Jump to content

Θνησιμότητα Γκαπυ


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά! Να ρωτήσω έχω ένα ενυδρείο 150 λίτρων με γκαπυ και λίγα μολυ. Ενώ γεννάνε συνέχεια τα ψάρια μερικά μεγαλώνουν φτάνουν σε μέγεθος περίπου 2 εκατοστών και μετά τα χάνω. Λογικά πεθαίνουν. Τι μπορεί να φταίει? Θερμοκρασία νερού 25 βαθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nmiminas έγραψε:

Καλημέρα και καλή χρονιά! Να ρωτήσω έχω ένα ενυδρείο 150 λίτρων με γκαπυ και λίγα μολυ. Ενώ γεννάνε συνέχεια τα ψάρια μερικά μεγαλώνουν φτάνουν σε μέγεθος περίπου 2 εκατοστών και μετά τα χάνω. Λογικά πεθαίνουν. Τι μπορεί να φταίει? Θερμοκρασία νερού 25 βαθμούς. 

Έχεις φυτά να κρυφτούν τα μικρά ,επίσης αν έχεις εξωτερικό φίλτρο έχεις τούλι για να μην τα ρουφάει το φίλτρο αν όχι μπορεί να είναι στον κάδο του φίλτρου μέσα ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρυψώνες πάρα πολλές. Δεν είναι από αυτό λογικά. Μεγαλώνουν τα μικρά και αρκετά μάλιστα. Όμως μετά χάνονται, και μου πεθαίνουν και ενήλικα γκαπυ. Και φταίει λογικά! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nmiminas έγραψε:

Έχω κρυψώνες πάρα πολλές. Δεν είναι από αυτό λογικά. Μεγαλώνουν τα μικρά και αρκετά μάλιστα. Όμως μετά χάνονται, και μου πεθαίνουν και ενήλικα γκαπυ. Και φταίει λογικά! 

Πόσο τρεχει το ενυδρειο; Τι φιλτρο εχεις;

Κανε τεστ νερου (NH3/4 , No2, NO3)- τιμες; (μονο υγρα τεστ), αλλαγες νερου κανεις(καθε πότε,πόσα λ)

Μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Πόσο τρεχει το ενυδρειο; Τι φιλτρο εχεις;

Κανε τεστ νερου (NH3/4 , No2, NO3)- τιμες; (μονο υγρα τεστ), αλλαγες νερου κανεις(καθε πότε,πόσα λ)

Μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...