Jump to content

Προτασεις για 450 λιτρα κοινωνικο νοτιας αμερικης....


isildur_13

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια κ καλες γιορτες.... 

Εχω διαθεσιμο ενα 450αρι με δυνατη φιλτρανση απο sump, aquascape με ριζες κ annubias... και σκεφτομαι για τα ζωντανα πλεον....

Προβληματιζομαι ιδιαιτερα για το "κεντρικο" ειδος.... Θα βαλω καποια 10-12 corys στο βυθο, 3-4  μικρα ancistraκια, neon και ροδοστομους για κοπαδοψαρα, και 2-3 ζευγαρια bolivian ram... 

Ξερω οτι εδω δενει τελεια μια ομαδουλα σκαλαρια.... αλλα ποτε μου δε τα συμπαθησα αυτα τα ψαρια..... 

Τι θα προτεινατε εναλλακτικα? Θα με ενδιαφεραν οι αποψεις σας ακομα

και για μια αλλη εντελως ψαροσυνθεση... 

PicsArt_12-25-08.02.06.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα φιλαρακι!

Αυτη η συνθεση ελαφρως διαφοροποιημενη θα μου αρεσε σε πιο μικρο ενυδρειο. Σε μεγαλο ενυδρειο σαν το δικο σου θα χαθουν και θα δειχνει αδειο. Εγω θα κοιταγα κατι πιο μεγαλο σε ψαρια. Ισως να πηγαινα και σε Κεντρικη Αμερικη.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δλδ @Sturm? Θα με ενδιαφεραν κ οι γεωφαγοι.... 

Link to comment
Share on other sites

Οι γεωφαγοι ειναι μια καλη επιλογη. Εγω τωρα τελευταια προσανατολιζομαι σε μεγαλα ψαρια αλλα μονο ζευγαρι. Οπως πχ green terror η οscar η vieja κτλ. Επισης θα ηθελα να δοκιμασω και firemouth και nicaraguensis. Severum επισης καλη επιλογη οπως και convict. Γενικα ψιλομεγαλα ψαρακια. Βεβαια εκει θα δεις οτι το μεγαλο ενυδρειο σου ειναι μικρο και θελει παρακολουθηση!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσουν τα μικρά ψαράκια σε μεγάλους αριθμούς όποτε αν είχα τα λίτρα σου θα έκανα κάτι κοντά σε αυτό που σκεφτεσαι..

Θα κοιτούσα να προσθεσω για ποικιλια και κάποια Apistogramma ή Nannacara ή Laetacara.

Επίσης η Electric Blue Acara φτάνει γύρω στους 15-16 πόντους, είναι ενδιάμεση λύση και πάντα μου αρεζε. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λεφτα ρε συ Βασιλη για να το γεμισει! Ασε που ειναι κριμα να "χαραμισεις" ενα 400αρι για μικροψαρα.

Το electric blue ειναι καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη! Μια ομαδουλα θα ειναι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Τα blue acara δε μαρεσουν.... τα Vieja argentea ειναι πολυ ομορφα αλλα ομολογω δε ταχω δει σε μαγαζι ποτε....! Ξεκινασα σημερα να στοκαρω το ενυδρειο με 6 corydoras 4 ancistrus και 7 bolivian ram... 

Στοχος στο να "γεμισω" το βυθο με διαφορα corydoras και να απλωσω στο πανω μερος του ενυδρειου καποια tetra... Ετσι ωστε εαν βρω κατι ενδιαφερον σα "κεντρικο" ψαρι να το βαλω... 

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξεκινησες ετσι να συνεχισεις ετσι. Αν βαλεις μεγαλο ψαρι με μικρο ψαρι ξερεις πως καταληγει! Τωρα θα κανεις κεντρικο ψαρι τα μικροψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω παρα πολλες περιπτωσεις που τετοιων setup σα του δικου μου με σκαλαρια, ή δισκους, ή γεωφαγους και αλλα.... Τα λιτρα ειναι 450 δεν ειναι μικρο ενυδρειο....  

Τα stocking σε πολλα φορα και ποστ αναφερουν  τη συγκεκριμενη ψαροσυνθεση για τα παραπανω ψαρια... 

Οπως κ να εχει το ενυδρειο πιστετω θα το χαρω γιατι απεφευγα τα κοινωνικα κ πλεον μου δωθηκε η ευκαιρια... :)

Link to comment
Share on other sites

Ψωνια χθες.... τελικα προτιμησα να μην ασχοληθω με "μεγαλο" ψαρι και πλεον στο ενυδρειο συνυπαρχουν 12 νεον, 5  corydoras sterbai, 5 paleatus, 5aeneus, 10 bolivian ram, 4 μικρα ancistrus και 1m+2f agassizii.... Ολα φαινονται οκ... το μονο που φυσικα ειναι προφανες ειναι οτι δεν υπαρχει πολυ κινηση στο πανω μερος του ενυδρειου... κατι που θα κερδιζα με σκαλαρια σε αλλη περιπτωση.... 

PicsArt_12-30-05.55.39.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που έμεινες σε μικρά ψάρια, είναι μικρό ενυδρείο για κάποιες από τις κιχλιδες που διάβασα, σε βάθος λίγου χρόνου τουλάχιστον. 

Τι μήκος έχεις; Ραμ και άπιστο θα χωρίσουν το ενυδρείο στην μέση και πιθανώς να δεις πολλούς καυγάδες στην μέση του. Το εχω δει σε ριο 400, έπεσε απίστευτο ξύλο. 

Καλη συνέχεια, να τα χαρείς 

Link to comment
Share on other sites

Τα Ram είναι μάλλον πολλά, σε περίπτωση (μεγάλη) γεννας θα γίνει πολεμος

Link to comment
Share on other sites

Φτασαμε σε σημειο να θεωρουμε τα 450 λιτρα "λιγα" για νανοκιχλιδες κ corys....

Με ολες τις καλες προθεσεις ρε παιδια, οι νεοι χομπιστες που θελουν να ασχοληθουν με το ενυδρειο με τι πρεπει να ξεκινανε? Με 1000 λιτρα ενυδρειο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι; θέλεις να λέμε τις εμπειρίες, όσοι κρατήσαμε τα ψάρια ή να το σκεπτόμαστε μήπως αποθαρρύνει το ποστ μας αρχάριους; Στο κάτω κάτω ο καθένας ας φιλτράρει τα οσα διαβάζει. 

Είδες από τα γραφόμενά μου ( ή κ τους Κώστα) να βγάζουμε ακατάλληλα τα λίτρα σου για μικροψαρα; Οταν όμως βάζεις τόσα ψάρια με λίγη βλάστηση κ κρυψώνες δεν θέλεις να διατύπωσουμε τις επιφυλάξεις, οταν εγώ τουλάχιστον σε μήκος 1.50 ειδα σκοτωμο με δυο μόνο ζευγάρια; 

Δεν είχα σκοπό ούτε να επικρινω ούτε να μειώσω την χαρά σου. 

Απο μένα καλή συνέχεια και επιτυχία στο ενυδρείο σου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOSφυσικα και φιλτραρω το οτιδηποτε διαβαζω εδω διοτι διαφορετικα πολλα προτζεκτ δε θα ειχαν προχωρησει... και με επιτυχία! Και φυσικα καλο ειναι να το κανουν ολοι... 

Δε ξερω τη ψαροσυνθεση σου στο ενυδρειο σου που ειδες σκοτωμους... λυπαμαι γι'αυτο.....! Η χαρα μου στο χομπυ και στο φορουμ 10 χρονια τωρα δεν επηρεαζεται απο σχολια και ποστ! 

Τελοσπαντων... καλη συνεχεια 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

@DIMITRIOSφυσικα και φιλτραρω το οτιδηποτε διαβαζω εδω διοτι διαφορετικα πολλα προτζεκτ δε θα ειχαν προχωρησει... και με επιτυχία! Και φυσικα καλο ειναι να το κανουν ολοι... 

Δε ξερω τη ψαροσυνθεση σου στο ενυδρειο σου που ειδες σκοτωμους... λυπαμαι γι'αυτο.....! Η χαρα μου στο χομπυ και στο φορουμ 10 χρονια τωρα δεν επηρεαζεται απο σχολια και ποστ! 

Τελοσπαντων... καλη συνεχεια 

 

 

Δεν απευθυνόμουν σε εσένα λέγοντας αρχάριοι, αλλά γενικά στους εν δυνάμει αναγνώστες... 

1.50χ50, γιατί σε αυτά τα ψάρια ο βυθός σε νοιάζει, με ενα ζευγάρι ραμ και ενα άπιστο κοκατου, πολλά φυτά και ξύλα και δερνοταν συνέχεια στην μέση του ενυδρείου τα αρσενικά... Δεν λέω ότι θα συμβεί υποχρεωτικά και σε εσένα, αλλά θεωρώ την πιθανότητα μεγάλη κ όπως είπε και ο Κώστας, πεεαν τούτου είναι μεγάλος ο αριθμός ραμ. Τεσπα εσύ ξέρεις κ το βλέπεις το ενυδρείο σου. 

Ίσως είναι καλύτερα όσο καιρό δεν έγραφα, καλό βράδυ, καλή χρονιά 

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο και εγω θα συμφωνησω.... ισως ηταν καλυτερα που δεν εγραφα κεγω... κ απλα παρακολουθουσα...! Οπως κ να εχει δε μαρεσουν οι αντιπαραθεσεις! Ελπιζω να εχεις μια καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δεν απευθυνόμουν σε εσένα λέγοντας αρχάριοι, αλλά γενικά στους εν δυνάμει αναγνώστες... 

1.50χ50, γιατί σε αυτά τα ψάρια ο βυθός σε νοιάζει, με ενα ζευγάρι ραμ και ενα άπιστο κοκατου, πολλά φυτά και ξύλα και δερνοταν συνέχεια στην μέση του ενυδρείου τα αρσενικά... Δεν λέω ότι θα συμβεί υποχρεωτικά και σε εσένα, αλλά θεωρώ την πιθανότητα μεγάλη κ όπως είπε και ο Κώστας, πεεαν τούτου είναι μεγάλος ο αριθμός ραμ. Τεσπα εσύ ξέρεις κ το βλέπεις το ενυδρείο σου. 

Ίσως είναι καλύτερα όσο καιρό δεν έγραφα, καλό βράδυ, καλή χρονιά 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Σ'αυτο και εγω θα συμφωνησω.... ισως ηταν καλυτερα που δεν εγραφα κεγω... κ απλα παρακολουθουσα...! Οπως κ να εχει δε μαρεσουν οι αντιπαραθεσεις! Ελπιζω να εχεις μια καλη χρονια

Να γράφετε και οι δύο...

Σας έχουν ανάγκη και οι καινούργιοι και οι παλιοι χομπιστες..

Και την γνώση και την σοβαροτητατα σας σε αυτά που γράφετε!

Άντε μήπως ξεκινησουμε και ξαναδιαβάζουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOS και @isildur_13 δεν βλέπω το λόγο, "να μην γράφω" στο φόρουμ επειδή υπήρξε μια διαφορετική προσέγγιση από κάποιον άλλο συνχομπίστα. Οι διαφορετικές απόψεις και οι εμπειρίες πρέπει να ακούγονται, αλλά και ο καθένας να αποφασίζει μόνος του τι τελικά θα κάνει στο ενυδρείο του. Η διαφορετικότητα είναι αυτή που μας κάνει να ψαχνόμαστε και να εξελισόμαστε.

Καλή χρονιά σε όλους μας με συζήτήσεις δυνατές, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μας να υπάρχει η σκέψη ότι και αυτός που διαφωνεί μαζί μας έχει την ίδια αγάπη για το χόμπι με εμάς. Περιμένω την εξέλιξη του ενυδρείου και των κατοίκων του.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν είναι καιρός για παρεξηγήσεις..Είναι ώρα να έχουμε μια όμορφη αλλαγή χρόνου με υγεία και χαρές.

Τα ενυδρεία μας είναι εκεί να μας συντροφεύουν και να μας κάνουν να ξεχνιόμαστε τέτοιες μέρες.Ας μην το χαλάμε αυτό και επίσης για να φτιάξεις ένα όμορφο και υγιέστατο ενυδρείο πρέπει να διαβάσεις διαφορετικά πράγματα και διαφορετικές εμπειρίες για να ξέρεις τι γίνεται ή τί μπορεί να συμβεί.

Αν δεν γράφετε δεν θα υπάρχουν αυτές οι εμπειρίες και το χόμπυ θα μείνει πίσω..

Συνεχίστε να λέτε δυναμικά την άποψή σας με σεβασμό σε ΄κάθε διαφορετική άποψη..

Δεκάδες φορές ήμουν σίγουρος οτι κάνω κάτι σωστά και τελικά κάτι που διάβασα εδώ μέσα αλλά ήταν διαφορετικό από την δική μου προσέγγιση ήταν πολύ πιο σωστό αλλά όχι το μόνο σωστό..Και το δικό μου σωστό ήταν αλλά είδα οτι είναι καλύτερο το άλλο που μου πρότειναν αλλά τα χω δοκιμασμένα και τα δύο και ξέρω τώρα τί παίζει.

Σε ένα χόμπυ εξερεύνησης όπως είναι αυτό που κάνουμε δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάτι σωστό και όλα τα άλλα είναι λάθος εκτός από κάποια λίγα και συγκεκριμένα πράγματα..

Έχουμε να κάνουμε με ένα μεταβλητό παραγοντα που είναι η ζωή των ζωντανών μας και το κάθε ζωντανό έχει διαφορετικές ανάκες ΑΛΛΑ και διαφορετικό χαρακτήρα..

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι σε ένα ενυδρείο 400 λίτρων 4 ψάρια αυτού του μεγέθους δεν είναι πολλά ΑΛΛΑ ενα ψάρι με περίεργο χαρακτήρα φτάνει για να προκαλέσει τον πανικό.

Αυτό δε σημαίνει οτι σε κάθε ενυδρείο 400 λίτρων με 4 ψάρια γίνεται σκοτωμός..Ο χομπίστας όμως που διαβάζει για να ξέρει τι γίνεται ΠΡΕΠΕΙ να διαβάσει και το οτι υπάρχει το ενδεχόμενο μη συμβατότητας αυτών των ειδών ακόμα και σε ένα ενυδρείο 400 λίτρων.

Μη το βλέπετε κάθετα το θέμα..

Άλλωστε οι επιστήμονες δεν είναι τυχαίο που δηλώνουν οτι δεν γνωρίζουμε πάνω από το 20% των βυθών ποταμιών και θαλασσών, και δεν μιλάνε μόνο για τα ζωντανά ψάρια φυτά και κορράλια αλλά ακόμα και για την χημεία των νερών που εμείς έχουμε φτάσει σε ένα σημείο σαν χομπίστες να ξέρουμε που περίπου πρέπει να κυμαινόμαστε για να προσφέρουμε κάτι καλό στα ζωντανά μας και αυτό μην ξεχνάμε οτι το οφείλουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις που γίνονται σε forum παγκοσμίως.

Οπότε το συμπέρασμα είναι ένα : ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΘΕΙΑ!!!

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους και ας αφήσουμε τις παρεξηγήσεις στην άκρη ειδικά αυτές τις μέρες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...