Jump to content

εξογκωμενο ματι μονομαχινας


stefanos1965

Recommended Posts

Εχω ενα θυληκο betta halfmoon dambo  σε κοινωνικο ενυδρειο .προσεξα οτι το ενα ματι ειναι εξογκωμενο

κανενα ψαρι δεν επιτιθεται σε αλλα .

προκειται για ασθενεια ?

επισυναπτω 2 φωτο

IMG_20190109_212547.jpg

IMG_20190109_212519.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι -

1.κακη ποιοτητα νερου! Εκανες καθολου τεστακια; Αλλαζεις νερο καθε εβδομαδα; Ποσα λ ειναι το ενυδρειο και ποσα ψαρια και τι ειδους εχεις; Το ενυδρειο πόσο τρεχει;Στρωμενο;

2. βακτηριακη μολυνση

3. παρασιτα

Ξεκινα απο το Ν 1

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και το εξής:

 

4. πιθανό χτύπημα σε αιχμηρή επιφάνεια (ξύλο, πλαστικό φυτό).

 

Κάνε αυτά που σου λέει η @natateo

 

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα χωριτικοτητα ,αλλα νερο περιπου 40 λιτρα .

εχει μεσα 2 μονομαχους 3 μολλυ 3 κορυντορες  μικρους , 4 ντανιο ζεμπρα ,5 μικρα ,δεν θυμαμαι την ονομασια τους και 1 απο 4 (τα 3 μαλλον πεθαναν και φαγωθηκαν )καρντιναλ τετρα.

 

IMG_20190111_193329[1].jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα θεραπεια με bactopur  σε ολο το ενυδρειο και η μονομαχινα ειναι καλα ,το ματι επανηλθε .

αν μπορει μονο καποιος εμπειρος να σχολιασει το παραπανω τεστ νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stefanos1965 έγραψε:

Εκανα θεραπεια με bactopur  σε ολο το ενυδρειο και η μονομαχινα ειναι καλα ,το ματι επανηλθε .

αν μπορει μονο καποιος εμπειρος να σχολιασει το παραπανω τεστ νερου.

Φιλε μου, οταν λεμε τεστ νερου δεν μας ενδιαφέρει τοσο Ph, Gh, Kh - οσο NH3/4, NO2, NO3.

Αυτα τα τεστακια πρεπει να παρεις και μαλιστα υγρα τεστ οχι strip! (ή να πας σε καποιο πετσοπ να σου κανουν τεστακια, απλα θα ρωτησες τις τιμες ακριβος και οχι ολα καλα! και μετρησεις να κανουν με υγρα τεστ!)

Τοσα ψαρια , που εχεις , εγω στα 120λ μου εχω λιγοτερα!

Σιγουρα εχεις υπερβολικες τιμες  νιτρικων. Για αυτο και ψοφανε τα ψαρια. Αλλαγες νερου καθε πότε και πόσα λιτρα κανεις;

Βαλε γενικη φωτο του ενυδρειου και πες λιγα λογια για το φιλτρο σου και υλικα,που εχει μεσα.

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά τα ψάρια σου ΔΕΝ ταιριάζουν... :blink: Αυτό δεν είναι ψαροσύνθεση, είναι ψαρόσουπα... Διάβασε, ενημερώσου και άλλαξε άμεσα ψαροσύνθεση, αλλιώς θα χάνεις συνέχεια ψαράκια, αφενός επειδή θα τσακώνονται, αφετέρου γιατί θα έχεις μεγάλες τιμές νιτρικών... Άσε που τα λίτρα σου είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ για όλα αυτά τα ψάρια που αναφέρεις. Στη θέση σου θα είχα μόνο το μονομάχο εκεί, άντε ένα ζευγάρι μονομάχων για αναπαραγωγή και μετά θα τα χώριζα.

 

Γιατί το νερό είναι μόνο 40 λίτρα; Αν έχεις 60λιτρο ενυδρείο, τα καθαρά λίτρα πρέπει να είναι 50-54. Βάλε φωτογραφίες, κάτι δεν πάει καλά. Και πάρε άμεσα υγρά τεστ. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρησεις.σε πετ σοπ

αγωγιμοτητα  400

ΝΟ 2 =0

ΝΟ 3= 100mg/lt 

μου ειπε να μειωσω την τροφη .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω η σύνθεση είναι πέρα για πέρα "άκυρη" και πρέπει να αποφασίσεις ποιο είδος θα κρατήσεις. Βασικά το πιο σωστό θα ήταν μαζί με αυτό να σκεφτείς και την περίπτωση μεγαλύτερου ενυδρείου εάν το σηκώνεις οικονομικά.

Σε ό,τι αφορά τις μετρήσεις οι επιλογές σου είναι:

1) Πιο συχνές αλλαγές,

2) Λιγότερη τροφή,

3) Φυτά..

Σίγουρα όμως πρέπει να μειώσεις τον πληθυσμό του ενυδρείου και να αυξήσεις τα λίτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stefanos1965 έγραψε:

Εκανα μετρησεις.σε πετ σοπ

αγωγιμοτητα  400

ΝΟ 2 =0

ΝΟ 3= 100mg/lt 

μου ειπε να μειωσω την τροφη .

 

 

 

Τα νιτρικα πρεπει να εχεις 10-30(40).

Αλλαγες νερου 30-40% καθε 3 ημερες η τα μισα ψαρακια πρεπει να φυγουν.

Το να μην ταιζεις τα ψαρια δεν ειναι η λυση(δεν ξερω βεβαια αν τα παραταιζεις η οχι).

Φυτα σιγουρα βοηθανε(pistia, egeria, ceratophyllum demersum πχ κ.α γρηγορης αναπτυξης), αλλα με τετοια ψαροσουπα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο.....Το θεμα ειναι οτι τα "γρηγορα" φυτα χρειαζονται καλο φωτισμο.

Εχεις και πολυ σκληρο νερο. Εδω ταιριαζουν τα ζωοτοκα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...