Jump to content

Κρεμαστά φίλτρα και ροή


panagiotis_dms

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλά χριστούγεννα. 

 

Επειδή σε γενικές γραμμές είμαι υποστηρικτής των κρεμαστών φίλτρων έχω όμως μία απορία όσον αφορά την ροή του νερού στο ενυδρείο. 

Τι εννοώ:

Στα εσωτερικά φίλτρα τουλάχιστον το φίλτρο μπαίνει σε μία από τις δύο πίσω πλευρές του ενυδρείου έτσι ώστε το νερό να δημιουργεί ένα κύκλωμα. Στα εξωτερικά το ίδιο. 

Στα κρεμαστά όμως αν πούμε ότι το φίλτρο μπαίνει σε κάποιο σημείο κατα μήκος του ενυδρείου και όχι στο πλάτος τότε πως γίνεται η ροή να πηγαίνει παντού και άρα να γίνεται κυκλικά. Η απορία μου αυτή έχει κατά βάση το κυανοβακτήριο που αρέσκεται σε σημεία με χαμηλή ροή καθώς και στη διάχυση του διοξειδίου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Καλησπέρα και καλά χριστούγεννα. 

 

Επειδή σε γενικές γραμμές είμαι υποστηρικτής των κρεμαστών φίλτρων έχω όμως μία απορία όσον αφορά την ροή του νερού στο ενυδρείο. 

Τι εννοώ:

Στα εσωτερικά φίλτρα τουλάχιστον το φίλτρο μπαίνει σε μία από τις δύο πίσω πλευρές του ενυδρείου έτσι ώστε το νερό να δημιουργεί ένα κύκλωμα. Στα εξωτερικά το ίδιο. 

Στα κρεμαστά όμως αν πούμε ότι το φίλτρο μπαίνει σε κάποιο σημείο κατα μήκος του ενυδρείου και όχι στο πλάτος τότε πως γίνεται η ροή να πηγαίνει παντού και άρα να γίνεται κυκλικά. Η απορία μου αυτή έχει κατά βάση το κυανοβακτήριο που αρέσκεται σε σημεία με χαμηλή ροή καθώς και στη διάχυση του διοξειδίου. 

 

καλημέρα και χρόνια πολλά έχω ένα κρεμαστό  FLUVAL C2 σε έναν κύβο 80λτ 3 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τίποτα από όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

καλή σου μέρα.

 

έχω ακριβώς το ίδιο φίλτρο εδώ και λίγες μέρες. Να φανταστώ δηλαδή ότι έχεις μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Τον άνθρακα τον έβγαλες από την πρώτη μέρα? αν θυμάσαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

καλή σου μέρα.

 

έχω ακριβώς το ίδιο φίλτρο εδώ και λίγες μέρες. Να φανταστώ δηλαδή ότι έχεις μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Τον άνθρακα τον έβγαλες από την πρώτη μέρα? αν θυμάσαι.

Ναι τον έβγαλα είναι πολύ καλό φίλτρο έβαλα Sera Siporax Mini Professional και το γέμισα  Siporax. σε πόσα λίτρα το έχεις?

20180418_215614.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 54 λίτρα. Έχω χύμα αρκετό υλικό και σκεφτόμουν να το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Σε 54 λίτρα. Έχω χύμα αρκετό υλικό και σκεφτόμουν να το βάλω.

 

 

Ναι δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. 

 

To μπούκωσα όλο με υλικό. Πάντως από εκτενέστερη έρευνα που έκανα διάβασα πως αρκετοί χρησιμοποιούν κυκλοφορητές μαζί με τα κρεμαστά φίλτρα. Ίσως στην περίπτωση του κύβου ή γενικά σε ενυδρεία με ίδιες ή παρόμοιες διαστάσεις μήκος,πλάτος,ύψος να μην είναι τόσο έντονο το πρόβλημα αλλά σε ενυδρεία με μεγάλο μήκος δημιουργούνται "κενές" περιοχές με ότι αυτό συνεπάγεται και στη περίπτωση του φυτεμένου με το διοξείδιο. Θα το ψάξω κ άλλο πάντως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...