Jump to content

προβλημα με αμμωνια απο αλγη λιμνης


Recommended Posts

καλησπερα παιδια , ενω το ενυδρειο ηταν στρωμένο μετρήσεις όλα κομπλε  εβαλα μια αλγη απο ποταμι (εκανα βλακεια μεγαλη) η αλγη μεσα σε 2 μερες εξαφανίστηκε και ανεβασε αμμωνια ,  αναμεσα σε  0,25-0,50 εκανα αλαγη νερου χτες 50% και σημερα παλι 50% και ακομα δεν επεσε εβαλα και μπολι παλι απο στρωμενο ενυδρειο + βακτηρια τι μπορω να κανω ακομα?θερμοκρασια 24 βαθμοι φιλοξενοι 5 channa

fdfedf.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισεις να αναφερω οτι  εβαλα μια αεραντλια , τα ψαρια δεν δειχνουν κανενα προβλημα ,  τρωνε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μαι γνώστης εγώ από ότι έχω καταλάβει με τις άλγες θα έκανα τα εξής...1) συσκότιση για 2 με 3 μέρες...2) απομάκρυνση της άλγης χειροκίνητα όσο είναι εφικτό αυτό...3) αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα ή και κάθε μέρα τουλάχιστον 30% μαζί ίσως με προσθήκη βακτηρίων ...4) προσθήκη κάποιου φαρμάκου τύπου excel  σύ,φωνα με τις οδηγίες...δες και τι θα σου πούνε οι πιο έμπειροι βέβαια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε και τον βυθο, απο φυλλα ,ακαθαρσιες και εννοειτε απο  αλγες, που σαπισαν ανεβηκε η αμμωνια,  και ριξε μια ματια στο φιλτρο.Αλλαγες νερου κανε και καθε μερα  απο 20% μεχρι να φυγει η αμμωνια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα κάνω πάλι αλλαγή και ενημερώνω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει ρίξε και λίγο τη θερμοκρασία, να μην αναπτύσσεται η άλγη φουλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...