Jump to content

Αρχάριος


kdimitris80

Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Υπάρχει κάποιο ειδικό ξύλο που θα πρέπει να δεθεί.Και με ποιον τρόπο το δένουμε.Γιατι αν είναι και βάλω θα μπούνε δεξιά και αριστερά από το ενυδρείο.Με σχοινί δένεται;Και με τον καιρό χρειάζεται κάποιο κλάδεμα; Επίσης για να αναπτυχθεί χρειάζεται κάποιο είδος βιταμινών;

Στα πετσοπ πουλανε mangrove,jati,moorwood κ.α. Πρεπει να το πλενεις καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Δε χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο. Τη δένεις με πετονιά ή κλωστή κατά προτίμηση σε σημείο με χαμηλό φωτισμό για να μην έχεις καφέ άλγη στα φύλλα. Δεξιά και αριστερά ο φωτισμός δεν είναι τόσο έντονος όσο στη μέση οπότε θα είσαι μια χαρά.

Καφε αλγη εμφανιζεται απο ανυπαρκτο φωτισμο(κ.α). Στα ενυδρεια του εμποριου ο "μαμα" φωτισμος ειναι απο μετριο μεχρι πολυ χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο το παίρνεις από πετ αλλά στην αρχή θα σου γεμίσει άλγη και θέλει καλό πλύσιμο. Αφού θα έχεις το βράχο μπορείς να τη δέσεις εκεί πάνω

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καφε αλγη εμφανιζεται απο ανυπαρκτο φωτισμο(κ.α). Στα ενυδρεια του εμποριου ο "μαμα" φωτισμος ειναι απο μετριο μεχρι πολυ χαμηλο.

 

Αν δεν κάνω λάθος στο προφίλ των φυτών αναφέρεται ότι: "Όπως και τα υπόλοιπα είδη Anubias, είναι καλύτερα να τοποθετείται σε σκιερό μέρος για να περιορίζεται η ανάπτυξη της άλγης στα φύλλα."

Οι δικές μου (4 στον αριθμό) όσο είχα δυνατό φωτισμό γέμιζαν καφέ άλγη, με τη μία λάμπα από τις 2, όλα καλά

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Το ξύλο θα πρέπει να είναι από το πετ; Επίσης για να αναπτυχθεί τι χρειάζεται;

Το λινκ ειναι και στο ποστ #19.

Ριξε μια ματια και εδω - θα λυθουν οι αποριες σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Αυτο το φυτο ειναι πολυ αργης αναπτυξης, δεν χρειαζεται κλαδεμα, δεν χρειαζεται λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Αν δεν κάνω λάθος στο προφίλ των φυτών αναφέρεται ότι: "Όπως και τα υπόλοιπα είδη Anubias, είναι καλύτερα να τοποθετείται σε σκιερό μέρος για να περιορίζεται η ανάπτυξη της άλγης στα φύλλα."

Οι δικές μου (4 στον αριθμό) όσο είχα δυνατό φωτισμό γέμιζαν καφέ άλγη, με τη μία λάμπα από τις 2, όλα καλά

Μηπως μπερδευεις μαυρη (BBA) me καφε (diatoms);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως μπερδευεις μαυρη (BBA) me καφε (diatoms);

 

Ίσως γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τις άλγες, οπότε πάω πάσο! :) Πάντως οι Ανούμπια σίγουρα δε θέλει έντονο φωτισμό, σωστά κατάλαβα ως εδώ;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Ίσως γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τις άλγες, οπότε πάω πάσο! :) Πάντως οι Ανούμπια σίγουρα δε θέλει έντονο φωτισμό, σωστά κατάλαβα ως εδώ;;

Ναι :)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε στις απορίες μου.Το μόνο που δεν έχω καταλάβει μετά από την μελέτη στο φόρουμ είναι,σε κάθε αλλαγή του νερού τα βακτήρια τα ρίχνουμε απευθείας στο ενυδρείο(εφοσον έχουμε κάνει την αλλαγή)ή στον κουβά συμπλήρωσης του νερού μαζί με το αντιχλωριο και μετά στο ενυδρείο; Γιατί άλλο να ρίξεις βακτήρια σε 10λιτρα(που είναι το νερό που αλλάζουμε)Και άλλο σε 35 λίτρα νερού.

Έγινε επεξεργασία - kdimitris80
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε στις απορίες μου.Το μόνο που δεν έχω καταλάβει μετά από την μελέτη στο φόρουμ είναι,σε κάθε αλλαγή του νερού τα βακτήρια τα ρίχνουμε απευθείας στο ενυδρείο(εφοσον έχουμε κάνει την αλλαγή)ή στον κουβά συμπλήρωσης του νερού μαζί με το αντιχλωριο και μετά στο ενυδρείο; Γιατί άλλο να ρίξεις βακτήρια σε 10λιτρα(που είναι το νερό που αλλάζουμε)Και άλλο σε 35 λίτρα νερού.

 

Τα βακτήρια τα ρίχνεις αφού ολοκληρώσεις την αλλαγή απευθείας μέσα στο ενυδρείο. Οπότε θα ρίχνεις τη δόση για 35lt στην περίπτωσή σου. Το αντιχλώριο καλό είναι να το αφήνεις κανένα μισάωρο στον κουβά και να το ανακινείς που και που για καλύτερο ανακάτεμα. Προσοχή μόνο στη θερμοκρασία να είναι ίδια με το νερό που αφαιρείς

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Τα βακτήρια τα ρίχνεις αφού ολοκληρώσεις την αλλαγή απευθείας μέσα στο ενυδρείο. Οπότε θα ρίχνεις τη δόση για 35lt στην περίπτωσή σου. Το αντιχλώριο καλό είναι να το αφήνεις κανένα μισάωρο στον κουβά και να το ανακινείς που και που για καλύτερο ανακάτεμα. Προσοχή μόνο στη θερμοκρασία να είναι ίδια με το νερό που αφαιρείς

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε, να είσαι καλά και να πάνε όλα τέλεια με το νέο εγχείρημά σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Τίποτα φίλε, να είσαι καλά και να πάνε όλα τέλεια με το νέο εγχείρημά σου

Το φόρουμ είναι τεράστιο βοήθημα για όποιον ξεκινάει με τον κόσμο του ενυδρείου.Ελπιζω να πάνε όλα καλά και επιφυλάσσομαι για την παρουσίαση του εγχειρήματος.Καλη χρονιά να έχουμε και εύχομαι υγεία σε όλο τον κόσμο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Καλή χρόνια και καλή αρχη

Σ'ευχαριστώ πολύ! Καλή χρονιά να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...