Jump to content

Καλημέρα και Καλή Χρονιά - Παρακαλώ για τη γνώμη σας


Ben

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά,

 

Είμαι καινούργιος στο forum αλλά και στο αρχάριος στα ενυδρεία. Αγόρασα ένα Dennerle 30l με φυσικά φυτά και μου πρότειναν από το μαγαζί να βάλω guppies. Εχω ξεκινήσει από την 1η εβδομάδα του Νοεμβρίου και έβαλα 5 guppies και τώρα έχω μείνει με 2 και μάλλον θα χάσω και άλλο 1. Δυστυχώς στην πορεία κατάλαβα ότι την πάτησα με το μαγαζί, δεν μου είπαν την αλήθεια από την αρχή και δεν μου έχουν δώσει σωστές οδηγίες συντήρησης του ενυδρίου και των ψαριών. Και μάλλον δεν μου έχουν δώσει τα σωστά ψαράκια για αυτό το ενυδρείο και τα λίτρα του, απ' ότι διαβάζω στα forum. Μου έχει μείνει ένα αρσενικό το οποίο είναι από χθές στο έδαφος και με δυσκολία κινείται και ένα θηλυκό που φαίνεται καλά. Μπορείς κάποιος να βοηθήσει ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ben έγραψε:

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά,

 

Είμαι καινούργιος στο forum αλλά και στο αρχάριος στα ενυδρεία. Αγόρασα ένα Dennerle 30l με φυσικά φυτά και μου πρότειναν από το μαγαζί να βάλω guppies. Εχω ξεκινήσει από την 1η εβδομάδα του Νοεμβρίου και έβαλα 5 guppies και τώρα έχω μείνει με 2 και μάλλον θα χάσω και άλλο 1. Δυστυχώς στην πορεία κατάλαβα ότι την πάτησα με το μαγαζί, δεν μου είπαν την αλήθεια από την αρχή και δεν μου έχουν δώσει σωστές οδηγίες συντήρησης του ενυδρίου και των ψαριών. Και μάλλον δεν μου έχουν δώσει τα σωστά ψαράκια για αυτό το ενυδρείο και τα λίτρα του, απ' ότι διαβάζω στα forum. Μου έχει μείνει ένα αρσενικό το οποίο είναι από χθές στο έδαφος και με δυσκολία κινείται και ένα θηλυκό που φαίνεται καλά. Μπορείς κάποιος να βοηθήσει ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα και καλώς ήρθες .. αρχικά ξεκιναμε τι διαστάσεις έχει ρο ενυδρείο σου ;; Τι φίλτρο έχεις ; Τι φωτισμό έχεις ; Τι φυτά έχεις βάλει ; Το έχεις κάνει στρώσιμο με βακτήρια αν όχι για αυτό σου πέθαναν τα ψαράκια ..τι έχει μέσα το φίλτρο σου έχεις βάλει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό ;;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,

 

ΟΙ διαστάεις είναι 30χ30 είναι το Dannerle cube. Το πήρα πλήρες με φίλτρο (με σφουγγάρι), με το δικό του φωτισμό led, θερμοστάτη και έτοιμα τα φυτά. Το μαγαζί το είχε στημένο γιατί το είχε σε μια έκθεση με ενυδρεία πριν από λίγες ημέρες. έχω βάλει κανονικά και βακτήρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Ben έγραψε:

καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,

 

ΟΙ διαστάεις είναι 30χ30 είναι το Dannerle cube. Το πήρα πλήρες με φίλτρο (με σφουγγάρι), με το δικό του φωτισμό led, θερμοστάτη και έτοιμα τα φυτά. Το μαγαζί το είχε στημένο γιατί το είχε σε μια έκθεση με ενυδρεία πριν από λίγες ημέρες. έχω βάλει κανονικά και βακτήρια 

Έχει βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο κάτι άσπρα μακαρόνια είναι ;;τι υπόστρωμα έχεις ; Λίπασμα για τα φυτά ρίχνεις ;έχεις κάνει καμία μέτρηση ;

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω κάτι εμφανές που να δείχνει ότι έχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο. Να βγάλω το σφουγγάρι ; Το υπόστρωμα ήταν έτοιμο και δεν ξέρω τι είναι ... είναι μικρά καφέ πετραδάκια ..δεν νομίζω να σε βοήθησα. Λίπασμα για φυτά άρχισα να ρίχνω τελευταία, όταν άρχισαν να μαυρίζουν τα φυτά. Δεν μου είχαν κάνει καμία αναφορά από το μαγαζί ούτε μου είχαν δώσει τίποτα για λίπασμα. Και εγώ ως άσχετος....το είδα εκ των υστέρων. Μέτρηση όχι δεν έχω κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου.. καλή χρονιά.. καλό είναι να ανοίξεις ένα θέμα στην αντίστοιχη ενότητα γιατί εδώ είναι για το καλωσόρισμα... καλώς ήρθες και καλή διαμονή... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Ben έγραψε:

δεν βλέπω κάτι εμφανές που να δείχνει ότι έχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο. Να βγάλω το σφουγγάρι ; Το υπόστρωμα ήταν έτοιμο και δεν ξέρω τι είναι ... είναι μικρά καφέ πετραδάκια ..δεν νομίζω να σε βοήθησα. Λίπασμα για φυτά άρχισα να ρίχνω τελευταία, όταν άρχισαν να μαυρίζουν τα φυτά. Δεν μου είχαν κάνει καμία αναφορά από το μαγαζί ούτε μου είχαν δώσει τίποτα για λίπασμα. Και εγώ ως άσχετος....το είδα εκ των υστέρων. Μέτρηση όχι δεν έχω κάνει.

 

Άνοιξε θέμα στου γλυκού νερού που λέει ο φίλος ... βγάλε το σφουγκαρι άμα δεν έχει βιολογικό πρέπει να πας να παρεις αλλιώς δεν κανείς δουλειά άμα είναι μέγαλο το σφουγκαρι κρατά το μισό για να χωρέσουν και τα μίνι σιποραξ μέσα ..επίσης τι εννοείς μαύρισαν στείλε μια φωτό να δούμε γιατί νομίζω ότι σου έχουν χαλάσει..αφού κανείς όλα αυτά ξεκινάς στρώσιμο με βακτήρια και μετά μετρήσεις ..

Link to comment
Share on other sites

:welcome:Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...