Jump to content

μαλακο νερο


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος depyfr έγραψε:

καλησπερα και καλη χρονια!!!οσοι εχετε νανοκιχλιδες πως μαλακωνετε το νερο??

Όταν χρειαζόταν στο παρελθόν να έχω μαλακό νερό χρησιμοποιούσα νερό από όσμωση.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όταν χρειαζόταν στο παρελθόν να έχω μαλακό νερό χρησιμοποιούσα νερό από όσμωση.:)

 

εχετε ακομη νανοκιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος depyfr έγραψε:

εχετε ακομη νανοκιχλιδες?

Όχι δεν έχω πλέον.

Εσύ έχεις, ή σκέφτεσαι να βάλεις?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όχι δεν έχω πλέον.

Εσύ έχεις, ή σκέφτεσαι να βάλεις?

σκεφτομαι να βαλω.απλα ξερω πολλους που δεν μαλακωνουν το νερο και τις εχουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος depyfr έγραψε:

σκεφτομαι να βαλω.απλα ξερω πολλους που δεν μαλακωνουν το νερο και τις εχουν.

Μην κολλας στον ορισμο νανοκιχλιδες. Το καθε ψαρι απαιτει συγκεκριμενους παραμετρους νερου. Με την λεξη μαλακο αναφερεσαι σε μια απο αυτους. Αν θες πραγματι υπαρχουν ψαρια που ζουν σε μαλακο νερο, αλλα υπαρχουν και αλλα ψαρια που δεν χρειαζονται μαλακο νερο. Αν θες ομως να βαλεις καποιο συγκεκριμενο ψαρι(αν ναι ποιο ειναι?) που απαιτει μαλακο νερο ο συνηθεστερος τροπος ειναι η αντιστροφη ωσμοση. Εοισης εχω δει να χρησιμοποιειται, βεβαια σε λιγα λιτρα, τυρφη και καποια φυλλα δεντρων, νομιζω καταπα ή καπως ετσι. Εσυ θες να μαλακωσεις το νερο σου?Και αν ναι τωρα τι τιμες εχει και που θες να τις ριξεις και σε ποσα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Οι νανοκυχλίδες από ότι νομίζω θέλουν αλκαλικό και σκληρό νερό και αν δε είμαι λάθος και το νερό βρύσης είναι ιδανικό. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο είδος που σου αρέσει, θέλει μαλακό νερό και δε το ξέρω. Πάντως ο καλύτερος τρόπος είναι αντίστροφη όσμωση όπως σου είπαν και όλοι και αν μιλάμε για μικρό ενυδρείο η τύρφη είναι οικονομικός τρόπος αλλά έχει πολύ δουλεία και πειραματισμό για τη δοσολογία της.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bettafish έγραψε:

Οι νανοκυχλίδες από ότι νομίζω θέλουν αλκαλικό και σκληρό νερό και αν δε είμαι λάθος και το νερό βρύσης είναι ιδανικό. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο είδος που σου αρέσει, θέλει μαλακό νερό και δε το ξέρω. Πάντως ο καλύτερος τρόπος είναι αντίστροφη όσμωση όπως σου είπαν και όλοι και αν μιλάμε για μικρό ενυδρείο η τύρφη είναι οικονομικός τρόπος αλλά έχει πολύ δουλεία και πειραματισμό για τη δοσολογία της.

Μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι ο πιο οικονομικος τροπος η τυρφη, σκεψου οτι πρεπει να την αλλαζεις. Με μια μικρη αο μπορεις να κανεις ευκολα και οικονομικα την δουλεια σου με σιγουρα αποτελεσματα, με την τυρφη πρεπει να πειραματιστεις αρκετα, να χαλασεις ποσοτητα και δεν ειναι βεβαιο οτι θα εχεις αποτελεσματα, να εχεις κυκλοφορητη και θερμοστατη γιατι σε τετοια κρυα το πεχα πεφτει πολυ αργα, πρεπει πρωτα να μαλακωσει το νερο, να πεσουν οι σκληροτητες δηλαδη και μετα κατεβαινει το πεχα. Θες λοιπον και θερμοστατη (ρευμα και αλλαγη τυρφη) Θες και μετρησεις για να εισαι σιγουρος οτι ειναι στις καταλληλες τιμες το πεχα και οι σκληροτητες.  @depyfr ξερεις περιπου τι πεχα βγαζει η βρυση σου?

Επισης, νανοκιχλιδες ειναι και τα apistogramma, τα ramirezi,  που σιγουρα θελουν μαλακο και οξινο νερο, καθως και νανοκιχλιδες απο τα δαση του Κονγκο στην Αφρικη. Αλκαλικο θελουν οι νανοκιχλιδες της λιμνης Τανγκανικα...

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 7:57 ΜΜ, το μέλος depyfr έγραψε:

καλησπερα και καλη χρονια!!!οσοι εχετε νανοκιχλιδες πως μαλακωνετε το νερο??

Έχω νάνοκιχλιδες Αφρικής και δν θέλουν μαλακό νερό το νερό τς Αθήνας είναι ιδανικό αν είσαι από εδώ ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...