για το φιλτρο https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108416-άλγη/?page=2

Μπες στο http://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

για να δεις ποσα λιπασματα χρειαζεσαι. Ξεκινα απο PPS( perpetual preservation system)

NO3= 5-10 ppm, PO4=0,1-1,4 ppm, K=1-20 ppm

Προσοχη! Λεει kato daily dose!

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, natateo said:

το ενυδρείο είναι 185 καθαρά λίτρα από λίπανση βάζω την εβδομάδα μια φορά seachem flourish 3ml,potassium 4ml,excel 5ml kai iron βάζω κάθε 15 μέρες 5ml.

1- Λιπασματα- μηδεν. Τοσα βαζω την εβδομαδα στο 60λ(50λ καθαρα) με μετριο φωτισμο και οχι πικνοφυτεμενο.

2- Excel- εννοειται πρεπει να βαζουμε καθε μερα,

3- Σιδηρο  και Flourish - δυο φορες την εβδομαδα.

Ομως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο την στιγμη, που ιδεα δεν εχουμε πόσα νιτρικα υπαρχουν στο ενυδρειο (και αν υπαρχουν!!!!!!!), τι λεμε τωρα! Κουναμε τον αερα.

Αλγες δεν εμφανιζονται μονο απο υπερβολικη ποσοτητα νιτρικων(φωσφορικων), αλλα και απο ελλειψη!

Το φυτεμενο ειναι πολυ απλο πραγμα - Ν+P+K συν φως συν CO2(αν χρειαζεται και χρειαζεται(οχι παντα), οταν εχουμε καλο φωτισμο >0,6 (0,7w/l )).

Εχεις ανοιξει αλλα δυο παρομοια θεματα

Σ΄αυτο στο ποστ #31 παλι σε ρωτησα για νιτρικα, παλι δεν μετρησες..

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108680-φυτεμένο-αρχάριος/?page=2

Εδω στο τελευταιο ποστ ειπαμε και για το φιλτρο https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108416-άλγη/?page=2

Μπες στο http://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

για να δεις ποσα λιπασματα χρειαζεσαι. Ξεκινα απο PPS( perpetual preservation system)

NO3= 5-10 ppm, PO4=0,1-1,4 ppm, K=1-20 ppm

Προσοχη! Λεει kato daily dose!

 

 

ο φίλος εχει 0.75 watt / λιτρο. ο φωτισμός ειναι αρκετός.

χρειάζεται co2 για τους εξής λογους:

1 θέλει γρασίδι (eleocharis κλπ)

2 από οτι κατάλαβα θέλει να δώσει βάση σε φυτεμένο

τα λιπάσματα που χρησιμοποιεί είναι υγρά . θα δει με τον χρόνο οτι είναι ενα κάρο λεφτά. και γενικότερα η καταπολέμηση της αλγης θα είναι πολύ πιο δύσκολη χωρίς co2

 

προτείνω μπουκάλα co2

λίπανση EI με σκονες

 

κόστος γυρο στα 100 για μπουκαλα

και κανα 50ρικο για λιπασματα.

Fe σε υγρη μορφη

 

τρέχον κοστος ενυδρείου για λίπανση

50ευρω / 2-3 χρονια για σκονες

κανα 12αρι (δεν είμαι σίγουρος) για FE ανα δίμηνο/τρίμηνο

5 ευρω / 2-3μηνες co2

 

για αρχή μείωση φωτισμού στις 6 ωρες

και βλέποντας πως πάει μείωση watt αν χρειαστει

 

κάνοντας αυτα θα εχει high tech ενυδρείο χαμηλού κόστους με την δυνατότητα να βάλει μεσα οτι θελει.

 

τελος πρεπει να μας πεις τι υπόστρωμα εχεις αν δεν ειπες ήδη

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

1)βλεπω πράσινες τρίχες στα φυτά

2)νιτρικα δεν έχω μέτρηση 

3)το υπόστρωμα είναι μαύρος βασάλτης 0.8-1.2 κόκκομέτρια

4)μπουκαλα άμα βρω με 100-130 ευρώ θα πάρω αλλά το ΠΡΌΒΛΗΜΑ είναι ότι όσο ρώτησα εδώ στη Ξάνθη για γέμισμα μου είπανε στέλνουν αλλού την μπουκάλα και θα είναι έτοιμοι για 15-20 μέρες λέω τώρα εγώ άμα βάλω την μπουκάλα και στο γεμισμα περιμένω αυτές τις μέρες όσο δεν θα έχω co2 θα έχω πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

1)βλεπω πράσινες τρίχες στα φυτά

2)νιτρικα δεν έχω μέτρηση 

3)το υπόστρωμα είναι μαύρος βασάλτης 0.8-1.2 κόκκομέτρια

4)μπουκαλα άμα βρω με 100-130 ευρώ θα πάρω αλλά το ΠΡΌΒΛΗΜΑ είναι ότι όσο ρώτησα εδώ στη Ξάνθη για γέμισμα μου είπανε στέλνουν αλλού την μπουκάλα και θα είναι έτοιμοι για 15-20 μέρες λέω τώρα εγώ άμα βάλω την μπουκάλα και στο γεμισμα περιμένω αυτές τις μέρες όσο δεν θα έχω co2 θα έχω πρόβλημα; 

Μεχρι να παρεις CO2

Ειπαμε - μειωνουμε ενταση φωτισμου και λιγο φωτοπεριοδο

μονο 2 λαμπες να δουλευουν (1 grolux &απλη) να αναβουν 7-8 ωρες (οχι παραπανω) + αλλαγες νερου

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

ο φίλος εχει 0.75 watt / λιτρο. ο φωτισμός ειναι αρκετός.

χρειάζεται co2 για τους εξής λογους:

1 θέλει γρασίδι (eleocharis κλπ)

2 από οτι κατάλαβα θέλει να δώσει βάση σε φυτεμένο

τα λιπάσματα που χρησιμοποιεί είναι υγρά . θα δει με τον χρόνο οτι είναι ενα κάρο λεφτά. και γενικότερα η καταπολέμηση της αλγης θα είναι πολύ πιο δύσκολη χωρίς co2

 

προτείνω μπουκάλα co2

λίπανση EI με σκονες

 

κόστος γυρο στα 100 για μπουκαλα

και κανα 50ρικο για λιπασματα.

Fe σε υγρη μορφη

 

τρέχον κοστος ενυδρείου για λίπανση

50ευρω / 2-3 χρονια για σκονες

κανα 12αρι (δεν είμαι σίγουρος) για FE ανα δίμηνο/τρίμηνο

5 ευρω / 2-3μηνες co2

 

για αρχή μείωση φωτισμού στις 6 ωρες

και βλέποντας πως πάει μείωση watt αν χρειαστει

 

κάνοντας αυτα θα εχει high tech ενυδρείο χαμηλού κόστους με την δυνατότητα να βάλει μεσα οτι θελει.

 

τελος πρεπει να μας πεις τι υπόστρωμα εχεις αν δεν ειπες ήδη

 

 

 

 

Έλεος πια με τα watt ανα λίτρο, να σταματήσει επιτέλους αυτή η μαστίχα!

Πως μπορείς να λες ότι έχει υψηλό φωτισμό, απ' την στιγμή που τα 54w προέρχονται από grolux! Δηλαδή έχει 1x54w grolux και 1x54w 4500k. Στην ίδια κατηγορία παίζουν αυτές οι δύο δηλαδή; Για φώτισε το ενυδρείο μόνο με την grolux και φώτισέ το και μόνο με την κίτρινη και πες μας διαφορές...

Ο φωτισμός είναι χαμηλός, χώρια ότι έχει και 40-45cm ύψος. Δεν μπορώ να κρίνω αν τα λιπάσματα είναι πολλά ή λίγα γιατί δεν έχει αέριο co2.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgMa said:

 

Έλεος πια με τα watt ανα λίτρο, να σταματήσει επιτέλους αυτή η μαστίχα!

Πως μπορείς να λες ότι έχει υψηλό φωτισμό, απ' την στιγμή που τα 54w προέρχονται από grolux! Δηλαδή έχει 1x54w grolux και 1x54w 4500k. Στην ίδια κατηγορία παίζουν αυτές οι δύο δηλαδή; Για φώτισε το ενυδρείο μόνο με την grolux και φώτισέ το και μόνο με την κίτρινη και πες μας διαφορές...

Ο φωτισμός είναι χαμηλός, χώρια ότι έχει και 40-45cm ύψος. Δεν μπορώ να κρίνω αν τα λιπάσματα είναι πολλά ή λίγα γιατί δεν έχει αέριο co2.

γνωρίζοντας πως ξέρεις περισσότερα απο εμένα και καταλαβαίνω πως προσπαθείς να βοηθήσεις τον φίλο εδώ , δε καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας για μαστίχες και τέτοια.

ο οδηγός του φόρουμ για watt/λιτρο δε μιλάει?

δε ξέρω τι θα γίνει αν φωτίσω μόνο με grolux , το μόνο που ξέρω είναι πως τον οδηγό και συμβουλές σας ακολούθησα και οδηγός φωτισμού μιλάει για watt/λιτρο

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αυτόν τον τρόπο τον χρησιμοποιούν ακόμη αρκετοί. Να τον χρησιμοποιούν για δική τους ευκολία οκ. Αλλά να γίνεται χρήση του με σκοπό την -λανθασμένη- συμβουλή απέναντι σε άτομα που θέλουν βοήθεια, εκεί κάτι δεν μου πάει καλά.

Το άρθρο είναι παλιό, του 2011. Τότε ίσχυε ο κανόνας w/l. Δεν σημαίνει ότι αν σε 10 χρόνια καταργηθούν εντελώς οι λάμπες φθορισμού και υπάρχουν μόνο led, εμείς θα μετράμε ακόμη με w/l.

Επίσης αφού διάβασες το άρθρο, θα είδες και για τα λούμεν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Εννοώ ότι αυτόν τον τρόπο τον χρησιμοποιούν ακόμη αρκετοί. Να τον χρησιμοποιούν για δική τους ευκολία οκ. Αλλά να γίνεται χρήση του με σκοπό την -λανθασμένη- συμβουλή απέναντι σε άτομα που θέλουν βοήθεια, εκεί κάτι δεν μου πάει καλά.

Το άρθρο είναι παλιό, του 2011. Τότε ίσχυε ο κανόνας w/l. Δεν σημαίνει ότι αν σε 10 χρόνια καταργηθούν εντελώς οι λάμπες φθορισμού και υπάρχουν μόνο led, εμείς θα μετράμε ακόμη με w/l.

Επίσης αφού διάβασες το άρθρο, θα είδες και για τα λούμεν!

Εννοειται οτι w/l ειναι ενας μπουσουλας για λαμπες φθοριου. Και για τα λουμεν ισχυει το ιδιο.

Εσυ μονος σου μετρησες τα λουμεν στο ενυδρειο σου. Δεν ειναι το ιδιο 30εκ υψος και 50-60 , και για grolux- γνωστο το πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι w/l ειναι ενας μπουσουλας για λαμπες φθοριου. Και για τα λουμεν ισχυει το ιδιο.
Εσυ μονος σου μετρησες τα λουμεν στο ενυδρειο σου. Δεν ειναι το ιδιο 30εκ υψος και 50-60 , και για grolux- γνωστο το πραγμα...
Δηλαδή άμα τα watt και λούμεν είναι παλιοί τρόποι τι κάνουμε σήμερα?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

Δηλαδή άμα τα watt και λούμεν είναι παλιοί τρόποι τι κάνουμε σήμερα?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Μπες στο http://www.rotalabutterfly.com/light-calculator.php

παιζουν ρολο πολλα (μεχρι και πόσο αχρωμο(διαφανο) ειναι το νερο). Δεν θυμαμαι, αν ο @AgMa ανεφερε, οτι οι μετρησεις του ταιριαξαν με τα αποτελεσματα,που βγαινουν στο σαιτ αυτο.Θα εχει ενδιαφερον.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο http://www.rotalabutterfly.com/light-calculator.php
παιζουν ρολο πολλα (μεχρι και πόσο αχρωμο(διαφανο) ειναι το νερο). Δεν θυμαμαι, αν ο [mention=59099]AgMa[/mention] ανεφερε, οτι οι μετρησεις του ταιριαξαν με τα αποτελεσματα,που βγαινουν στο σαιτ αυτο.Θα εχει ενδιαφερον.
 
έκανα για το δικό μου. τι κοιτάζω? LUX@DEPTH η PAR@DEPTH?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι?Πολυ ομορφο φαινεται :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπες στο http://www.rotalabutterfly.com/light-calculator.php

παιζουν ρολο πολλα (μεχρι και πόσο αχρωμο(διαφανο) ειναι το νερο). Δεν θυμαμαι, αν ο @AgMa ανεφερε, οτι οι μετρησεις του ταιριαξαν με τα αποτελεσματα,που βγαινουν στο σαιτ αυτο.Θα εχει ενδιαφερον.

 

Όχι δεν ταίριαξαν καθόλου τα αποτελέσματα του rotala butterfly με το par meter μου.

Το rotala τα έδειχνε αρκετά ανεβασμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Όχι δεν ταίριαξαν καθόλου τα αποτελέσματα του rotala butterfly με το par meter μου.

Το rotala τα έδειχνε αρκετά ανεβασμένα.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...