Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά αγόρασα αυτό το σκιμερακι από ένα παιδί αλλά μάλλον η δεν κάνει για το ενυδρείο μου 140 λίτρα η θέλει οπωσδήποτε Σαμπ γιατί κάνει λιγο θόρυβο και ανακατεύει το νερό πολύ και βέβαια έχει γεμίσει αφρους.. να σημειώσω ότι στην αντλια που είχε μέσα έγραφε κάτι για 1200l/hour  ενώ στο κουτί γράφει 300l/h... τι έχουν να πουν οι ειδικοί.. ; μπορεί να έχω κάνει και καμία πατάτα βέβαια....

20190109_124427.jpg

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Πήρες ένα από τα καλύτερα σκιμμερ που κυκλοφορούν .

Δεν χρειάζεται σαμπ .

Τα 1200λιτρα αφορούν το νερό που μεταφέρει η αντλία!

Και καλά κάνεις και Ρωτάς!!!

Αλλιώς κάνεις μας δεν θα μάθαινε τίποτα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκαν όλες οι απορίες σου σχετικά με το σκίμμερ?

Όπως είπε και ο @fishbone! πήρες ένα πολύ καλό και δυνατό σκίμμερ για το ενυδρείο σου.

Άνοιξε ένα θεματάκι με την παρουσίαση να συζητήσουμε και τα υπόλοιπα και να βλέπουμε και την εξέλιξή του..

Είναι πολύ σημαντικό να μένουν γνώσεις για κάθε επίδοξο νέο χομπίστα και να βλέπει στήσιματα ενυδρείων από το 0..  ;) 

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι παιδιά έβαλα και βραχο επιτέλους περιμένω να μετρήσω τιμές για να βαλω τα πρώτα ψαράκια..  έκανα και ένα νάνι ριφ στο σπίτι είναι γύρω στα 30 λιτρακια ότι και στο μεγάλο και περιμένω να δω.. μπορώ εκεί να βαλω 1 κλοουνακι; απο εξοπλισμό έχω μόνο κυκλοφορητη και το φως του τίποτα άλλο..  άσχετο αλλά επιμένω ότι το σκιμερ το deltec κάνει θόρυβο αρκετό μήπως να δω για την λευκή αντλια;  στην ήδη υπάρχουσα την έβγαλα να την καθαρίσω αλλά ο θόρυβος δεν είναι ανεκτος δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 8:42 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Λύθηκαν όλες οι απορίες σου σχετικά με το σκίμμερ?

Όπως είπε και ο @fishbone! πήρες ένα πολύ καλό και δυνατό σκίμμερ για το ενυδρείο σου.

Άνοιξε ένα θεματάκι με την παρουσίαση να συζητήσουμε και τα υπόλοιπα και να βλέπουμε και την εξέλιξή του..

Είναι πολύ σημαντικό να μένουν γνώσεις για κάθε επίδοξο νέο χομπίστα και να βλέπει στήσιματα ενυδρείων από το 0..  ;) 

 

Σιγά να μην λυθούν χαχαχα! Αφού σου λέω η γνώσεις μου για το ενυδρείο είναι ίδιες με την πυρηνική φυσική...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκες την λυση ομως μηπως να την γραψεις και εδω ???

Μπορει να φανει χρησιμη σε μελλοντικη αναζητηση αλλου χομπιστα που θα αντιμετωπιζει το ιδιο θεμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μιας και βρηκες την λυση ομως μηπως να την γραψεις και εδω ???

Μπορει να φανει χρησιμη σε μελλοντικη αναζητηση αλλου χομπιστα που θα αντιμετωπιζει το ιδιο θεμα... ;)

Καλά δεν είναι κάτι το αξιοσημείωτο απλά τα είχα βάλει λάθος.... οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν έχω να πω κάτι..  απλά νομίζω ότι η αντλια κανει πολύ θορυβο Ίσως είναι επειδή δεν είναι η λευκή Ίσως επεδη έχω κάνει βλακεία δεν ξέρω.. Είναι αρκετά θορυβώδες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Ναι παιδιά έβαλα και βραχο επιτέλους περιμένω να μετρήσω τιμές για να βαλω τα πρώτα ψαράκια..  έκανα και ένα νάνι ριφ στο σπίτι είναι γύρω στα 30 λιτρακια ότι και στο μεγάλο και περιμένω να δω.. μπορώ εκεί να βαλω 1 κλοουνακι; απο εξοπλισμό έχω μόνο κυκλοφορητη και το φως του τίποτα άλλο..  άσχετο αλλά επιμένω ότι το σκιμερ το deltec κάνει θόρυβο αρκετό μήπως να δω για την λευκή αντλια;  στην ήδη υπάρχουσα την έβγαλα να την καθαρίσω αλλά ο θόρυβος δεν είναι ανεκτος δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο....

Πρέπει να βάλεις και ένα φιλτρακι. 

Πάντως εγώ θα περίμενα να στρώσει το μεγάλο και μετά θα έστηνα το μικρό.

Να ξέρεις τα 30 λίτρα θέλουν πολύ περισσότερη προσοχή από τα 100 .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρέπει να βάλεις και ένα φιλτρακι. 

Πάντως εγώ θα περίμενα να στρώσει το μεγάλο και μετά θα έστηνα το μικρό.

Να ξέρεις τα 30 λίτρα θέλουν πολύ περισσότερη προσοχή από τα 100 .

 

Το ξέρω..  λέω για αλλαγές κάθε βδομάδα και βλέπω... Όσο για Το φίλτρο ψάχνω κάτι μικρό που να δουλεύει καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρέπει να βάλεις και ένα φιλτρακι. 

Πάντως εγώ θα περίμενα να στρώσει το μεγάλο και μετά θα έστηνα το μικρό.

Να ξέρεις τα 30 λίτρα θέλουν πολύ περισσότερη προσοχή από τα 100 .

 

Αγόρασα ένα μικρό Κρεμαστό είναι το Aquael VERSAMAX MINI  λέει ότι είναι μέχρι 40 λιτρα οπότε νομίζω είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Αγόρασα ένα μικρό Κρεμαστό είναι το Aquael VERSAMAX MINI  λέει ότι είναι μέχρι 40 λιτρα οπότε νομίζω είμαι οκ

 

Screenshot_20190127-114852_Viber.jpg

Screenshot_20190127-114930_Viber.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο!

Κάνε παρουσίαση στον τομέα Νανο Reef να τα λέμε από εκεί!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...