Jump to content

Τοποθέτηση θερμοστάτη


ataktoulis

Recommended Posts

Αν βάλω τον θερμοστάτη χαμηλά για να μη φαίνεται, υπάρχει ενδεχόμενο όταν ανάβει να επηρεάσει τα φυτά που θα βάλω αύριο;

Εννοώ από εκεί που είναι τώρα να τον μεταφέρω ακριβώς κάτω, προς τη βάση του ενυδρείου.

DDC31A20-DEE9-4607-90D3-C0FE9823B4E8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν ακουμπάνε αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Δοκίμασέ το. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαλεις εκει με τα μπαστουνια τι σε πειραζει; αν μεγαλωσουν θα τον καλυψουν!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι πιο καλά εκεί που είναι τώρα γιατί είναι και κοντά στη ροή του νερού (παρόλο που σπάνια ανάβει γιατί τον έχω στους 21 βαθμούς ρυθμισμένο) αλλά καθαρά για αισθητικούς λόγους έλεγα να δοκιμάσω πιο χαμηλά. Ίσως τον αφήσω, θα δω αύριο που θα φυτέψω

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τωρα το ειδα. Εκει που τον εχεις νομιζω πιανει λιγοτερη στηλη νερου!

Ειδα επισης πως εχει κανει αντικρουομενες ροες στο νερο. Αυτο ισως δημιουργει υδροστροβιλο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τοποθετήσει το μικρό Spray Bar από το μικρό φίλτρο στο πλάι και το άλλο όπως φαίνεται. Στη δεξιά (νεκρή στην ουσία) γωνία έχω τον κυκλοφορητή για κάποιες ώρες τη μέρα. 

Τι σημαίνει ή μπορεί να συμβεί με υδροστρόβιλο; Πάντως τα ψαράκια δε φαίνεται να αποφεύγουν κανένα σημείο του ενυδρείου. Έβαλα και στα πλαϊνά για να έχω ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια. Δεν έκανα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ψαρωτικη λεξη ο υδροστροβιλος ε; χεχεχε! 

Συνηθως βαζουμε την εξοδο του φιλτρου να κοιταζει την εισοδο του ωστε τα ψιλολοιδια που αιωρουνται να πηγαινουν στο φιλτρο. Δεν ειναι ρητο και αμετακλητο ομως.

Τωρα με την αντικρουομενη ροη ισως καποια ψαρια και ιδιαιτερα καποια που δεν ειναι καλοι κολυμβητες να δυσκολευονται. Επισης δημιουργουνται και νεκρα σημεια εκει που συγκρουονται οι δυο ροες.

Τωρα αν εσυ βλεπεις οτι παει καλα ετσι μην αλλαξεις κατι. 

Σιγουρα χρειαζεται αναταραξη της επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...