Jump to content

Συνάντηση ΑΖ Βορείου Ελλάδος 2019


Χρήστος

Recommended Posts

2 hours ago, DeLk said:

Πολύ θα το ήθελα αλλά λόγω εξεταστικής είναι απαγορευτικό :(

Ακρως σεβαστό..Καλή επιτυχία λοιπόν και θα τα πούμε στην επόμενη  ή αν έρθω για καφεδάκι Λάρισα..  ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

On 15/1/2019 at 8:14 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

 

 

Θα ανέβουμε?

Γιώργη μου, δε μπορώ να το κανονίσω, λόγω δουλειάς και μικρού. Δυστυχώς... και θα ήθελα -πραγματικά- να βρεθώ, κάποια στιγμή...

 

 

Έγινε επεξεργασία - freediver
Link to comment
Share on other sites

Ρε θεσσαλονικης που είσαστε χαντακωμένη κουνηθήτε λίγο απο το πληκτρολόγιο και ελάτε στην συνάντηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Σάββατο στη συνάντηση όσοι θαλασσινοί έρθουν και θέλουν, μπορουν να φέρουν μαζί τους το ρεφρακτόμετρο τους για να γίνει δοκιμή/σύγκριση στις αποκλίσεις που έχουν τα "κοινά" ραφρακτόμετρα αλατότητητας με αυτά που είναι ειδικά κατασκευασμένα για θαλασσινό νερό.
Θα έχω μαζί μου το ρεφρακτόμετρο της Red Sea, νερό για βαθμονόμηση, και θαλασσινό νερό σε αλατότητα 1026 (35ppt)
Άλλωστε είναι μια ευκαιρία  που εκτός του καφέ και του μπλα μπλα να βγάλουμε και συμπεράσματα.

 

611iS1rGD-L._SX425_.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ρε θεσσαλονικης που είσαστε χαντακωμένη κουνηθήτε λίγο απο το πληκτρολόγιο και ελάτε στην συνάντηση.

 

Τους διώξατε

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2019 at 9:59 PM, Alexis Marianos said:

...υπάρχει χώρος για ένα νέο (όχι στην ηλικία) μέλος ?

Δε το συζητάμε..Σε περιμένουμε!!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, antonis t83 said:

 

Τους διώξατε

Αντώνη καλή χρονιά και χρόνια πολλά με υγεία εύχομαι και για την ονομαστική σου εορτή..

Υπάρχει κάποιος λόγος να κάνεις ένα τέτοιο σχόλιο όταν όπως πιστεύω προσωπικά θέλεις το καλό του φόρουμ και του χόμπυ?

Μάζεψε τα άτομα που περνούσατε καλά στις παλιότερες συναντήσεις και έλατε να περάσουμε καλά και να λύσουμε κι από κοντά και με αμεσότητα προβληματάκια που δεν θα πρέπει να είναι ικανά έναν άνθρωπο σαν κι εσένα να τον κάνουν να αφήνει τέτοια σχόλια σε ένα μέρος που αγάπησε και έχει αφήσει πολλές γνώσεις και που πιστεύω δυνατά αγαπάει ακόμα..

Δεν χρειάζεται ρε φίλε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα μια χούφτα Έλληνες να κολλάμε σε παρεξήγησης του παλιού ή του πρόσφατος παρελθόντος και να μην μπορούμε να αφήσουμε πίσω μας κάποια πράγματα. Αντώνη δεν ξέρω γιατί και με ποιον παρεξηγήθηκες και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε με το πληκτρολόγιο, το θέμα είναι ότι πάντοτε έτσι γίνονταν σαν σύνολο, μια παρεξηγούμασταν, μια δεν είχαμε χρόνο, μια βαριόμασταν, μια μιας έπιανε ο ωχαδερφισμός, μια δεν έχουμε χρήματα, και χίλιες δυο άλλες δικαιολογίες με την τελευταία καραμέλα την δικαιολογία της κρίσης.

Κλινόμαστε στο καβούκι μας και μας αρέσει να μελαγχολούμε. Όχι εγώ δεν θα μείνω στο καβούκι μου θα βγω και θα ξοδέψω το 50αρικο και την μισή μου μέρα για να έρθω ελπίζοντας πως θα γνωρίσω  νέα άτομα, πως θα κάνω νέες φιλίες, ελπίζοντας να δω παλιά άτομα και να θυμηθούμε κάποια πράγματα, ελπίζοντας να δω τους νέους φίλους που έκανα και να εμβαθύνω την σχέση μας.

Αυτό το χόμπι και το ΑΖ με έδωσαν πολλά, με έδωσαν γνώσεις, υπομονή, επιμονή, γνωριμίες, νέους φίλους, νέες παρέες σχεδόν σε όλοι την Ελλάδα. Πλέον όπου και να βρεθώ έχω και από ένα χομπιστα να βγούμε να ποιούμε έναν καφέ.

Αυτή είναι η τελευταία μου πρόσκληση για την συνάντηση όσοι θέλουν ας έρθουν από αγάπη για το χόμπι και για νέες γνωριμίες και όχι από εξαναγκασμό, δεν θέλω περίεργους, μπαχαλάκιδες, παρτα ούλες, τσάπα πράγμα, χαβαλέ για σκότωμα της ώρας δεν τους θέλω ούτε για μισό λεπτό.

Για αυτό αποφασίσαμε να μην κόψουμε πίτα με δώρα γιατί δεν θα θέλαμε να έρθουν άτομα για να δουν αν κέρδισαν κάτι η να πάρουν τσάπα πράγμα από καλούδια που ενδεχόμενος θα φέρναμε δεν θέλω να έρθουν δωροδέκτες,  θέλω απλούς κοινούς θνητούς γνήσιους χομπιστες. Όπως την τελευταία φορά που είμασταν πολύ λίγοι αλλά περάσαμε μια χαρά.

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παω να βγαλω την βαλιτσα μου :)

Θελει κανενας καμια γαριδα (neocaridina orange);

Μπορω να φερω και μερικες red crystal, να μου πειτε ομως μεχρι το βραδυ

Απο φυτα.... @panos nts, microsorum, Hygrophila Polysperma 'Rosanervig',Rotala Rotundifolia,Lindernia Rotundifolia,Lobelia Cardinalis Mini,Bacopa (Monnieri) Compact

απο ευκολα μονο αυτα εχω, αλλα θελουν CO2. και επιφανειας - pistia kai limnobium. Φτανουν;

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παω να βγαλω την βαλιτσα μου [emoji4]
Θελει κανενας καμια γαριδα (neocaridina orange);
Μπορω να φερω και μερικες red crystal, να μου πειτε ομως μεχρι το βραδυ
Απο φυτα.... [mention=63195]panos nts[/mention], microsorum, Hygrophila Polysperma 'Rosanervig',Rotala Rotundifolia,Lindernia Rotundifolia,Lobelia Cardinalis Mini,Bacopa (Monnieri) Compact
απο ευκολα μονο αυτα εχω, αλλα θελουν CO2. και επιφανειας - pistia kai limnobium. Φτανουν;
 
Φτανουν να στησω αλλα 2 ενυδρεια!! Ευχαριστω πολυ ναταλια ειναι τελεια!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, natateo said:

Παω να βγαλω την βαλιτσα μου :)

Θελει κανενας καμια γαριδα (neocaridina orange);

Μπορω να φερω και μερικες red crystal, να μου πειτε ομως μεχρι το βραδυ

Απο φυτα.... @panos nts, microsorum, Hygrophila Polysperma 'Rosanervig',Rotala Rotundifolia,Lindernia Rotundifolia,Lobelia Cardinalis Mini,Bacopa (Monnieri) Compact

απο ευκολα μονο αυτα εχω, αλλα θελουν CO2. και επιφανειας - pistia kai limnobium. Φτανουν;

 

Λέω να βάλεις απ' έξω ένα σήμα "Hazardous, Toxic-Radioactive" και να κάνετε φάρσα στο σεκιουριτά όταν μοιράζεις πράγματα :P 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DeLk έγραψε:

Λέω να βάλεις απ' έξω ένα σήμα "Hazardous, Toxic-Radioactive" και να κάνετε φάρσα στο σεκιουριτά όταν μοιράζεις πράγματα :P 

Δεν ξέρω αλλά επειδή θα είναι φυτά αρμόζει ποιο καλά κάποια πάνινη τσάντα με κανένα σήμα κάνναβης να πάρω και κανένα ραδιοκασετόφωνο όπως τα αρχαία χρόνια του 80s και να ακούμε το παρακάτω τραγούδι.

 

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλεις απ' έξω ένα σήμα "Hazardous, Toxic-Radioactive" και να κάνετε φάρσα στο σεκιουριτά όταν μοιράζεις πράγματα [emoji14] 
Το κανω εικονα να μας μαζευουν τα περιπολικα 2-2.. χαχαχαχ

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ ηθελα κι εγώ πολύ να έρθω αλλά δουλευω ...

Θα μου δίνατε και τιποτε φυτακιαααα θα μου λέγατε πως να κάνω το ενυδρειο μου με γκαζονακι και φυσικά θα σας έλεγα και για σειρες Netflix :hehe:

Στην επόμενη θα προσπαθήσω να έρθω οπωσδηποτε..Κι αν δουλευω θα αλλάξω.. Τα καλύτερα χανωωω :bigemo_harabe_net-99:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Παω να βγαλω την βαλιτσα μου :)

Θελει κανενας καμια γαριδα (neocaridina orange);

Μπορω να φερω και μερικες red crystal, να μου πειτε ομως μεχρι το βραδυ

Απο φυτα.... @panos nts, microsorum, Hygrophila Polysperma 'Rosanervig',Rotala Rotundifolia,Lindernia Rotundifolia,Lobelia Cardinalis Mini,Bacopa (Monnieri) Compact

απο ευκολα μονο αυτα εχω, αλλα θελουν CO2. και επιφανειας - pistia kai limnobium. Φτανουν;

 

Αν έχεις red crystal  θέλω εγώ όσες μπορείς να φέρεις εννοείται και λόγω είδους θα πρέπει να σου πω με το αζημείωτο..   :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Αν έχεις red crystal  θέλω εγώ όσες μπορείς να φέρεις εννοείται και λόγω είδους θα πρέπει να σου πω με το αζημείωτο..   :) 

Για σενα- ουτε συζητηση!

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Να περάσετε όμορφα παίδες! Επιφυλάσσομαι για την επόμενη συνάντηση για να φέρω κι εγώ καμιά πίστια (εγώ με το μπολάκι, η Ναταλία σακούλες μέσα στις σακούλες :bigemo_harabe_net-74::P 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειναι η συναντηση μας στην Σαλονικα..Ηδη ξρκινησα το ταξιδι μου απο Βολο..Ελπιζω να γνωριστουμε με οσα περισσοτερα μελη γινεται..Ελατε να γελασουμε και να περασουμε ενα ομορφο απογευμα Σαββατου..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη πεις

Αν και παρότρυνα να έρθουν άτομα στην συνάντησή προσωπικά μετά απο ένα οικογενειακό πρόβλημα δεν θα μπορέσω να παραβρεθώ. 

Αναρωτιόμουν το πρωί πόσο πιθανό είναι να σου κάτσει κάτι στραβά την ημέρα που προγραμματίζεις κάτι.

 

Είναι η πρώτη φορά που δεν θα παραβρεθώ σε μια συνάντηση του ΑΖ σε όλες ήμουν παρόν ακόμη και με 2-3 άτομα και τώρα που θα είμασταν παραπάνω και θα έβλεπα κάποια παλιά πρόσωπα δεν θα μπορέσω να έρθω. Το κακό είναι ότι έχω πάρει και μια βασιλόπιτα για να κόβαμε έστω συμβολικά, ήθελα να κάνω έκπληξη και τώρα δεν ξέρω τη να την κάνω.

Ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ, να περάσετε καλά όλοι.

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι τιποτα σοβαρό, συμβαίνουν και αυτά Χρήστο, το έχουμε αντιμετωπίσει ακόμη και στα ενυδρεία μας... ο νομος του Μέρφι λέγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε η συνάντηση που εκτός από τα γλυκοθαλασσινά μπλα μπλα με αναδρομές στο παρελθόν και βλέψεις προς το μέλλον κάναμε και τις δοκιμές όσον αφορά τις διαφορές των ρεφρακτόμετρων... και όντως για μια ακόμη φορά επιβαιβεώθηκαν αυτές οι διαφορές. 

DSC_0023.JPG

DSC_0025.JPG

DSC_0027.JPG

DSC_0028.JPG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...