Jump to content

Εκανα βλακεια


Recommended Posts

Ξεχασα να πλύνω την αμμο πριν την βαλω δεν εχω βαλει ακομα νερο και γενικα ψαρια θα βαλω σε ενα μηνα περιπου μπορει να την πλύνει το φιλτρο αμμα το γεμισω;

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πλύνω την αμμο πριν την βαλω δεν εχω βαλει ακομα νερο και γενικα ψαρια θα βαλω σε ενα μηνα περιπου μπορει να την πλύνει το φιλτρο αμμα το γεμισω;
νομίζω πως η άμμος πρέπει να πλένεται. είναι δύσκολο να βγάλεις έστω και ένα τμήμα της και να το πλύνεις?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικά χαλίκι είναι 
49704220_2060512904033939_7279375413829173248_n.thumb.jpg.cd96772ad17ac9f9d5290fa3c85ff21e.jpg
μπορείς να το δείξεις? το ίδιο το υλικο

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ποια αμμο εβαλες φιλε???

Μόλις τώρα, το μέλος kostas3 έγραψε:

μπορείς να το δείξεις? το ίδιο το υλικο

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

 

 

15464322306379126607189249978715.jpg

Link to comment
Share on other sites

 
15464322306379126607189249978715.thumb.jpg.bb637095fa02b17e033165874f4d86b4.jpg
έχεις και υπόστρωμα από ότι βλέπω... αυτο δεν θέλει ξέπλυμα? το δικό μου ήθελε γι αυτό ρωτάω. τωρα το χαλίκι δε ξερω πόσο πρόβλημα μπορεί να κάνει και τι είδους απλά ξερω πως αυτά συνήθως πλένονται τα δικά μου χαλίκια ήταν πιο μικρής κοκομετριας βέβαια και είχαν πολύ σκόνη.. αυτο δε ξερω πόσο μπορεί να έχει? ερώτηση. γιατί έχεις και χαλίκι και υπόστρωμα? παρακαλώ οι ποιο έμπειροι να μας πουν γιατί νόμιζα ότι υπόστρωμα μόνο φτάνει για φυτεμένο. αλλιώς ανακατεύονται και γίνεται ένας χαμος

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις και υπόστρωμα από ότι βλέπω... αυτο δεν θέλει ξέπλυμα? το δικό μου ήθελε γι αυτό ρωτάω. τωρα το χαλίκι δε ξερω πόσο πρόβλημα μπορεί να κάνει και τι είδους απλά ξερω πως αυτά συνήθως πλένονται τα δικά μου χαλίκια ήταν πιο μικρής κοκομετριας βέβαια και είχαν πολύ σκόνη.. αυτο δε ξερω πόσο μπορεί να έχει? ερώτηση. γιατί έχεις και χαλίκι και υπόστρωμα? παρακαλώ οι ποιο έμπειροι να μας πουν γιατί νόμιζα ότι υπόστρωμα μόνο φτάνει για φυτεμένο. αλλιώς ανακατεύονται και γίνεται ένας χαμος

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

πες μας και καμία πληροφορία για το ενυδρείο σε παρακαλώ. για τι προορίζεται κλπ

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas3 έγραψε:

έχεις και υπόστρωμα από ότι βλέπω... αυτο δεν θέλει ξέπλυμα? το δικό μου ήθελε γι αυτό ρωτάω. τωρα το χαλίκι δε ξερω πόσο πρόβλημα μπορεί να κάνει και τι είδους απλά ξερω πως αυτά συνήθως πλένονται τα δικά μου χαλίκια ήταν πιο μικρής κοκομετριας βέβαια και είχαν πολύ σκόνη.. αυτο δε ξερω πόσο μπορεί να έχει? ερώτηση. γιατί έχεις και χαλίκι και υπόστρωμα? παρακαλώ οι ποιο έμπειροι να μας πουν γιατί νόμιζα ότι υπόστρωμα μόνο φτάνει για φυτεμένο. αλλιώς ανακατεύονται και γίνεται ένας χαμος

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

μου ειπαν στο μαγαζι οτι καλυτερα να βαλω επειδη θα βαλω και γρασιδι και φυτα 120*60*70 το λιπασμα απο πισω δεν εγραφε οτι θελει πλυσιμο το χαλικι το εγραφε αλλα εκανα βλακεια και το εβαλα τωρα θεμα ειναι αν βαλω νερο κ βαλω να δουλευει το φιλτρο δεν θα το καθαρισει;

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν στο μαγαζι οτι καλυτερα να βαλω επειδη θα βαλω και γρασιδι και φυτα 120*60*70 το λιπασμα απο πισω δεν εγραφε οτι θελει πλυσιμο το χαλικι το εγραφε αλλα εκανα βλακεια και το εβαλα τωρα θεμα ειναι αν βαλω νερο κ βαλω να δουλευει το φιλτρο δεν θα το καθαρισει;
πρέπει να το ψάξεις λίγο, δεν είμαι 100% σιγουρος άλλα νομίζω για γρασίδι και τέτοια είναι προτιμότερο μόνο υπόστρωμα δε νομίζω να βοηθάει το χαλίκι σε τίποτα. τζάμπα το βάζεις . άλλα παρακαλώ να επιβεβαιώσουν οι πιο έμπειροι. πάντως μέχρι να απαντήσουν ΜΗ βάλεις νερό. ισως σου πουν να το βγάλεις

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

πρέπει να το ψάξεις λίγο, δεν είμαι 100% σιγουρος άλλα νομίζω για γρασίδι και τέτοια είναι προτιμότερο μόνο υπόστρωμα δε νομίζω να βοηθάει το χαλίκι σε τίποτα. τζάμπα το βάζεις . άλλα παρακαλώ να επιβεβαιώσουν οι πιο έμπειροι. πάντως μέχρι να απαντήσουν ΜΗ βάλεις νερό. ισως σου πουν να το βγάλεις

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

αν και στο μαγαζι μου ειπαν να βαλω γιατι μπορει επειδη ειναι ελαφρυ το λιπασμα να ανεβαίνει ναι μου το θολώνει αλλα εμενα το θεμα μου ειναι για το χαλικι να το βγαλω η θα το καθαρισει το το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Θα το καθαρίσει μετά από 2-3 "καλές" αλλαγές περίπου 50% και αφού τρέξει για κανένα 10ήμερο. Έτσι την είχα πατήσει και εγώ αλλά πλέον έγινε κρύσταλλο το νερό

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρυνω, το ξέπλυμα του χαλικιου είναι το μικρότερο από τα προβληματάκια που βλέπω. Καταρχήν είναι πολύ χοντρό και το φύτεμα θα είναι από βάσανο ως αδύνατο, ειδικά για γρασίδια. Μετά πρέπει να του δώσεις λίγο ύψος ακομα.  Τουλάχιστον άλλους 2-3 πόντους. 

Για μένα προσπάθησε να το βγάλεις, χωρίς να πειράξεις το υπόστρωμα, και στη θέση του να βάλεις ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι που μπορείς να το βρεις και σε μάντρες υλικών πάμφθηνα. Τέλος το υπόστρωμα μάζεψε το από τις ακρες προς το κεντρο λιγο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έλεγε πλυμμένο-έτοιμο για χρήση και το έβαλα κατευθείαν αλλά είχα αρκετή θολούρα παρόλου που δούλευαν 2 εξωτερικά φίλτρα. Με την 2η αλλαγή άρχισε να βελτιώνεται αισθητά η κατάσταση και με την 3η καθάρισε εντελώς

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο και βαλε μπολικο βαμβακι. Κανε 2- 3 αλλαγες 80% και αλλαζε και βαμβακι και θα καθαρισει.

Τωρα για το φυτεμα στα ειπανε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρυνω, το ξέπλυμα του χαλικιου είναι το μικρότερο από τα προβληματάκια που βλέπω. Καταρχήν είναι πολύ χοντρό και το φύτεμα θα είναι από βάσανο ως αδύνατο, ειδικά για γρασίδια. Μετά πρέπει να του δώσεις λίγο ύψος ακομα.  Τουλάχιστον άλλους 2-3 πόντους. 

Για μένα προσπάθησε να το βγάλεις, χωρίς να πειράξεις το υπόστρωμα, και στη θέση του να βάλεις ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι που μπορείς να το βρεις και σε μάντρες υλικών πάμφθηνα. Τέλος το υπόστρωμα μάζεψε το από τις ακρες προς το κεντρο λιγο.

 

Ειναι 4 ποντους υψος

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρυνω, το ξέπλυμα του χαλικιου είναι το μικρότερο από τα προβληματάκια που βλέπω. Καταρχήν είναι πολύ χοντρό και το φύτεμα θα είναι από βάσανο ως αδύνατο, ειδικά για γρασίδια. Μετά πρέπει να του δώσεις λίγο ύψος ακομα.  Τουλάχιστον άλλους 2-3 πόντους. 
Για μένα προσπάθησε να το βγάλεις, χωρίς να πειράξεις το υπόστρωμα, και στη θέση του να βάλεις ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι που μπορείς να το βρεις και σε μάντρες υλικών πάμφθηνα. Τέλος το υπόστρωμα μάζεψε το από τις ακρες προς το κεντρο λιγο.
 
όταν λες ότι θέλει ακομα 2 με 3 πόντους πιο εννοείς? το χαλίκι η το υπόστρωμα

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει φίλε απλά να κανείς κανα δυο καλές αλλαγές νερού αφού στρώσει το ενυδρείο σπυ και μετά ...επίσης βάλε ακόμα λίγο χαλίκι θέλει λίγο σήκωμα ακόμα ,το υπόστρωμα καλά έκανες και το έβαλες λειτουργεί σαν λίπασμα για γρασίδι πολύ δύσκολα αλλά εχυνοδορες θα πιάσουν ανετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν λες ότι θέλει ακομα 2 με 3 πόντους πιο εννοείς? το χαλίκι η το υπόστρωμα

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

δε διάβασα σωστά. σορυ. κατάλαβα τι λες

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος garganik έγραψε:

Δεν πειράζει φίλε απλά να κανείς κανα δυο καλές αλλαγές νερού αφού στρώσει το ενυδρείο σπυ και μετά ...επίσης βάλε ακόμα λίγο χαλίκι θέλει λίγο σήκωμα ακόμα ,το υπόστρωμα καλά έκανες και το έβαλες λειτουργεί σαν λίπασμα για γρασίδι πολύ δύσκολα αλλά εχυνοδορες θα πιάσουν ανετα

αρα θα μπορω να τα φυτεψω λες ε; παντως ειναι 3-4 ποντους το υψος συνολικα 

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι τόσο άστο ... ναι και εγώ είχα χοντρό χαλίκι και πιάσανε μια χαρά ..αλλά είχα εχινοδορες και ανουμπιες ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος garganik έγραψε:

Άμα είναι τόσο άστο ... ναι και εγώ είχα χοντρό χαλίκι και πιάσανε μια χαρά ..αλλά είχα εχινοδορες και ανουμπιες ..

ποιο φυτο ειναι αυτο γιατι το ψαχνω και μου βγαζει μονο αχινους ;ρ

Link to comment
Share on other sites

Ehinodorus πατα κ εχει κ μερικες παραλλαγές. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...