Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μέχρι το προηγούμενο βράδυ ήταν όλα μια χαρά. Το πρωί είδα ο ψαράκι μέσα στην κρυψώνα του πλάγια, σχεδόν άχρωμο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 450 λίτρα (1,5μ Χ 0,5μ Χ 0,6μ)

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): jbl 1500 (έχω βγάλει τα 2 σφουγγαράκια από τα 4 και έχω βάλει βιολογικό μακαρόνι και στην κορυφή έχει υαλοβάμβακα)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 8 μήνες με στρώσιμο από βακτήρια και τροφή

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 12 ψάρια 1 έτους aulonacara stuartgranti (1 αρσενικό - 3 θηλυκά), 1 αρσενικό - 3 θηλυκά Melanochromis Johannii, 1 αρσενικό - 3 θηλυκά Melanochromis Dialeptos Chikala Κάπου στα 30 μικρά ψαράκια χιλιοστών σε γεννήστρες

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2-3 φορές την ημέρα τάισμα. Το νερό προετοιμάζεται σε πλαστικό με θερμοστάτη και κυκλοφορητη με ανατάραξη περίπου 1 ημέρα πιο πριν χωρίς χρήση αντιχλώριου. Αλλαγές κατά μέσο όρο 10 μέρες (ελάχιστη διάρκεια 7 ημέρες - μέγιστη 14 ημέρες)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH: 11

- GH: 14

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 20

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 1 αρσενικό 1 έτους aulonacara stuartgranti

- Ιστορικό Ψαριού: Υγιές.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Όταν τάισα δεν ανέβηκε για να φάει. Έχει χάσει αρκετά το χρώμα του και κινούνταν και σε πλάγια θέση. Επίσης είδα μια κιχλίδα να πάει να τον τσιμπήσει. Έχει κόκκινα στίγματα σε ένα σημείο και τα άκρα των πτερυγίων του είναι σαν λιωμένα στις άκρες

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Πριν από 6 μήνες σε άλλο ψάρι είχε εμφανιστεί αυτό 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

Δεν έχει χρησιμοποιηθεί κανένα φάρμακο το μόνο που έκανα χθες ήταν να φτιάξω μια καραντίνα με αεραντλία και 80% νερό ενυδρείου - 20% νερό καινούριο με την χρήση seachem prime.

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: 

Τα κόκκινα στίγματα

 

S1810001.JPG.b2989315b4f621a6b0677563a837fe76.JPGS1810003.JPG.638b09d970c40d008fe12358996255fb.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τα σάπια πτερύγια

 

S1810004.JPG.af35e8d4a822d373e0b570358f33795f.JPGS1810005.JPG.e0fe94a3144e0a9cb4c948293264c2cb.JPGS1810006.JPG.4793a263e3f153f3c385aa9b1c80fd31.JPG

Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό της SERA βρίσκω διάφορα πιθανά αίτια όπως :

Σήψη πτερυγίων (αλλά λέει άσπρα τελειώματα στα πτερύγια αν και εγώ έβλεπα γκρίζα κυρίως)

Εσωτερικά παράσιτα (η τρύπα στο κεφάλι τι εννοεί?)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Από τον οδηγό της SERA βρίσκω διάφορα πιθανά αίτια όπως :

Σήψη πτερυγίων (αλλά λέει άσπρα τελειώματα στα πτερύγια αν και εγώ έβλεπα γκρίζα κυρίως)

Εσωτερικά παράσιτα (η τρύπα στο κεφάλι τι εννοεί?)

Τρυπες στο κεφαλη - Hexamita

τωρα πιο πολυ για fin rot φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που γυρισα το ειδα γυρισμενο αναποδα. Με το που πηγα να το πιασω αρχισενα κολυμπαει αλλα πολυ αδυναμα. Τι να κανω?τι θεραπεια να ξεκινησω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τρυπες στο κεφαλη - Hexamita

τωρα πιο πολυ για fin rot φαινεται.

Κοιταξα στον οδηγο της sera δεν βρηκα πουθενα το finrot να δω τι θα κανω. Τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τίποτα, λογικά θα μας αποχαιρετήσει σύντομα. Το ψάρι φαίνεται να έχει φάει ξύλο και δεν άντεξε. 

 

Βελτίωσε κάπως τις συνθήκες του νερού σου με συχνότερες αλλαγές νερού και φτιαξε κρυψώνες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:
πριν 16 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Για μένα τίποτα, λογικά θα μας αποχαιρετήσει σύντομα. Το ψάρι φαίνεται να έχει φάει ξύλο και δεν άντεξε. 

 

Βελτίωσε κάπως τις συνθήκες του νερού σου με συχνότερες αλλαγές νερού και φτιαξε κρυψώνες. 

 

Αυτο με τις κρυψωνες πρεπει να το επισπευσω μαλλον. Βεβαια ηταν το μεγαλυτερο απο ολα τα ψαρια. Πιο πολυ φοβαμαι την ποιοτητα μιας και μπηκαν 10 ψαρια και μαλλον το παραεριξα εξω με τις τροφες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αυτο με τις κρυψωνες πρεπει να το επισπευσω μαλλον. Βεβαια ηταν το μεγαλυτερο απο ολα τα ψαρια. Πιο πολυ φοβαμαι την ποιοτητα μιας και μπηκαν 10 ψαρια και μαλλον το παραεριξα εξω με τις τροφες.

 Βαλε ψαρι σε απομονωση (αν γινεται), αλλαγη νερου 30% μετα Bactopur ή Bactopur direct. Απο τα φαρμακα τι εχεις;

μπορει και να  το χτυπησαν, εχει και κοκκινα σημαδια (βακτηριακη μολυνση μαλλον), αλλα η ουρα και πτερυγιο μου φαινεται για fin rot....(βακτηριακη μολυνση παλι).

Οπως λεει ο @KostasGr, κανε αλλαγη νερου και στο μεγαλο ενυδρειο και κανε μετρησεις.

Με τι τεστακια μετρας; Απλα ειδα το ph= 7,6  με Kh=11 kai Gh= 14 , αν δεν εχεις παροχη CO2, τοτε ειναι αδυνατο να εχεις τετοιες τιμες....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 Βαλε ψαρι σε απομονωση (αν γινεται), αλλαγη νερου 30% μετα Bactopur ή Bactopur direct. Απο τα φαρμακα τι εχεις;

μπορει και να  το χτυπησαν, εχει και κοκκινα σημαδια (βακτηριακη μολυνση μαλλον), αλλα η ουρα και πτερυγιο μου φαινεται για fin rot....(βακτηριακη μολυνση παλι).

Οπως λεει ο @KostasGr, κανε αλλαγη νερου και στο μεγαλο ενυδρειο και κανε μετρησεις.

Με τι τεστακια μετρας; Απλα ειδα το ph= 7,6  με Kh=11 kai Gh= 14 , αν δεν εχεις παροχη CO2, τοτε ειναι αδυνατο να εχεις τετοιες τιμες....

Δεν εχω καποιο φαρμακο εκτος απο εκεινο το μπλε απο το φαρμακειο απο την προηγουμενη φορα. Θα κοιταξω αυριο στα μαγαζια αλλιως να το παραγγειλω?θα ερθει.μεθαυριο. δεν ξερω αν εχει νοημα. Το ph τεστ που εχω ειναι το medium και μεγιστο εχει 7,6 οποτε δεν ξερω σιγουρα. Gh kh ειναι πιο παλιες μετρησεις. Νο2 και ΝΗ4 ειναι μηδενικα ΝΟ3 θα κανω αυριο. Αν βρω αυριο το φαρμακο να ριξω και στο μεγαλο ή μονο στην καραντινα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δεν εχω καποιο φαρμακο εκτος απο εκεινο το μπλε απο το φαρμακειο απο την προηγουμενη φορα. Θα κοιταξω αυριο στα μαγαζια αλλιως να το παραγγειλω?θα ερθει.μεθαυριο. δεν ξερω αν εχει νοημα. Το ph τεστ που εχω ειναι το medium και μεγιστο εχει 7,6 οποτε δεν ξερω σιγουρα. Gh kh ειναι πιο παλιες μετρησεις. Νο2 και ΝΗ4 ειναι μηδενικα ΝΟ3 θα κανω αυριο. Αν βρω αυριο το φαρμακο να ριξω και στο μεγαλο ή μονο στην καραντινα?

Αν θελεις, μπορεις το μπλε(methylene blue) να ριξεις τωρα σε καραντινα, απλα μην υπερβαινεις την δοση ή ριξε λιγοτερο απο το κανονικο, να δεις πως αντιδραεi το ψαρακι. Και βεβαια φουλ αεραντλια. Αν το ψαρακι θα ειναι πολυ ανυσηχω χαμηλωνεις δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις, μπορεις το μπλε(methylene blue) να ριξεις τωρα σε καραντινα, απλα μην υπερβαινεις την δοση ή ριξε λιγοτερο απο το κανονικο, να δεις πως αντιδραεi το ψαρακι. Και βεβαια φουλ αεραντλια. Αν το ψαρακι θα ειναι πολυ ανυσηχω χαμηλωνεις δοσολογια.

Εβαλα και κυκλοφορητη αλλα το ζοριζε οποτε το αφησα στην ησυχια του. Δεν μπορω να καταλαβω κατι. Υπαρχουν στιγμες που ειναι ησυχο στην ησυχια του σε μια ακρουλα αλλα κολυμπαει κανονικα εμφανως βεβαια ταλαιπωρημενο και με καθολου ορεξη για φαγτο. Και υπαρχουν στιγμες που το βλεπω ανασκελα να επιπλεει στο πατο και οταν πηγαινω να γυριζει και να ερχεται στην επιφανεια. Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εβαλα και κυκλοφορητη αλλα το ζοριζε οποτε το αφησα στην ησυχια του. Δεν μπορω να καταλαβω κατι. Υπαρχουν στιγμες που ειναι ησυχο στην ησυχια του σε μια ακρουλα αλλα κολυμπαει κανονικα εμφανως βεβαια ταλαιπωρημενο και με καθολου ορεξη για φαγτο. Και υπαρχουν στιγμες που το βλεπω ανασκελα να επιπλεει στο πατο και οταν πηγαινω να γυριζει και να ερχεται στην επιφανεια. Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει αυτο

ζοριζεται.. Ας το, μην το στρεσσαρεις. Αυριο θα φανει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

ζοριζεται.. Ας το, μην το στρεσσαρεις. Αυριο θα φανει...

Αρα λες να μην παρω αλλο φαρμακο. Να δω πως θα παει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αρα λες να μην παρω αλλο φαρμακο. Να δω πως θα παει?

Αν θα αντεξει μεχρι αυριο... Δες, αλλα το φαρμακο παρε καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα αντεξει μεχρι αυριο... Δες, αλλα το φαρμακο παρε καλυτερα.

Καλα τοσο γρηγορα χτυπαει η λοιμωξη. Χθες ξεκινησε αυριο μπορει να ειναι νεκρο?. Τελικα πρεπει  να εχουμε φαρμακα σρο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλα τοσο γρηγορα χτυπαει η λοιμωξη. Χθες ξεκινησε αυριο μπορει να ειναι νεκρο?. Τελικα πρεπει  να εχουμε φαρμακα σρο σπιτι

Μερικες φορες οι λοιμοξεις προχωρανε αργα και χωρις συμπτωματα, και οταν εμφανιζονται ειναι ηδη αργα, μερικες φορες μονο ωρες χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια πιο πανω στα πιο πολλα. Βγαλε το ψαρακι και βαλτο μονο του. Το πιο πιθανο να φαγε ξυλο και να μην την παλεψε. Οι λοιμωξεις αυτες ειναι απο αυτη τη δουλεια.

Αεραντλια και κλειστα φωτα. Αφου δεν τρωει αμεσα βιταμινη να αναζωογονηθει λιγο και να ενισχυσεις το ανοσοποιητικο το οποιο εχει πεσει απ το στρες.

Bactopur αυριο για να καταπολεμησεις τις βακτηριακες και σε δευτερο χρονο αντιχλωριο με αλοη για να συνελθει η ουρα.

Οχι bactopur direct. Αυτο ειναι προληπτικη τροφη στην ουσια.

Αν την βγαλει μεχρι το πρωι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Συμφωνω με τα παιδια πιο πανω στα πιο πολλα. Βγαλε το ψαρακι και βαλτο μονο του. Το πιο πιθανο να φαγε ξυλο και να μην την παλεψε. Οι λοιμωξεις αυτες ειναι απο αυτη τη δουλεια.

Αεραντλια και κλειστα φωτα. Αφου δεν τρωει αμεσα βιταμινη να αναζωογονηθει λιγο και να ενισχυσεις το ανοσοποιητικο το οποιο εχει πεσει απ το στρες.

Bactopur αυριο για να καταπολεμησεις τις βακτηριακες και σε δευτερο χρονο αντιχλωριο με αλοη για να συνελθει η ουρα.

Οχι bactopur direct. Αυτο ειναι προληπτικη τροφη στην ουσια.

Αν την βγαλει μεχρι το πρωι!

Θοδωρή το βλέπω να την παλεύει...τι βιταμίνη?

Link to comment
Share on other sites

@natateo, @Sturm αντι για το bactopur μου είπαν εδω λάρισα ότι δουλεύουν τις tetra το contraspot ή το tetra general tonic. κανουν δουλειά?Μου είπαν ότι είναι το ίδιο πράγμα

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

@natateo, @Sturm αντι για το bactopur μου είπαν εδω λάρισα ότι δουλεύουν τις tetra το contraspot. κλανει δουλειά?Μου είπαν ότι είναι το ίδιο πράγμα

Ιδια δουλια κανει Tetra medica general tonic , το αλλο ειναι για πρωτοζωα(ick κ.α)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Ιδια δουλια κανει Tetra medica general tonic , το αλλο ειναι για πρωτοζωα(ick κ.α)

Ωραία σε ευχαριστώ..να ακολουθήσω την αναγραφόμενη δοσολογία?απο βιταμίνη να ψάξω κάποια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δουλεψει ποτε φαρμακο της τετρα. Αν κανει την ιδια δουλεια ξερω γω βαλτο. Βιταμινη οποια βρεις. Παρε και αντιχλωριο με αλοη. Νομιζω οτι της τετρα εχει. Για τσεκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ωραία σε ευχαριστώ..να ακολουθήσω την αναγραφόμενη δοσολογία?απο βιταμίνη να ψάξω κάποια?

Ειναι καλο φαρμακο, ναι  να ακολουθησεις οδηγιες  κανονικα. Προσεξε ημ. ληξης !

Νομιζω μονο fishtamin θα βρεις και αν....

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Δεν εχω δουλεψει ποτε φαρμακο της τετρα. Αν κανει την ιδια δουλεια ξερω γω βαλτο. Βιταμινη οποια βρεις. Παρε και αντιχλωριο με αλοη. Νομιζω οτι της τετρα εχει. Για τσεκαρε το.

για αντιχλώριο με αλόη έχω το seachem prime...αυτό δεν έχει αλόη?

Link to comment
Share on other sites

@Sturm , @natateo είχα ρίξει χθες το μπλε διάλυμα από το φαρμακείο. Πριν χρησιμοποιήσω το φάρμακο να κάνω κάποια αλλαγή νερού? Επίσης την αλλαγή νερού να την κάνω με αντιχλώριο ή ανατάραξη? Και να δεν βρω βιταμίνη να ρίξω τροφή πούδρα ή τριμμένη ή κανένα μπαλάκι μήπως και?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...