Jump to content

Αγορά co2 βοήθεια


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά παιδιά. 

Πήρα την απόφαση να αγοράσω μπουκάλα co2 αλλά θέλω μια μικρή βοήθεια για τον εξοπλισμό το τι πρέπει να αγοράσω. 

1)Μπουκαλα βρήκα αυτήν την 2κιλη σε καλή τιμή. 

https://www.olympia-p.gr/el/products/7/Προϊόντα/Διοξείδιο του άνθρακα ενυδρείων

Αν χρειάζεστε και κάτι άλλο να αγοράσω από Olympia πείτε μου παιδιά να τα πάρω με τι μια. 

2)Μανομετρο αυτόν λέω να πάρω παιδιά δυστυχώς μπάτζετ για ποιο ακριβώς δεν έχω οπότε... 

https://aquaclubdesign.com/hs-aqua-co2-pressure-regulator-1-manometer.html

Τώρα παιδιά άλλο τι χρειάζομαι δεν ξέρω σας ξαναθυμηζω άμα χρειάζεται κάτι άλλο από ολυμπια καλό είναι να μ πείτε να το πάρω από εκεί.

Ευχαριστω πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά και σε εσένα. 

 

Η μπουκάλα είναι εντάξει. το μανόμετρο επειδή είχα παρόμοιο με παίδεψε λιγάκι στην αρχή ώστε να σταθεροποιηθεί η ρύθμιση αλλά μετά κομπλέ. Πέρα από αυτά χρειάζεσαι σωληνάκι αέρος για τις συνδέσεις, διαχυτήρα (θα σου πρότεινα τα ποτηράκια), ανεπίστροφη βαλβίδα και μετρητή φυσαλίδων. Αν επιθυμείς ηλεκτρομαγνητική τότε είναι έξτρα αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι. Αν δεν έχεις πάρει τηλέφωνο την ολύμπια κάνε το γιατί εμένα μου είχαν πει πριν καιρό ότι σταμάτησαν να φέρνουν τα παρελκόμενα (διαχυτήρες κτλ). Μπουκάλες λογικά θα έχουν. 

Αν θυμάμαι καλά είχες ένα θέμα σχετικά με ότι όταν θα σου τελειώσει η μπουκάλα θα αργούσαν πολύ να στην γεμίσουν. Τελικά βρήκες άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Βελονοειδης βαλβίδα αυτή που έχει Ολυμπία ποια από τις 2 να πάρω. Έψαξα σε όλη την Ξάνθη δεν βρήκα πουθενά να μου την γεμίσουν μου λένε την στέλνουμε Θεσσαλονίκη και σε 1 10-20μερεσ θα την έχω πίσω ανάλογα με το δρομολόγιο που θα έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Βελονοειδή δεν χρειάζεσαι. Όταν σου έρθει η μπουκάλα τον ρυθμιστή τον βιδώνεις πάνω καλά και όταν ανοίξεις την στρόφιγγα (θα κάνει ένα κλικ, θα το ακούσεις) τότε θα παρατηρήσεις στο μανομετράκι πως θα ανέβει η ένδειξη. Γυρνώντας τη μικρή στρόφιγγα στο πάνω μέρος του ρυθμιστή τότε θα αρχίσει το διοξείδιο. Ανάλογα το πόσο το γυρίζεις τόσο θα ανεβαίνει ο ρυθμός των φυσαλίδων στο μετρητή και άρα πιο πολύ διοξείδιο θα μπαίνει στο ενυδρείο.  Απλά στην αρχή πρέπει να παίξεις λίγο με τον ρυθμιστή για να σταθεροποιηθεί η ροή του διοξειδίου. Αν σε παίρνει πάρε και ένα drop checker, φτηνό είναι, το οποίο το βάζεις στο ενυδρείο και ανάλογα το χρώμα που παίρνει μετά από λίγη ώρα βλέπεις πόσο διοξείδιο έχει το νερό. Μπλέ αν είναι κάτω από 20-30ppm, Πράσινο (επιθυμητό) αν είναι στα 20-30ppm και κίτρινο αν είναι παραπάνω. 

Σου βάζω και το δικό μου θέμα όταν το έστησα αν βρεις κάποια παραπάνω πληροφορία. Εμένα δεν με βόλεψε πολύ ο ρυθμιστής και τον αντικατέστησα πάντως όχι ότι δεν θα κάνεις δουλειά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις το ρυθμιστη που δειχνεις στο πρωτο post(με ενα μανομετρο) δεν θα ξερεις ποτε ποσο co2 εχει η μπουκαλα σου.Επισης χωρις την βελονοειδη δεν ειμαι σιγουρος αν θα τα καταφερεις να ρυθμισεις σωστα τον αριθμο των φυσαλλιδων.Μιλαμε παντα για τον συγκεκριμενο ρυθμιστη πιεσης που δειχνεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

Βέβαια εγώ συμφώνησα με αυτόν τον ρυθμιστή καθαρά λόγω περιορισμένου μπάτζετ και συν ότι δούλεψα παρόμοιο ρυθμιστή για περίπου 5 μήνες χωρίς πρόβλημα δηλαδή ουσιαστικά μέχρι να αδειάσει η μπουκάλα. Από κει και πέρα ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το μανόμετρο θέλω να συνεχίσω παιδιά τα οικονομικά είναι δύσκολα οπότε καταλαβαίνετε 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου φίλε μου αλλά συμφώνησα καθαρά λόγω του μπάτζετ σου. Αυτά που γράφει ο @rastaman είναι σωστά και είναι στοιχεία που ένας σωστός ρυθμιστής πρέπει να τα έχει. Το ότι θα δουλέψεις και με αυτόν όμως είναι σίγουρο. Σου έγραψα την εμπερία μου από παρόμοιο ρυθμιστή. 

 Τώρα εφ'όσον δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι καλύτερο και έχεις άμεση ανάγκη το co2 τότε είναι η καλύτερη λύση. Βέβαια αν δεν βιάζεσαι ή μπορείς να βάλεις αγγελία για κάτι μεταχειρισμένο ή κάνεις λίγη οικονομία και παίρνεις το κάτι καλύτερο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν παρεις το ρυθμιστη που δειχνεις στο πρωτο post(με ενα μανομετρο) δεν θα ξερεις ποτε ποσο co2 εχει η μπουκαλα σου.Επισης χωρις την βελονοειδη δεν ειμαι σιγουρος αν θα τα καταφερεις να ρυθμισεις σωστα τον αριθμο των φυσαλλιδων.Μιλαμε παντα για τον συγκεκριμενο ρυθμιστη πιεσης που δειχνεις....

Μια διόρθωση. Οι ρυθμιστες με ενα μανομετρο (οπως ο συγκεκριμενος) δείχνουν ποσο co2 υπάρχει στη μπουκάλα και δεν δείχνουν πίεση εξόδου. 

Link to comment
Share on other sites

Γράφει στη περιγραφή

 

 Ο ρυθμιστής πίεσης HS aqua CO2 επιτρέπει την ανάγνωση της πίεσης της δεξαμενής 

 

 

Έχει ένδειξη max στα 2000psi. Μια γεμάτη μπουκάλα έχει πίεση περίπου 1000psi οπότε δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. 

Στους διπλούς ρυθμιστές το δεύτερο μανομετρο(πίεση εξοδου) έχει ένδειξη μέχρι 100psi.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Κάνει η δεν κάνει ρε παιδιά για να ξέρω να τον παραγγείλω η όχι και βελονοειδης βαλβίδα χρειάζεται η όχι; 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα διπλο μανομετρο και βελονοειδη.

Καλυτερα κανε υπομονη να μαζεψεις τα χρηματα για να ψωνισεις μια φορα και να ειναι το σωστο.

Απο εκει και περα αν σε επειγει τοσο πολυ οπως σου ειπε και ο @PanosTetra και αυτος θα σου δουλεψει...

Στις αγγελιες του φορουμ κοιταξες??

Νομιζω τελευταια ειχαν μπει 1-2 συστηματακια co2

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχει στις αγγελίες.. 

Κάτσε λίγο με αυτό το μανόμετρο π έδειξα δεν χρειάζεστε βελονοειδης βαλβίδα ενώ με 2πλο μανόμετρο χρειάζετε; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα και αυτόν αλλά κάπως περίεργος δεν είναι; που βιδώνει αυτός; 

https://enudreio.com/monathes-co2/wave-co2-meiotes-pieses-me-2-manometrika.html

Έγινε επεξεργασία - Burhi
Ξέχασα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα κάτι τετοιο

https://www.medifire.gr/proionta/viomixanika-aeria-sigkollisi/rithmistes-piesis/rithmistis-piesis-co2-mestriner/

και θα έβαζα και την βελονοειδή στην άκρη και θα ησύχαζα. . .

 

Στην πόλη σου μιας και δεν είναι καμιά μικρή δεν έχει κανένα κατάστημα με βιομηχανικά αέρια ??

Link to comment
Share on other sites

Ααα καλή τιμή και αυτός θα μου κάνει στη μπουκάλα τις Ολυμπιασ έτσι; 

Αδερφέ όσο έψαξα δεν βρήκα πουθενά να γεμίζουν Διοξείδιο του άνθρακα. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά είναι ίδιο σπείρωμα . . .

Πήγαινε σε κάνα φαναρτζίδικο ή σιδεράδικο και κάνε μια ερώτηση.

Αυτοί χρησιμοποιούν βιομηχανικά αέρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αδερφέ μου λέει θα την στείλουμε σαλλονικα να την γεμίσουν και μετά ανάλογα με το δρομολόγιο μπορεί και σε 1 εβδομάδα μπορεί και σε 20 μερεσ..

Για γέμισμα θα ρωτήσω και Καβάλα-κομμοτηνη που είναι 30 λεπτά δρόμος άμα έχει κανεναν να την γεμίσει επιτόπου άμα δεν έχει και εκεί τότες σαλλονικα θα πάω εκεί πιστεύω θα έχει κανέναν να την γεμίσει επιτόπου. 

Αλλά το πρόβλημα μ είναι ακόμα δεν ξέρω τη να αγοράσω έχω μπερδευτεί μπάτζετ υπάρχει μέχρι 100-120-130 βαριά βαριά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε και εδώ: https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail

Με 100 ευρώ παίρνεις: 

Φιάλη πυροσβεστήρα καινούρια 2kg γεμάτη

Βαλβίδα υψηλής πίεσης

Βελονοειδή βαλβίδα για μικρορύθμιση

Bubble counter

Αντεπίστροφη

Ηλεκτροβάνα νυκτός (προεραιτική, το βάζω εγώ αυτό)

Μανόμετρο

Σωληνάκι σιλικόνης 2m

Διαχύτη με κεραμεική πέτρα

 

Ρώτα και μεταφορικά αν σε συμφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε σούπερ φαίνεται αξίζει και τα λεφτά σούπερ είναι πείτε γνώμες σας παρακαλώ άμα είναι να το αγοράσω τσακ μπαμ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...