Jump to content

Βρωμιά στο ενυδρείο


Recommended Posts

Σήμερα τα φίλτρα μου πετάνε κάτι σαν χαρτάκια και έχει γεμίσει όλο το ενυδρείο. Τι μπορεί να είναι; Τα ψάρια συνεχώς τρώνε ή βάζουν και βγάζουν στο στόμα τους τα αιωρούμενα "χαρτάκια". Είναι επικίνδυνο;

93A921F5-F4EB-41D2-88E8-D73435BE4285.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες κανει αλλαγη πιο πριν λογικα θα ειναι ειτε αλατα ειτε μουργα απο τις σωληνωσεις. Αλλα αφου ειναι λευκο λογικα ειναι αλας. Εχεις αποχη να πιασεις ενα? Αν το βγαλεις απο το νερο πως ειναι η υφη του?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλά έφυγα απ'το σπίτι και δε σκέφτηκα να βγάλω ένα δυο κομματάκια να δω. Τώρα εξαφανίστηκαν, μάλλον έκατσαν στο βυθό. Αν ξαναβγάλει θα βγάλω. Όταν έκλεινα το φίλτρο γύριζαν μέσα στο σωλήνα και μετά έβγαιναν μόλις το έβαζα στο ρεύμα ξανά

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί άμα είναι στάσιμη και μετά την κουνήσεις να σου βγάζει τέτοια κομματάκια και να τα ρουφάει το φίλτρο και να τα ξανά βγάζει 

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 μαύρο σφουγγάρι σε κάθε φίλτρο, φουλ Siporax και υαλοβάμβακα. Από σωλήνες ό,τι είχαν τα φίλτρα, σαν αλφαδολάστιχα είναι

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ! Τι φιλτρο ειναι; μαλλον να ξερεις ειναι μεμβρανες απο τον σωληνα. Το χα παθει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Χμμμμ! Τι φιλτρο ειναι; μαλλον να ξερεις ειναι μεμβρανες απο τον σωληνα. Το χα παθει κι εγω.

 

Είναι Dophin και τα 2. Είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια; Σήμερα είναι οκ πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλαρακι δεν γνωριζω. Αν οι σωληνες ειναι καινουριοι σιγουρα ειναι απ αυτο. Κι εμενα καποια στιγμη σταματησε. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ένα φίλτρο είναι περίπου 2 μηνών και το άλλο 10 ημερών (αυτό βγάζει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...