Jump to content

Χρόνιο πρόβλημα με άλγες


Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Γεια σας και πάλι. Η άλγη που προσπάθησα να βγάλω με το χέρι πριν καιρό ξαναφύτρωσε σαν φρεσκοκουρεμένο γρασίδι. Το λίπασμα το έχω σταματήσει εδώ και περίπου ένα μήνα και η φωτοπερίοδος είναι σταθερά στις 8 ώρες, αλλά αλλαγές νερού δε γίνεται με τίποτα πιο συχνά από 1 φορά την εβδομάδα. Τι να κάνω; Μήπως είναι λύση πλέον τα σκευάσματα εναντίον της άλγης;

Όχι, σε καμία περίπτωση... δεν είναι καθόλου καλά αυτά τα χημικά πιο πολύ πρόβλημα δημιουργούν εν τέλει.

Καλύτερα restart παρά φάρμακα .

 

Είναι προφανές πως υπάρχει ανισορροπία στο ενυδρείο για αυτό έχεις αυτά τα ξεσπάσματα.

Έχεις φως , χωρίς co2 , χαμηλή φυτομάζα και φυτά που δεν αναπτύσσονται γρήγορα. Είναι παράγοντες που επιτρέπουν στην άλγη να πάρει κεφάλι.

 

Κάνε πολλές αλλαγές νερού για να αφαιρέσεις  οργανικά από το νερό, μείωσε το λίπασμα στο ελάχιστο και τον φωτισμό, καθάρισε μηχανικά όσο μπορείς και διατήρησε αυτή τη ρουτίνα για κάποιο διάστημα για να δούμε αν υποχωρεί.

Κάποιες φορές ένα φρέσκο restart βοηθά αν μας έχει ξεφύγει τελείως και δεν μπορούμε με την ρουτίνα να το συνεφέρουμε.

 

Είναι πολύ συχνό φαινόμενο σε ενυδρεία χωρίς co2 , υπόστρωμα και γενικά συνθήκες που ευνοούν τα φυτά να υπάρχουν ξεσπάσματα άλγης ειδικά αν το φως δεν είναι περιορισμένο στο ελάχιστο αλλά βρίσκεται σε αφθονία.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο βγάλε μία φωτογραφία ολόκληρο το ενυδρείο ώστε να έχουμε μία εικόνα της φυτομάζας .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Σημερινή φωτογραφία μετά από αλλαγή νερού και κλάδεμα αρκετών άρρωστων φύλλων:

IMG_0680.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε,

 

Θα σου εξηγήσω τι συμβαίνει περιληπτικά για να μη σε κουράσω.

 

Αυτό που βλέπω από την πρώτη ματιά είναι η ελάχιστη φυτομάζα. 

 

Θα σου πω τι συμβαίνει σε ενυδρεία όπως το δικό σου που δεν έχουν co2 και υπόστρωμα. Κυρίως όμως co2.

Τα φυτά δεν μπορούν να φωτοσυνθέσουν με γρήγορους ρυθμούς , είτε είναι ταχείας ανάπτυξης είτε όχι. Τα φυτά αποτελούν τον βασικό ανταγωνιστή της κάθε άλγης μέσα στο ενυδρείο .

Συνήθως σε αυτά τα lowtech ενυδρεία επιλέγουμε καλό φωτισμό (όχι όμως υπερβολικά δυνατό) , φυτεύουμε το ενυδρείο όσο περισσότερο γίνεται (με εύκολα φυτά) και χρησιμοποιούμε προαιρετικά υπόστρωμα.

Εγώ βλέπω 2 επιλογές.

Αν θες να το κρατήσεις όπως είσαι, φύτεψε και άλλα φυτά. Όσα περισσότερα μπορείς. 

Τοποθέτησε ταμπλέτες στην άμμο σου κοντά στα φυτά που θα φυτέψεις.

Έλεγξε την ροή σου αν είναι επαρκής.

Μέτρησε τα νιτρικά σου για να δούμε πόσα είναι.

Καθάρισε το φίλτρο σου.

μηχανική αφαίρεση της άλγης από όπου μπορεις.

Αν κάποιο φυτό είναι ιδιαίτερα προσβεβλημένο εγώ θα πήγαινα και σε αντικατάσταση του.

Βοήθα με λίπανση τα φυτά με πολύ πολύ μικρές δόσεις.

 

Η δεύτερη επιλογή είναι αν έχεις την όρεξη να στήσουμε ξανά το ενυδρείο.

Αν ναι, πες μας και θα σε βοηθήσουμε να κάνεις μία νέα αρχή.

 

Θα σου έλεγα πάντως να ακολουθήσεις πρώτα την επιλογή νούμερο 1 γιατί πολλά ενυδρεία γυρνάνε και από πολλή χειρότερη κατάσταση.

Να θυμάσαι, στοχεύεις στην καλύτερη ανάπτυξη των φυτών σου. Όσο πιο υγιή τόσο λιγότερη άλγη.

 

Επίσης, μην σκεφτείς καν για τα χημικά που είπες παραπάνω. Στο λέω γιατί όλοι περάσαμε τέτοιες φάσεις, άλλοι τα σκεφτήκαμε, άλλοι τα χρησιμοποιήσαμε κιόλας.

Αποτυχία σκέτη. Πολύ κακά χημικά με παράπλευρες απώλειες και άλγη που θα ξαναβγεί γιατί δεν έχεις βρει την αιτία!

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω χωρίς σκέψη την 1η επιλογή.

Φυτά: Γίνεται να κάνω το ενυδρείο όσο το δυνατό πιο ''βιοτοπικής προσέγγισης'' για τα ψάρια μου; Τί μου προτείνετε να προσθέσω και τί να αφαιρέσω; (εκτός από το χαλίκι αν γίνεται, γιατί την τελευταία φορά που το άλλαξα χάλασε η βιολογία-ανακατεύτηκε ο βυθός και είχα 2 ψαρίσιες απώλειες. Αν πρέπει όμως να γίνει πιο σκουρόχρωμος ο βυθός μπορώ να αγοράσω σκούρο χαλίκι και να το προσθέσω από πάνω)

CO2: Εδώ τί πρέπει να κάνω; Να αγοράσω ένα μικρό σύστημα CO2 ή να βάζω Flourish Excel, το οποίο έβαζα πριν μερικούς μήνες και τα φυτά μου έδειχναν υγιεί και αναπτύσσονταν; Ωστόσο πριν από μερικούς μήνες έλαβα δυο απαντήσεις σε ένα άλλο θέμα που αφορούσαν την αγορά συστήματος CO2 και που τώρα με προβληματίζουν:

On 13/9/2018 at 2:08 ΜΜ, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα Γιώργη!! Φίλε για μένα όχι δεν συμφέρει διότι όπως είπες δεν έχεις φυτά για υψηλές απαιτήσεις CO2. 

 Θα σ πει και η φίλη μου η @natateo τη γνώμη της. Κρυπτοκορύνες, moss και βαλισνέριες έχεις. Δεν χρειάζεται.

On 14/9/2018 at 10:27 ΠΜ το μέλος natateo έγραψε:

Οπως ειπε ο φιλος @gifil, δεν χρεαζεσαι το CO2. Ομως.... Κακο δεν θα κανει, μονο πιο καλη αναπτηξη των φυτων θα εχεις. Αν σου περισσευουν τα λεφτα - βαλε. :)

 

  •  
Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό που σου γράφουν. Τα φυτά που επιλέγεις δεν χρειάζονται διοξείδιο.

 

Εγώ προσωπικά στην θέση σου θα φύτευα εύκολα φυτά και δεν θα ασχολούμουν ακόμη με το διοξείδιο. Το co2 θέλει μία εμπειρία στον χειρισμό του. Για αρχή προτείνω να συνεχίσεις με αυτό που λέμε Lowtech ενυδρείο ώστε να πειραματιστείς ακόμη περισσότερο, να αντιμετωπίσεις ίσως και άλλα πράγματα που δεν έχεις αντιμετωπίσει στο παρελθόν και να μεταβείς μετά σε ενυδρείο με διοξείδιο.

 

Βήμα Βήμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2018 at 3:55 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

2) κάτι σαν κόκκους αλατιού πάνω στα φύλλα - αρχικά στη βαλισνέρια και τώρα και στην κρυπτοκορίνα undulata red.

Η βαλισνέρια το εμφάνισε όταν σταμάτησα να βάζω flourish excel (τώρα δε βάζω τίποτα που να έχει σχέση με διοξείδιο του άνθρακα επειδή τα φυτά μου είναι φυτά με χαμηλές απαιτήσεις):

 

IMG_0642.JPG

IMG_0629.JPG

Αυτο το ασπρο στα φυλλα ειναι αλατα ασβεστιου. Εχεις σκληρο νερο και ελλειψη CO2 , τοτε τα φυτα "τραβανε" ανθρακα απο το  Ca(HCO3)2 και αποτελεσμα-  CaCO3+CO2+H2O 

Δηλ.αλατα σαν αυτα που βλεπεις μεσα στο βραστηρα.

Exel γιατι σταματησες; Ειχαν τα φυτακια σου μια πηγη ανθρακα, τωρα ουτε αυτο....

Κανε τεστ (υγρο) για νιτρικα (στο πετσοπ 1-2€ θα σου παρουν), αν εχεις μηδεν - τζαμπα παλευεις. Αλγες κανουν party οταν φυτα δεν εχουν να φανε ομως εχουν αρκετο φως.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο το ασπρο στα φυλλα ειναι αλατα ασβεστιου. Εχεις σκληρο νερο και ελλειψη CO2 , τοτε τα φυτα "τραβανε" ανθρακα απο το  Ca(HCO3)2 και αποτελεσμα-  CaCO3+CO2+H2O 

Δηλ.αλατα σαν αυτα που βλεπεις μεσα στο βραστηρα.

Exel γιατι σταματησες; Ειχαν τα φυτακια σου μια πηγη ανθρακα, τωρα ουτε αυτο....

Κανε τεστ (υγρο) για νιτρικα (στο πετσοπ 1-2€ θα σου παρουν), αν εχεις μηδεν - τζαμπα παλευεις. Αλγες κανουν party οταν φυτα δεν εχουν να φανε ομως εχουν αρκετο φως.

Εχει σίγουρα σκληρό νερό για αυτο του είπα να μετρήσει gh .

Φοβάμαι πως αν η περιοχή του εχει τόσο σκληρό νερό η επιλογή ειναι μόνο μια ..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τί μπορώ να κάνω για το σκληρό νερό;;

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Exel γιατι σταματησες; Ειχαν τα φυτακια σου μια πηγη ανθρακα, τωρα ουτε αυτο....

Νόμιζα ότι μου είπατε ότι δεν χρειαζόταν..

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες. Να βάζεις καθημερινά ώστε να υπάρχει μία μορφή διοξειδίου στο ενυδρείο.

Είναι σημαντικό επίσης να μετρήσεις νιτρικά ώστε σε περίπτωση που είναι 0 να μην υπάρχει "τροφή" για τα φυτά.

Αλήθεια όμως γιατί δεν προσθέτεις και άλλα φυτά? Νομίζω πως έχεις αρκετό χώρο για πολλά και διάφορα είδη πχ για πίσω δεξιά μία egeria densa που πιστεύω θα δείξει πολύ ωραία + ότι πρόκεται για ταχύτατης ανάπτυξης φυτό που θεωρείται ρουφήχτρα θρεπτικών άρα θα μπορεί να σε βοηθήσει και στις άλγες. Ρίξε και μια ματιά εδώ:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/86082-φυτά-με-βάση-το-βαθμό-δυσκολίας/

 

Εγώ εντελώς πρόχειρα θα έβαζα τα εξής φυτά κρίνοντας με το μάτι και μόνο.

egeria densa

θα άφηνα την valisneria ή θα την αντικαθιστούσα με hygophila polysperma ή ludwigia palustris.

το ξύλο θα το κάλυπτα εντελώς με κάποια moss ή με κάποια μικρή anubia  ή java fern. 

στη μέσαια ζώνη, θα έφερνα το ξύλο λίγο πιο μπροστά όπως είναι και πίσω θα φύτευα μία hygrophila corymbosa.

Τώρα για μπροστά θα το γέμιζα με stayrogyne repens και στην επιφάνεια ίσως κερατόφυλλο αλλά δεν ξέρω πως θα επηρεαστεί μετά o φωτισμός σου.

 

Γενικώς δηλαδή έχεις πολλές επιλογές για φυτά μιας και αυτά είναι που θα σε βοηθήσουν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στις άλγες ;)

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τελικά έβαλα πριν λίγο τη μισή της αναγραφόμενης ποσότητας Excel

Γιατι μιση;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γιατι μιση;

 

Με το σκεπτικό ότι έχω λίγα φυτά.

Λέει επίσης να χορηγείται κάθε μέρα ή κάθε επόμενη μέρα. Εγώ κάθε πότε να βάζω;

Τελικά να βάζω ολόκληρη δόση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Με το σκεπτικό ότι έχω λίγα φυτά.

Λέει επίσης να χορηγείται κάθε μέρα ή κάθε επόμενη μέρα. Εγώ κάθε πότε να βάζω;

Τελικά να βάζω ολόκληρη δόση;

Καλυτερα καθε μερα κανονικη δοση, θα βοηθησει και με τις αλγες. Νιτρικα μετρησες τελικα;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2019 at 11:19 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Νιτρικα μετρησες τελικα;

Όχι, δεν έτυχε να περάσω από κάποιο pet shop.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια και πάλι. Τα φυτά με το Excel δείχνουν βελτίωση, αλλά η άλγη ειδικά στο ξύλο δεν υποχωρεί μόνη της. Έχω να βάλω και λίπασμα εδώ και πολλές εβδομάδες. Τι να κάνω τώρα; Δεν έχω αγοράσει κάτι καινούργιο. Να αγοράσω φυτά και λίπασμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...