Jump to content

Πρόβλημα με guppies και φυτά ενυδρείου 30L


Ben

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά,

 

Είμαι καινούργιος στο forum αλλά και στο αρχάριος στα ενυδρεία. Αγόρασα ένα Dennerle 30 λίτρων με φυσικά φυτά και μου πρότειναν από το μαγαζί να βάλω guppies. Εχω ξεκινήσει από την 1η εβδομάδα του Νοεμβρίου και έβαλα 5 guppies και τώρα έχω μείνει με 2 και μάλλον θα χάσω και άλλο 1.  Μάλλον δεν μου έχουν δώσει τα σωστά ψαράκια για αυτό το ενυδρείο και τα λίτρα του, απ' ότι διαβάζω στα forum. Μου έχει μείνει ένα αρσενικό το οποίο είναι από χθές στο έδαφος και ίσα ίσα που κινείται και ένα θηλυκό που φαίνεται μέχρι στιγμής καλά. 

 

ΟΙ διαστάσεις είναι 30Χ30Χ35 και είναι Nano Cube. Το πήρα πλήρες με φίλτρο (με σφουγγάρι), με το δικό του φωτισμό led, θερμοστάτη και έτοιμα τα φυτά. Το μαγαζί το είχε στημένο γιατί το είχε σε μια έκθεση με ενυδρεία πριν από λίγες ημέρες. Έχω βάλει κανονικά και βακτήρια. 

 

Θέλω το βοήθεια σας για το αν ήταν σωστή η επιλογή των guppies σε ένα τέτοιο ενυδρείο...και το τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα. Είναι αναστρέψιμη η κατάσταση ; 

 

Επίσης τα φυτά μου έχουν αρχίσει και μαυρίζουν γιατί δεν μου είχαν πει τίποτα για λίπασμα και όταν τους είπα τα συμπτώματα μου έδωσαν όλα τα φάρμακα μαζεμένα μετά από ένα μήνα. Φυσικά φταίω και εγώ λόγω άγνοιας. Είναι αναστρέψιμη η κατάσταση των φυτών ;

 

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Να κανείς όλα αυτά που σου είπαμε φιλαράκι  στο προηγούμενο ποστ και θα είσαι οκ ...επίσης βάλε και μια φωτό να το δούμε ..

Link to comment
Share on other sites

Excel ρίχνεις για τα φυτά σου και από ότι βλέπω θα χρειαστείς και σίδηρο ...Μα δεν έχεις να τα παρεις και τα δυο και όπως είπαμε βιολογικό υλικό στο φίλτρο και στρώσιμο με βακτήρια και μετά μετρήσεις να δεις αν είσαι οκ και μετά μπαινει το ψαράκι ...και καλό διαβαςμα στο φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Από το κατάστημα μου έδωσαν excel, potassium, flourish  και σίδηρο για να τα βάζω όλα στο ενυδρείο. Αυτό θα επηρεάσει τα 2 gumpies που μου έχουν μείνει ?

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ben έγραψε:

Από το κατάστημα μου έδωσαν excel, potassium, flourish  και σίδηρο για να τα βάζω όλα στο ενυδρείο. Αυτό θα επηρεάσει τα 2 gumpies που μου έχουν μείνει ?

 

Ευχαριστώ 

Όχι αλλά κοιτά να βάζεις σωστές ποσότητες 

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμο εχεις στο ενυδρειο? ποσα watt? 
Επισης θα ηταν καλη ιδεα να μετακινουσες το ρουτερ ποιο μακρια απο το ενυδρειο γιατι υπαρχει πιθανοτητα να επιρεαζει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, βγαζει max 5.3 watt. Το router το έβγαλα ήδη..

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Ben έγραψε:

καλησπερα, βγαζει max 5.3 watt. Το router το έβγαλα ήδη..

 

ευχαριστώ

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αρκετα παντος εγω σε αυτα τα λιτρα εχω 10watt 
Επειδη στο ενυδρειο σου βλεπω καφε αλγη μηπως αυτο το καφε στα φυτα να ειναι αλγη? 

Link to comment
Share on other sites

Πως θα το καταλάβω ; Αν δεν βελτιώσουν την κατάσταση τα φάρμακα που βάζω καθημερινά ; Θα βοηθήσει να τα αφήνω περισσότερα ανοιχτά ; Τα έχω περίπου 6 ώρες.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ben έγραψε:

Να αφήνω το φως περισσότερο ανοιχτό...εννοώ

 

Το ψηλο φυτο ειναι hygrophila pinnatifida, χρειαζεται μετριο φωτισμο, λιπασμα+CO2. Δεν ξερω κατα πόσο φτανει το Excel για να καλυψει τις αναγκες του φυτου αυτου σε CO2.

Φωτισμος - 8 με 10 ωρες.

Μετρησεις νερου εκανες; Αλλαγες νερου κανεις;

Μπορει το ενυδρειο αυτο να μην ηταν στρωμενο οταν το πηρες και τα ψαρακια σου "πηγαν" απο δηλητηριαση με αμμωνια ή νιτρωδη.

Γραψε λιγο για εβδομαδιαιες ρουτινες (καθαρισμος,αλλαγη νερου,φιλτρο κ.α)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  μετά τις γιορτές κάνω αλλαγή νερού 1 φορά την εβδομάδα και αυτή την εβδομάδα έκανα και 2. Με Άντι χλώριο βέβαια και μετά βάζω και βακτήρια.  Φάνηκε ότι το ψαράκι πήρε τα πάνω του εκεί που καθόταν στο έδαφος αλλά σήμερα έχει πάρει μια περίεργη κλίση.... στέλνω και φωτο

 

Σχετικά με τα φυτά βάζω Excel και σίδηρο και βλέπω να βγαίνουν φρέσκα φύλλα.. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο. Σχετικά με τις μετρήσεις δεν έκανα ακόμα γιατί στο μαγαζί που τα αγόρασα μου είπαν ότι είναι μικρό το ενυδρείο χρειάζεται μόνο αλλαγή νερού και δεν μου έδωσαν τίποτα. Και για το βιολογικό υλικό που μου είπε ο φίλος Gaga nikolas12, μου είπαν  ότι είναι πολύ μικρό το φίλτρο που έχω και δεν μπορώ να κόψω το σφουγγάρι για να το βάλω. Μάλλον θα αλλάξω μαγαζί 

Σας επισυνάπτω και φώτο με το ψαράκι.. έχετε καμία ιδέα τι συμβαίνει? 

IMG_20190113_213712.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...