Jump to content

Στήσιμο blackwater για μονομάχο


panagiotis_dms

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 35 λίτρων και ενδιαφέρομαι να το κάνω blackwater ώστε να φιλοξενήσει έναν μονομάχο. Μέχρι στιγμής έχω βάλει ένα μεγάλο ξύλο mopani και σκόρπια κομμάτια driftwood. Έριξα και ένα μεγάλο φύλλο catappa. Τώρα αυτό θα είναι που θα δώσει το χρώμα? Τι άλλο μπορώ να βάλω που θα βοηθήσει το aquascape?

Link to comment
Share on other sites

 Μπορείτε να επιτύχεis το σκουρόχρωμο νερό στο ενυδρείο σας, χρησιμοποιώντας φύλλα catappa, alder cones, τύρφη, κύπελλα από βελανίδια Κέας, αν βράσεισ φύλλα πλατάνου ή βελανιδιάς σε μια μεγάλη κατσαρόλα και ρίξεις το νερό που θα έχει σκουρύνει πάρα πολύ, στο ενυδρείο, αφού κρυώσει  

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

@ΚΩΣΤΑΣ ΦΑΝΑΡΑΣ 

Απαγορευεται η δημοσιευση link απο αλλα Ελληνικα φορουμ με περιεχομενο ιδιο με αυτο του Aquazone!!!

Θα σε παρακαλουσα να εισαι περισσοτερο προσεκτικος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις και άλλα φύλλα, βελανιδιάς, καταππα, πλατάνου, ό,τι βρεις. Επίσης υπάρχουν κάποια κομμάτια σαν φελλός (bark) κατάππα που λειτουργούν και ως κρυψώνες και επίσης απελευθερώνουν τανίνες και διάφορες ουσίες στο νερό, δίνοντας του το επιθυμητό χρώμα. 

Μετά εξωγενώς μπορείς με τη χρήση τύρφης κατά τις αλλαγές νερού, ή προσθήκη κάποιου blackwater σκευάσματος. 

 

:) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Μου φάνηκε περίεργο γιατί το φύλλο που έριξα είναι αρκετά μεγάλο και όμως το χρώμα δεν φαίνεται να έχει αλλάξει καθόλου. Με τύρφη δεν θέλω να μπλέξω. Ότι μαζέψω όμως απ'έξω βράσιμο και μετά μέσα? γιατί μένω αθήνα και αθήνα=καυσαέριο...

σας βάζω και μια φωτογραφία. έχω μόνο μια μονομαχίνα η οποία θα δοθεί σε φίλο όταν βρω έναν όμορφο αρσενικό. το ενυδρείο ήταν φυτεμένο προηγουμένως και ξεστήθηκε όλο. Μέχρι στιγμής το έχω σε συσκότιση ώστε να φύγουν οι παραπανίσιες άλγες και ανοίγω τα φώτα μόνο για να φαει η κοπέλα. Σιγά σιγά θα προσθέσω δύο-τρία εύκολα φυτά και θα ήθελα και μία πρόταση για επιφάνεια εκτός του κερατόφυλλου. Όπως θα δείτε και εσείς το aquascape δεν είναι το φόρτε μου οπότε οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Δυστυχώς η αντλία δεν έχει ρυθμιστή ροής η οποία ήταν απαγορευτική για μονομάχο και έτσι έβαλα το mopani να "φρενάρει".  

49896624_2292499930981360_2081177874164875264_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα blackwater δεν ευδοκιμουν και πολλα φυτα. Καμια κρυπτοκορινα ισως καμια ανουμπια δεν μπορω να θυμιθω αλλα.

Το φυλλο πατα το κατω να γινει πιο φυσικο και τις αλγες να τις αφησεις. Εκτος απο αυτες που ειναι στο τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά και δεν εννοώ κάτι παραπάνω. Για επιφάνεια τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κοινο που θα βρεις ειναι pistia stratiotes!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

O @DeLk ειχα δει στο ενυδρειο του στην κορυφη ειχε βαλει μοσσ καθως και βρυα (μιας και διαβασα πιο πανω οτι σκεφτεσαι να βαλεις φυλλα απο πλατανο).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pistia είναι το πιο κοινό όπως είπε και ο Θοδωρής. Θέλω να αποσυμφορήσω το δικό μου οπότε μπορώ να σου φέρω αρκετή ποσότητα, κατεβαίνω Αθήνα την ερχόμενη Τρίτη 15!.

Μετά θα πηγαινα σε καποιο ειδος Azolla ή γενικά κάτι σαν μικρές φτέρες όπως λέγονται. Για κατω καμια κρυπτοκορινα, καμια βαλισνερια ή γενικα χαμηλων απαιτησεων φυτά, δεν περνάει καθόλου φως.

Για φύλλα που λες, σκέψου ότι σε 30 λιτρα εγώ εχω ρίξει ήδη καμιά 20αρια φυλλα διαφορων μεγεθών. Συνήθως ανά 5άδες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση!!!

 

Πάντως μέχρι στιγμής έχω βρει limnobium laevigatum 1-2 Grow και salvinia auriculata 1-2 Grow. Ίσως τελικά βάλω κάτι από αυτά.

Με βλέπω για βουνό το σαββατοκύριακο για μάζεμα αλλά δεν μου είπατε βρε παιδιά, ότι μαζέψω βράσιμο και μετά μέσα ή κατευθείαν μέσα?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, PanosTetra said:

Ευχαριστώ για την πρόταση!!!

 

Πάντως μέχρι στιγμής έχω βρει limnobium laevigatum 1-2 Grow και salvinia auriculata 1-2 Grow. Ίσως τελικά βάλω κάτι από αυτά.

Με βλέπω για βουνό το σαββατοκύριακο για μάζεμα αλλά δεν μου είπατε βρε παιδιά, ότι μαζέψω βράσιμο και μετά μέσα ή κατευθείαν μέσα?

Τα βράζεις για μη περάσουν τυχόν παθογόνα βακτήρια στο νερό και πολλαπλασιαστούν. Κανονικά θα ήταν καλό, ειδικά αν δεν γνωρίζεις το περιβάλλον που τα παίρνεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Azolla filiculoides, είναι αρκετά όμορφο και διαφορετικό για τα δικά μας δεδομένα. Αν το βρεις θέλω κ εγώ :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω την άποψή σας πάνω σε ένα θέμα και για να μην ανοίγω καινούργιο λέω να το αναλύσουμε εδώ.

Μιας και λοιπόν φτιάχνω σιγά σιγά το ενυδρείο ψάχνω έναν όμορφο μονομάχο. Επειδή στην πρόσφατη παραγγελία στον ruinemans,για όσους παρακολούθησαν το θέμα, υπήρχαν δύο crowntail που ζήτησα οι οποίοι όμως εξαντλήθηκαν σε διάστημα λίγων ημερών και έτσι είπα να ψάξω πιο βαθιά.

 Επειδή είμαι λίγο παλαβός ως προς τους μονομάχους, έχω φτάσει να είμαι σε επικοινωνία με εκτροφέα στην ταιλάνδη και εδώ θέλω την βοήθειά σας. Ο συγκεκριμένος δουλεύει μόνο με paypal το οποίο μπορώ μεν να φροντίσω μέσω γνωστού αλλά με τα μεταφορικά τι γίνεται? Όπως κατάλαβα αυτό γίνεται μέσω εξπορτερ (transhipper όπως τον αναφέρουν) στην γερμανια ο οποίος παραλαμβάνει τα ψάρια και στη συνέχεια τα στέλνει ελλάδα. Έχει δοκιμάσει κανείς να φέρει ψάρι/α από χώρα εκτός Ε.Ε?και αν ναι θέλω λίγο βοήθεια ως προς την διαδικασία για να κατανοήσω καλύτερα τι γίνεται. 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, PanosTetra said:

Λοιπόν θέλω την άποψή σας πάνω σε ένα θέμα και για να μην ανοίγω καινούργιο λέω να το αναλύσουμε εδώ.

Μιας και λοιπόν φτιάχνω σιγά σιγά το ενυδρείο ψάχνω έναν όμορφο μονομάχο. Επειδή στην πρόσφατη παραγγελία στον ruinemans,για όσους παρακολούθησαν το θέμα, υπήρχαν δύο crowntail που ζήτησα οι οποίοι όμως εξαντλήθηκαν σε διάστημα λίγων ημερών και έτσι είπα να ψάξω πιο βαθιά.

 Επειδή είμαι λίγο παλαβός ως προς τους μονομάχους, έχω φτάσει να είμαι σε επικοινωνία με εκτροφέα στην ταιλάνδη και εδώ θέλω την βοήθειά σας. Ο συγκεκριμένος δουλεύει μόνο με paypal το οποίο μπορώ μεν να φροντίσω μέσω γνωστού αλλά με τα μεταφορικά τι γίνεται? Όπως κατάλαβα αυτό γίνεται μέσω εξπορτερ (transhipper όπως τον αναφέρουν) στην γερμανια ο οποίος παραλαμβάνει τα ψάρια και στη συνέχεια τα στέλνει ελλάδα. Έχει δοκιμάσει κανείς να φέρει ψάρι/α από χώρα εκτός Ε.Ε?και αν ναι θέλω λίγο βοήθεια ως προς την διαδικασία για να κατανοήσω καλύτερα τι γίνεται. 

Κάτι αντίστοιχο έψαχνε και ο @panos nts πριν καιρό για να φέρει μονομάχους. Και να πάνε Γερμανία μαζί με άλλα ψάρια, μετά δε συμφέρει να στα στείλει εδώ. Τα μεταφορικά είναι fixed κάπου 80+ ευρώ και όσο ανεβαίνει το βάρος ανεβαίνει το κόστος. Εμείς για αρκετούς μονομάχους από Γερμανία δώσαμε κοντά 150 ευρώ για να έρθουν overnight στην Αθήνα. Οπότε να πάρεις ένα ψάρι γύρω στα 10-15, άντε 20 ευρώ και να δώσεις άλλα 80 για μεταφορικά δε στέκει. Ίσως αν κανονιστεί κάποια νέα εισαγωγή μονομάχων να βρεις άκρη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω.

να φανταστώ πως και να προσεγγίσεις μαγαζί στην Ελλάδα ώστε να παραγγείλεις ξέχωρα δικό σου μονομάχο από τον εξαγωγέα τους μαζί με την παραγγελία του μαγαζιού τότε το κόστος μεταφοράς θα είναι πάνω κάτω το ίδιο? 

Εγώ πάντως έστειλα ένα mail στην γερμανία τελείως ενημερωτικό και λογικά θα μου απαντήσουν. 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα αν και ψαροκαμενος και γουστσρω απιστευτα τους μονομαχους ειδικα τους wild type πλεον, δεν θα εδινα και 100 ευρω που περιπου τοσο θα σου βγει για να ερθει σε μια νυχτα ο μονομαχος απο οπου και να τον επαιρνα οτι ειδος και να ηταν..

Γενικα ψαξε και βρες τι θελεις και μετα μπορουμε να μιλησουμε και μαζι και να βρουμε μια ακρη για αυτο που θελεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

*update"

 

έγινε μια αναδιαμόρφωση του ενυδρείου. τα driftwood μπήκαν πιο κοντά στο κεντρικό ξύλο, έκοψα σε μικρότερα κομμάτια τα φύλλα και τα άπλωσα στον βυθό. 

Κάποιες τρύπες που υπήρχαν στο mopani τις έκλεισα με μερικές ρίζες από buchephalandra sp. red που βρήκα διαθέσιμο και έμαθα πως είναι αντίστοιχο φυτό με την ανούμπια. Προβλέπεται ακόμα να βάλω alder cones, μικρά κουκουνάρια, και φύλλο πλατάνου. 

Στην επιφάνεια μπήκε δυστυχώς λίγη ποσότητα από salvinia reticulata μιας και δεν υπήρχε περισσότερο διαθέσιμο. Από ότι βλέπετε νομίζω πως επιβάλλεται να καλυφθεί όλη η επιφάνεια για να μειωθεί το φως που θα πέφτει προς τα κάτω και η λάμπα είναι δυνατούτσικη (10w, 850lm). Πόσες ώρες να ρυθμίσω τον φωτισμό για την ανάπτυξη της salvinia?

και μία φωτογραφία:

 

49213409_2182257025129091_4774176854711992320_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

*update"

 

έγινε μια αναδιαμόρφωση του ενυδρείου. τα driftwood μπήκαν πιο κοντά στο κεντρικό ξύλο, έκοψα σε μικρότερα κομμάτια τα φύλλα και τα άπλωσα στον βυθό. 

Κάποιες τρύπες που υπήρχαν στο mopani τις έκλεισα με μερικές ρίζες από buchephalandra sp. red που βρήκα διαθέσιμο και έμαθα πως είναι αντίστοιχο φυτό με την ανούμπια. Προβλέπεται ακόμα να βάλω alder cones, μικρά κουκουνάρια, και φύλλο πλατάνου. 

Στην επιφάνεια μπήκε δυστυχώς λίγη ποσότητα από salvinia reticulata μιας και δεν υπήρχε περισσότερο διαθέσιμο. Από ότι βλέπετε νομίζω πως επιβάλλεται να καλυφθεί όλη η επιφάνεια για να μειωθεί το φως που θα πέφτει προς τα κάτω και η λάμπα είναι δυνατούτσικη (10w, 850lm). Πόσες ώρες να ρυθμίσω τον φωτισμό για την ανάπτυξη της salvinia?

και μία φωτογραφία:

 

49213409_2182257025129091_4774176854711992320_n.jpg

Ανάλογα, από 8-12 ώρες τη μέρα. Νομίζω με 8 ώρες θα είσαι κομπλέ δεν θα χει θεμα, ειναι ανθεκτικά φυτά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 ωρες θα ειναι μια χαρα για το φυτο αλλα νονιζω η λαμπα ειναι πολυ δυνατη.. θα εχεις θεμα με αλγες.. για αυτο προσεξε το λιγακι.. 

Απο εκει και περα μου αρεσει ο τροπος που το εκανες και μπορεις ανετα να βρεις ολα τα υλικα αυτα που ειπες ειδικα αν εισαι μακρια απο μεγαλη πολη η εχεις χωριο.. περιμενουμε και αλλο update.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με ανησυχεί πάνο γι αυτό λέω να μην πάω με νορμαλ φωτοπερίοδο αλλά ίσα ίσα. Στη τελική αλλάζω και φωτιστικό...

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 5:23 ΜΜ, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Λοιπόν θέλω την άποψή σας πάνω σε ένα θέμα και για να μην ανοίγω καινούργιο λέω να το αναλύσουμε εδώ.

Μιας και λοιπόν φτιάχνω σιγά σιγά το ενυδρείο ψάχνω έναν όμορφο μονομάχο. Επειδή στην πρόσφατη παραγγελία στον ruinemans,για όσους παρακολούθησαν το θέμα, υπήρχαν δύο crowntail που ζήτησα οι οποίοι όμως εξαντλήθηκαν σε διάστημα λίγων ημερών και έτσι είπα να ψάξω πιο βαθιά.

 Επειδή είμαι λίγο παλαβός ως προς τους μονομάχους, έχω φτάσει να είμαι σε επικοινωνία με εκτροφέα στην ταιλάνδη και εδώ θέλω την βοήθειά σας. Ο συγκεκριμένος δουλεύει μόνο με paypal το οποίο μπορώ μεν να φροντίσω μέσω γνωστού αλλά με τα μεταφορικά τι γίνεται? Όπως κατάλαβα αυτό γίνεται μέσω εξπορτερ (transhipper όπως τον αναφέρουν) στην γερμανια ο οποίος παραλαμβάνει τα ψάρια και στη συνέχεια τα στέλνει ελλάδα. Έχει δοκιμάσει κανείς να φέρει ψάρι/α από χώρα εκτός Ε.Ε?και αν ναι θέλω λίγο βοήθεια ως προς την διαδικασία για να κατανοήσω καλύτερα τι γίνεται. 

Δυστοιχως αυτο το ξεχνας,το να φερεις ψαρι εκτος απο ΕΕ μονος σου.Γινεται μονο μεσω καταστηματος και παλι δεν ειναι στανταρ.

Για να φερεις μονος σου θελεις πολυ χαρτουρα και παλι ισως να μη τα καταφερεις.

Εχω φιλους εκτρωφεις στην Ινδονησια που εχουν μονομαχους αλλα μπορουν να σου πιασουν και απο το διπλανο ποταμι αλλα δεν μπορουν να στειλουν τα ψαρια Ελλαδα λογω χαρτουρας.

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν ελλάδα δεν στέλνει κανένας εκτροφέας. Αυτό γίνεται μόνο μέσω εξπορτερ στην ευρώπη όπου παραλαμβάνουν τα ψάρια και στη συνέχεια στα στέλνουν μέσω ups. Δεν θα το κάνω λόγω κόστους, αλλά μαγαζί στην γερμανία στέλνει ελλάδα και σε ιδιώτες. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...