Jump to content

Μαύρη τριχοειδη αλγη


Recommended Posts

Δες τον Sicce Nova αν θέλεις κάτι αξιόλογο και σχετικά οικονομικό. Αλλιώς και οι Sun Sun καλοί είναι και πιο φθηνοί. Πιστεύω γύρω στα 600-800lt/h είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μαύρη εγώ δε γλύτωσα με τίποτα απλά τη μετριασα... Ίσως έχεις πολλές ακαθαρσίες από τα ψάρια σου. Εμένα έφταιγε αυτό και δεν θέλει συνέχεια σκούπα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στους 2 μήνες σκούπα δε χρησιμοποίησα ακόμη και έχω Χρυσόψαρα. Στο παρελθόν με τα ζωοτόκα  όσους θανάτους είχα τους είχα μετά από σιφωνάρισμα και έτσι το αποφεύγω μέχρι να γίνει εμφανές ότι ο βυθός βρώμισε. Όταν αρχίσει αν μαυρίζει το χαλικάκι τότε μόνο τη χρησιμοποιώ. Δεν το προτείνω, απλά το καταθέτω ως προσωπική επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Από τη μαύρη εγώ δε γλύτωσα με τίποτα απλά τη μετριασα... Ίσως έχεις πολλές ακαθαρσίες από τα ψάρια σου. Εμένα έφταιγε αυτό και δεν θέλει συνέχεια σκούπα. 

Έχω ένα ανσιστρους αλμπίνο που δεν κάνει άλλη δουλειά,μόνο ακαθαρσίες...κ τα μαζεύω κάθε βδομάδα με την αλλαγή νερου.που επηρεάζει ο καθαρισμός με την άλγη;;;

Link to comment
Share on other sites

Που επηρεάζει ο καθαρισμός των ακαθαρσιών κτλ με την άλγη κ τους θανάτους;αν συνεχιστεί...θα το ξεστησω..διχνει υπερβολικά χαλια,δεν την παλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Με την άλγη δε σχετίζεται, με τους θανάτους πιθανόν να σχετίζεται γιατί απελευθερώνεται από το βυθό αμμωνία. Εξού και πιθανά σκαμπανεβάσματα που έχει αναφέρει η natateo..

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη άλγη είναι η χειρότερη άλγη γιατί έχουν ξεστηθει ολόκληρα ενυδρεία. Θυμάμαι, διότι έχουν περάσει και χρόνια, ότι η μαύρη συμβαίνει ότι υπάρχουν η πολλά πεθαμένα ψάρια η πολλές ακαθαρσίες. Επίσης με τη σκούπα χαλάμε τη βιολογια του βυθού που διαλυθεί τα περιττωματα των ψαριών. Καλη είναι αλλά όχι συνέχεια μόνο όταν χρειάζεται στα σημεία μόνο που χρειάζεται 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πολλά φύλλα κοψτα και πέτατα σε σημεία που δεν μπορείς βάζε οξυζενέ να καεί όσο μπορείς θα δεις να γίνετε κόκκινη και θα φεύγει αλλά θα πρέπει να βρεις την αιτία ακόμα και το φίλτρο μπορεί να έχει σκουπίδια μέσα και να θέλει καθάρισμα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πεθαμένα ψάρια..ένα κοριντορας μου πέθανε απλά,δεν ξέρω το γιατί.σκουπα δεν κάνω..απλά με ένα ψιλό αλφαδολαστιχο στις αλλαγές ρουφάω από πάνω τις βρώμικες.αν είναι να κόψω φύλλα θα πρέπει να κόψω τα πάντα ειδικά οι κρυπτοκορινες είναι σκέτο "τρίχες".εκτός από καθιερωμένες αλλαγές νερού δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τώρα.το φίλτρο το εξωτερικό το ΧΑ καθαρίσει πριν καμιά να μήνα κ δεν είχε κ τίποτα αφού σχετικά νέο το ενυδρείο.ισως αυτό με τη ροή να ευθύνεται...αν κ βλέπω οι κρυπτοκορινες που ναι χαμηλα κουνιούνται τα φύλλα τους..δεν ξέρω,πραγματικά μου την έχει σπασει

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Δεν έχω πεθαμένα ψάρια..ένα κοριντορας μου πέθανε απλά,δεν ξέρω το γιατί.σκουπα δεν κάνω..απλά με ένα ψιλό αλφαδολαστιχο στις αλλαγές ρουφάω από πάνω τις βρώμικες.αν είναι να κόψω φύλλα θα πρέπει να κόψω τα πάντα ειδικά οι κρυπτοκορινες είναι σκέτο "τρίχες".εκτός από καθιερωμένες αλλαγές νερού δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τώρα.το φίλτρο το εξωτερικό το ΧΑ καθαρίσει πριν καμιά να μήνα κ δεν είχε κ τίποτα αφού σχετικά νέο το ενυδρείο.ισως αυτό με τη ροή να ευθύνεται...αν κ βλέπω οι κρυπτοκορινες που ναι χαμηλα κουνιούνται τα φύλλα τους..δεν ξέρω,πραγματικά μου την έχει σπασει

 

Καταρχήν πρέπει να χαλαρώσεις γιατί δε μπορείς να το απολαύσεις αν σου τη σπάει κάτι κάθε τόσο. Τα πράγματα θα στρώσουν όταν το σύστημα σταθεροποιηθεί. Καταλαβαίνω πως καταβάλεις κόπο και χρήμα και είναι σπαστικό να έχεις απώλειες ή συνθήκες που σου τη δίνουν, όπως άλγες κλπ.αλλά αν δεν το πάρεις χαλαρά στο τέλος αντί να σε χαλαρώνει θα σε αγχώνει και είναι κρίμα γιατί φαίνεται να γουστάρεις.. Το μόνο που έκανα εγώ όταν είχα άλγες ήταν συχνό καθάρισμα των τζαμιών και των φυτών, ούτε τάισμα ουπτε φώτα πείραξα..

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπομονή...σωστά;κ με την πρώτη ευκαιρία να πάρω ένα φθηνό κυκλοφορητή για τη ροή του νερού..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τι ζωντανά έχεις μέσα αλλά αν μπορείς γιατί δεν βάζεις και κανένα είδος σαλιγκαριού να βοηθήσει λίγο την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...