Jump to content

Αγορά co2 βοήθεια


Burhi

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/diaxytes-diffusers/glass-co2-diffuser-detail αυτή εδώ είναι παιδιά.. 

Drop checker θέλω να πάρω δεν με ενδιαφέρει το κόστος του απλά όσο έψαξα δεν μπόρεσα να βρω σε ελληνικό σαιτ εάν γνωρίζετε κάπου που να υπάρχει πείτε μου να το παραγγείλω και αυτό. 

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/dennerle-co2-maxi-long-term-test-2986/

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4666-eheim-co2-set-μακροπρόθεσμο-τέστ-co2-4011708006832.html

και απο greenwater me 4€- https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/μετρητές-drop-checker/co2-drop-test-mini-detail

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/μετρητές-drop-checker

 υγρο για το drop checker πρεπει να εχει Kh=4 + 3(4) σταγονες απο τεστ Ph.

O @rastafarian εχει γραψει αρθρο για ολα αυτα(και για το πως να φτιαξεις το διαλυμα Kh=4 (ζυγαρια ακριβειας να εχεις μονο)

Θα ψαξω τωρα για λινκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/dennerle-co2-maxi-long-term-test-2986/

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4666-eheim-co2-set-μακροπρόθεσμο-τέστ-co2-4011708006832.html

και απο greenwater me 4€- https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/μετρητές-drop-checker/co2-drop-test-mini-detail

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/μετρητές-drop-checker

 υγρο για το drop checker πρεπει να εχει Kh=4 + 3(4) σταγονες απο τεστ Ph.

O @rastafarian εχει γραψει αρθρο για ολα αυτα(και για το πως να φτιαξεις το διαλυμα Kh=4 (ζυγαρια ακριβειας να εχεις μονο)

Θα ψαξω τωρα για λινκ

 

Ενδιαφερομαι και εγω για το πως να φτιαξεις αυτο το διάλειμμα... Πηρα ενα drop checker απο ebay αλλα εχει μονο το γυαλινο χωρις το υγρο... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος SweepingFish έγραψε:

 

Ενδιαφερομαι και εγω για το πως να φτιαξεις αυτο το διάλειμμα... Πηρα ενα drop checker απο ebay αλλα εχει μονο το γυαλινο χωρις το υγρο... 

Διαβαζετε Μέτρηση του co2 , στο τελος του ποστ εχει 

Παρασκευή διαλύματος 4kh

 

Σε ένα λίτρο απιονισμένο νερό προσθέτουμε 6gr μαγειρική σόδα (sodium bicarbonate) .

Αυτό μας δίνει 200 kh στο λίτρο.

Παίρνουμε 10 ml από το παραπάνω και το αναμιγνύουμε με 490ml .

Έτσι θα έχουμε 500 ml διάλυμα με kh 4.

Εγω παιρνω τα μισα υλικα 3γρ σοδα+ 500γρ απεσταγμενο νερο. Το νερο καλυτερα να ειναι απεσταγμενο(στο φαρμακειο 1 με 1,50 € το λιτρο), γιατι απιονισμενο πολλες  φορες ειναι κακης ποιοτητας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβαζετε Μέτρηση του co2 , στο τελος του ποστ εχει 

Παρασκευή διαλύματος 4kh

 

Σε ένα λίτρο απιονισμένο νερό προσθέτουμε 6gr μαγειρική σόδα (sodium bicarbonate) .

Αυτό μας δίνει 200 kh στο λίτρο.

Παίρνουμε 10 ml από το παραπάνω και το αναμιγνύουμε με 490ml .

Έτσι θα έχουμε 500 ml διάλυμα με kh 4.

Εγω παιρνω τα μισα υλικα 3γρ σοδα+ 500γρ απεσταγμενο νερο. Το νερο καλυτερα να ειναι απεσταγμενο(στο φαρμακειο 1 με 1,50 € το λιτρο), γιατι απιονισμενο πολλες  φορες ειναι κακης ποιοτητας.

 

Νερό από αντίστροφη όσμωση κάνει; Επίσης εκεί που λέει ''Παίρνουμε 10 ml από το παραπάνω και το αναμιγνύουμε με 490ml.'', εννοεί με 490ml νερού;

 

Οπότε φτιάχνω αυτό, ρίχνω λίγο στον drop checker, μαζί με μερικές σταγόνες ph, περιμένω μερικές ώρες και είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SweepingFish έγραψε:

Νερό από αντίστροφη όσμωση κάνει; Επίσης εκεί που λέει ''Παίρνουμε 10 ml από το παραπάνω και το αναμιγνύουμε με 490ml.'', εννοεί με 490ml νερού;

 

Οπότε φτιάχνω αυτό, ρίχνω λίγο στον drop checker, μαζί με μερικές σταγόνες ph, περιμένω μερικές ώρες και είναι έτοιμο.

Το νερο απο α/ο και αυτο μπορει να εχει καποια σκληροτητα, απεσταγμενο παρε, σε καθε φαρμακειο υπαρχει.

490 μλ νερου απεσταγμενο.Στο τελος παντα τσεκαρο το διαλυμα με τεστ Kh.

Δεν χρειαζεται να περιμενεις, μολις ανακατευτει - ειναι ετοιμο. Πρεπει να εχει μπλε χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το νερο απο α/ο και αυτο μπορει να εχει καποια σκληροτητα, απεσταγμενο παρε, σε καθε φαρμακειο υπαρχει.

490 μλ νερου απεσταγμενο.Στο τελος παντα τσεκαρο το διαλυμα με τεστ Kh.

Δεν χρειαζεται να περιμενεις, μολις ανακατευτει - ειναι ετοιμο. Πρεπει να εχει μπλε χρωμα.

Οκ, ευχαριστω! Εγω δεν εχω τεστ kh για ph... Προς το παρων... 

 

Αυτο το διάλυμα έχει ημερομηνία λήξης η κραταει για ενα μεγαλο χρονικο διάστημα; 

Έγινε επεξεργασία - SweepingFish
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος SweepingFish έγραψε:

Οκ, ευχαριστω! Εγω δεν εχω τεστ kh για ph... Προς το παρων... 

 

Αυτο το διάλυμα έχει ημερομηνία λήξης η κραταει για ενα μεγαλο χρονικο διάστημα; 

Κραταει πολυ, απλα θελει να το κλεινεις καλα, να μην εξατμιζεται. Αλλιως το Kh θα αυξηθει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κραταει πολυ, απλα θελει να το κλεινεις καλα, να μην εξατμιζεται. Αλλιως το Kh θα αυξηθει.

Οκ, σε ευχαριστω για την βοήθεια! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστησα την μπουκαλα την άνοιξα(φοβόμουν λιγάκι) και τώρα παιδιά λέω κάτσε να την κλείσω έκλεισα την μπούκλα τέρμα αλλά αυτή συνεχίζει και δίνει Διοξείδιο λογικό είναι αυτό ή όχι (ακόμα φοβάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε λιγο θα σταματήσει να βγάζει.

Δε βάζεις και μια φώτο με το όλο set up?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η φουσκιτσα στο διαχυτηρα είναι φυσιολογική?

Απόψε μάλλον δεν θα κοιμηθώ... Ρε παιδιά σοβαρά τώρα υπάρχει περίπτωση να εκραγεί η να κάνει τίποτα άλλο κακό αυτή η μπουκάλα  έχουμε και παιδιά στο σπίτι 

5CEA1FD5-F9DB-44ED-B1FA-030721664F97.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Burhi
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ μη τρελαίνεσαι. Τίποτα δε θα γίνει. μια χαρά είναι το συστηματακι. Για να κοιμηθείς  ήσυχος σήμερα :D άστο κλειστό και αύριο, λίγο πριν ανάψουν τα φώτα, ξεκινά το. 

Για να καταλάβεις, οι μπουκάλες περνάν υδραυλική δοκιμή, με πίεση πολύ μεγαλύτερη από όσο έχει αυτή τη στιγμή. 

Αύριο λοιπόν με το καλό, το ξεκινάς με περίπου 60 φυσαλίδες ανα λεπτό (πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο σου?) και σιγά σιγά το ανεβάζεις, μέχρι να φτάσεις την επιθυμητή συγκέντρωση  CO2. Μετα το μόνο που θέλει είναι έλεγχο μια φορά στο τόσο, μήπως έχει μεταβληθεί ο αριθμός των φυσαλίδων.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2019 at 10:59 ΜΜ, το μέλος Burhi έγραψε:

Και αυτή η φουσκιτσα στο διαχυτηρα είναι φυσιολογική?

Απόψε μάλλον δεν θα κοιμηθώ... Ρε παιδιά σοβαρά τώρα υπάρχει περίπτωση να εκραγεί η να κάνει τίποτα άλλο κακό αυτή η μπουκάλα  έχουμε και παιδιά στο σπίτι 

5CEA1FD5-F9DB-44ED-B1FA-030721664F97.jpeg

Καλη σου μέρα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας για την μπουκάλα. Να κοιμάσαι ήρεμος :) 

Οι φουσκάλες είναι το διοξείδιο που βγαίνει στο ενυδρείο. Στην αρχή ο διαχυτήρας (ποτηράκι) θα βγάζει πιο μεγάλες και μετά από λίγες μέρες θα γίνουν πιο μικρές. Λίγο προσοχή μόνο με τον ρυθμιστή, αν θέλεις να πέφτει περισσότερο διοξείδιο το γυρίζεις ελάχιστα. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Antonis KK Αδερφέ δεν το ξεκίνησα ακόμα σήμερα η αύριο λέω να το ξεκινήσω παντός εκείνη την νύχτα παιδιά μπορώ να σας πω ότι φοβήθηκα με αυτήν την μπουκάλα νανε καλά ο @kostas3 και με βοήθεισε μέχρι τις 1 τα μεσάνυχτα νόμιζα ότι χάνει η μπουκάλα αλλά με την βοήθεια του τελικά δεν έχανε η μπουκάλα τέλος καλά όλα καλά όμως τώρα πριν την ξεκινήσω αυτό το λαστιχάκι σιλικόνης παιδιά που μου έστειλαν υπάρχει περίπτωση να σκιστεί η να αγοράσω ξέρω ένα άλλο λαστιχάκι σίγουρα πιο γερό είναι ένα μαύρο πιο σκληρό τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ θα σε καθησυχάσω, κοιμήσου ήσυχα αν εκραγεί δεν θα καταλάβεις τίποτα θα μεταβείς κατευθείαν στον άλλο κόσμο χαμπάρι δεν θα πάρεις. :hehe::hysterical:

 

 

Πέρα από την πλάκα για την μπουκάλα μην σε αγχώνει καθόλου στα  30 χρόνια που έχω μπουκάλα και στα 20 που έχω την ίδια μπουκάλα ακόμη δεν εξερράγη.

Απλά πάνω η μπουκάλα έχει μια σφραγίδα πιστοποίησης αν θες να κοιμάσαι ακόμη ποιο σίγουρα όταν λήξη η σφραγίδα ελέγχου απλά την στέλνεις Θεσσαλονίκη για νέα πιστοποίηση.

Εκεί την γεμίζουν πάνω από το κανονικό και την τεστάρουν και αλλάζουν το πάνω σημείο της μπουκάλας και είσαι απόλυτα σίγουρος 100%.

 

Το co2 μπορεί να διαφύγει και από τα τοιχώματα ενός αμφιβόλου ποιότητας λάστιχου  για αυτό χρησιμοποιούμε λάστιχα από σιλικόνη είναι τα καλύτερα για το co2.

 

Πάντος αν θες να ελέγξεις της ενώσεις απλά βάλε σαπουνόνερο όπως κάμναμε μικρή στις βαλβίδες ποδηλάτου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Φίλε μου εγώ θα σε καθησυχάσω, κοιμήσου ήσυχα αν εκραγεί δεν θα καταλάβεις τίποτα θα μεταβείς κατευθείαν στον άλλο κόσμο χαμπάρι δεν θα πάρεις. :hehe::hysterical:

 

 

Πέρα από την πλάκα για την μπουκάλα μην σε αγχώνει καθόλου στα  30 χρόνια που έχω μπουκάλα και στα 20 που έχω την ίδια μπουκάλα ακόμη δεν εξερράγη.

Απλά πάνω η μπουκάλα έχει μια σφραγίδα πιστοποίησης αν θες να κοιμάσαι ακόμη ποιο σίγουρα όταν λήξη η σφραγίδα ελέγχου απλά την στέλνεις Θεσσαλονίκη για νέα πιστοποίηση.

Εκεί την γεμίζουν πάνω από το κανονικό και την τεστάρουν και αλλάζουν το πάνω σημείο της μπουκάλας και είσαι απόλυτα σίγουρος 100%.

 

Το co2 μπορεί να διαφύγει και από τα τοιχώματα ενός αμφιβόλου ποιότητας λάστιχου  για αυτό χρησιμοποιούμε λάστιχα από σιλικόνη είναι τα καλύτερα για το co2.

 

Πάντος αν θες να ελέγξεις της ενώσεις απλά βάλε σαπουνόνερο όπως κάμναμε μικρή στις βαλβίδες ποδηλάτου.

 

Οκέι αδερφέ δηλαδή κρατάω αυτό το λάστιχο δεν θα έχω πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...