Jump to content

Προσαρμογή Ψαριών


Recommended Posts

πριν 55 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

@natateo Επίσης, είναι πιθανόν να ανεβάσει αμμωνία ένα πολύ μικρό ψαράκι σε 30lt νερό χωρίς τροφή (με ελάχιστη από δω και πέρα) εφόσον τρέχει και το εσωτερικό φίλτρο εκεί; Το λέω σχετικά με τις μετρήσεις που προτείνεις. 

Δεν εγραψες πόσο μικρο ειναι. Αν ειναι το μισο απο fansy(περιπου), τοτε δεν πρεπει να ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν εγραψες πόσο μικρο ειναι. Αν ειναι το μισο απο fansy(περιπου), τοτε δεν πρεπει να ανεβει.

 

Όσο καλά μπορεί να φανεί.. Μια σταλίτσα είναι. :)

C942A551-A545-4BB3-8990-521329D7D5AB.jpeg

ACBA0475-641C-4570-8DF4-93C9EF742542.jpeg

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πριγκιπισσα! Και μια σταλιτσα :bigemo_harabe_net-151:

Εχεις μεγαλο φιλτρο με μπολικο βιολογικο υλικο, ολα καλα!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες φιλαρακι!! ειναι πανεμορφο το ατιμο!! με το καλο να μπει μαζι με ταλλα σου!!

 

για αυτο που ρωτουσες ""Το μέγεθός του είναι κατά 3/5 μικρότερο απ'τα υπόλοιπα ψαράκια, θα το κυνηγάνε ή θα είναι οκ στα 240lt;"" παρολο που δεν ειμαι πιο εμπειρος , θελω να σου που τι τι εχω δει 4 χρονια τωρα που ασχολουμαι μαζι τους .. εμενα τα χρυσοψαρα σε σχεση με ολες τις αλλες γυαλλες ειναι αυτά που δυσκολευομαι περισσοτερο στη προσαρμογη τους κ εχω πιο πολυ τον νου μου.. προσφατα απο εισαγωγη νεου ψαριου εχασα 1 κογκολεζο κ ακομα δεν εχω καταλαβει τι επαιξε.. μου εχει τυχει τετοια κοτσιλια να μπει στη γυαλλα κ να τρεχει ολουσ τους αλλουσ νον στοπ.. συνηθως το καινουργια ψαρια που βαζω κανουν τα δικα τους κ οχι αυτα που εχω μεσα.. σου ευχομαι να μπει μεσα κ να δεσει μαζι τους καπακια !! απλα εχε τον νου σου για περιεργες συμπεριφορες κ απο αυτο κ απο τουσ αλλους που εχεις..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλως τα δεχτηκες φιλαρακι!! ειναι πανεμορφο το ατιμο!! με το καλο να μπει μαζι με ταλλα σου!!

 

για αυτο που ρωτουσες ""Το μέγεθός του είναι κατά 3/5 μικρότερο απ'τα υπόλοιπα ψαράκια, θα το κυνηγάνε ή θα είναι οκ στα 240lt;"" παρολο που δεν ειμαι πιο εμπειρος , θελω να σου που τι τι εχω δει 4 χρονια τωρα που ασχολουμαι μαζι τους .. εμενα τα χρυσοψαρα σε σχεση με ολες τις αλλες γυαλλες ειναι αυτά που δυσκολευομαι περισσοτερο στη προσαρμογη τους κ εχω πιο πολυ τον νου μου.. προσφατα απο εισαγωγη νεου ψαριου εχασα 1 κογκολεζο κ ακομα δεν εχω καταλαβει τι επαιξε.. μου εχει τυχει τετοια κοτσιλια να μπει στη γυαλλα κ να τρεχει ολουσ τους αλλουσ νον στοπ.. συνηθως το καινουργια ψαρια που βαζω κανουν τα δικα τους κ οχι αυτα που εχω μεσα.. σου ευχομαι να μπει μεσα κ να δεσει μαζι τους καπακια !! απλα εχε τον νου σου για περιεργες συμπεριφορες κ απο αυτο κ απο τουσ αλλους που εχεις..

 

Άντε να περάσει τώρα η δοκιμαστική περίοδος να δω πως θα πάει μετά. Λες να κάνει μαγκιές το μικρούλι; Τα άλλα θα το φάνε αν πάει να κουνηθεί. Χαχα.. Άντε να δούμε.. θα επανέλθω όταν το βάλω. Προς το παρόν έχω φύτεμα σήμερα, καθαριότητα και αλλαγή νερού. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. ?

Καλά φυτέματα κ καλές καθαριότητες ,περιμένουμε νέα για το ψαράκι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που έχω το κουτί είναι πιο σκοτεινός σε σχέση με το σαλόνι και φυσικά δεν έχει λάμπα το κουτί. Είναι πρόβλημα αυτό; Θα βλάψει το ψαράκι όταν μπει στο ενυδρείο ή δεν επηρεάζεται; Να ανάβω τη λάμπα του δωματίου κάποιες ώρες;; Σήμερα λέω να κάνω την 1η αλλαγή νερού στο μικρούλι καλού κακού αν και οι μετρήσεις είναι καλές. Βιταμίνες να συνεχίσω σε καθημερινή βάση ή καλύτερα να μην το βγάλω τα μάτια;; :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ο χώρος που έχω το κουτί είναι πιο σκοτεινός σε σχέση με το σαλόνι και φυσικά δεν έχει λάμπα το κουτί. Είναι πρόβλημα αυτό; Θα βλάψει το ψαράκι όταν μπει στο ενυδρείο ή δεν επηρεάζεται; Να ανάβω τη λάμπα του δωματίου κάποιες ώρες;; Σήμερα λέω να κάνω την 1η αλλαγή νερού στο μικρούλι καλού κακού αν και οι μετρήσεις είναι καλές. Βιταμίνες να συνεχίσω σε καθημερινή βάση ή καλύτερα να μην το βγάλω τα μάτια;; :)

Καπου κοντα στην  μπαλκονοπορτα δεν εχεις λιγο χωρο, να μην χτυπαει ο ηλιος;

Βιταμινες μην βαζεις καθε μερα (1-2 φορες την εβδομαδα, νομιζω φτανει). Τρωει καλα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καπου κοντα στην  μπαλκονοπορτα δεν εχεις λιγο χωρο, να μην χτυπαει ο ηλιος;

Βιταμινες μην βαζεις καθε μερα (1-2 φορες την εβδομαδα, νομιζω φτανει). Τρωει καλα;

 

Ου σαν τρελό τρέχει στην τροφή. Μία φορά τη μέρα το ταΐζω μόνο γιατί δε θέλω να το μπουκώσω από τώρα. ? Μμ, έχω, φως μπαίνει από το παράθυρο του δωματίου κανονικά, απλά έλεγα μήπως χρειάζεται λάμπα, γιατί μετά, με 2 λάμπες και ανακλαστήρες φοβάμαι μην πάθει κανένα σοκ. Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί για μερικές μέρες όταν το βάλεις στο ενυδρείο να μην αισθάνεται πολύ άνετα με το φωτισμό, αλλά γρήγορα πιστεύω θα προσαρμοστεί. Ειδικά αν το συνδυάσεις με το άνοιγμα του φωτισμού να παίρνει και ένα μικρό γεύμα.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ με ανησυχεί το μπουλινγκ , που μπορει να φαει απο τους "παλιους"  κατοικους....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε η ώρα της συγκατοίκησης!! Να κάνω πρώτα την αλλαγή (αύριο) και μετά την προσαρμογή ή να το βάλω απόψε που θα σβήσουν τα φώτα και αύριο αλλαγή;

Πειράζει αν πέσει νερό από την καραντίνα στο ενυδρείο για να μη χρησιμοποιήσω απόχη; Το ψαράκι δείχνει ζωηρό και υγιέστατο!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ήρθε η ώρα της συγκατοίκησης!! Να κάνω πρώτα την αλλαγή (αύριο) και μετά την προσαρμογή ή να το βάλω απόψε που θα σβήσουν τα φώτα και αύριο αλλαγή;

Πειράζει αν πέσει νερό από την καραντίνα στο ενυδρείο για να μη χρησιμοποιήσω απόχη; Το ψαράκι δείχνει ζωηρό και υγιέστατο!

Με αποχη βγαλε το ψαρακι.

Εγω πρωτα κανω αλλαγη νερου και μετα μεταφερω τα ψαρακια (πριν να ανοιξουν τα φωτα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλημερα!!  τι εγινε φιλε?

 

Καλημέρα, όλα καλά ως τώρα. Δεν έκανα τη μεταφορά τελικά γιατί φαντάστηκα πως είναι καλύτερο να γίνει πρώτα η αλλαγή, να μην έχω δύο φορές νέες συνθήκες νερού. Μέσα στη μέρα θα το μεταφέρω και ελπίζω να μη μου το μαδήσουν τα υπόλοιπα. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...