Jump to content

Υβριδισμός


panagiotis_dms

Recommended Posts

Πρόσφατα πρόσθεσα μία ομάδα από microrasbora erythromicon στο ενυδρείο στο οποίο φιλοξενώ επίσης μία ομάδα από microrasbora galaxy. Εν αγνοία μου και όπως έμαθα μετά τα δύο είδη υβριδίζουν μεταξύ τους. Επειδή διαβάζοντας διάφορες κριτικές και ψάχνοντας λίγο παραπάνω με την όλη κατάσταση του υβριδισμού, διαπίστωσα πως οι απόψεις διίστανται με αρκετούς χομπίστες να το βρίσκουν έως αποκρουστικό με αποτέλεσμα το όλο σκηνικό να με κάνει να νιώθω ενοχές για την επιλογή μου.

Από την άλλη χωρίς να έχω σκοπό την αναπαραγωγή πόσο μάλλον την πώληση των υβριδίων γιατί αυτό να είναι κάτι που πρέπει ντε και καλά να αποφύγω? Επεμβαίνω στην φύση με κάποιο τρόπο? Ακόμα λοιπόν και να επεμβαίνω με την αναπαραγωγή δύο διαφορετικών ειδών, τότε, χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτοί που φιλοξενούν πόσο μάλλον πωλούν γενετικά τροποποιημένα ψάρια δηλαδή εσκεμμένα φτιαγμένα υβρίδια από ανθρώπους πχ. flowerhorn,blood parrot τότε τί είναι?

Τροφή για σκέψη....

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχεις πρόθεση να τα αφήσεις στη φύση ;

 

Με τα υβρίδια δεν έχουμε πρόβλημα και λανθασμένα ( κατα την άποψή μου ) κάποιοι έχουν πρόβλημα με τον υβριδισμό .

Μη ξεχνάς ότι η φύση ολόκληρη , όπως τη ξέρουμε σήμερα είναι το αποτέλεσμα πολλών υβριδισμών .

Και το flowerhorn και το blood parrot μια χαρά ψάρια είναι .

Ποιό σοβαρό είναι η απελευθέρωση ψαριών σε οικοσυστήματα που δεν ανήκουν .

Κάνε το χόμπι σου και απόλαυσέ το .

 

Υγ. Στα βαμμένα και στα μεταλλαγμένα είμαστε αντίθετοι .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...