Jump to content

Χρόνιο πρόβλημα με άλγες


Recommended Posts

Εδώ και μερικούς μήνες το ενυδρείο μου φιλοξενεί μαζί με φυτά και άλγεις. Γενικά δε με πείραζε ιδιαίτερα η ύπαρξή τους και τα φύλλα των φυτών που είχαν πολύ πάνω τους τα έκοβα. Τώρα που έχω όμως χρόνο πρέπει να ασχοληθώ.

Την φωτοπερίοδο την είχα αρχικά στις 9 ώρες, αλλά τον τελευταίο καιρό τη μείωσα στις 8 ώρες (10:00-18:00).

Χθες διάβασα σε ένα παρόμοιο θέμα ότι η νηματοειδής άλγη φεύγει με 3 μέρες κλειστά φώτα και έτσι δεν τα άναψα καθόλου.

Σήμερα διάβασα στην καταπολέμηση της staghorn ότι δεν πρέπει ο φωτισμός να διαρκεί λιγότερο από 7-8 ώρες και έτσι άναψα στις 12:30 περίπου τα φώτα.

Τεστ νιτρικών και φωσφορικών δεν έχω. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι έχω τόση άλγη μόνο με μία λάμπα 4,3 Watt της sera και 2 ταμπλέτες sera florenette δύο φορές τον μήνα. Νομίζω στο ενυδρείο μου υπάρχουν τρία είδη άλγης:

1) staghorn (μάλλον) άλγη:

 

IMG_0631.JPG

IMG_0652.JPG

Link to comment
Share on other sites

2) κάτι σαν κόκκους αλατιού πάνω στα φύλλα - αρχικά στη βαλισνέρια και τώρα και στην κρυπτοκορίνα undulata red.

Η βαλισνέρια το εμφάνισε όταν σταμάτησα να βάζω flourish excel (τώρα δε βάζω τίποτα που να έχει σχέση με διοξείδιο του άνθρακα επειδή τα φυτά μου είναι φυτά με χαμηλές απαιτήσεις):

 

IMG_0642.JPG

IMG_0629.JPG

Link to comment
Share on other sites

4) Αυτό δε νομίζω να είναι άλγη, αλλά φαίνεται σαν βρωμιά και βρίσκεται κοντά στις ρίζες των φυτών:

 

IMG_0647.JPG

IMG_0648.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Κατ'αρχήν φαίνεται ξεκάθαρα πως έχεις πολλές μορφές άλγης. Όταν εννοεις χρόνιο πρόβλημα, πόσο καιρό είναι έτσι?

Το γεγονός και μόνο ότι έχεις εύκολα μεν μικρής ανάπτυξης δε φυτά αυτόματα σημαίνει πως δεν μπορούν να ανταγωνιστούν την άλγη και άρα οι άλγες σου παίρνουν όλο το φως και τα θρεπτικά από το νερό.

Προτού πάρεις μία πιο αναλυτική εκτίμηση από τους υπόλοιπους, εγώ θα σου πρότεινα να κόψεις εντελώς τις ταμπλέτες, διπλασιασμό των αλλαγών του νερού, συντήρηση ή αλλαγή στα σφουγγάρια του φίλτρου, να βγάλεις όση άλγη μπορείς με το χέρι (τριχοειδή κτλπ με οδοντόβουρτσα, μαγνήτη για το τζάμι) και φυσικά να προσθέσεις κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να έχεις καλύτερη απόδοση. Τέλος, ανέβασε μία φωτογραφία του ενυδρείου και σημείωσε τις ρουτίνες που ακολουθείς.

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Όταν εννοεις χρόνιο πρόβλημα, πόσο καιρό είναι έτσι?

Γύρω στους 3 μήνες. Το ξύλο όμως τον τελευταίο μήνα ανέπτυξε τόση άλγη. Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τώρα τον χειμώνα που αλλάζει η θέση ανατολής του ήλιου, χτυπάει για λίγο το φως του το ενυδρείο και θα το σκεπάζω με πετσέτα.

Link to comment
Share on other sites

Συχνές αλλαγές νερού , μειώνεις λίγο το φωτισμό , και καθαρισμό με χέρια να βγάλεις την περισσότερη άλγη , επίσης να κανείς μετρήσεις είναι απαραίτητο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους απο πανω! Το ενυδρειο θελει σταθερη ρουτινα. Σαν να μου φαινεται πως σε καποια σημεια το παρακανες και σε καποια το παραμελησες!

1) Κοβεις ταμπλετες και λοιπα βοηθηματα.

2) Κανεις καλο καθαρισμο στο ενυδρειο με σκουπα, στο φιλτρο τα σφουγγαρια, κρατας σταθερη φωτοπεριοδο και κανεις σταθερες αλλαγες.

3) Τωρα πλακωσε το στις αλλαγες αν μπορεις ανα δυο μερες.

4) Ποσα λιτρα ειναι, ποσο ταιζεις, τι φιλτρανση εχει και τι ζει εκει μεσα;

 

Λιγη αλγη δεν μας πειραζει. Απλα μην πνιγουμε κιολας!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

4) Ποσα λιτρα ειναι, ποσο ταιζεις, τι φιλτρανση εχει και τι ζει εκει μεσα;

54 λίτρα - γύρω στα 48 καθαρά, ταΪζω 1 φορά τη μέρα 1-2 λεπτά, έχω το MINI BIOBOX 2 της aquatlantis και ζουν 6 cherry barbs. Μήπως πρέπει να αυξήσω τη ροή, γιατί το νερό είναι στάσιμο εκτός μπροστά της αντλίας ή δεν πειράζει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου  φαινονται τα στοιχεια. Ισως, δεν ξερω, ισως να σου πεφτει λιγο παραπανω τροφη. Δες το αυτο. 

Να αυξησεις την ροη για να γινεται καλη οξυγονωση!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε το φιλτρο,το ενυδρειο!!! (μετα αλλαγη νερου 50%), αναταραξη επιφανειας, αλλαγες νερου(2 φορες την εβδομαδα 40-50%) και τεστ νιτρικων(μπορει να ειναι μηδεν και ειναι κακο για το φυτεμενο), Excel ριχνεις καθε μερα;

Απο λαμπες τι εχεις (σε lumen) και ποσες ωρες;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Excel ριχνεις καθε μερα;

Το Excel το σταμάτησα πριν λίγους μήνες. Τι να κάνω; Να το ξανααρχίσω ή να βάλω κάποιο μικρό σύστημα με διοξείδιο ή τίποτα από τα δύο;

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Απο λαμπες τι εχεις (σε lumen) και ποσες ωρες;

Έχω την sera LED X-Change Tube plantcolor sunrise 360 για 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Καθαρισε το φιλτρο,το ενυδρειο!!! (μετα αλλαγη νερου 50%), αναταραξη επιφανειας, αλλαγες νερου(2 φορες την εβδομαδα 40-50%) και τεστ νιτρικων(μπορει να ειναι μηδεν και ειναι κακο για το φυτεμενο), Excel ριχνεις καθε μερα;

Απο λαμπες τι εχεις (σε lumen) και ποσες ωρες;

 

Νομιζω πως το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο. Απλα εχει μερικα φυτα τα οποια δεν προλαβαινουν να ρουφηξουν τα παραπανω θρεπτικα συστατικα γιαυτο και κυριαρχουν οι αλγες! 

Αν εχει μηδενικα νιτρικα τα ρουφανε οι αλγες. Αλλα ο σκοπος που του λεμε να κανει αλλαγες δεν ειναι να ξεφορτωθει αυτα τα νιτρικα και τα φωσφορικα; 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Νομιζω πως το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο. Απλα εχει μερικα φυτα τα οποια δεν προλαβαινουν να ρουφηξουν τα παραπανω θρεπτικα συστατικα γιαυτο και κυριαρχουν οι αλγες!

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι περισσότερα φυτά.

πριν 10 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Αν εχει μηδενικα νιτρικα τα ρουφανε οι αλγες. Αλλα ο σκοπος που του λεμε να κανει αλλαγες δεν ειναι να ξεφορτωθει αυτα τα νιτρικα και τα φωσφορικα;

Θα αγοράσω το συντομότερο τεστ νιτρικών και φωσφορικών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Νομιζω πως το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο. Απλα εχει μερικα φυτα τα οποια δεν προλαβαινουν να ρουφηξουν τα παραπανω θρεπτικα συστατικα γιαυτο και κυριαρχουν οι αλγες! 

Αν εχει μηδενικα νιτρικα τα ρουφανε οι αλγες. Αλλα ο σκοπος που του λεμε να κανει αλλαγες δεν ειναι να ξεφορτωθει αυτα τα νιτρικα και τα φωσφορικα; 

Ο σκοπος ειναι οχι μονο να φυγουν τα νιτρικα κ.α. αλλα και να μειωθουν οι σπόροι των αλγών (ποσοτητα τους) μεσα στο νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι περισσότερα φυτά.

Θα αγοράσω το συντομότερο τεστ νιτρικών και φωσφορικών.

 

Δεν χρειαζεται να μπαινεις σε εξοδα αν δεν τα εχεις προγραμματισμενα. Απλα κανε αλλαγες να φυγει η πολυ η μουργα και οτι ειπαμε πιο πανω!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μεγάλη αλλαγή νερού (50%) και έβγαλα σχεδόν όλη την άλγη που υπήρχε στο πίσω τζάμι και στο φίλτρο και αύξηα τη ροή. Έτσι φαίνεται τώρα να παρασαίρνει η ροή σε ορισμένα σημεία τα ψαράκια. Επίσης, έβγαλα μεγάλο μέρος (με το χέρι) της άλγης πάνω στο ξύλο, όμως σε πολλά σημεία φαίνεται σαν απλώς να την κούρεψα. Το χειρότερο είναι τα φυτά, που έτριψα ελαφρά με το χέρι μερικά φύλλα, αλλά τελικά η άλγη έγινε ακόμα περισσότερη - αυτό μου συμβαίνει συχνά μετά τις αλλαγές νερού μάλλον επειδή ανακατεύεται ο βυθός. Να συνεχίσω τις αλλαγές νερού και να περιμένω ή χρειάζεται κάτι άλλο; 

IMG_0657.JPG

IMG_0658.JPG

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα βυθου εκανες; τα σφουγγαρια τα καθαρισες; το βαμβακι το αλλαξες; 

Σαφως και να συνεχισεις. Με μια φορα δεν γινεται τιποτα. Σιγα σιγα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μηνα θα φανει κατι. Τεστ για νιτρικα εκανες;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και πάλι. Η άλγη που προσπάθησα να βγάλω με το χέρι πριν καιρό ξαναφύτρωσε σαν φρεσκοκουρεμένο γρασίδι. Το λίπασμα το έχω σταματήσει εδώ και περίπου ένα μήνα και η φωτοπερίοδος είναι σταθερά στις 8 ώρες, αλλά αλλαγές νερού δε γίνεται με τίποτα πιο συχνά από 1 φορά την εβδομάδα. Τι να κάνω; Μήπως είναι λύση πλέον τα σκευάσματα εναντίον της άλγης;

Έγινε επεξεργασία - Γιώργος Ζαφ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...