Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

παλιά είχα χρησιμοποιήσει gastropex με επιτυχία για ramshorn.

τώρα έχω τους κλασσικούς λαθρεπιβάτες, (κάτι σχετικά μικρά σκούρα σαλιγκάρια, σορυ δε ξέρω πως λεγονται) και τώρα είμαι στην δεύτερη ήμερα θεραπείας.

δεν τα βλέπω να πεθαίνουν όμως . μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

ακολουθώ κανονική δοσολογία

360 λίτρα ενυδρείο 72 σταγόνες την πρώτη μέρα και 32 τις υπόλοιπες 2

το μόνο που βλέπω είναι ότι βγαίνουν στην επιφάνεια μακριά από το νερό , είτε πάνω στο τζάμι είτε πάνω σε σωλήνες κλπ .άρα τα ενοχλεί. αλλά δε βλέπω να τα σκοτώνει

επίσης έχω γαρίδες rcs και δεν έχουν κανένα πρόβλημα (ούτε παλιά με τα ramshorn) σε περίπτωση που κάποιος εχει και φοβάται να το χρησιμοποιήσει

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια πιανει σε καποια δεν πιανει η θεραπεια. Παντως αν τα σκοτωσεις μετα να καθαρισεις για να μην εχεις εξαρση αμωννιας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε καποια πιανει σε καποια δεν πιανει η θεραπεια. Παντως αν τα σκοτωσεις μετα να καθαρισεις για να μην εχεις εξαρση αμωννιας!
μου κάνει εντύπωση που δε πιάνει... αφαιρώ συνέχεια σαλιγκάρια, το ξερω για την έξαρση αμμωνίας . μήπως υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εμπιστευομαι φιλε τα φαρμακα. Δεν κανουν παντα δουλεια. Δοκιμασε να υπερδοσολογισεις μηπως και δεις προκοπη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα με +40%δοσολογια κ ησυχασα.βεβαια μενουν τα αυγα.εβαλα κ 5 helena κ ειμαι μια χαρα.πριν 15 μερες πηρα 2 φυτα κ ειδα μετα, καποια να κυκλοφορουν ,τα helena αναλαμβανουν παλι.πολυ καλο προϊόν νομιζω οτι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

μου κάνει εντύπωση που δε πιάνει... αφαιρώ συνέχεια σαλιγκάρια, το ξερω για την έξαρση αμμωνίας . μήπως υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

 

Αν βάλεις καμιά 10αριά Helena και έχεις υπομονή, θα καθαρίσεις σίγουρα!Δεν χρειάζεται άλλο φάρμακο. Εγώ έτσι καθάρισα, το μόνο μείον είναι οτι μετά είχα υπερπληθυσμό σε Helena τα οποία και χάρισα!Αναπαράγονται πολύ γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο φαρμακα; Ειδικα οταν εχεις crs; Με τα χερακια σιγα σιγα(σαν σπορ :) καθε πρωι). Παιρνεις ενα σφουγγαρι και καθε μερα καθαριζεις τα τζαμια απο τα σαλιγκαρακια.

Σε 2 εβδομαδες θα δεις διαφορά. Βαλε και χελενα, απλα ειδα αποτελεσμα μονο σε 2-3 μηνες.

Μεγαλα Helena τρωνε μεγαλα σαλιγκαρια, μικρα-μικρα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, natateo said:

Για πιο λογο φαρμακα; Ειδικα οταν εχεις crs; Με τα χερακια σιγα σιγα(σαν σπορ :) καθε πρωι). Παιρνεις ενα σφουγγαρι και καθε μερα καθαριζεις τα τζαμια απο τα σαλιγκαρακια.

Σε 2 εβδομαδες θα δεις διαφορά. Βαλε και χελενα, απλα ειδα αποτελεσμα μονο σε 2-3 μηνες.

Μεγαλα Helena τρωνε μεγαλα σαλιγκαρια, μικρα-μικρα .

 

2 hours ago, gallos said:

 

Αν βάλεις καμιά 10αριά Helena και έχεις υπομονή, θα καθαρίσεις σίγουρα!Δεν χρειάζεται άλλο φάρμακο. Εγώ έτσι καθάρισα, το μόνο μείον είναι οτι μετά είχα υπερπληθυσμό σε Helena τα οποία και χάρισα!Αναπαράγονται πολύ γρήγορα!

 

6 hours ago, Δημητρης Τ said:

Εγω το εκανα με +40%δοσολογια κ ησυχασα.βεβαια μενουν τα αυγα.εβαλα κ 5 helena κ ειμαι μια χαρα.πριν 15 μερες πηρα 2 φυτα κ ειδα μετα, καποια να κυκλοφορουν ,τα helena αναλαμβανουν παλι.πολυ καλο προϊόν νομιζω οτι ειναι.

σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφοριες

δεν θέλω να αντικαταστήσω τα σαλιγκάρια με άλλα , τα helena δεν αναπαράγονται όπως οι λαθρεπιβάτες?

δοκίμασα την δοσολογία της πρώτης ημέρας και την τριτη

δλδ 70 σταγόνες πρώτη 35 δεύτερη 70 τρίτη. για να δούμε...

το gastropex δεν σκοτώνει τα αυγά?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα helena, απο προσωπικη εμπειρια, τρωνε αλλα σαλιγκαρια μονο οταν δεν υπαρχει αλλη τροφη. Σε 2- 3 μηνες θα χεις γεμισει και helena. Το καλο με τα helena ειναι οτι ειναι ομορφα και δεν τα βλεπεις συχνα στα τζαμια! Αλλα δεν τα ξεφορτωνεσαι

Τα αυγα των λαθρεπιβατων μεσα στην αμμο η χαλικι γλυτωνουν τα περισσοτερα απο το φαρμακο κι ετσι παλι τα ιδια.

Αν δεν θες να ξεστησεις, που προσωπικα θεωρω πως αυτη ειναι η οριστικη λυση, μαζευε με τα χερια οπως λενε τα παιδια πιο πανω και βαλε και μια παγιδα. Ριξε και το φαρμακο κι ο Θεος βοηθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα helena, απο προσωπικη εμπειρια, τρωνε αλλα σαλιγκαρια μονο οταν δεν υπαρχει αλλη τροφη. Σε 2- 3 μηνες θα χεις γεμισει και helena. Το καλο με τα helena ειναι οτι ειναι ομορφα και δεν τα βλεπεις συχνα στα τζαμια! Αλλα δεν τα ξεφορτωνεσαι
Τα αυγα των λαθρεπιβατων μεσα στην αμμο η χαλικι γλυτωνουν τα περισσοτερα απο το φαρμακο κι ετσι παλι τα ιδια.
Αν δεν θες να ξεστησεις, που προσωπικα θεωρω πως αυτη ειναι η οριστικη λυση, μαζευε με τα χερια οπως λενε τα παιδια πιο πανω και βαλε και μια παγιδα. Ριξε και το φαρμακο κι ο Θεος βοηθος.
να υποθέσω πως είναι ανθεκτικότητα από τα ramshorn γιατί όταν είχα ramshorn με την πρώτη δόση εξαφανίστηκαν

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...