Jump to content

Προσαρμογή Ψαριών


Recommended Posts

Με αφορμή την ομαδική παραγγελία ψαριών που ελπίζω να ολοκληρωθεί με επιτυχία και επειδή είναι η πρώτη φορά που παίρνω ψαράκι χωρίς να το μεταφέρω μόνος μου από το πετ στο ενυδρείο μου θα ήθελα συμβουλές για την προσαρμογή τους.

 

Πόση ώρα πρέπει να γίνει η προσαρμογή και με ποια διαδικασία; Κάνουμε ό,τι και όταν τα αγοράζουμε απευθείας από το πετ της γειτονιάς στο οποίο ίσως και να βρισκόταν κανένα μήνα χωρίς στρες κλπ. ή χρειάζεται ειδική μεταχείριση;

 

Τα ψαράκια μας θα ταξιδέψουν από Ολλανδία Αθήνα και από κει με ΚΤΕΛ όπου βρίσκεται ο καθένας, έτσι; Θα μπουν στα ενυδρεία του Aquariumshop ή θα τα κάνουμε προσαρμογή μια και καλή εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ποια μέθοδο από όλες θα ακολουθήσεις;; Πάνω κάτω τα γνώριζα αυτά αλλά 1) καραντίνα δεν έχω και 2) δεν ξέρουμε εάν και πόσο θα μείνουν στο πετ μόλις έρθουν Ελλάδα.. :(

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Καραντίνα με kanaplex. Αν δεν έχεις γυάλα πάρε ένα μεγάλο τάπερ από πρακτικερ / leroy με ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι με υλικό από το υπάρχον φίλτρο (συν νερό από το υπάρχον ενδυρειο). Η καραντίνα είναι απαραίτητη, είμαι παθών από αντίστοιχη εισαγωγή, όπου έβαλα τα ψάρια στο ενυδρείο απ' ευθείας με αποτέλεσμα πολλους θανάτους. Τα wild caught έχουν δυστυχώς πάντα ασθένειες.

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Καραντίνα με kanaplex. Αν δεν έχεις γυάλα πάρε ένα μεγάλο τάπερ από πρακτικερ / leroy με ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι με υλικό από το υπάρχον φίλτρο (συν νερό από το υπάρχον ενδυρειο). Η καραντίνα είναι απαραίτητη, είμαι παθών από αντίστοιχη εισαγωγή.

 

Μωρέ έχω τα πλαστικά κουτιά που χρησιμοποιώ στις αλλαγές (80lt+30lt) αλλά πρέπει να πάρω και φίλτρο γιατί τα εσωτερικά μου τα έχω καταχωνιασμένα ούτε ξέρω που.. άσε που είναι εκτός χρήσης πάνω από 5 χρόνια. :(

 

Αν βάλω τα ψαράκια στα 80lt με κυκλοφορητή και κάνω αλλαγές κάθε 3 μέρες θα είναι οκ ή χρειάζομαι οπωσδήποτε φίλτρο; Πόσες μέρες πρέπει να μείνουν στην καραντίνα;

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω το Resun Magi 380 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

  • Ροή: 380 L/h
  • Ισχύ: 7 W
  • Κατανάλωση ρεύματος: 110 - 120/220 - 240V
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Kατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 80 λίτρα

να το βάλω στο 80άρι κουτί και να κάνω την προσαρμογή εκεί, αλλά πόσες μέρες;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ είναι 380 lph. Πάρε ένα σφουγγάρι από το ενυδρείο σου και χρησιμοποίησε το με την αεραντλία, αρκεί για τις 10-15 μέρες του kanaplex 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 Χρυσόψαρα σε 80lt (λίγο λιγότερο καθαρά) δε θα έχουν θέμα επί 15 μέρες χωρίς "κανονικό" φίλτρο; Αντί για το kanaplex αν κάνω χρήση Fishtamin δε θα είμαι οκ; Μου φαίνεται πολύ να τα έχω τα καημένα στο κουτί κάτω στο πάτωμα για 15 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

3 Χρυσόψαρα σε 80lt (λίγο λιγότερο καθαρά) δε θα έχουν θέμα επί 15 μέρες χωρίς "κανονικό" φίλτρο; Αντί για το kanaplex αν κάνω χρήση Fishtamin δε θα είμαι οκ; Μου φαίνεται πολύ να τα έχω τα καημένα στο κουτί κάτω στο πάτωμα για 15 μέρες..

Kanamycin (kanaplex) ειναι αντιβιωση, δεν εχει σχεση με βιταμινες.

Αν θα μαζευεις τις ακαθαρσιες απο τον βθθο καθε δευτερη μερα και θα κανεις αλλαγες νερου(2 φορες την εβδομαδα), μια χαρα θα περασουν τα ψαρια.

Και εγω σφουγγαρι+αεραντλια εχω+20 λ κουτι αποθηκευσης.:)

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Kanamycin (kanaplex) ειναι αντιβιωση, δεν εχει σχεση με βιταμινες.

Αν θα μαζευεις τις ακαθαρσιες απο τον βθθο καθε δευτερη μερα και θα κανεις αλλαγες νερου(2 φορες την εβδομαδα), μια χαρα θα περασουν τα ψαρια.

Και εγω σφουγγαρι+αεραντλια εχω+20 λ κουτι αποθηκευσης.:)

 

 

Και είναι καλό να μπουν σε αντιβίωση χωρίς εμφανή ασθένεια ή οι βιταμίνες είναι προτιμότερες; 

Πόσο καιρό πρέπει να μείνουν στο κουτί; 2 εβδομάδες αρκούν;

Link to comment
Share on other sites

Σακουλιτσαα μέσα στο ενυδρείο για καμία ώρα να πάρουν θερμοκρασία και μετά μέσα ...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Σακουλιτσαα μέσα στο ενυδρείο για καμία ώρα να πάρουν θερμοκρασία και μετά μέσα ...

Δεν είναι η θερμοκρασία ο μόνος παράγοντας που πρέπει να εξισορροπήσουμε, γι αυτό και η πρόσθεση νερού από το ενυδρείο μας στη σακούλα γίνετε σταδιακά, όπως περιγράφει και το άρθρο που δόθηκε παραπάνω.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν είναι η θερμοκρασία ο μόνος παράγοντας που πρέπει να εξισορροπήσουμε, γι αυτό και η πρόσθεση νερού από το ενυδρείο μας στη σακούλα γίνετε σταδιακά, όπως περιγράφει και το άρθρο που δόθηκε παραπάνω.:)

 

 

Το θέμα μου είναι η καραντίνα. Προσαρμογή εννοείται πως είχα σκοπό να κάνω όπως με όλα τα ψαράκια. Το θέμα είναι αρκεί μετά από τόση ταλαιπωρία που θα φάνε;;

 

Αν τελικά τα βάλω στα 30lt με φιλτράκι για να έχω το 80lt κουτί για αλλαγές θα είναι οκ με αλλαγές κάθε 3 μέρες; Βρήκα ένα εσωτερικό Dophin F-800 τελικά και λέω να αφήσω μισό σφουγγάρι και στο υπόλοιπο να βάλω Siporax από το μεγάλο ενυδρείο. Θα είμαι οκ; Αν τα αφήσω μόνο μία βδομάδα;

 

Έλεγα ή να τα αφήσω 1 εβδομάδα στο 80lt ή 2 στο 30lt.. Και στις 2 περιπτώσεις με το φίλτρο που είπα. Τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Το θέμα μου είναι η καραντίνα. Προσαρμογή εννοείται πως είχα σκοπό να κάνω όπως με όλα τα ψαράκια. Το θέμα είναι αρκεί μετά από τόση ταλαιπωρία που θα φάνε;;

 

Αν τελικά τα βάλω στα 30lt με φιλτράκι για να έχω το 80lt κουτί για αλλαγές θα είναι οκ με αλλαγές κάθε 3 μέρες; Βρήκα ένα εσωτερικό Dophin F-800 τελικά και λέω να αφήσω μισό σφουγγάρι και στο υπόλοιπο να βάλω Siporax από το μεγάλο ενυδρείο. Θα είμαι οκ; Αν τα αφήσω μόνο μία βδομάδα;

 

Έλεγα ή να τα αφήσω 1 εβδομάδα στο 80lt ή 2 στο 30lt.. Και στις 2 περιπτώσεις με το φίλτρο που είπα. Τι λέτε;;

Καλυτερα 2 εβδομαδες καραντινα. Προσωπικα δεν βαζω κανενα φαρμακο σ καραντινα, αν δεν υπαρχουν ενδειξεις. Ομως πια εχω ματι για να καταλαβω αν εχουν τιποτα τα ψαρια και τα παρακολουθω για 10 μερες- 2 εβδομαδες, μερικες φορες και παραπανω.

Ακομα προληπτικα χρησιμοποιουν Tetra general tonic kai Sera bactopur.

Βιταμινες βαλε αλλα οχι μαζι με τα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα 2 εβδομαδες καραντινα. Προσωπικα δεν βαζω κανενα φαρμακο σ καραντινα, αν δεν υπαρχουν ενδειξεις. Ομως πια εχω ματι για να καταλαβω αν εχουν τιποτα τα ψαρια και τα παρακολουθω για 10 μερες- 2 εβδομαδες, μερικες φορες και παραπανω.

Ακομα προληπτικα χρησιμοποιουν Tetra general tonic kai Sera bactopur.

Βιταμινες βαλε αλλα οχι μαζι με τα φαρμακα.

 

Δεν είχα σκοπό για φάρμακα, ναι. Bactobur πάντως υπάρχει στο ντουλάπι για ώρα ανάγκης. Να τα βάλω στο 80lt ή και ατο μικρό θα είναι οκ; Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Το bactopur είναι βαρύ φάρμακο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Οπότε επειδή δεν καταλήγουμε και πουθενά θα τα βάλω στο 80lt με εσωτερικό φίλτρο, βιταμινούλες ανά 2 μέρες, αλλαγή ανά 3 και ελάχιστο τάισμα και ελπίζω να πάει καλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό στην καραντίνα πρέπει να προέρχεται εξ'ολοκλήρου από το υπάρχον ενυδρείο; Και εάν ναι πώς θα έχω χαμηλά νιτρικά; Αλλαγές κάθε πότε στην καραντίνα και πόσο; Με νερό ενυδρείου ή με φρέσκο όπως στο κανονικό ενυδρείο;

 

Για να έχετε εικόνα ανακεφαλαιώνω με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω:

1) Δοχείο 80lt,

2) Φίλτρο Dophin F-800 410lt/h,

3) Siporax mini+Siporax όσο χωρέσει το φίλτρο-σφουγγάρι λέω να μη βάλω καθόμου, πειράζει;

4) Θερμοστάτη (καλού κακού για ίδια θερμοκρασία με το κυρίως ενυδρείο,

5) Καπάκι για να μην τα βρω στο πάτωμα! :)

6) Sera Fishtamin

Είμαι οκ;

Η καραντίνα θα φιλοξενήσει 3 Fancy Χρυσόψαρα για 10 μέρες.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Το νερό στην καραντίνα πρέπει να προέρχεται εξ'ολοκλήρου από το υπάρχον ενυδρείο; Και εάν ναι πώς θα έχω χαμηλά νιτρικά; Αλλαγές κάθε πότε στην καραντίνα και πόσο; Με νερό ενυδρείου ή με φρέσκο όπως στο κανονικό ενυδρείο;

 

Για να έχετε εικόνα ανακεφαλαιώνω με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω:

1) Δοχείο 80lt,

2) Φίλτρο Dophin F-800 410lt/h,

3) Siporax mini+Siporax όσο χωρέσει το φίλτρο-σφουγγάρι λέω να μη βάλω καθόμου, πειράζει;

4) Θερμοστάτη (καλού κακού για ίδια θερμοκρασία με το κυρίως ενυδρείο,

5) Καπάκι για να μην τα βρω στο πάτωμα! :)

6) Sera Fishtamin

Είμαι οκ;

Η καραντίνα θα φιλοξενήσει 3 Fancy Χρυσόψαρα για 10 μέρες.

Αλλαγες νερου οπως κανεις και στο μεγαλο ενυδρειο (βρυση + prime);

Στ καραντηνα βαζεις νερο απο το ενυδρειο + 20-30% αλλαγης(φρεσκο) και μετα αλλαγη νερου οχι απο το μεγαλο ενυδρειο, με φρεσκο ανα 2-3 ημερες νομιζω φτανει.

Θα κανεις και μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αλλαγες νερου οπως κανεις και στο μεγαλο ενυδρειο (βρυση + prime);

Στ καραντηνα βαζεις νερο απο το ενυδρειο + 20-30% αλλαγης(φρεσκο) και μετα αλλαγη νερου οχι απο το μεγαλο ενυδρειο, με φρεσκο ανα 2-3 ημερες νομιζω φτανει.

Θα κανεις και μετρησεις.

 

Ωραία!! Ευχαριστώ πολύ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου έφεραν σήμερα ένα Oranda Red Cap το οποίο ήταν στη σακούλα για περίπου 6 ώρες μέχρι να το παραλάβω. Η σακούλα εν τω μεταξύ ήταν μισοφουσκωμένη, είχε βγει αρκετός αέρας. Έκανα προσαρμογή το ψαράκι περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο αφού έριξα και 6 σταγόνες Fishtamin στη σακούλα. Επίσης, είχα γεμίσει ένα πλαστικό δοχείο 30lt που χρησιμοποιώ στις αλλαγές με νερό από το ενυδρείο κατά 2/3 και μετέφερα ένα εσωτερικό φιλτράκι γεμάτο Siporax και μόλις τέλειωσε η προσαρμογή έβαλα το ψαράκι εκεί και πρόσθεσα άλλες 6 σταγόνες Fishtamin. 

Ερωτήματα:

1. Αλλαγές θα κάνω εβδομαδιαία όπως και στο ενυδρείο;

2. Θα χρειαστεί να προσθέσω ξανά νερό από το ενυδρείο στο κουτί ή κάνω απλά αλλαγές 30%;

3. Πριν βάλω το ψαράκι στο ενυδρείο χρειάζεται πάλι προσαρμογή; Το νερό δεν είναι διαφορετικό με τόσα φυτά που υπάρχουν εκεί, με άλλα 5 ψαράκια και πλέον και 2 Apple Snails;

4. 1 εβδομάδα είναι αρκετή για να φανεί εάν το ψαράκι είναι οκ να μεταφερθεί;

5. Το κουτί χρειάζεται κάποια "απολύμανση" για να χρησιμοποιηθεί ξανά στις αλλαγές εάν εμφανιστεί κάτι στο νέο ψαράκι;

6. Το μέγεθός του είναι κατά 3/5 μικρότερο απ'τα υπόλοιπα ψαράκια, θα το κυνηγάνε ή θα είναι οκ στα 240lt;

7. Τα σαλιγκάρια τα έκανα την ίδια προσαρμογή και τα έβαλα απευθείας στο ενυδρείο μετά, όχι στην καραντίνα. Έπραξα καλώς ή έπρεπε και αυτά να μπουν εκεί;

8. Πότε να αρχίσω να ταΐζω και πόσο;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

1- αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα καλυτερα(Χ30%) μπορεις να μετρησεις  αμμωνια και νιτρικα για να καταλαβεις αν εισαι καλα με τις αλλαγες.

2- αλλαγες απλα

3- εγω το κανω

4-οχι, 3-ς εβδομαδες

5-ναι

6- μπορει (ας απαντησει καποιος πιο ειδικος στα χρυσοψαρα)

7- και σαλιγκαρια καραντινα χρειαζονται.

8- απο λιγο, οταν προσαρμοστει

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια είναι αργά για να τα βγάλω τώρα ε; Κόβουν βόλτες πάντως και πρότι πολύ μικρά σε μέγεθος φαίνεται πως κάνουν δουλίτσα με την άλγη. ;)

Τροφή θα δίνω μόνο 3-4 φυλλαράκια τη μέρα στο ψαράκι και θα μετράω κάθε 2η για αμμωνία και νιτρικά.

Ξενέρωσα με την προσαρμογή αλλά οκ, θα το ξανακάνω καλού κακού. :)

Αν παρ'ελπίδα εμφανίσει κάτι πώς "καθαρίζω" το κουτί; 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο χώρος που έχω το κουτί είναι πιο σκοτεινός σε σχέση με το σαλόνι και φυσικά δεν έχει λάμπα το κουτί. Είναι πρόβλημα αυτό; Θα βλάψει το ψαράκι όταν μπει στο ενυδρείο ή δεν επηρεάζεται;

Link to comment
Share on other sites

@natateo Επίσης, είναι πιθανόν να ανεβάσει αμμωνία ένα πολύ μικρό ψαράκι σε 30lt νερό χωρίς τροφή (με ελάχιστη από δω και πέρα) εφόσον τρέχει και το εσωτερικό φίλτρο εκεί; Το λέω σχετικά με τις μετρήσεις που προτείνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...